
154/1619/19
2/154/8/21
ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
іменем України
19 листопада 2021 року м.Володимир-Волинський
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого: судді Лященка О.В.
при секретарі: Мазій І.В.
з участю представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Гайворонського О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Служби автомобільних доріг у Волинській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ДП «Волинський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «ДАК Автомобільні дороги України», про відшкодування матеріальної шкоди, -
встановив:
20 травня 2019 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Служби автомобільних доріг у Волинській області, про відшкодування матеріальної шкоди.
В обгрунтування позову, уточненого зміненою реакцією від 19 листопада 2020 року, покликається на ту обставину, що 18.05.2016 р. о 23 год. 30 хв. він керував автомобілем марки Фольксваген Т-4 д.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись з м.Нововолинськ в напрямку м.Устилуг Володимир-Волинського району Волинської області. В 00 год 15 хв 19.05.2016 року на ділянці автодороги Р-15 Ковель-Жовква, біля повороту на с.Шистів Володимир-Волинського району Волинської області, автомобіль правими колесами в`їхав у вибоїну, яку неможливо було виявити на проїзній частині дороги, внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження. Про дану ДТП він повідомив чергову частину Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області.
Проведеним оглядом місця події та схемою ДТП до нього, на північній смузі руху було виявлено вибоїну розміром 0.75х0.5 м та глибиною 0.22 м. Проведеним оглядом транспортного засобу виявлено в автомобілі Фольксваген Т-4 д.н.з. НОМЕР_1 , пошкодження скла, спрацювання та пошкодження подушок безпеки, панелі керування команд. Висновком про припинення проведення перевірки за даним фактом, складеного інспектором Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області встановлено, що безпосередньою причиною даної пригоди стало неналежне утримання автодороги обслуговуючою організацією - філією «Володимир-Волинський автодор» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України».
Враховуючи те, що автодорога Р-15 сполученням «Ковель - Жовква» перебуває на балансі Служби автомобільних доріг у Волинській області, а тому саме дана служба зобов`язана утримувати вказану дорогу у належному стані та несе відповідальність за шкоду завдану позивачу своєю бездіяльністю.
Оскільки внаслідок невиконання Службою автомобільних доріг у Волинській області своїх обов`язків по утриманню автомобільної дороги Р-15 «Ковель-Жовква» на ділянці дороги біля повороту на с.Шистів Володимир-Волинського району Волинської області утворилось пошкодження дорожнього покриття, яке стало причиною ДТП та заподіяння майнової шкоди, тому позивач просить стягнути із відповідача 49 224 грн. майнової шкоди.
Ухвалою суду від 22 травня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
11 липня 2019 року у справі, за клопотанням представника позивача Жука Ю.Б., призначено судову автотоварознавчу експертизу, а провадження у справі зупинено.
14 серпня 2019 року провадження у справі було поновлену зв`язку з поверненням ухвали суду про призначення експертизи без виконання, через відсутність оплати.
16 жовтня 2019 року за клопотанням експерта, у зв`язку з надходженням оплати за проведення експертизи, ухвалу суду про її проведення було повторно скеровано експерту, а провадження у справі зупинено.
08 листопада 2019 року провадження у справі поновлено у зв`язку з надходженням до суду висновку експертизи.
31 липня 2020 року закрито підготовче провадження у справі.
21 січня 2021 року до суду надійшло клопотання відповідача по справі про заміну первісного відповідача, який на їх думку є неналежним, на належного відповідача - ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України».
21 травня 2021 року в задоволенні клопотання відповідача про заміну неналежного на їх думку відповідача було відмовлено, та залучено ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» д участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
17 червня 2021 року до суду надійшло письмове заперечення проти даного позову від ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України».
У судовому засіданні представник позивача Жук Ю.Б. позовну заяву підтримав, просив її задовольнити, в своїх поясненнях суду послався на обставини, викладені у тексті уточненої редакції позовної заяви.
Представник відповідача Гайворонський О.В. позов не визнав, заперечив проти його задоволення покликаючись на те, що позовна заява подана не власником пошкодженого в ДТП автомобіля, а заява про її уточнення подана після закінчення підготовчого провадження, тому не може розглядатись судом. Відповідач по справі є неналежним і не може нести відповідальність за стан дороги на вказаному відрізку. Просить відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи - ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» для участі в судовому розгляді даної справи не з`явився.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
За загальними положеннями статті 22 Цивільного кодексу України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду наведено у статті 1166 ЦК України, за змістом якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Отже, для відшкодування завданої майнової шкоди необхідна наявність неправомірності поведінки особи; вину заподіювана шкоди; наявність шкоди; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх зазначених умов є обов`язковою для відшкодування шкоди.
Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи. Під шкодою (збитками) розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров`я тощо). Причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов`язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об`єктивним наслідком поведінки заподіювана шкоди (наведена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.12.2018 у справі №902/320/17).
Статтею 1 Закону України «Про автомобільні дороги» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що автомобільна дорога - це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безпечного та зручного руху транспортних засобів.
За змістом статті 7 цього Закону передбачено, що автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності.
Відповідно до положень статті 10 Закону України «Про автомобільні дороги» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) управління автомобільними дорогами загального користування здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення.
Основними обов`язками органу державного управління автомобільними дорогами загального користування є, зокрема, організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення відповідно до державних будівельних норм і стандартів, а також переліків об`єктів та обсягів бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт автомобільних доріг загального користування, затверджених Кабінетом Міністрів України; здійснення контролю за станом автомобільних доріг загального користування державного значення, виявлення аварійно-небезпечних місць (ділянок) та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод і здійснення заходів щодо їх ліквідації (стаття 11 Закону України «Про автомобільні дороги» у відповідній редакції).
Відповідно до пункту 3 статті 13 Закону України «Про автомобільні дороги» орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом.
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про дорожній рух» (в редакції, чинній на момент ДТП) до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; визначення структур управління, проектування, будівництва та утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів; участь у розробці положень про спеціальні структури управління дорожнім рухом; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; організація і здійснення заходів, спрямованих на захист навколишнього природного середовища; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; передача права на експлуатаційне утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів іншим юридичним особам; визначення нормативів та виділення необхідних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів; передача права на будівництво комунальних та інших споруд, прокладання комунікацій, на захисні роботи і споруди, сервісні споруди та обладнання відповідно до чинного законодавства; проведення робіт по створенню і утриманню придорожніх зелених насаджень та інше; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; влаштування місць для зупинок транспортних засобів, стоянок і відпочинку учасників дорожнього руху та створення інших об`єктів дорожнього сервісу; розробка та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів системами термінового зв`язку для виклику Національної поліції, екстреної медичної допомоги та технічної допомоги; обладнання доріг, вулиць та залізничних переїздів технічними засобами регулювання дорожнього руху та їх утримання; проведення лінійного аналізу аварійності на підвідомчих автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; виявлення аварійно-небезпечних ділянок та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод і впровадження у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення організації дорожнього руху; забезпечення роботи спеціалізованих служб по здійсненню заходів щодо організації дорожнього руху; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; вирішення інших питань дорожнього руху згідно з чинним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про дорожній рух» (в редакції, чинній на момент ДТП) власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
За змістом пункту 2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994р. (із змінами та доповненнями, далі - Правила), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо- експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору.
Пунктом 1 Положення про Державне агентство автомобільних доріг України (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 10.09.2014 №439, Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства.
Основними завданнями Укравтодору є реалізація державної політики у сфері дорожнього господарства та здійснення державного управління автомобільними дорогами загального користування, здійснення управління об`єктами державної власності (пункт З Положення).
За змістом пунктів 5, 11 Правил передбачено, що власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи дорожньо-експлуатаційні організми, користувачі дорожніх об`єктів та спеціалізовані служби організації дорожнього руху зобов`язані забезпечувати зручні і безпечні умови руху, сприяти збільшенню пропускної спроможності дорожніх об`єктів, запобігати травмуванню учасників дорожнього руху, пошкодженню транспортних засобів і дорожніх об`єктів, забрудненню навколишнього середовища. Власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг.
Частиною 3 ст. 14, ч. 1 ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху мають права на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.
Згідно п. 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 року №198 власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху, постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити невідкладно позначати їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух, а також відшкодувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів.
Як передбачено ч. З ст.12 Закону України «Про дорожній рух» посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов`язані: - забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; - при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху; - впроваджувати у повному обсязі заходи щодо безпеки дорожнього руху при здійсненні будівництва, реконструкції та ремонту доріг, вулиць та залізничних переїздів; - позначати місця виконання робіт, місця, де залишено на дорозі, вулиці, залізничному переїзді машини і механізми, будівельні матеріали тощо, відповідними дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами, а в темний час доби і при тумані - сигнальними вогнями, передбаченими діючими нормами. Відповідно до вимог ДСТУ 3587-97 (Державний стандарт України. Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану) автомобільні дороги, вулиці, дороги населених пунктів і залізничні переїзди повинні на період їх експлуатації дотримуватися в справному стані і забезпечувати безпеку руху транспортних засобів і пішоходів. В усіх випадках при виявленні будь-яких відхилень від вимог чинного стандарту, а також на період проведення дорожніх робіт повинні негайно встановлювалися технічні засоби організації дорожнього руху і вводитися обмеження швидкості. Покриття проїзної частини не повинно мати осідань, вибоїн, напливів чи інших деформацій, що утруднюють рух транспортних засобів.
Відповідно до п. 10.3.9 ДАСТ 4100-02 в місцях проведення дорожніх робіт допускається застосовувати знак 1.4.1- 1.4.3 для додаткового зазначення напрямку об`їзду ділянки, що ремонтується. Знаки цьому разі повинні розташовуватись на огороджувальних бар`єрах. В порушення вищезазначених норм державних стандартів такі знаки на 20км+9Р-15 00м автодороги Р-15 «Ковель-Жовква» встановлено не було, не було вжито заходів для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху.
Отже, у розумінні наведених положень у разі заподіяння власникам транспортних засобів збитків внаслідок ДТП, яка сталася через незадовільне утримання доріг, такі збитки має бути відшкодовано власниками доріг або уповноваженими ними органами.
Статтею 1166 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Неправомірна бездіяльність відповідача полягає у не забезпеченні учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, термінового усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; несвоєчасному виявлення перешкод дорожньому руху та їх усуненні, а у разі неможливості - невідкладному позначенні дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами.
Судом встановлено, що в 00 год 15 хв 19.05.2016 року на ділянці автодороги Р-15 Ковель-Жовква, біля повороту на с.Шистів Володимир-Волинського району Волинської області, автомобіль Фольксваген Т-4 д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням позивача, правими колесами в`їхав у вибоїну, яку неможливо було виявити на проїзній частині дороги, внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження. Про дану ДТП він повідомив чергову частину Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області.
Проведеним оглядом місця події та схемою ДТП до нього, на північній смузі руху було виявлено вибоїну розміром 0.75х0.5 м та глибиною 0.22 м. Проведеним оглядом транспортного засобу виявлено в автомобілі Фольксваген Т-4 д.н.з. НОМЕР_1 , пошкодження скла, спрацювання та пошкодження подушок безпеки, панелі керування команд. Висновком про припинення проведення перевірки за даним фактом, складеного інспектором Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області встановлено, що безпосередньою причиною даної пригоди стало неналежне утримання автодороги обслуговуючою організацією - філією «Володимир-Волинський автодор» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України».
Враховуючи те, що автодорога Р-15 сполученням «Ковель - Жовква» перебуває на балансі Служби автомобільних доріг у Волинській області, а тому саме дана служба зобов`язана утримувати вказану дорогу у належному стані та несе відповідальність за шкоду завдану позивачу своєю бездіяльністю.
За таких обставин суд погоджується з доводами позивача про те, що саме Служба автомобільних доріг у Волинській області є належним відповідачем у даній справі.
Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду від 03.04.2019 у справі № 748/60/17, від 08.05.2018 у справі № 554/13464/15-ц, від 20.12.2018 у справі № 185/8229/16-ц, від 13.02.2019 у справі № 0508/1310/2012.?
Відповідно до Висновку експерта від 04.11.2019 року №00101 Експертного авто товарознавчого дослідження автомобіля Volkswagen Т4 реєстраційний номер НОМЕР_1 , вартість відновлювального ремонту автомобіля Volkswagen Т4 реєстраційний номер НОМЕР_1 станом на 04.11.2019 року складає 49 224,00 грн., тому дана сума підлягає стягненню з відповідача.
Судові витрати, пов`язані з розглядом справи, які підтверджені документально, суд покладає на відповідача.
Керуючись ст.ст. 12,81,89,265 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Служби автомобільних доріг у Волинській області в користь ОСОБА_2 49224 грн. завданої матеріальної шкоди, а також 768 грн. 40 коп. витрат по сплаті судового збору.
Позивач: ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Служба автомобільних доріг у Волинській області, код ЄДРПОУ 25908960, 43020. М.Луцьк вул.. Рівненська, 52б.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Володимир-Волинський міський суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня вручення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 02 грудня 2021 року.
Головуючий/-/ підпис.
Суддя Володимир-Волинського
міського суду Волинської області Олександр ЛЯЩЕНКО