Рішення № 101569017, 02.12.2021, Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
02.12.2021
Номер справи
211/462/21
Номер документу
101569017
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 211/462/21

Провадження № 2/211/1271/21

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

02 грудня 2021 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді - Середньої Н.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Бехало В.В.,

у відсутність сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровське управління регіонального будівництва» про захист прав споживача, встановлення факту ненадання послуг з централізованого опалення,

встановив:

позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом до відповідача ТОВ «Дніпровське управління регіонального будівництва» та просить суд встановити факт ненадання послуг з 15.05.2008 по теперішній час з централізованого опалення відповідачем, безпідставність нарахування оплати за них та списати заборгованість в сумі 30 602,35 грн. В обґрунтування вимог зазначив, що з 26.12.2007 він є власником квартири АДРЕСА_1 . З моменту переоформлення права власності на квартиру у 2008 році і у зв`язку з неякісним наданням послуг попереднього виконавця послуг на теплопостачання КП «Криворіжтепломережа», він розпочав процедуру погодження на надання дозволу про відключення квартири від централізованого теплопостачання. В результаті проведених ним дій, його квартира була відключена від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, про що було складено акт від 15 травня 2008 року за підписом відповідальних осіб. Не дивлячись на наявність акту про фактичне відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання і договір про надання даних послуг взагалі не укладався. До того ж листом повідомлено відповідача про наявність у його квартирі іншого джерела водопостачання, яке вже забезпечує теплопостачання квартиру більше 5 років. Нарахування заборгованості є безпідставним, так як з моменту купівлі зазначеної квартири у 2008 році і з моменту реєстрації за адресою ніяких боргів і зобов`язань перед даним підприємством він не має, тому що у квартирі було зроблено демонтаж внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, а тому він взагалі не користувався послугами ТОВ «ДУРБ» і навіть договору на надання вказаних послуг не укладав. Тому вважає дії відповідача безпідставними, необґрунтованими та незаконними, та керуючись положеннями постанови КМУ від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», оскільки відповідач безпідставно нараховує йому заборгованість, просить задовольнити вимоги.

Ухвалою суду від 26 січня 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження.

В судове засідання сторони не з`явилися, до суду надійшла заява представника відповідача про розгляд справи за її відсутності, вимоги не визнає.

В обґрунтування відзиву на позов представником відповідача зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровське управління регіонального будівництва» проводить господарську діяльність з виробництва і транспортування теплової енергії та надання послуг з теплопостачання теплової енергії для потреб населення в межах Військового містечка-33 в м. Кривому Розі. Зокрема послуги з централізованого опалення надаються і до багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . ТОВ «ДУРБ» здійснює постачання теплової енергії фізичним та юридичним особам з 01.12.2013 та є суб`єктом природних монополій, єдиним можливим постачальником теплової енергії до будинків та вказаній території. У грудні 2013 року при передачі будинку АДРЕСА_3 від КПТМ «Криворіжтепломережа» до ТОВ «ДУРБ», інформація щодо облаштування автономного індивідуального опалення за адресою позивача та зняття з обліку не надходила. З 01.12.2013 особові рахунки споживачів також не були передані на обслуговування до ТОВ «ДУРБ». Дозвільних документів щодо облаштування автономного індивідуального опалення у квартирі позивача підприємству не надано. Абонентську базу особових рахунків також сформовано у ЄМАСКР «Нова-Ком», за даними якого серед споживачів ТОВ «ДУРБ» мешканців Військового містечка-33 відключеними від мереж централізованого опалення обліковуються 44 абоненти, серед яких відсутній абонент за адресою: АДРЕСА_1 . Тобто твердження ОСОБА_1 щодо того, що його квартиру було відключено від внутрішньобудинкової мережі централізованого опалення і він не користується послугами відповідача не підтверджено даними, наданими КПТМ «Криворіжтепломережа» до ТОВ «ДУРБ». Отже попередній виконавець послуг обліковував позивача як споживача послуг з централізованого опалення. До заяви ОСОБА_1 було додано копію акту про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під`їзду, будинку) від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання від 15.05.2008, який не має печатки, не затверджений рішенням міжвідомчої комісії, підписаний лише представником власника будинку та представником КПТМ «Криворіжтепломережа», підпис якого не завірено навіть штампом. До того ж вказаний акт тільки підтверджує відсутність самовільно демонтованого опалювального обладнання радіаторів, а не зняття абонента з обліку у попереднього виконавця послуг та у ТОВ «ДУРБ». Самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання. Відключення окремого житлового приміщення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливе лише у випадку складення протоколу міжвідомчою комісією про затвердження відповідного акту про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання до 09.12.2007, а з цієї дати затвердження таких актів заборонено. Тому твердження позивача щодо відключення його квартири від внутрішньо будинкової мережі централізованого опалення є нікчемним, що є підставою для продовження нарахування за комунальні послуги у вигляді централізованого опалення. З грудня 2013 року ніхто з мешканців квартири позивача до ТОВ «ДУРБ» не звертався щодо укладення договору про надання послуг з централізованого опалення, жодних документів надано не було, незважаючи на неодноразові вимоги підприємства. Більш того, підприємство зверталось до суду із заявою про видачу судового наказу щодо стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за комунальні послуги, у квітні було подано позовну заяву про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого опалення за період з 01.12.2013 по 01.04.2019 в сумі 24 556,50 грн. Крім того, за заявою ОСОБА_1 уповноважені особи Держпродспоживслужби України здійснювали перевірку діяльності ТОВ «ДУРБ» з метою виявлення фіксації порушень Закону України «Про захист прав споживачів» та інших питань, однак порушень не виявлено. Тому враховуючи викладене, просить в задоволенні вимог ОСОБА_1 відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 26.12.2007, є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с. 7 - копія витягу).

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно зі статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право, зокрема на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Судами встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровське управління регіонального будівництва» є постачальником послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води у Військовому містечку-33 міста Кривого Рогу і надає послуги з теплопостачання в багатоквартирному будинку АДРЕСА_3 .

Відповідно до пунктів 12, 13 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право: у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води; розірвати договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги. Це право не поширюється на договір про постачання теплової енергії, укладений зі споживачами у багатоквартирному будинку, крім випадку розірвання такого договору колективним споживачем.

Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 № 630 (далі - Правила), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 № 4 (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 24, 25, 26 Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води. У заяві про відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води власник (власники) будинку зазначає (зазначають) причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов`язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води.

Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення і постачання гарячої води виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води виконуються у міжопалювальний період. По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання (пункти 2.5, 2.6, 2.7 Порядку).

Стосовно відсутності договору про надання послуг, то відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV (який втратив чинність 01 травня 2019 року) споживач має право, зокрема одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV (який втратив чинність 01 травня 2019 року) обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Подібні за змістом норми закріплено у пункті 1 частини першої, пункті 5 частини другої статті 7 чинної редакції Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність письмово оформленого договору з відповідачем не позбавляє позивача за первісним позовом обов`язку оплачувати надані йому послуги.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18) та Верховного Суду від 05 липня 2021 року у справі № 401/660/20 (провадження № 61-2770св21).

Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В якості доказів, на які позивач посилається як на підставу заявлених вимог, суду надано акт про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під`їзду, будинку) від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, зі змісті якого представник власника будинку ОСОБА_2 та представник виконавця послуг з ЦО І ГВП Баклицький В.П. "Криворіжтепломережа" підтвердили відключення квартири за адресою: АДРЕСА_1 , від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП будинку (а.с.10).

Вказаний акт, копія якого надано суду, не містить ні печаток підприємства (КПТМ «Криворіжтепломережа»), ні підпису голови комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, з відповідною печаткою комісії, хоча така графа передбачена бланком акту. Хто особи, які підписали цей акт, суду невідомо, оскільки на акті відсутня навіть печатка підприємства, уповноважена особа якого повинна була посвідчити цей акт (КПТМ "Криворіжтепломережа").

Надані позивачем фото лише підтверджують наявність у його квартирі радіатору опалення.

Інші докази, які б свідчили про дотримання позивачем вищезазначеного порядку відключення квартири від мереж централізованого опалення, суду не надано.

Враховуючи вказані норми матеріального права, суд виходить з того, що від`єднання квартири від мереж централізованого опалення здійснено позивачем самовільно, без дотримання вимог щодо складання та затвердження акту про відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, закріплених у пунктах 2.6, 2.7 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4. Матеріали справи не містять відповідної проектної документації, яка б засвідчувала факт відключення квартири позивача від мережі централізованого теплопостачання та встановлення у квартирі індивідуального (автономного) опалення (постанова Верховного Суду від 05 липня 2021 року у справі № 401/660/20 (провадження № 61-2770св21).

Аналізуючи вищевикладені доводи, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Так як позивач, відповідно до статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» звільнений від сплати судового збору при подачі позовної заяви, то відповідно його слід віднести за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 10, 12,13, 141, 263, 265, 280, 284-288 ЦПК України,суд

ухвалив:

в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 02 грудня 2021 року

Суддя Н.Г.Середня