Постанова № 101588191, 02.12.2021, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
02.12.2021
Номер справи
711/7681/21
Номер документу
101588191
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 711/7681/21

Номер провадження 3/711/2522/21

ПОСТАНОВА

02 грудня 2021 року м.Черкаси

Суддя Придніпровського районного суду м.Черкаси Михальченко Ю.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Черкаській області Державної податкової служби України про притягнення:

ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , головного бухгалтера КП «Міськсвітло», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-1 КпАП України, -

ВСТАНОВИВ :

В проваджені Придніпровського районного суду м.Черкаси знаходяться адміністративні матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Черкаській області Державної податкової служби України про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-1 КУпАП.

В судовому засіданні встановлено, що за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки КП «Міськсвітло» (податковий номер 03356849), щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, в тому числі заявленого до відшкодування з бюджету (акт № 8037/23-00-07-0505/03356849 від 02.11.2021 року). Зокрема, завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на 79000 грн.; завищено суму від`ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на 12552324 грн. за серпень 2021 р. Порушено абз.б) п.198 .5, ст198, п.201.1, ст.201, абз.б), абз.в) п.200.4 ст.204, ст.200 розд.V Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями, що підтверджено висновками - акту №8037/23-00-07-0505/03356849 від 02.11.2021 року.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про час і місце повідомлена належним чином.

В судовому засіданні представник ОСОБА_1 – адвокат Микитенко В.І. надав пояснення, що КП «МІСЬКСВІТЛО» Черкаської міської ради, головним бухгалтером якого є ОСОБА_1 , не погоджується з висновками ревізорів на що було подано до ГУ ДПС України заперечення на акт перевірки. ОСОБА_1 не погоджується з протоколом про адміністративне правопорушення від року в якому йдеться, що керівник КП «МІСЬКСВІТЛО» вчинив правопорушення, що передбачені ч.1 ст.163-1 КУпАП. Тобто, на думку посадової особи, що склала протокол про адміністративне правопорушення - зазначені порушення було вчинено та внесено до податкової декларації серпня 2021 року, яка була подана 18.09.2021 року. Вказані в протоколі порушення ГУ ДПС у Черкаській області обґрунтовує тим, що підприємство нібито безоплатно отримало на баланс майно, а саме мережі зовнішнього освітлення в місті Черкаси, та така передача, відповідно, звільнена від оподаткування. Комунальне підприємство «МІСЬКСВІТЛО» не погоджується з висновками, що викладені в Акті перевірки, з огляду на наступне: У відповідності до Рішення Черкаської міської ради від 26.06.2003 року № 3-531 та п.11.5 додатку до вказаного рішення Комунальному підприємству мереж зовнішнього освітлення «МІСЬКСВІТЛО» було передано комплекс будівель та споруд, а також мережі зовнішнього освітлення в м.Черкаси. Зазначене майно обліковано (оприбутковано) підприємством на рахунку 130А. При цьому твердження посадової особи про відсутність саме актів приймання - передачі є надуманим, оскільки пройшов передбачений законодавством термін їх зберігання. При цьому залишається незрозуміла позиція посадової особи, що проводила перевірку, яка стверджує, що майно - будівлі та споруди, а також мережі зовнішнього освітлення міста Черкаси не передані на баланс комунального підприємства «МІСЬКСВІТЛО», а є на балансі Департаменту ЖКХ Черкаської міської ради та робить протилежний висновок про порушення підприємством абз.б) п. 198.5 ПК України з посиланням на ст.197.1.16 зазначеного кодексу. Так, відповідно до п.197.1.16. ПК України операції звільнені від оподаткування є також безоплатна передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об`єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень. Норми цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об`єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб`єкти операції платниками податку. Виходячи з буквального змісту зазначеної норми закону вважають, що п.197.1.16ПК України стосується тих підприємств, організацій, які безкоштовно передають, а не отримують основні засоби. Тобто, якби Департамент ЖКГ Черкаської міської ради був платником ПДВ, то за деяких умов вони при безоплатній передачі основних засобів на баланс комунальних підприємств повинні були б нарахувати податкові зобов`язання. А комунальне підприємство «Міськсвітло» отримувало безкоштовно передані основні засоби в 2003 році, а тому стаття 197.1.16 ПК України не може ніяк стосуватися даних правовідносин. Передавання комплексу будівель та споруд, а також мережі зовнішнього освітлення міста Черкаси на баланс КП Міськсвітло було здійснено в 2003 році згідно рішення від 26.06.2003 року № 3-531 та п 11.5 додатку до вказаного рішення. На той час діяв Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.05.1997р. №168/97-ВР, в якому не передбачалося донарахування податкових зобов`язань при здійсненні операцій, які сьогодні регламентуються ст.197.1.16 Податкового кодексу України. Згідно статті 102.1. Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39"2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. Термін зазначений в ст.102 ПКУ сплив, а тому КП «Міськсвітло» вважається вільним від такого грошового зобов`язання(втому числі від нарахованої пені), та або податкового повідомлення та не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. За період з 2016 по 2021 рік підприємством не проводились пільгові операції з ПДВ, які регламентуються ст.197 Податкового кодексу України. КП ОСОБА_2 здійснює свою діяльність згідно статуту, а саме надає послуги із зовнішнього освітлення м.Черкаси та здійснює ремонт об`єктів мережі зовнішнього освітлення, які перебувають на його балансі. Орган місцевого самоврядування, як засновник КП ОСОБА_2 , поповнює статутний капітал підприємства і за рахунок цих коштів проводиться ремонт мережі зовнішнього освітлення та утримання її в справному технічному стані. Діяльність з поточного та капітального ремонту, а також реконструкції мережі зовнішнього освітлення не підпадають під операції, які звільнені від оподаткування, тобто не передбачені в статті 197 ПК України, а тому відсутній обов`язок підприємства застосовувати вимоги, що викладені в ст.198 ПК України. Більше того для всіх робіт, що проводяться відбуваються тендерні закупівлі, та виконавці робіт є платниками ПДВ, дані роботи не звільнені від оподаткування та не передаються КП «МІСЬКСВІТЛО» безоплатно. З невідомих підстав посадовою особою ГУ ДПС у Черкаській області робиться висновок про порушення КП «МІСЬКСВІТЛО» абз.б) п. 198.5, п.201.1, абз.б) п.200.4 ст.200 розділу V Податкового кодексу України, без зазначення конкретних документів, підстав тощо, оскільки у відповідності до статті ст.198.1. До податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б)придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (утому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);в)отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та вразі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г)ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ)ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України. 198.2.Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Для операцій і з ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредитує дата сплати податку за податковими зобов`язаннями згідно з пунктом 187.8статті 187цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Датою збільшення податкового кредиту орендаря (лізингоотримувача)для операцій фінансової оренди(лізингу)є дата фактичного отримання об`єкта фінансового лізингу таким орендарем. Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів),визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9статті 187цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт)за такими договорами (контрактами).Для товарів/послуг, постачання (придбання)яких контролюється приладами обліку, факт постачання(придбання)таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.198.3.Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної(контрактної)вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених)платником податку за ставкою, встановленою пунктом193.1статті 193цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду. абз.б)п.198.5в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кордексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу); 198.6. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. Податкові накладні виконавців робіт щодо поточного, капітального ремонту а також реконструкції мереж зовнішнього освітлення м.Черкаси є зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних. Платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та не включені до податкового кредиту протягом періоду 1095 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних у зв`язку з відсутністю фактів списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на включення таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, в якому відбулося списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати такого списання, надання інших видів компенсацій». Окрім того, в наказі Відповідача № 2156-п від 12.10.2021 року зазначено період проведення перевірки, а саме: за серпень 2021 року, а фактично був перевірений період, розпочинаючи з червня 2017 року. Проте пунктом 37 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України встановлено, що контролюючі органи не здійснюють документальні позапланові виїзні перевірки щодо достовірності сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявлених платниками у звітних періодах, що настають після 1 липня 2015 року, крім випадків, визначених пунктом 200.11 статті 200 цього Кодексу. Бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість, задекларованих до відшкодування до 1 липня 2015 року, здійснюється у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу у редакції, що діяла станом на 1 липня 2015 року. З 1 липня 2015 року до 1 січня 2017 року дія підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78, абзацу четвертого пункту 82.4 статті 82, пункту 200.11 статті 200 цього Кодексу, а також дія пункту 200.14 статті 200 цього Кодексу в частині проведення документальних позапланових виїзних перевірок була призупинена. Так, порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, визначений статтею 200 Податкового кодексу України. Відповідно до п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями: - за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками; - з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу. Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки. Згідно з п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання). Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу. В свою чергу відповідно до п.76.3 ст.76 Податкового кодексу України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу. Отже, Податковим кодексом України чітко врегульовані часові межі призначення та проведення перевірок щодо відповідності чинному законодавству заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість. Отже, оскільки розрахунок суми бюджетного відшкодування у податковій декларації КП «МІСЬКСВІТЛО» за серпень 2021 року зроблено не за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками; та не за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу, а за рахунок від`ємного значення, яке виникло у звітному (податковому) періоді – червень 2018 року, то у Відповідача відсутні визначені п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України підстави для документальної позапланової виїзної перевірки платника податку КП «МІСЬКСВІТЛО».

Відповідно до пункту 200.6. статті 200 Податкового кодексу України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов`язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

У свою чергу, відповідно до пункту 198.3статті 198 Податкового кодексу Україниподатковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1статті 193цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: 1) придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; 2) придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку. Згідно Податкового кодексу України, а саме пункту 198.2 зазначеної статті, передбачено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів із банківського рахунку платника податку в оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною. Таким чином висновок посадової особи ТУ ДПС у Черкаській області про завищення від`ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 12 552 324,00 грн. не ґрунтується на вимогах діючого законодавства України, та як наслідок є нелегітимним висновок про завищення суми ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на 79 000,00грн. На підставі викладеного вважає, що адміністративна справа відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю в зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення адвоката Микитенка В.І., дослідивши письмові матеріали справи, приходжу до наступного:

Відповідно до положень ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

У відповідності до положень ч.1 ст.9 КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.251 КУпАП - доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані, зокрема, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та засобів, що мають функції відеозапису, тощо.

Відповідно до ст.ст.252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень статті 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Виходячи з положень ст.8, ст.62 Конституції України дотримання принципу верховенства права є однією з основ демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь

У відповідності з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

В судовому засіданні встановлено, що у відповідності до Рішення Черкаської міської ради від 26.06.2003 року № 3-531 та п.11.5 додатку до вказаного рішення Комунальному підприємству мереж зовнішнього освітлення «МІСЬКСВІТЛО» було передано комплекс будівель та споруд, а також мережі зовнішнього освітлення в м.Черкаси. Зазначене майно обліковано (оприбутковано) підприємством на рахунку 130А. При цьому твердження посадової особи про відсутність саме актів приймання - передачі є надуманим, оскільки пройшов передбачений законодавством термін їх зберігання. При цьому залишається незрозуміла позиція посадової особи, що проводила перевірку, яка стверджує, що майно - будівлі та споруди, а також мережі зовнішнього освітлення міста Черкаси не передані на баланс комунального підприємства «МІСЬКСВІТЛО», а є на балансі Департаменту ЖКХ Черкаської міської ради та робить протилежний висновок про порушення підприємством абз.б) п. 198.5 ПК України з посиланням на ст.197.1.16 зазначеного кодексу. Так, відповідно до п.197.1.16. ПК України операції звільнені від оподаткування є також безоплатна передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об`єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень. Норми цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об`єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб`єкти операції платниками податку. Виходячи з буквального змісту зазначеної норми закону вважають, що п.197.1.16 ПК України стосується тих підприємств, організацій, які безкоштовно передають, а не отримують основні засоби. Тобто, якби Департамент ЖКГ Черкаської міської ради був платником ПДВ, то за деяких умов вони при безоплатній передачі основних засобів на баланс комунальних підприємств повинні були б нарахувати податкові зобов`язання. А комунальне підприємство «Міськсвітло» отримувало безкоштовно передані основні засоби в 2003 році, а тому стаття 197.1.16 ПК України не може ніяк стосуватися даних правовідносин.

Передавання комплексу будівель та споруд, а також мережі зовнішнього освітлення міста Черкаси на баланс КП “Міськсвітло” було здійснено в 2003 році згідно рішення від 26.06.2003 року № 3-531 та п 11.5 додатку до вказаного рішення. На той час діяв Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.05.1997р. №168/97-ВР, в якому не передбачалося донарахування податкових зобов`язань при здійсненні операцій, які сьогодні регламентуються ст.197.1.16 Податкового кодексу України. Згідно статті 102.1. Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39"2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Термін зазначений в ст.102 ПКУ сплив, а тому КП «Міськсвітло» вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), та або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. За період з 2016 по 2021 рік підприємством не проводились пільгові операції з ПДВ, які регламентуються ст.197 Податкового кодексу України. КП “Міськсвітло” здійснює свою діяльність згідно статуту, а саме надає послуги із зовнішнього освітлення м.Черкаси та здійснює ремонт об`єктів мережі зовнішнього освітлення, які перебувають на його балансі. Орган місцевого самоврядування, як засновник КП ’’Міськсвітло”, поповнює статутний капітал підприємства і за рахунок цих коштів проводиться ремонт мережі зовнішнього освітлення та утримання її в справному технічному стані. Діяльність з поточного та капітального ремонту, а також реконструкції мережі зовнішнього освітлення не підпадають під операції, які звільнені від оподаткування, тобто не передбачені в статті 197 ПК України, а тому відсутній обов`язок підприємства застосовувати вимоги, що викладені в ст.198 ПК України. Більше того для всіх робіт, що проводяться відбуваються тендерні закупівлі, та виконавці робіт є платниками ПДВ, дані роботи не звільнені від оподаткування та не передаються КП «МІСЬКСВІТЛО» безоплатно. З невідомих підстав посадовою особою ГУ ДПС у Черкаській області робиться висновок про порушення КП «МІСЬКСВІТЛО» абз.б) п. 198.5, п.201.1, абз.б) п.200.4 ст.200 розділу V Податкового кодексу України, без зазначення конкретних документів, підстав тощо, оскільки у відповідності до статті ст.198.1. До податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України. 198.2. Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов`язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Датою збільшення податкового кредиту орендаря (лізингоотримувача) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об`єкта фінансового лізингу таким орендарем. Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами). Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку. 198.3. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду. абз.б) п.198.5 в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу); 198.6. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. Податкові накладні виконавців робіт щодо поточного, капітального ремонту а також реконструкції мереж зовнішнього освітлення м.Черкаси є зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних. Платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та не включені до податкового кредиту протягом періоду 1095 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних у зв`язку з відсутністю фактів списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на включення таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, в якому відбулося списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати такого списання, надання інших видів компенсацій». Окрім того, в наказі Відповідача № 2156-п від 12.10.2021 року зазначено період проведення перевірки, а саме: за серпень 2021 року, а фактично був перевірений період, розпочинаючи з червня 2017 року. Проте пунктом 37 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України встановлено, що контролюючі органи не здійснюють документальні позапланові виїзні перевірки щодо достовірності сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявлених платниками у звітних періодах, що настають після 1 липня 2015 року, крім випадків, визначених пунктом 200.11 статті 200 цього Кодексу. Бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість, задекларованих до відшкодування до 1 липня 2015 року, здійснюється у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу у редакції, що діяла станом на 1 липня 2015 року. З 1 липня 2015 року до 1 січня 2017 року дія підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78, абзацу четвертого пункту 82.4 статті 82, пункту 200.11 статті 200 цього Кодексу, а також дія пункту 200.14 статті 200 цього Кодексу в частині проведення документальних позапланових виїзних перевірок була призупинена.

Відповідно до п.200.11 ст. 200 Податкового кодексу України контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями: - за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками; - з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу.

Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.

Згідно з п.200.10 ст. 200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу. В свою чергу відповідно до п.76.3 ст.76 Податкового кодексу України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Враховуючи, що розрахунок суми бюджетного відшкодування у податковій декларації КП «МІСЬКСВІТЛО» за серпень 2021 року зроблено не за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками; та не за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу, а за рахунок від`ємного значення, яке виникло у звітному (податковому) періоді – червень 2018 року, то у Відповідача відсутні визначені п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України підстави для документальної позапланової виїзної перевірки платника податку КП «МІСЬКСВІТЛО».

Відповідно до пункту 200.6. статті 200 Податкового кодексу України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов`язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

У свою чергу, відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: 1) придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; 2) придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Згідно Податкового кодексу України, а саме пункту 198.2 зазначеної статті, передбачено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів із банківського рахунку платника податку в оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Таким чином висновок посадової особи ТУ ДПС у Черкаській області про завищення від`ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 12 552 324,00 грн. не ґрунтується на вимогах діючого законодавства України, та як наслідок є нелегітимним висновок про завищення суми ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на 79 000,00грн.

На підставі викладеного вважає, що адміністративна справа відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю в зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Частиною 1 ст.163-1 КУпАП передбачено відповідальність, зокрема за порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку.

Об`єктивною стороною за ч.1 ст.163-1 КУпАП є порушення правил ведення податкового обліку.

На підставі викладеного, судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.163-1, 247, 280, 283-285 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Провадження по адміністративній справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу правопорушення

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Ю. В. Михальченко