
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
26 листопада 2021 року м. Ужгород№ 260/1776/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Грин-Лумей В.Г.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 - представник адвокат Сідак П.П.
відповідача: Мукачівський прикордонний загін (військова частина 2142) Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України - представник Бакрєв А.Д.
відповідача: Житлова комісія Мукачівського прикордонного загону - представник не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за ОСОБА_1 до Мукачівський прикордонний загін (військова частина 2142) Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Мукачівського прикордонного загону (військова частина 2142) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, яким просить:
-Визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії Мукачівського прикордонного загону (в/ч 2142) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Код ЄДРПОУ 14321676) оформлене Протоколом №7 від 17 листопада 2020 р. «Спільного рішення командування та житлової комісії Мукачівського прикордонного загону ДПСУ» в частині відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у виплаті грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, затвердженого Постановою КМУ від 02.09.2015 р. № 728 та членам його сім`ї.
-Зобов`язати житлову комісію Мукачівського прикордонного загону (в/ч 2142) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Код ЄДРПОУ 14321676) прийняти рішення - щодо надання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та членам його сім`ї згоди на виплату грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення та подати документи на затвердження до Адміністрації Держприкордонслужби України.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач, маючи звання майора з вислугою 25 календарних років у звязку із закінчення терміну котракту Наказом начальника Західного регіонального управління Дерприкордоннслужби України від 04.07.2019 року № 294-ос був звільнений з військової служби та Наказом № 3110ос від 30.07.2019 року виключений з усіх видів забезпечення.
Оскільки, маючи сімю із чотирьох осіб, перебуваючи в загальні та першочерговій черзі на отримання житла 03 жовтня 2017 року подав рапорт, яким надав згоду на отримання грошової компенсації за належне йому та членам його сімї житло.
У відповідь на подану ним 30 вересня 2020 року заяву з доданими до неї документами , він отримав відповідь листом від 19 листопада 2020 року, що рішенням житлової комісії йому відмовлені у наданні грошової компенсації.
20 травня 2021 року ухвалою суду відкрито загальне провадження за зобовязано Мукачівський прикордонний загін (військова частина 2142) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України надати суду в строк 7 днів з дня отримання ухвали : особову та житлову справу ОСОБА_1 , оскаржуване рішення житлової комісії, всі матеріали, на підставі яких воно прийняте, Наказ про створення та склад житлової комісії , регламент її роботи.
31 травня 2021 року на адресу суду надійшли витребувані докази , з зазначенням , що особова справа знаходиться в Ужгородському ОМВК.
02 червня 2021 року до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує позовні вимоги, вказуючи, що Порядок визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого ПКМУ від 02 вересня 2015 року № 728 не поширюється на позивача , оскільки останній звільнений за закінченням дії контракту. І крім того, відсутнє письмове інформування Мукачівським прикордонним загоном позивача про настання його черги для отримання компенсації.
29 червня 2021 року судом винесено ухвалу про відмову в задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду.
29 червня 2021 року судом до участі в справі в якості співвідповідача залучено Житлову комісію Мукачівського прикордонного загону.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача заперечив позов з мотивів викладених у Відзиві.
Представник Житлової комісії в судове засідання не зявився, відзиву суду не подав.
Вивчивши матеріали адмінсправи, матеріли Облікової (житлової) справи позивача, суд дійшов до наступних висновків.
30 липня 2019 року Наказом № 311-ОС начальника 27 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України майора ОСОБА_1 , звільненого з військової служби в запас , за статтею 26 ч.5 п.2 п.п. "А" ( у звязку із закінченням строку котракту виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення. Підстава: Наказ начальника Західного регіонального управління від 04.07.2019 року № 294-ОС.
03 жовтня 2017 року майор ОСОБА_1 звернувся до начальника Мукачівського прикордонного загону із Рапортом про надання згоди на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
30 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до начальника Мукачівського прикордонного загону із заявою, в якій просить розглянути і направити його заяву до Адміністрації ДПС України для розгляду питання щодо виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення. До заяви додав:
- копію рапорту вх. № 2219 від 05.10.2017 року;
- копію відповіді Мукачівського прикордонного загону від 15.09.2020 року
- згоду повнолітніх членів сімї на отримання компенсації за належне для отримання жиле приміщення;
- довідку про склад сім та реєстрацію місця проживання;
- копію свого паспорту та членів сімї, які перебувають разом із заявником на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
- копію свідоцтва про одруження;
- копію свідоцтва про народження дітей;
- копію облікової картки фізично особи-підприємця;
- довідки про отримання житла з колишніх місць перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
- документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду
- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне йому та членам його сімї нерухоме майно
- копію посвідчення про легітимацію ОСОБА_2 на території Республіки Польша
- копії паспорта ОСОБА_2 , 2003 р.н.
- копію посвідчення учасника бойових дій від 20.02.2015 року
17 листопада 2020 року був складений Протокол спільного рішення командування та житлової комісії Мукачівського прикордонного загону, де на прядок було винесено Питання 5 "Розгляд заяв військовослужбовців запасу на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення", де в п.1.5.зазначено:
- військовослужбовець запасу ОСОБА_1 . склад сімї чотири особи.
- Підстава: заява ОСОБА_1 від 30.09.2020 року № Б-220
-Рішення:
відповідно до Порядку визначення визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого ПКМУ від 02 вересня 2015 року № 728, встановлено механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, як потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах та установах..... Житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців ( заяви зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.
- Враховуючи вищезазначене , а також те, що видатків на надання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для військовослужбовців та членів їх сімей Мукачівського прикордонного загону у 2020 році не передбачено, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у виплаті грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Відповідно до положень Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992№ 2232-ХII та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 21.12.1991 р. № 2011-ХII під військовослужбовцями розуміються громадяни України, які проходять дійсну службу на території України.
Згідно з п.1 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п.4 ч.1 ст.12 зазначеного Закону військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Наказом Міністра оборони України від 31.07.2018 № 380 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями.
Пунктом 4 зазначеної Інструкції передбачено, що військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.
Житлові приміщення для постійного проживання та грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Згідно розділу 2 п.1 Інструкції, для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).
До житлових комісій військових частин також належать житлові комісії квартирно-експлуатаційних органів та військових комісаріатів, які утворюються для ведення у встановленому порядку обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особами з числа звільнених із військової служби в запас або відставку.
Згідно розділу 2 п.7 Інструкції, житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо:
-взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею);
- взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
-надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, тощо.
Пунктом 8. цього ж розділу Інструкції передбачено, що рішення житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4), підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.
Рішення житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) є підставою для видання наказу командира військової частини про отримання військовослужбовцем грошової компенсації та зняття з обліку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 728 затверджено ПОРЯДОК визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, який установлює механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація).
Дія цього Порядку поширюється на:
-військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 і більше років, та членів їх сімей;
-осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я та у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей;
-сім`ї військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;
-сім`ї померлих осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я та у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів.
Військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім`ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Судом встановлено , що позивач має вислугу на військовій службі 20 років і більше, ним та членами його сімї не було використано право на безоплатну приватизацію житла,; позивач є таким , що не знятий з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і не виключений із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень, а отже має право на отримання грошової компенсації за неотримане житлове приміщення у відповідності до вищевказаних вимог чинного законодавства.
Підстава, з яких позивачу житловою комісією відмовлено у наданні грошової компенсації нормативними актами не передбачена.
З приводу вимоги позивача про зобовязання житлової комісії винести рішення про надання згоди на виплату грошової компенсації, суд констатує, що вищевказаними положенням нормативних актів не встановлено такого формулювання рішення житлової комісії, натомість згідно розділу 2 п.7 Інструкції, житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
Щодо вимоги подати рішення до Адміністрації Держприкордонслужби України , то дана вимога є передчасною , оскільки позитивне рішення відповідачем ще не приймалось і майбутні дії щодо не направлення рішення згідно даного рішення місця не мали.
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ у справі "Кечко проти України" (Заява N 63134/00) 8 листопада 2005 року зауважив в п.23 " в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. "
У Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Отже, дискреційні повноваження – це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
У цій справі Суд вказав, що відповідачем допущено протиправність рішенняу, оскільки повноваження суб`єктів владних повноважень не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Таким чином, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до їхнього вчинення у судовому порядку, у зязку з чим суд зобовязує житлову комісію прийняти рішення щодо виплати грошової компенсації за неотримане жиле приміщення , на що позивач має право у відповідності до поданої заяви та підстав визначених вищевказаним чинним законодавством.
Зокрема, Постанові Верховного Суду від 11 лютого 2020 року у справі № 940/2394/18 (адміністративне провадження № К/9901/26524/19) зазначено, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи.
З врахуванням вищенаведеного та недоведеності відповідачами законності своїх дій та рішень у відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАСУ , суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та протиправність оскаржуваного рішення, яке не відповідає вимогам ч. 2 ст 2 КАСУ.
Керуючись ст.ст. 45, 246, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов ОСОБА_1 до Мукачівський прикордонний загін (військова частина 2142) Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Протокол № 7 спільного рішення командування та житлової комісії Мукачівського прикордонного загону від 17 листопада 2020 року в частині п. 5.1. відносно ОСОБА_1 .
Зобовязати житлову комісію Мукачівського прикордонного загону( код ЄДРПОУ 14321676 м.Мукачево, вул. Недецеї,45 прийняти рішення щодо надання військовослужбовцю запасу ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 ) АДРЕСА_1 та членам його сімї грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення.
В решті позовних вимог- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом тридцяти днів з дня його виготовлення.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст рішення виготовлено та підписано 03 грудня 2021 року.