
Справа № 357/13176/21
2/357/4884/21
Категорія 54
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Кошель Б. І. ,
при секретарі - Нізова А. Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 м. Біла Церква за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» про визнання права на забезпечення і встановлення безкоштовного індивідуального лічильника газу, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області із вищевказаним цивільним позовом, обґрунтовуючи тим, що вона є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , та є споживачем природного газу. Внутрішньобудинкова газова мережа є об`єктом спільної власності мешканців будинку АДРЕСА_2 .
Позивачкою було подано претензію щодо незаконності встановлення загальнобудинкового лічильника газу, до АТ «Київоблгаз», а також вимагалося від Акціонерного товариства оператор газорозподільної системи Київоблгаз встановити за його рахунок індивідуальний лічильник газу за адресою АДРЕСА_1 , у відповідності до норм Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». 16.08.2021 р. було надіслано відповідь про те, що АТ «Київоблгаз» зі свого боку забезпечило повний комерційний облік природного газу усіх мешканців будинку, за вищевказаною адресою, тобто виконало Закон України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». А тому, в АТ «Київоблгаз» були відсутні правові підстави для встановлення безкоштовного індивідуального лічильника. Також, позивачкою подавався запит до КП БМР ЖЕК № 7. У відповідь на запит, КП БМР ЖЕК № 7 було повідомлено, що між КП БМР ЖЕК № 7 та АТ «Київоблгаз» або його структурним підрозділами, договір щодо встановлення загальнобудинкового лічильника
газу в будинку АДРЕСА_2 , не укладався. Окрім того, вказує, що на момент встановлення загальнобудинкового лічильника газу, більшість квартир співвласників будинку були обладнані лічильниками газу. Тобто, факт того, що співвласники погоджувались на встановлення загальнобудинкового лічильника газу не було. Позивач вказував, що підприємство змушує її сплачувати рахунки за об`єми газу без врахування фактичних об`ємів спожитого газу. На її вимогу встановити індивідуальний лічильник, відповідач відмовляє. А тому, посить суд визнати дії АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» по встановленню на будинку АДРЕСА_2 загально будинкового вузла обліку природного газу - незаконними; визнати право за ОСОБА_1 на забезпечення індивідуальним безкоштовним газовим лічильником за рахунок АТ «Київоблгаз»; зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» за власний рахунок здійснити встановлення індивідуального газового лічильника в квартирі АДРЕСА_1 , власником якої є ОСОБА_1 , як побутовому споживачу у відповідності до норм чинного законодавства.
Ухвалою суду від 08 листопада 2021 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач, який належним чином повідомлений про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, скористався своїм правом подати відзив на позовну заяву, у встановлений судом строк. Відзив мотивував тим, що АТ «Київоблгаз» не є належним відповідачем, оскільки його відповідальність щодо встановлення чи невстановлення індивідуального безкоштовного лічильника є опосередкованою, адже дії продиктовані рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП). Зазначав, що у будинку вже встановлено загальнобудинковий лічильник. Позивачем неправильно трактується Закон України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», так як законом не було чітко та однозначно визначено, про які лічильники йде мова і відсутня норма про встановлення газових лічильників виключно у квартирах споживачів. АТ «Київоблгаз» прийняв рішення по встановленню загальнобудинкового лічильника відповідно до рішень НКРЕКП. Крім того, задоволення позову призведе до порушення фінансування та перевитрат по виконанню, реалізації Закону України «Про забезпечення комерційного обліку», а також може спричинити банкрутство АТ «Київоблгаз», а тому в задоволенні позову просить відмовити.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , на підставі договору від 13 вересня 1995 року, посвідченого приватним нотаріусом Білоцерківського нотаріального округу Київської області Панкратьєвою Є.В., зареєстрованого в реєстрі за №78 /а.с. 9/
ОСОБА_1 є споживачем природного газу, а відповідач АТ «Київоблгаз» - Оператором ГРМ. АТ
АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» є Оператором ГРМ, який здійснює на території Київської області господарську діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видана згідно постанови НКРЕКП від 29.06.2017 № 855 (зі змінами внесеними постановою НКРЕКП від 26.06.2019 № 1220). З викладеного слідує, що відповідач надає споживачу послугу з розподілу, що включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи в межах приєднаної потужності його об`єкта і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача.
Згідно відповіді на претензію ОСОБА_1 , наданої АТ «Київоблгаз» 16.08.2021 року, зі свого боку товариство забезпечило повний комерційний облік природного газу усіх мешканців будинку, за вищевказаною адресою, тобто виконало Закон України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». А тому, в АТ «Київоблгаз» були відсутні правові підстави для встановлення безкоштовного індивідуального лічильника та роз`яснено право встановити вказаний лічильник за власний кошт.
Відповідно до відповіді від 21.07.2021 року директора технічного АТ «Київоблгаз» Писанко Р.В. на звернення позивача, положеннями Закону не передбачено подання запитів до розпорядників інформації, не визначено хто є розпорядниками інформації у розумінні Закону, а також не передбачено порядку надання відповідей на такі запити і переліку відомостей, документів та/або речей матеріального світу, надання яких запитувачу є обов`язком певного вичерпного переліку суб`єктів. З огляду на це, надання копій запитуваних документів в порядку Закону не передбачено даним Законом та відповідно не є обов`язком АТ «Київоблгаз» (а.с.14).
Як вбачається з відповіді №880 від 30.07.2021 року КП БМР ЖЕК №7 на звернення позивача, між КП БМР ЖЕК №7 та АТ «Київоблгаз» або його структурними підрозділами, договір щодо встановлення загальнобудинкового лічильника газу в буд. АДРЕСА_2 , не укладався. КП БМР ЖЕК №7 не являється дозвільною організацією, тому не має підстав для надання будь-яких дозволів, в тому числі на встановлення загальнобудинкового лічильника газу (а.с.12).
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Згідно частини першої статті 15, частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду.
При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, та забезпечити поновлення порушеного права.
Особливості встановлення лічильників газу споживачам визначаються Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», який визначає правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу та здійснення контролю за використанням ресурсів імпортованого природного газу і природного газу власного видобутку.
Статтею 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» встановлено, що постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку: 1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2023 року; 2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.
Крім того, ч.1 ст.5 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», у разі відмови населення від встановлення суб`єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній, території, лічильників газу розподіл природного газу припиняється населенню, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2023 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані: забезпечити встановлення лічильників газу: для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема тільки для приготування їжі - до 1 січня 2023 року.
Враховуючи викладене, відповідач, являючись суб`єктом господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язаний в термін до 01.01.2023 року для зазначеної групи населення забезпечити встановлення лічильників газу, як індивідуальних так і загальнобудинкових, щоб забезпечити 100% облік спожитого природного газу населенням.
При цьому, у разі не встановлення населенню у строки, зазначені у ч. 1 ст. 6 Закону, лічильників газу з вини суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України (положення ч. 1 ст. 6 Закону).
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.
Згідно з п. 1 постанови від 23.03.2016 № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників», затверджено норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників згідно з додатком. Таким чином, дані норми не можуть застосовуватись, коли за об`єктом споживання побутового споживача, забезпечено облік природного газу, як шляхом встановлення індивідуального лічильника природного газу, так і ЗВОГ.
Таким чином, АТ «Київоблгаз», будучи Оператором ГРМ, здійснив встановлення ЗВОГ, що узгоджується з нормами законодавства України, і як наслідок, такі дії спрямовані виключно на забезпечення обліку природного газу за об`єктами споживання природного газу побутових споживачів.
Разом з тим, щодо права позивача на встановлення індивідуального лічильника для обсягу спожитого газу, суд вказує на таке.
Згідно із ч.1 ст.5 Закону України «Про захист прав споживачів» держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.
Відповідно до пунктів 3, 4, 7 частини першої статті 21 Закон України «Про захист прав споживачів» крім інших випадків порушень прав споживачів, права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо виконавець послуги нав`язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, порушується принцип рівності сторін договору, ціну продукції визначено неналежним чином.
Особливості встановлення лічильників газу споживачам визначаються Законом України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" (3533-УІ).
Відповідно до ч. 1 ст. З Закону України 3533-УІ, фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів; інших джерел, не заборонених законодавством.
Згідно з положеннями статті 6 Закону України № 3533-УІ та графіками оснащення квартир і приватних будинків, розробленими відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року №259-р "Деякі питання забезпечення комерційного (приладового) обліку природного газу", газорозподільні підприємства зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках.
За положеннями постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послугвід 28 грудня 2011 року № 150 «Про встановлення тарифу на транспортування природного газу та про встановлення тарифу на послуги з розподілу природного газу» (з 2011 року по 31 травня 2017 року) до структури тарифу було включено вартість витрат на встановлення лічильників газу населенню за кожні поставлені (розподілені) 1000 куб. м природного газу.
Згідно з додатком № 1 до вказаної постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в структурі тарифу затверджено витрати на встановлення лічильників газу населенню за поставлені 1000 куб. м природного газу, які становили 6,96 грн, а згідно з додатком № 1 до постанови від 27 вересня 2016 року № 1625 у структурі тарифу витрати на встановлення індивідуальних лічильників газу населенню за розподілені 1000 куб. м становлять 25,20 грн.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 листопада 2018 року в справі № 214/2435/17 (провадження № 14-347цс18) зроблено висновок, що «зі змісту статті 6 Закону № 3533-VI вбачається обов`язок встановлення відповідними суб`єктами господарювання - газорозподільними організаціями лічильників для такої категорії споживачів природного газу, як населення у вигляді приладів обліку природного газу, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем. При цьому таких споживачів не зобов`язано відшукувати джерела фінансування вказаних приладів та робіт, оскільки відповідне фінансування уже закладено у тариф на оплату спожитого газу. Стаття 6 Закону № 3533-VI визначає обов`язок газорозподільної організації встановити саме квартирні прилади обліку газу в багатоквартирному будинку. Оскільки позивачі сплачували за газопостачання за встановленими тарифами, в яких були передбачені витрати на встановлення лічильників газу, у тому числі безпосередньо індивідуальних, то відповідач зобов`язаний надавати послуги, які оплачені позивачами, та відповідно до частини першої статті 6 Закону № 3533-VI зобов`язаний забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах, у яких газ використовується тільки для приготування їжі».
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року в справі № 524/7637/16-ц (провадження № 14-470цс19) вказано, що «відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством. Питання щодо визнання права на забезпечення та встановлення споживачам індивідуальних газових лічильників суб`єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу, було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі № 214/2435/17 (провадження № 14-347цс18). За результатом розгляду вказаної справи було прийнято постанову від 07 листопада 2018 року та викладено такі правові висновки. Зі змісту статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» № 3533-VI вбачається обов`язок встановлення відповідними суб`єктами господарювання - газорозподільними організаціями лічильників для такої категорії споживачів природного газу, як населення у вигляді приладів обліку природного газу, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем. При цьому таких споживачів не зобов`язано відшукувати джерела фінансування вказаних приладів та робіт, оскільки відповідне фінансування уже закладено у тариф на оплату спожитого газу. Стаття 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» № 3533-VI визначає обов`язок газорозподільної організації встановити саме квартирні прилади обліку газу в багатоквартирному будинку. Таким чином, позивач правомірно просив встановити йому індивідуальний газовий лічильники, а не загальнобудинковий, як на те наполягав відповідач, тому в ПАТ «Кременчукгаз» не було законних підстав для нарахування йому об`ємів природного газу в розмірі граничної місячної норми споживання на одну особу, визначеному в Додатку № 10 до Кодексу газорозподільних систем».
Таким чином, аналіз положень Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» свідчить про те, що оператор ГРМ звільняється від обов`язку встановити лічильник газу для населення лише у випадку відмови побутового споживача від встановлення ним лічильника газу чи самостійного встановлення побутовим споживачем лічильника газу із подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу.
Отже, відмова встановити позивачу індивідуальний лічильник природного газу суперечить вимогам законодавства та порушує її права як споживача. З урахуванням вимог статті 5 Закону України «Про захист прав споживачів» волевиявлення позивача на встановлення індивідуальних лічильників газу не може бути проігноровано.
Враховуючи, що позивач виконає обов`язок щодо оплати отриманих послуг, у тариф яких включено і вартість та роботи зі встановлення індивідуальних лічильників газу населенню, вимоги статті 6 Закону №3533-УІ зобов`язують відповідача забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах, в яких газ використовується тільки для приготування їжі, - до 01 січня 2023 року.
З врахуванням наведених вище аргументів суд рахує, що відповідачем не представлено доказів, що спростовують вимогу позивача про вчинення дій зобов`язального характеру тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що знайшли підтвердження у судовому засіданні.
Відповідно до ст.141 ЦПК України судові витрати підлягають задоволенню пропорційно до задоволених позовних вимог та підлягають стягненню з відповідача на користь держави у розмірі 908,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 81, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст. ст. 525, 526, 625 ЦК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (адреса: вул. Шевченка, буд. 178, м. Боярка, Києво-Святошинський р-н, Київська обл., 08150, ЄДРПОУ 20578072) про визнання права на забезпечення і встановлення безкоштовного індивідуального лічильника газу, задовольнити частково.
Визнати право за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на забезпечення індивідуальним безкоштовним газовим лічильником за рахунок АТ «Київоблгаз».
Зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (адреса: вул. Шевченка, буд. 178, м. Боярка, Києво-Святошинський р-н, Київська обл., 08150, ЄДРПОУ 20578072) до 01 січня 2023 року за власний рахунок здійснити встановлення індивідуального газового лічильника в квартирі АДРЕСА_1 , власником якої є ОСОБА_1 , як побутовому споживачу.
Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (адреса: вул. Шевченка, буд. 178, м. Боярка, Києво-Святошинський р-н, Київська обл., 08150, ЄДРПОУ 20578072) на користь держави судовий збір у розмірі 908 грн. 00 коп.
В задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБ. І. Кошель