
Кримінальне провадження № 1-кс/428/5634/2021
Справа № 428/10791/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2021 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі: слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області Комплєктової Т.О., за участю секретаря Казюк Л.Г., прокурора у кримінальному провадженні – начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем`яки І.В., захисника Мови В.І., підозрюваного ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Сєвєродонецького міського суду Луганської області клопотання прокурора у кримінальному провадженні – начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем`яки І.В. про продовження строку відсторонення від посади, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року, у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Артемівськ Перевальського району Луганської області, громадянина України, з вищою освітою, раніше не судимого, одруженого, маючого на утриманні малолітніх дітей, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який на час вчинення злочину та на цей час обіймає посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області надійшло вищевказане клопотання.
В обґрунтування вказаного клопотання прокурор посилається на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №749-к від 23.11.2018 призначено на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
ОСОБА_1 як директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації постійно обіймав посаду в органі державної влади, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою.
ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу державної влади, а саме директором Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, маючи умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, вчинив корупційне кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Приблизно на початку січня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, у директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 , який був обізнаним про способи та обставини бюджетного фінансування, у тому числі природоохоронних заходів, та достовірно знав про можливість отримання великого прибутку під час незаконного розпорядження бюджетними коштами, а також розумів та усвідомлював повноваження органів державної влади та місцевого самоврядування, у тому числі Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та інших структурних підрозділів Луганської обласної державної адміністрації, ГУ Держгеокадастру у Луганській області, ГУ Держпродспоживслужби у Луганській області, виник протиправний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, під час розробки проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки».
Так, 15 січня 2019 року директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент) ОСОБА_1 , з метою реалізації свого протиправного умислу, на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» № 1147 від 17.09.1996, спрямував лист за № 37-2/1-37 від 15.01.2019 начальнику Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 про сприяння у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку та реалізацію регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель» загальною вартістю 36 млн грн, з них:
- розкорчування старих садів – 15 млн грн;
- охорона і раціональне використання земель – 20 млн грн;
- розробка документації – 1 млн грн.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, 16.01.2019 директор Департаменту ОСОБА_1 спрямував лист за № 37-2/1-39 від 16.01.2019 виконувачу обов`язків голови Луганської обласної державної адміністрації – керівнику обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_3 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки» вартістю 1 млн грн.
Крім того, 16.01.2019 директор Департаменту ОСОБА_1 знову спрямував лист за № 37-2/1-40 від 16.01.2019 начальнику Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки» вартістю 1 млн. грн., визначивши відповідальним виконавцем заходу Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
На виконання листа Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації № 37-2/1-40 від 16.01.2019 Управлінням екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» № 1147 від 17.09.1996, включено до заходів Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2019-2025 роки п. 5.10, яким передбачено виділення 1 000 000 грн не на реалізацію заходу, спрямованого на охорону навколишнього природного середовища, а лише на розробку проекту Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, при цьому виконавцем зазначено Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
19 лютого 2019 року, з метою реалізації свого протиправного умислу, ОСОБА_1 погодив проект розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації про затвердження Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2019-2025 роки без зауважень, чим визнав можливість розробки проекту Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки працівниками Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, приблизно в середині січня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, ОСОБА_1 , достовірно знаючи, що розробка Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки входить до компетенції Департаменту, який він очолює, та існує реальна можливість її самостійної розробки, на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент на інших нормативних документів у вказаній сфері, умисно не організував розробку працівниками Департаменту Регіональної програми власними силами та засобами (а також із залученням інших органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб`єктів), тобто без додаткового бюджетного фінансування, при цьому доручивши тендерному комітету Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації провести відкриті торги щодо розробки Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки з очікуваною вартістю 1 000 000 грн. При цьому ОСОБА_1 достовірно знав, що розробка програми не є природоохоронним заходом та не може фінансуватися з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.
Також ОСОБА_1 за посередництвом невстановлених на цей час осіб підшукав суб`єкта господарювання (ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» в особі ОСОБА_4 ), з яким буде укладено договір, який удавано буде розробником Програми, на користь та на рахунки якого будуть перераховуватися незаконно одержані бюджетні грошові кошти, а також особу, яка неофіційно, без відповідного документального оформлення, сприятиме працівниками підпорядкованого йому Департаменту у розробці Програми.
28 січня 2019 року тендерним комітетом Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» оголошено проведення відкритих торгів з розробки Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки з очікуваною вартістю 1 000 000 грн.
За результатами проведення процедури закупівлі 20.02.2019 переможцем визначено ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» (код ЄДРПОУ 36942078) з ціновою пропозицією 965 000,00 грн.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, ОСОБА_1 умисно, на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», Положення про Департамент та інших нормативних документів, не організував розробку працівниками Департаменту Регіональної програми власними силами та засобами (а також із залученням інших органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб`єктів), тобто без додаткового бюджетного фінансування.
Разом з тим, 04.03.2019 ОСОБА_1 як директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації уклав із директором ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» ОСОБА_4 договір № 8 на розробку Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області, відповідно до умов якого виконавець зобов`язується надати замовнику послуги з розробки регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області відповідно до умов даного Договору та Технічного завдання, що є невід`ємною частиною цього Договору, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх у строки, передбачені календарним планом.
Відповідно до додаткової угоди № 1 до договору від 04.03.2019 № 8 ціну договору за розробку регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області зменшено на 10 000 грн, що становить 955 000 грн.
В подальшому директор Департаменту ОСОБА_1 з метою реалізації свого протиправного умислу, в інтересах ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та для забезпечення виконання останнім зобов`язань за договором № 8 від 04.03.2019, надав вказівку заступнику директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 та начальнику відділу землеробства, механізації та охорони праці Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 домовитися із директором ТОВ «ЗФ «ЛАН» ОСОБА_7 як фахівцем в галузі розробок Регіональних програм в сфері охорони природнього середовища щодо надання нею допомоги в розробці Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, запропонувавши останній в подальшому взяти участь в реалізації цієї програми за бюджетні кошти (при цьому не повідомляючи ОСОБА_7 про те, що офіційним розробником програми вважається ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та на його рахунки незаконно будуть перераховуватися бюджетні кошти за її розробку).
Приблизно на початку березня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 та начальник відділу землеробства, механізації та охорони праці Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 , які були не обізнані щодо протиправних дій ОСОБА_1 , виконуючи вказівку останнього, зустрілися із ОСОБА_7 . Під час вказаної зустрічі заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 попрохала раніше знайому їй ОСОБА_7 допомогти в розробці Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, запропонувавши останній в подальшому взяти участь в реалізації цієї програми за бюджетні кошти.
У період часу протягом березня-квітня 2019 року ОСОБА_7 розроблено Регіональну програму з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки та в електронному вигляді надіслано на електронні адреси ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .
Після отримання ОСОБА_6 . Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, вказану програму в електронному вигляді ОСОБА_6 за усною вказівкою ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу начальника відділу економічного аналізу Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_8 , який в подальшому здійснював її редагування та погодження зі структурними підрозділами Луганської обласної державної адміністрації.
У розробленій Регіональній програмі з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки передбачено проведення низки заходів з використанням коштів обласного бюджету протягом 2019 - 2022 років у загальній сумі 294, 528 млн грн, 350, 83 тис грн з районних, міських (міст обласного значення) бюджетів та 1143, 22 тис грн бюджетів підприємств.
При погодженні Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки Департаментом фінансів Луганської обласної державної адміністрації від 01.04.2019 надано негативний висновок, відповідно до якого заходи програми включені до неї розробником без врахування реальних джерел їх фінансування та не містять обґрунтувань щодо фінансових ресурсів, які можуть бути спрямовані на їх реалізацію, в частині обласного бюджету.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, ОСОБА_1 , незважаючи на негативний висновок Департаменту фінансів Луганської обласної державної адміністрації щодо використання коштів обласного бюджету протягом 2019 - 2022 років, а також на відсутність підтвердження джерел фінансування у сумі 350,83 тис грн з районних, міських (міст обласного значення) бюджетів та 1143,22 тис грн бюджетів підприємств, вжив заходів для затвердження Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, надавши вказівку начальнику відділу економічного аналізу Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_8 підготувати проект Розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації для затвердження вказаної Регіональної програми.
30 травня 2019 року розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації за № 475 затверджено Регіональну програму з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки.
В подальшому ОСОБА_1 , продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, 07.06.2019 на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент та інших документів у вказаній сфері, достовірно знаючи, що розробка Регіональних програм з охорони та раціонального використання земель входить до повноважень Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та працівники Департаменту могли за його дорученням здійснити її розробку, підписав акт наданих послуг № 112 про надання ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» послуг з розробки Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки на суму 955 000 грн, та на підставі платіжного доручення № 13 від 14.06.2019 Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації незаконно перераховано бюджетні кошти на рахунок ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ».
Відповідно до висновку експерта № 232-233/08 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 08.06.2021 документально підтверджуються витрати бюджетних коштів Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації на розроблення Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки у розмірі 955 000,00 грн., як збитки, спричинені Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
Враховуючи викладене, своїми умисними, протиправними діями, які полягали у заволодінні чужим майном (бюджетними грошовими коштами) службовою особою шляхом зловживання своїм службовим становищем на користь та в інтересах третіх осіб, а саме ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та осіб, які діяли від його імені, ОСОБА_1 на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент та інших нормативних документів у вказаній сфері, достовірно знаючи, що розробка Регіональних програм з охорони та раціонального використання земель належить до повноважень Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та працівники Департаменту могли за його дорученням здійснити її розробку (тобто без додаткового витрачання бюджетних грошових коштів), завдав шкоду у розмірі 955 000,00 гривень, що більш ніж в шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах.
Таким чином, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах, тобто кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 191 КК України.
Докази, які дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення та свідчать про обгрунтованість підозри, містяться в матеріалах кримінального провадження.
Враховуючи викладене, у кримінальному провадженні 30.09.2021 повідомлено про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України; таким чином, у разі визнання ОСОБА_1 винним у вчинені вказаного кримінального правопорушення йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна, тобто відповідно до ст. 12 КК України ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину.
ОСОБА_1 з 23.11.2018 призначений на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
Ухвалою слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 06.10.2021 ОСОБА_1 відсторонено від посади директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації в межах строку проведення досудового розслідування до 30 листопада 2021 року.
22.11.2021 строк досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 30 грудня 2021 року (враховуючи, що завершення досудового розслідування у двохмісячний строк, тобто до 30.11.2021, є неможливим з огляду на необхідність проведення додаткових процесуальних дій, що потребує додаткового часу: провести додаткові слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, спрямовані на встановлення місцезнаходження ТОВ «Гранітні перспективи», а також його службових осіб, допитати їх; провести додаткові слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, спрямовані на встановлення обставин переведення грошових коштів у готівку відповідними особами, які діяли від імені ТОВ «НВП «УКГЕОЛОГСТРОМ»; провести додаткові процесуальні дії, спрямовані на перевірку на причетність до вчинення зазначеного кримінального правопорушення інших службових осіб; провести додаткові слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, спрямовані на встановлення обставин проведення тендеру (у тому числі визначення очікуваної вартості, розгляд пропозицій тощо), виділення грошових коштів – вилучити всі відповідні документи та встановити і допитати свідків, обізнаних про відповідні обставини; за необхідності, провести інші слідчі (розшукові) дії; забезпечити виконання вимог ст. 290 КПК України; перешкодою проведення зазначених слідчих та процесуальних дій у двохмісячний строк досудового розслідування став тривалий час, необхідний для встановлення усіх фігурантів у кримінальному провадженні, які знаходяться у різних районах області та регіонах України, тривалість проведення експертиз та завантаженість експертних установ, значна кількість свідків, що підлягали допиту, та документів, які підлягали вилученню і аналізу).
Підставою звернення до слідчого судді з даним клопотанням є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, а також наявність обставини, передбаченої п. 6 ч. 2 ст. 155 КПК України, які стали підставою для відсторонення від зазначеної посади ОСОБА_1 ; вказана підстава та обставина продовжують існувати, а тому наявні достатні підстави вважати, що без продовження строку відсторонення останнього від посади ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, шляхом використання свого службового становища може незаконними способами впливати на осіб, які є свідками вчинення кримінального правопорушення, тим самим перешкоджати встановленню об`єктивної істини у кримінальному провадженні, та, як наслідок, уникнути кримінальної відповідальності, оскільки свідками у вказаному кримінальному провадженні є у тому числі працівники вказаного Департаменту, які підпорядковуються йому, зокрема ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , тому останній також може незаконно впливати на них, схиляти їх як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань. Також свідками у вказаному кримінальному провадженні є представники інших структурних підрозділів ЛОДА та інших органів державної влади; при цьому ОСОБА_1 може з використанням наданого йому службового становища незаконно впливати на них, схиляти їх як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань.
Крім того, ОСОБА_1 наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-розпорядчими функціями, а тому відповідно до ст. 18 КК України являється службовою особою, і саме вищезазначені повноваження, якими наділений ОСОБА_1 , безпосередньо сприяли вчиненню ним злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
На підставі викладеного, прокурор звернувся до суду з даним клопотанням в якому просить продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 від посади директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської області державної адміністрації до 30.12.2021 року.
У судовому засіданні прокурор Кожем`яка І.В. підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_1 заперечував проти задоволення клопотання та пояснив, що він не має жодного наміру впливати на свідків у даному кримінальному провадженні та його заробітна плата є єдиним джерелом доходу його сім`ї.
Захисник Мова В.І. заперечував проти задоволення вказаного клопотання та пояснив, що заявлений прокурором ризики необґрунтовані та наразі нічим не підтверджені. У разі відсторонення підозрюваного від посади будуть порушені права останнього, оскільки заробітна плата є єдиним джерелом існування ОСОБА_1 . Просив відмовити в задоволенні клопотання.
Вислухавши прокурора, підозрюваного, захисника, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя виходить з наступного.
Одним із методів державної реакції на порушення, що носять кримінально-правовий характер, є заходи забезпечення кримінального провадження, передбачені ст.131 КПК, які виступають важливим елементом механізму здійснення завдань кримінального провадження при розслідуванні злочинів. Одним з таких заходів є відсторонення від посади.
При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
Відповідно до ч.1 ст.154 КПК відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Згідно з приписами ч.ч.1,2 ст.157 КПК слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Слідчим суддею встановлено, що органом досудового розслідування ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України – заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах, який відповідно до ст. 12 КК України, відносяться до категорії особливо тяжких злочинів.
Ухвалою слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 06.10.2021 року відсторонено підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації в межах строку досудового розслідування до 30 листопада 2021 року.
Висновок про те, що повідомлена ОСОБА_1 підозра залишається обґрунтованою, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №749-к від 23.11.2018, згідно з яким ОСОБА_1 призначено на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації; Положенням про Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент), затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №520 від 05.07.2018; посадовою інструкцією директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, затвердженої розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05.07.2018 №520; листи за підписом ОСОБА_1 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки»; договір № 8 між Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» на розробку Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області; акт наданих послуг № 112 про надання ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» послуг з розробки Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки на суму 955 000 грн; регіональна програма з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки; висновком експерта № 232-233/08 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 08.06.2021, згідно з яким документально підтверджуються витрати бюджетних коштів Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації на розроблення Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки у розмірі 955 000,00 грн., як збитки, спричинені Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації; протоколи допиту свідка ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , відповідно до яких підтверджено обставини протиправної діяльності ОСОБА_1 ; висновком експерта № 477-478 від 24.09.2021 за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи, відповідно до якого підпис в договорі № 8, акті наданих послуг № 112 належить ОСОБА_1 ; листами щодо розробки аналогічних програм власними силами (без укладання відповідних договорів та додаткового бюджетного фінансування) в регіонах України; висновком щодо погодження проекту Регіональної програми Департаментом фінансів Луганської обласної державної адміністрації (негативний); звіт ТОВ «Аудитконсалт»; іншими доказами в їх сукупності.
Дослідження доказів на предмет доведеності вини на даній стадії кримінального провадження не проводиться.
Постановою заступника керівника Луганської обласної прокуратури І. Самсонюка від 22.11.2021 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 30.12.2021 року.
Слідчий суддя погоджується з доводами прокурора, що наявність конкретних підстав вважати, що підозрюваний ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, шляхом використання свого службового становища може незаконними способами впливати на осіб, які є свідками вчинення кримінального правопорушення, тим самим перешкоджати встановленню об`єктивної істини у кримінальному провадженні, та як наслідок, уникнути відповідальності, оскільки свідками у вказаному кримінальному провадженні є, у тому числі, працівники вказаного Департаменту, які підпорядковуються йому, зокрема ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 . Тому підозрюваний може незаконно впливати на цих свідків, схиляти їх як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань. Також свідками у даному кримінальному провадженні є представники інших структурних підрозділів ЛОДА та інших органів державної влади, а тому ОСОБА_1 з використанням наданого йому службового становища може також незаконно впливати на них, схиляти їх як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань.
З урахуванням характеру злочину, слідчий судді вважає, що відсторонення ОСОБА_1 від посади є ефективним, адекватним і стримуючим заходом, та в разі не продовження строку застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, наявні ризики незаконного впливу на свідків у цьому кримінальному провадженні, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, які є особливо актуальні на початковій стадії розслідування, оскільки перебуваючи на посаді директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, підозрюваний матиме безпосередній контакт з підлеглими, що свідчить про можливість впливу на них.
Таким чином, враховуючи все вищенаведене, слідчий суддя вважає, що під час розгляду клопотання слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що обставини, які стали підставою для відсторонення підозрюваного від посади, продовжують існувати, такий захід як відсторонення ОСОБА_1 від посади необхідний для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, крім того, сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснене відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Будь-яких негативних наслідків для інших осіб від відсторонення ОСОБА_1 від посади судом не встановлено.
Суд також враховує доводи сторони захисту, викладені на користь підозрюваного ОСОБА_1 , але вважає, що у даному випадку ці доводи не перевищують суспільного інтересу у справі, який полягає у повному та неупередженому досудовому розслідуванні кримінального провадження у встановлені законом строки.
За таких умов, на думку слідчого судді, такий захід забезпечення кримінального провадження, як відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 від посади, належним чином забезпечить його процесуальну поведінку на даному етапі кримінального провадження та усуне відповідні ризики, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи ОСОБА_1 в межах строку досудового розслідування, тобто до 30.12.2021 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 186, 193-194, 196, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, –
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора у кримінальному провадженні – начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем`яки І.В. про продовження строку відсторонення від посади, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року, у відношенні ОСОБА_1 підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - задовольнити.
Продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, в межах строку досудового розслідування, тобто до 30.12.2021 року включно.
Ухвала діє по 30.12.2021 року та підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Копію ухвали надати учасникам процесу.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: Т. О. Комплєктова