
Кримінальне провадження № 1-кс/428/5635/2021
Справа № 428/10791/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2021 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі: слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області Комплєктової Т.О., за участю секретаря Казюк Л.Г., прокурора у кримінальному провадженні – начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем`яки І.В., захисника Мови В.І., підозрюваного ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Сєвєродонецького міського суду Луганської області клопотання прокурора у кримінальному провадженні – начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем`яки І.В. про продовження строку покладених обов`язків, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року, у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Артемівськ Перевальського району Луганської області, громадянина України, з вищою освітою, раніше не судимого, одруженого, маючого на утриманні малолітніх дітей, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який на час вчинення злочину та на цей час обіймає посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області надійшло клопотання прокурора у кримінальному провадженні – начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем`яки І.В., про продовження строку покладених обов`язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України та додані до нього матеріали кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року, відносно ОСОБА_1 підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В обґрунтування вказаного клопотання прокурор посилається на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №749-к від 23.11.2018 призначено на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
ОСОБА_1 як директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації постійно обіймав посаду в органі державної влади, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою.
ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу державної влади, а саме директором Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, маючи умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, вчинив корупційне кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Приблизно на початку січня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, у директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 , який був обізнаним про способи та обставини бюджетного фінансування, у тому числі природоохоронних заходів, та достовірно знав про можливість отримання великого прибутку під час незаконного розпорядження бюджетними коштами, а також розумів та усвідомлював повноваження органів державної влади та місцевого самоврядування, у тому числі Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та інших структурних підрозділів Луганської обласної державної адміністрації, ГУ Держгеокадастру у Луганській області, ГУ Держпродспоживслужби у Луганській області, виник протиправний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, під час розробки проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки».
Так, 15 січня 2019 року директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент) ОСОБА_1 , з метою реалізації свого протиправного умислу, на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» № 1147 від 17.09.1996, спрямував лист за № 37-2/1-37 від 15.01.2019 начальнику Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 про сприяння у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку та реалізацію регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель» загальною вартістю 36 млн грн, з них: розкорчування старих садів – 15 млн грн; охорона і раціональне використання земель – 20 млн грн; розробка документації – 1 млн грн.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, 16.01.2019 директор Департаменту ОСОБА_1 спрямував лист за № 37-2/1-39 від 16.01.2019 виконувачу обов`язків голови Луганської обласної державної адміністрації – керівнику обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_3 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки» вартістю 1 млн грн.
Крім того, 16.01.2019 директор Департаменту ОСОБА_1 знову спрямував лист за № 37-2/1-40 від 16.01.2019 начальнику Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки» вартістю 1 млн. грн., визначивши відповідальним виконавцем заходу Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
На виконання листа Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації № 37-2/1-40 від 16.01.2019 Управлінням екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» № 1147 від 17.09.1996, включено до заходів Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2019-2025 роки
п. 5.10, яким передбачено виділення 1 000 000 грн не на реалізацію заходу, спрямованого на охорону навколишнього природного середовища, а лише на розробку проекту Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, при цьому виконавцем зазначено Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
19 лютого 2019 року, з метою реалізації свого протиправного умислу, ОСОБА_1 погодив проект розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації про затвердження Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2019-2025 роки без зауважень, чим визнав можливість розробки проекту Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки працівниками Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, приблизно в середині січня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, ОСОБА_1 , достовірно знаючи, що розробка Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки входить до компетенції Департаменту, який він очолює, та існує реальна можливість її самостійної розробки, на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент на інших нормативних документів у вказаній сфері, умисно не організував розробку працівниками Департаменту Регіональної програми власними силами та засобами (а також із залученням інших органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб`єктів), тобто без додаткового бюджетного фінансування, при цьому доручивши тендерному комітету Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації провести відкриті торги щодо розробки Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки з очікуваною вартістю 1 000 000 грн. При цьому ОСОБА_1 достовірно знав, що розробка програми не є природоохоронним заходом та не може фінансуватися з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.
Також ОСОБА_1 за посередництвом невстановлених на цей час осіб підшукав суб`єкта господарювання (ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» в особі ОСОБА_4 ), з яким буде укладено договір, який удавано буде розробником Програми, на користь та на рахунки якого будуть перераховуватися незаконно одержані бюджетні грошові кошти, а також особу, яка неофіційно, без відповідного документального оформлення, сприятиме працівниками підпорядкованого йому Департаменту у розробці Програми.
28 січня 2019 року тендерним комітетом Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» оголошено проведення відкритих торгів з розробки Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки з очікуваною вартістю 1 000 000 грн.
За результатами проведення процедури закупівлі 20.02.2019 переможцем визначено ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» (код ЄДРПОУ 36942078) з ціновою пропозицією 965 000,00 грн.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, ОСОБА_1 умисно, на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», Положення про Департамент та інших нормативних документів, не організував розробку працівниками Департаменту Регіональної програми власними силами та засобами (а також із залученням інших органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб`єктів), тобто без додаткового бюджетного фінансування.
Разом з тим, 04.03.2019 ОСОБА_1 як директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації уклав із директором ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» ОСОБА_4 договір № 8 на розробку Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області, відповідно до умов якого виконавець зобов`язується надати замовнику послуги з розробки регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області відповідно до умов даного Договору та Технічного завдання, що є невід`ємною частиною цього Договору, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх у строки, передбачені календарним планом.
Відповідно до додаткової угоди № 1 до договору від 04.03.2019 № 8 ціну договору за розробку регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області зменшено на 10 000 грн, що становить 955 000 грн.
В подальшому директор Департаменту ОСОБА_1 з метою реалізації свого протиправного умислу, в інтересах ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та для забезпечення виконання останнім зобов`язань за договором № 8 від 04.03.2019, надав вказівку заступнику директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 та начальнику відділу землеробства, механізації та охорони праці Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 домовитися із директором ТОВ «ЗФ «ЛАН» ОСОБА_7 як фахівцем в галузі розробок Регіональних програм в сфері охорони природнього середовища щодо надання нею допомоги в розробці Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, запропонувавши останній в подальшому взяти участь в реалізації цієї програми за бюджетні кошти (при цьому не повідомляючи ОСОБА_7 про те, що офіційним розробником програми вважається ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та на його рахунки незаконно будуть перераховуватися бюджетні кошти за її розробку).
Приблизно на початку березня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 та начальник відділу землеробства, механізації та охорони праці Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 , які були не обізнані щодо протиправних дій ОСОБА_1 , виконуючи вказівку останнього, зустрілися із ОСОБА_7 . Під час вказаної зустрічі заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 попрохала раніше знайому їй ОСОБА_7 допомогти в розробці Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, запропонувавши останній в подальшому в подальшому взяти участь в реалізації цієї програми за бюджетні кошти.
У період часу протягом березня-квітня 2019 року ОСОБА_7 розроблено Регіональну програму з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки та в електронному вигляді надіслано на електронні адреси ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .
Після отримання ОСОБА_6 . Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, вказану програму в електронному вигляді ОСОБА_6 за усною вказівкою ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу начальника відділу економічного аналізу Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_8 , який в подальшому здійснював її редагування та погодження зі структурними підрозділами Луганської обласної державної адміністрації.
У розробленій Регіональній програмі з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки передбачено проведення низки заходів з використанням коштів обласного бюджету протягом 2019 - 2022 років у загальній сумі 294, 528 млн грн, 350, 83 тис грн з районних, міських (міст обласного значення) бюджетів та 1143, 22 тис грн бюджетів підприємств.
При погодженні Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки Департаментом фінансів Луганської обласної державної адміністрації від 01.04.2019 надано негативний висновок, відповідно до якого заходи програми включені до неї розробником без врахування реальних джерел їх фінансування та не містять обґрунтувань щодо фінансових ресурсів, які можуть бути спрямовані на їх реалізацію, в частині обласного бюджету.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, ОСОБА_1 , незважаючи на негативний висновок Департаменту фінансів Луганської обласної державної адміністрації щодо використання коштів обласного бюджету протягом 2019 - 2022 років, а також на відсутність підтвердження джерел фінансування у сумі 350,83 тис грн з районних, міських (міст обласного значення) бюджетів та 1143,22 тис грн бюджетів підприємств, вжив заходів для затвердження Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, надавши вказівку начальнику відділу економічного аналізу Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_8 підготувати проект Розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації для затвердження вказаної Регіональної програми.
30 травня 2019 року розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації за № 475 затверджено Регіональну програму з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки.
В подальшому ОСОБА_1 , продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, 07.06.2019 на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент та інших документів у вказаній сфері, достовірно знаючи, що розробка Регіональних програм з охорони та раціонального використання земель входить до повноважень Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та працівники Департаменту могли за його дорученням здійснити її розробку, підписав акт наданих послуг № 112 про надання ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» послуг з розробки Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки на суму 955 000 грн, та на підставі платіжного доручення № 13 від 14.06.2019 Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації незаконно перераховано бюджетні кошти на рахунок ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ».
Відповідно до висновку експерта № 232-233/08 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 08.06.2021 документально підтверджуються витрати бюджетних коштів Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації на розроблення Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки у розмірі 955 000,00 грн., як збитки, спричинені Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
Враховуючи викладене, своїми умисними, протиправними діями, які полягали у заволодінні чужим майном (бюджетними грошовими коштами) службовою особою шляхом зловживання своїм службовим становищем на користь та в інтересах третіх осіб, а саме ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та осіб, які діяли від його імені, ОСОБА_1 на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент та інших нормативних документів у вказаній сфері, достовірно знаючи, що розробка Регіональних програм з охорони та раціонального використання земель належить до повноважень Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та працівники Департаменту могли за його дорученням здійснити її розробку (тобто без додаткового витрачання бюджетних грошових коштів), завдав шкоду у розмірі 955 000,00 гривень, що більш ніж в шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах.
Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах.
Докази, які дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення та свідчать про обґрунтованість підозри, містяться в таких матеріалах кримінального провадження.
При цьому ОСОБА_1 відповідно підозрюється у вчиненні особливо тяжкого корупційного злочину, за який законом згідно з санкцією ч. 5 ст. 191 КК України передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
06.10.2021 ухвалою слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області відносно підозрюваного ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 567 (п`ятсот шістдесят сім) тис. 500 (п`ятсот) грн. При цьому, на підозрюваного ОСОБА_1 покладено обов`язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України, зокрема: прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; не відлучатися із м. Сєвєродонецька Луганської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні, зокрема ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_4 ; здати на зберігання органу міграційної служби свої паспорти для виїзду за кордон.
Так, про наявність ризику переховуватись від органів досудового розслідування, відповідно до ч. 1 ст. 178 КПК України, свідчать такі обставини, як вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що йому загрожує ОСОБА_1 в разі визнання його винуватим у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення (зокрема, злочин, передбачений ч. 5 ст. 191 КК України, належить до категорії особливо тяжких злочинів, за вчинення якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна); характер інкримінованого злочину, (зокрема: високий ступінь організації його вчинення), корисливий мотив, свідоме ігнорування положень антикорупційного законодавства, проживання підозрюваного в районі лінії розмежування з тимчасово окупованою територією, наявність у власності ОСОБА_1 нерухомого майна (квартири) на тимчасово окупованій території), а також особливо великий розмір матеріальної шкоди, спричиненої Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.
Крім того, встановленим та доведеним є існування ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні, оскільки, ОСОБА_1 (який відповідно до ухвали слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 06.10.2021 відсторонений від посади в межах строку досудового розслідування до 30.11.2021) обіймає посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, а відтак, з огляду на надані йому повноваження, має реальну можливість незаконно впливати на свідків, серед яких є співробітники зазначеного Департаменту, з метою примушування їх надати завідомо неправдиві показання та, як наслідок, уникнути кримінальної відповідальності.
Доведеним також є ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: вчинити інше кримінальне правопорушення, оскільки в даний час ОСОБА_1 обіймає посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, а відтак, з огляду на надані йому повноваження, може вчинити протиправні діяння, пов`язані з незаконним витрачанням бюджетних коштів; при цьому саме завдяки наданому йому службовому становищу останній вчинив особливо тяжке корупційне кримінальне правопорушення та, будучи наділеним відповідними повноваженнями, ОСОБА_1 може продовжити вчиняти аналогічні правопорушення.
На цей час встановлено, що вказані ризики не зменшилися та не зникли і продовжують існувати, з огляду на викладені обставини.
Враховуючи викладене, об`єктивне та всебічне здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні неможливе без застосування по відношенню до ОСОБА_1 заходів забезпечення кримінального провадження, передбачених КПК України.
22.11.2021 строк досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 30 грудня 2021 року (враховуючи, що завершення досудового розслідування у двохмісячний строк, тобто до 30.11.2021, є неможливим з огляду на необхідність проведення додаткових процесуальних дій, що потребує додаткового часу: провести додаткові слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, спрямовані на встановлення місцезнаходження ТОВ «Гранітні перспективи», а також його службових осіб, допитати їх; провести додаткові слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, спрямовані на встановлення обставин переведення грошових коштів у готівку відповідними особами, які діяли від імені ТОВ «НВП «УКГЕОЛОГСТРОМ»; провести додаткові процесуальні дії, спрямовані на перевірку на причетність до вчинення зазначеного кримінального правопорушення інших службових осіб; провести додаткові слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, спрямовані на встановлення обставин проведення тендеру (у тому числі визначення очікуваної вартості, розгляд пропозицій тощо), виділення грошових коштів – вилучити всі відповідні документи та встановити і допитати свідків, обізнаних про відповідні обставини; за необхідності, провести інші слідчі (розшукові) дії; забезпечити виконання вимог ст. 290 КПК України; перешкодою проведення зазначених слідчих та процесуальних дій у двохмісячний строк досудового розслідування став тривалий час, необхідний для встановлення усіх фігурантів у кримінальному провадженні, які знаходяться у різних районах області та регіонах України, тривалість проведення експертиз та завантаженість експертних установ, значна кількість свідків, що підлягали допиту, та документів, які підлягали вилученню і аналізу).
На підставі вищевикладеного прокурор просить продовжити строк покладених на підозрюваного обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування до 30.12.2021 року.
У судовому засіданні прокурор Кожем`яка І.В. підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Захисник Мова В.І. заперечував проти задоволення клопотання та пояснив, що на даний час відсутня необхідність у продовженні строку обов`язків покладених на підозрюваного, оскільки ОСОБА_1 добровільно з`являється за викликами, жодних порушень не допускає. Крім того, на даний час у даному кримінальному провадженні допитані всі свідки. Просив відмовити у задоволенні клопотання.
Підозрюваний ОСОБА_1 заперечував проти задоволення клопотання та підтримав думку захисника.
Вислухавши прокурора, підозрюваного, захисника, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя прийшов до висновку щодо необхідності задоволення клопотання з наступних підстав.
Так, ч. 5 ст.194 КПК України встановлено перелік обов`язків, які слідчий суддя, суд покладають на підозрюваного, обвинуваченого у разі застосування запобіжного заходу не пов`язаного з триманням під вартою
Вказані обов`язки відповідно до ч. 6 ст.195 КПК України можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора, в порядку передбаченому статтею 199 КПК України.
Судом встановлено, що органом досудового розслідування ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, який відповідно до ст. 12 КК України, відносяться до категорії особливо тяжких злочинів.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопаорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме:
-розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №749-к від 23.11.2018, згідно з яким ОСОБА_1 призначено на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації;
-Положенням про Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент), затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №520 від 05.07.2018;
-Посадовою інструкцією директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, затвердженої розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05.07.2018 №520.
-Листами за підписом ОСОБА_1 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки»;
-Договором № 8 між Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» на розробку Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області;
-актом наданих послуг № 112 про надання ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» послуг з розробки Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки на суму 955 000 грн;
-Регіональною програмою з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки;
-Висновком експерта № 232-233/08 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 08.06.2021, згідно з яким документально підтверджуються витрати бюджетних коштів Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації на розроблення Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки у розмірі 955 000,00 грн., як збитки, спричинені Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації;
-Протоколами допиту свідка ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , відповідно до яких підтверджено обставини протиправної діяльності ОСОБА_1 ;
-Висновком експерта № 477-478 від 24.09.2021 за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи, відповідно до якого підпис в договорі № 8, акті наданих послуг № 112 належить ОСОБА_1 ;
-Листами щодо розробки аналогічних програм власними силами (без укладання відповідних договорів та додаткового бюджетного фінансування) в регіонах України;
-Висновком щодо погодження проекту Регіональної програми Департаментом фінансів Луганської обласної державної адміністрації (негативний);
-Звітом ТОВ «Аудитконсалт»;
-Іншими матеріалами кримінального провадження.
Ухвалою слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 06.10.2021 року, яка залишена без змін ухвалою Луганського апеляційного суду від 20.10.2021 року, до підозрюваного ОСОБА_1 застосовано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 56 7500 гривень 00 копійок та на підставі ч. 5 ст. 194 КПК України покладено на ОСОБА_1 наступні обов`язки: прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; не відлучатися із м. Сєвєродонецька Луганської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_4 ; здати на зберігання до органу міграційної служби свої паспорти для виїзду за кордон.
Постановою заступника керівника Луганської обласної прокуратури І. Самсонюка від 22.11.2021 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 30.12.2021 року.
При вирішенні питання доцільності продовження строку обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_1 , слідчий суддя виходить з необхідності уникнення ризиків, визначених п. 1 ч. 1 ст. ст. 177 КПК України, зокрема, що ОСОБА_1 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, на який вказує слідчий в своєму клопотанні, зважаючи на тяжкість покарання, що йому загрожує в разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється.
Водночас, слідчий суддя вважає не доведеним існування ризиків, передбачених п. п. 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення та таким, що ґрунтується на припущеннях.
Таким чином, ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, на даний час не зменшився та не зник, у зв`язку з чим продовження строку покладених на підозрюваного обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, буде достатнім для запобігання зазначеному ризику.
Також слідчий суддя враховує вік та стан здоров`я підозрюваного, його сімейний стан, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, ОСОБА_1 необхідно продовжити строк покладених на нього обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування на строк 30.12.2021 року, у зв`язку з чим клопотання підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 186, 193-194, 196, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, –
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора у кримінальному провадженні – начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем`яки І.В. про продовження строку покладених обов`язків, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року, у відношенні ОСОБА_1 підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - задовольнити частково.
Продовжити строк покладених на підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язків, передбачених ч. 5 ст.194 КПК України, а саме: прибувати до слідчого, прокурора та суду за кожною вимогою; не відлучатися із м. Сєвєродонецька Луганської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_4 ; здати на зберігання до органу міграційної служби свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, в межах строку досудового розслідування, тобто до 30.12.2021 року включно.
Ухвала діє до 30.12.2021 року та підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Копію ухвали надати учасникам процесу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Т. О. Комплєктова