Рішення № 101575997, 24.11.2021, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
24.11.2021
Номер справи
686/21502/21
Номер документу
101575997
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 686/21502/21

Провадження № 2/686/5979/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2021 року м. Хмельницький Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого судді Палінчака О.М.,

за участю секретаря Антосєва В.П.,

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний центр служби крові» про поновлення на роботі, визнання незаконними та скасування наказів, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди,-

встановив:

08 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» з позовом про поновлення її на роботі, визнання незаконними та скасування наказів, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди.

Свої вимоги позивач мотивувала тим, що наказом директора Комунального закладу охорони здоров`я «Хмельницька обласна станція переливання крові» від 27.05.2016 року № 27 вона, ОСОБА_1 , була прийнята на посаду головного бухгалтера Комунального закладу охорони здоров`я «Хмельницька обласна станція переливання крові» на умовах безстрокового трудового договору.

Вказаний заклад охорони здоров`я рішенням Хмельницької обласної ради від 21 червня 2019 року № 37-26/2019 реорганізовано шляхом перетворення в Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний центр служби крові», яке згідно затвердженого статуту є правонаступником усього майна, всіх прав га обов`язків Комунального закладу охорони здоров`я «Хмельницька обласна станція переливання крові» (код ЄДРПОУ 02004640).

Наприкінці 2020 року відбулась зміна керівника підприємства, внаслідок якої посаду директора обійняв ОСОБА_4 . З приходом нового керівника підприємства вона стверджує, що відчула з його боку упереджене ставлення до себе, необґрунтовані звинувачення в дисциплінарних порушеннях, а через деякий час директор запропонував їй звільнитись за власним бажанням, якщо не хоче бути звільненою «по статті». Враховуючи свій передпенсійний вік, вона від пропозиції директора, із зрозумілих причин, відмовилась.

Наказом директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» від 03 лютого 2021 року № 15-к тм на неї було накладено дисциплінарне стягнення у виді догани з формулюванням причини - «за порушення трудової дисципліни (несвоєчасне та не в повному обсязі виконання своїх посадових обов`язків)». Підставою накладення стягнення вказано: 1) Скарги та заяви працівників; 2) Висновок комісії по розгляду заяв та скарг працівників підприємства; 3) Доповідна головного бухгалтера.

Наказом директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» від 14 липня 2021 року № 223-к тм на ОСОБА_1 було накладено дисциплінарне стягнення у виді догани також з формулюванням «за порушення трудової дисципліни (несвоєчасне та не в повному обсязі виконання своїх посадових обов`язків)». Підставою накладення стягнення вказано: 1) Скарги та заяви працівників; 2) Висновок комісії по проведенню службової перевірки; 3) Доповідна головного бухгалтера та касира.

Наказом директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» від 26 липня 2021 року № 234-к тм на ОСОБА_1 було накладено дисциплінарне стягнення у виді догани з формулюванням «за порушення трудової дисципліни (несвоєчасне та не в повному обсязі виконання своїх посадових обов`язків)». Підставою накладення стягнення вказано: 1) Скарги та заяви працівників; 2) Висновок комісії по проведенню службової перевірки; 3) Доповідна головного бухгалтера та бухгалтера провідного.

Наказом директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» від 17 серпня 2021 року № 264-к «Про звільнення ОСОБА_1 » її було звільнено «за систематичне невиконання без поважних причин обов`язків, покладених трудовим договором, правилами внутрішнього трудового розпорядку п. 3 ст. 40 КЗпП України, а також за неодноразові грубі порушення трудових обов`язків п. 1 ст. 41 КЗпП України». ІІідставою звільнення вказано: накази про накладення на неї дисциплінарного стягнення від 03.02.2021 року № 15-к/тм, від 14.07.2021 року № 223-к/тм, від 26.07.2021 року № 224-к/тм, пояснення щодо безпідставно нарахованих коштів працівникам за червень-липень 2021 року.

Позивач вважає вищевказані накази про накладення дисциплінарних стягнень та про звільнення незаконними, оскільки, у оспорюваних наказах про накладення на неї дисциплінарних стягнень відсутнє нормативне посилання на закон, на підставі якого вона притягнена до дисциплінарної відповідальності; у наказах не зазначено час, коли допущено дисциплінарні проступки, які ставляться їй в вину, не конкретизовано у чому саме полягають порушення нею посадових обов`язків (містяться лише загальні посилання), не вказано якими актами передбачено їх виконання, що унеможливлює захист від висунутого їй адміністрацією звинувачення.

Щодо наказу від 17 серпня 2021 року № 264-к про звільнення, то позивачка вказує, що він є суперечливим і протиправним, оскільки її звільнено одночасно і за систематичне невиконання без поважних причин обов`язків, покладених трудовим договором, правилами внутрішнього трудового розпорядку (п. 3 ст. 40 КЗпП України), і за неодноразові грубі порушення трудових обов`язків (п. 1 ст. 41 КЗпП України). Зазначає, що у даному наказі не зазначено: 1) за який новий (після притягнення її до дисциплінарної відповідальності згідно наказів від 03.02.2021 року, від 14,07.2021 року і від 26.07.2021 року) дисциплінарний проступок на неї накладено крайній захід дисциплінарного стягнення - звільнення з роботи, в чому конкретно він полягає і коли він допущений, не зазначено у чому саме полягає систематичне невиконання нею без поважних причин обов`язків, покладених на неї трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку.

ОСОБА_1 зазначає, що відповідно до ст. 235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підставі працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Внаслідок незаконного накладення на неї дисциплінарних стягнень, в тому числі звільнення з роботи, та пов`язаних з цим хвилювань і нервових переживань, як зазначає ОСОБА_1 , тривалий час перебуває у стані нервової і психологічної напруги, втратила сон, внаслідок чого порушився її звичний спосіб життя і нормальні життєві зв`язки, що змушує її прикладати додаткові зусилля для організації свого життя. Крім того, триваючий нервовий стрес від неправомірних дій відповідача призвів до погіршення загального стану її здоров`я, що підтверджується медичною довідкою від 08.09.2021 року.

Позивач вважає, що неправомірними діями відповідача їй було завдано моральну шкоду, яку оцінює в 20 000 грн. 00 коп.

У зв`язку з наведеним, ОСОБА_1 просить суд поновити її на посаді головного бухгалтера КНП «Хмельницький обласний центр служби крові», визнавши незаконними та скасувавши накази директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові»: від 03.02.2021 року № 15-к тм про накладення дисциплінарного стягнення; від 14.07.2021 року № 223-к тм про накладення дисциплінарного стягнення; від 26.07.2021 року № 234-к тм про накладення дисциплінарного стягнення; від 17 серпня 2021 року № 264-к про звільнення; стягнути з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 15 545 грн. 32 коп., 20 000 грн. в рахунок відшкодування завданої їй моральної шкоди та судові витрати по справі.

Ухвалою суду від 10 вересня 2021 року по справі відкрито провадження в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

30 вересня 2021 року представник відповідача КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» Шинкарук В.В. подав до суду відзив на позов ОСОБА_1 , у якому зазначив, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав: в оспорюваних позивачкою наказах вказано, що до дисциплінарної відповідальності її було притягнуто за порушення вимог Положення про бухгалтерську службу КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» та невиконання обов`язків передбачених Посадовою інструкцією головного бухгалтера, а характер допущених порушень (помилки при розрахунку заробітної плати та листків непрацездатності, ненарахування доплати за шкідливі умови праці, несвоєчасне виготовлення видаткових касових ордерів тощо) вочевидь вказують на те, що виконання цих обов`язків покладається саме на головного бухгалтера. Винесення наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 здійснювалось, в тому числі, на підставі висновків комісії по розгляду заяв та скарг працівників підприємства та висновків комісії про проведення службової перевірки, у яких було конкретизовано, в чому саме полягало та коли мало місце порушення посадових обов`язків. Також зазначає, що вимога позивачки про визнання незаконним та скасування наказу про накладення дисциплінарного стягнення від 03.02.2021 року № 15-к тм (який вона отримала 05.02.2021 року), заявлена нею поза межами позовної давності, яка у даному випадку становить 3 місяці. У зв`язку з наведеним, представник відповідача просив суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні її позовних вимог.

Ухвалою суду від 02 листопада 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 підтримали вимоги позову.

Представник відповідача КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» Шинкарук В.В. в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову з мотивів, викладених у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наданні докази, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Судом об`єктивно встановлено, що наказом директора Комунального закладу охорони здоров`я «Хмельницька обласна станція переливання крові» від 27.05.2016 року № 27 вона, ОСОБА_1 , була прийнята на посаду головного бухгалтера Комунального закладу охорони здоров`я «Хмельницька обласна станція переливання крові» на умовах безстрокового трудового договору.

Вказаний заклад охорони здоров`я рішенням Хмельницької обласної ради від 21 червня 2019 року № 37-26/2019 було реорганізовано шляхом перетворення в Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний центр служби крові», яке згідно затвердженого статуту є правонаступником усього майна, всіх прав га обов`язків Комунального закладу охорони здоров`я «Хмельницька обласна станція переливання крові» (код ЄДРПОУ 02004640).

Відповідно до п. 13 Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затверджену постановою КМУ № 59 від 26 січня 2011 року, головний бухгалтер: 1) організовує роботу з ведення бухгалтерського обліку та забезпечує виконання завдань, покладених на бухгалтерську службу; 2) здійснює керівництво діяльністю бухгалтерської служби, забезпечує раціональний та ефективний розподіл посадових обов`язків між її працівниками з урахуванням вимог щодо забезпечення захисту інформації та запобігання зловживанням під час ведення бухгалтерського обліку; 3) погоджує проекти договорів (контрактів), у тому числі про

повну індивідуальну матеріальну відповідальність, забезпечуючи дотримання вимог законодавства щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження майна; 4) бере у разі потреби участь в організації та проведенні перевірки стану бухгалтерського обліку та звітності у бухгалтерських службах бюджетних установ, які підпорядковані бюджетній установі; 5) здійснює у межах своїх повноважень заходи щодо відшкодування винними особами збитків від нестач, розтрат, крадіжок; 6) погоджує кандидатури працівників бюджетної установи, яким

надається право складати та підписувати первинні документи щодо проведення господарських операцій, пов`язаних з відпуском (витрачанням) грошових коштів, документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна; 7) подає керівникові бюджетної установи пропозиції щодо: визначення облікової політики, зміни обраної облікової політики з урахуванням особливостей діяльності бюджетної установи і технології оброблення облікових даних, у тому числі системи та форм внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та правил документообігу, додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, звітності та контролю за господарськими операціями; визначення оптимальної структури бухгалтерської служби та чисельності її працівників; призначення на посаду та звільнення з посади працівників

бухгалтерської служби; вибору та впровадження уніфікованої автоматизованої системи

бухгалтерського обліку та звітності з урахуванням особливостей діяльності бюджетної установи; створення умов для належного збереження майна, цільового та ефективного використання фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів; визначення джерел погашення кредиторської заборгованості, повернення кредитів, отриманих з державного або місцевого бюджету; притягнення до відповідальності працівників бухгалтерської

служби, у тому числі працівників бухгалтерських служб бюджетних установ, які підпорядковані бюджетній установі, за результатами контрольних заходів, проведених державними органами та підрозділами бюджетної установи, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства; удосконалення порядку здійснення поточного контролю; організації навчання працівників бухгалтерської служби, у тому числі працівників бухгалтерських служб бюджетних установ, які підпорядковані бюджетній установі, з метою підвищення їх

професійно-кваліфікаційного рівня; забезпечення бухгалтерської служби нормативно-правовими актами, довідковими та інформаційними матеріалами щодо ведення бухгалтерського обліку та складення звітності; 8) підписує звітність та документи, які є підставою для: перерахування податків і зборів (обов`язкових платежів); проведення розрахунків відповідно до укладених договорів; приймання і видачі грошових коштів; оприбуткування та списання рухомого і нерухомого майна; проведення інших господарських операцій; 9) відмовляє у прийнятті до обліку документів, підготовлених з порушенням встановлених вимог, а також документів щодо господарських операцій, що проводяться з порушенням законодавства, та інформує керівника бюджетної установи про встановлені факти порушення бюджетного законодавства; 10) здійснює контроль за: відображенням у бухгалтерському обліку всіх господарських операцій, що проводяться бюджетною установою; складенням звітності; цільовим та ефективним використанням фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів, збереженням майна; дотриманням вимог законодавства щодо списання (передачі)

рухомого та нерухомого майна бюджетної установи; правильністю проведення розрахунків при здійсненні оплати товарів, робіт та послуг, відповідністю перерахованих коштів обсягам виконаних робіт, придбаних товарів чи наданих послуг згідно з умовами укладених договорів, у тому числі договорів оренди; відповідністю взятих бюджетних зобов`язань відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі) та відповідністю платежів взятим бюджетним обов`язанням та бюджетним асигнуванням; станом погашення та списання відповідно до законодавства дебіторської заборгованості бюджетної установи та бюджетних установ, які їй підпорядковані; додержанням вимог законодавства під час здійснення попередньої оплати товарів, робіт та послуг у разі їх закупівлі за бюджетні кошти; оформленням матеріалів щодо нестачі, крадіжки грошових коштів та майна, псування активів; розробленням та здійсненням заходів щодо дотримання та підвищення рівня фінансово-бюджетної дисципліни працівників

бухгалтерської служби; усуненням порушень і недоліків, виявлених під час контрольних заходів, проведених державними органами та підрозділами бюджетної установи, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства; виконанням головними бухгалтерами бюджетних установ, які підпорядковані бюджетній установі, функцій з контролю; 11) погоджує документи, пов`язані з витрачанням фонду заробітної плати, встановленням посадових окладів і надбавок працівникам; 12) виконує інші обов`язки, передбачені законодавством.

Наказом директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» від 03 лютого 2021 року № 15-к/тм на головного бухгалтера ОСОБА_1 було накладено дисциплінарне стягнення у виді догани за порушення трудової дисципліни (несвоєчасне та не в повному обсязі виконання своїх посадових обов`язків). Підставою накладення стягнення зазначено: 1) Скарги та заяви працівників; 2) Висновок комісії по розгляду заяв та скарг працівників підприємства; 3) Доповідна головного бухгалтера.

Наказом директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» від 14 липня 2021 року № 223-к тм на ОСОБА_1 було накладено дисциплінарне стягнення у виді догани за порушення трудової дисципліни (несвоєчасне та не в повному обсязі виконання своїх посадових обов`язків). Підставою накладення стягнення вказано: 1) Скарги та заяви працівників; 2) Висновок комісії по проведенню службової перевірки; 3) Доповідна головного бухгалтера та касира.

Наказом директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» від 26 липня 2021 року № 234-к тм на ОСОБА_1 було накладено дисциплінарне стягнення у виді догани за порушення трудової дисципліни (несвоєчасне та не в повному обсязі виконання своїх посадових обов`язків). Підставою накладення стягнення вказано: 1) Скарги та заяви працівників; 2) Висновок комісії по проведенню службової перевірки; 3) Доповідна головного бухгалтера та бухгалтера провідного.

Наказом директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» від 17 серпня 2021 року № 264-к ОСОБА_1 , головного бухгалтера, було звільнено за систематичне невиконання без поважних причин обов`язків, покладених трудовим договором, правилами внутрішнього трудового розпорядку п. 3 ст. 40 КЗпП України, а також за неодноразові грубі порушення трудових обов`язків п. 1 ст. 41 КЗпП України. ІІідстава: накази про накладення дисциплінарного стягнення від 03.02.2021 року № 15-к/тм, від 14.07.2021 року № 223-к/тм, від 26.07.2021 року № 224-к/тм, пояснення щодо безпідставно нарахованих коштів працівникам за червень-липень 2021 року.

Позивач ОСОБА_1 не погоджується із зазначеними наказами від 03.02.2021 року, від 14.07.2021 року, від 26.07.2021 року та від 17.08.2021 року і просить суд їх скасувати.

Щодо наказу № 15-к/тм від 03.02.2021 року.

Відповідно до ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Статтею 257 ЦК України визначено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до ч. 1 ст. 258 ЦК України, для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.

Згідно ч. 1 ст. 233 КЗпП України, працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення.

Згідно наявної в матеріалах справи копії наказу № 15-к/тм від 03.02.2021 року, позивач отримала копію зазначеного наказу 05.02.2021 року, позов до суду ОСОБА_1 подала 08.09.2021 року, а отже, пропустила встановлений ч. 1 ст. 233 КЗпП України тримісячний строк на його оскарження, про застосування якого заявив представник відповідача КНП «Хмельницький обласний центр служби крові».

У зв`язку з наведеним, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні вимоги позивачки про визнання незаконним та скасування наказу № 15-к/тм від 03.02.2021 року.

Статтею 139 КЗпП України передбачено, що працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.

Згідно ст. 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: догана, звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.

Дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника (ч.1 ст. 147-1 КЗпП УКраїни).

Згідно з ст. 148 КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

За змістом ст. 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.

При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.

Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

Дисциплінарне стягнення може бути оскаржене працівником у порядку, встановленому чинним законодавством (глава XV цього Кодексу) (ст. 150 КЗпП України).

Щодо наказу від 14 липня 2021 року № 223-к тм.

Згідно наказу заступника директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» Столяра Я. від 04.06.2021 року № 58 було створено комісію по проведенню службової перевірки по факту того, що головним бухгалтером КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» Черкаською Л.М. підготовано довідку начальнику Хмельницького міського відділу управління виконавчої дирекції ФСС України в Хмельницькій області, щодо помилки у звіті по персоніфікованому обліку середнього заробітку ОСОБА_5 . По даним фактам ОСОБА_1 надала директору КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» письмові пояснення.

За результатами проведеної службової перевірки було складено Висновок комісії по проведенню службової перевірки стосовно помилки у звіті по персоніфікованому обліку середнього заробітку ОСОБА_5 та несвоєчасному поданні на підпис директору видаткових касових ордерів за харчування донорів та відомостей розподілу виплат по підприємству. Згідно даного Висновку, в ході службової перевірки було встановлено порушення в роботі бухгалтерії КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» внаслідок наведених порушень з боку головного бухгалтера підприємства ОСОБА_1 . Комісія прийняла рішення передати даний Висновок директору КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» для вжиття заходів дисциплінарного характеру у відповідності до п. 4.4 Посадової інструкції головного бухгалтера КНП «Хмельницький обласний центр служби крові».

З урахуванням вказаного Висновку директором КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» 14.07.2021 року було видано наказ № 223-к тм про накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1 , а саме, оголошено їй догану за порушення трудової дисципліни (несвоєчасне та не в повному обсязі виконання своїх посадових обов`язків). З даним наказом позивачку було ознайомлено 15.07.2021 року.

Отже, наказ від 14 липня 2021 року № 223-к тм був виданий директором КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» за висновками проведеної службової перевірки та згідно закону, тому підстав для його скасування судом не встановлено.

Щодо наказу від 26 липня 2021 року № 234-к тм.

Згідно наказу директора КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» Левицького В. від 19.07.2021 року № 65 було створено комісію по проведенню службової перевірки в зв`язку з доповідною фахівця з публічних закупівель ОСОБА_3 , яка надійшла 15.07.2021 року щодо ненарахування та невиплати йому авансу в рахунок заробітної плати за липень 2021 року та доповідною головної медичної сестри ОСОБА_6 , яка надійшла 19.07.2021 року щодо нарахування та виплати їй авансу в рахунок заробітної плати за липень 2021 року під час перебування у черговій відпустці. По даним фактам ОСОБА_1 надала директору КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» письмові пояснення.

За результатами проведеної службової перевірки 26 липня 2021 року було складено Висновок комісії по проведенню службової перевірки, згідно якого факти неправомірного не нарахування та невиплати авансу в рахунок заробітної плати за липень 2021 року ОСОБА_3 та неправомірного нарахування та виплати авансу в рахунок заробітної плати ОСОБА_6 за липень 2021 року мали місце з вини бухгалтера підприємства ОСОБА_7 та головного бухгалтера КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» ОСОБА_1 , якими порушено вимоги п. 3.16, 5.1, 6.7.1, 6.7.2 Положення про бухгалтерську службу КНП «Хмельницький обласний центр служби крові»

З урахуванням вказаного Висновку директором КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» 26.07.2021 року було видано наказ № 232-к тм про накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1 , а саме, оголошено їй чергову догану за порушення трудової дисципліни (несвоєчасне та не в повному обсязі виконання своїх посадових обов`язків). З даним наказом позивачку було ознайомлено 27.07.2021 року.

Отже, наказ від 26 липня 2021 року № 232-к тм був виданий директором КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» за висновками проведеної службової перевірки та згідно закону, тому підстав для його скасування судом не встановлено.

Щодо наказу від 17 серпня 2021 року № 264-к.

17 серпня 2021 року о 14 год. 45 хв. комісією по контролю за відпрацюванням робочого часу КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» в присутності юрисконсульта ОСОБА_3 було складено акт про те, що головний бухгалтер КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» ОСОБА_1 з невідомих причин була відсутня на робочому місці з 11 год. 00 хв. до 14 год. 45 хв. 17 серпня 2021 року.

Згідно ч. 1 ст. 147 КЗпП України, за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення.

За вказане порушення трудової дисципліни, та з урахуванням наявності на протязі останнього року у ОСОБА_1 трьох дисциплінарних стягнень (доган), які були не зняті, директором КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» Левицьким В. 17 серпня 2021 року було видано наказ № 264-к про звільнення з посади головного бухгалтера КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» ОСОБА_1 за систематичне невиконання без поважних причин обов`язків, покладених на неї трудовим договором, правилами внутрішнього трудового розпорядку п. 3 ст. 40 КЗпП України, а також, на неодноразові грубі порушення трудових обов`язків п. 1 ст. 41 КЗпП України.

Отже, наказ від 17 серпня 2021 року № 264-к про звільнення, був виданий директором КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» на підставі акту комісії по контролю за відпрацюванням робочого часту КНП «Хмельницький обласний центр служби крові», яким було виявлено черговий дисциплінарний проступок з богу головного бухгалтера ОСОБА_1 та згідно закону, тому підстав для його скасування судом не встановлено.

За змістом п. 3 ч. 1 статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також, строковий договір до закінчення строку його чинності, можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку систематичного невиконання працівником без поважних причин обов`язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного та громадського стягнення.

Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», за передбаченими пунктом 3 статті 40 КЗпП України підставами працівник може бути звільнений лише за проступок на роботі, вчинений після застосування до нього дисциплінарного або громадського стягнення за невиконання без поважних причин обов`язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку. У таких випадках враховуються ті заходи дисциплінарного стягнення, які встановлені чинним законодавством і не втратили юридичної сили за давністю або не зняті достроково (стаття 151 КЗпП України).

Згідно з пунктом 22 вказаної постанови у справах про поновлення на роботі осіб, звільнених за порушення трудової дисципліни, судам необхідно з`ясовувати, в чому конкретно проявилось порушення, що стало приводом до звільнення, чи могло воно бути підставою для розірвання трудового договору за пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40 , пункту 1 статті 41 КЗпП України, чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені статтями 147-1 , 148 , 149 КЗпП України правила і порядок застосування дисциплінарних стягнень, зокрема, чи не закінчився встановлений для цього строк, чи застосовувалось вже за цей проступок дисциплінарне стягнення, чи враховувались при звільненні ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяна ним шкода, обставини, за яких вчинено проступок, і попередня робота працівника.

Згідно з ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість оскаржуваних позивачкою наказів від 03.02.2021 року, від 14.07.2021 року, від 26.07.2021 року та від 17.08.2021 року. З огляду на викладене, суд вважає, що звільнення позивачки із посади головного бухгалтера КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» є законним, а тому відсутні підстави для задоволення вимог ОСОБА_1 про поновлення її на вказаній посаді.

Доводи позивача про те, що відповідач не надав доказів систематичного порушення нею трудових обов`язків, не може бути прийнято судом до уваги, оскільки судом встановлено, що відповідачем виявлено та перевірено чотири факти порушення трудових обов`язків ОСОБА_1 на протязі року, про що було складено відповідні висновки та акт перевірки, підписані членами комісій, які були створені з метою цих перевірок. Підстав для сумніву у достовірності зазначених обставин, виявлених комісіями, суд не вбачає.

Оскільки позивач звільнена з роботи у встановленому законом порядку, не підлягає поновленню на роботі, тому суд не вбачає підстав для стягнення середньої заробітної плати на користь позивача за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.

На підставі викладеного та керуючись п.п. 22, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», ст. ст. 256, 257, 258 ЦК України, ст. ст. 40, 41, 139, 147-149, 151, 233 КЗпП України, ст. ст. 12, 13, 81, 82, 141, 223, 259, 263-265 ЦПК України

ухвалив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний центр служби крові» про поновлення на роботі, визнання незаконним та скасування наказів, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 01 грудня 2021 року.

Суддя: О.М. Палінчак