Рішення № 101565231, 30.11.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
640/16882/20
Номер документу
101565231
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2021 року м. Київ № 640/16882/20

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Київського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі - ГУ ПФУ в Київській області), Київського обласного військового комісаріату, в якому просить:

- зобов`язати ГУ ПФУ в Київській області здійснити заходи, передбачені "Порядком проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) щодо проведення пepepaxунку та виплати його пенсії загальною сумою з урахуванням 100% суми підвищення пенсії (виключаючи поетапність виплати перерахованої пенсії) у розмірі 77% грошового забезпечення, виходячи із складу грошового забезпечення визначеного частиною 2 статті 9 Закон України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років надбавку за кл. квал. 1-й кл - 4%, робота з таємними виробами - 20%, премія - 10%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, станом на 01.04.2018, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням виплаченого;

- зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат скласти та подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку "про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії" для перерахунку його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення надбавку за кл. квал. 1-й кл - 4%, робота з таємними виробами - 20%, премія - 10%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, станом.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.07.2020 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що ненадання Київським обласним військовим комісаріатом органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення порушує його право на належне пенсійне забезпечення. Також позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером, який звернувся до Київського обласного військового комісаріату у зв`язку із набранням законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 щодо переліку видів грошового забезпечення, що включаються до довідки про розмір грошового забезпечення та щодо оформлення такої, у видачі якої йому протиправно відмовлено. Також позивач звертався до ГУ ПФУ в Київській області з заявою про проведення перерахунку його пенсії на підставі постанови Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) та постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, яку також залишено без задоволення. Крім того, пенсійним органом неправомірно зменшено розмір його пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки наступний перерахунок пенсії відповідно до положень частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII ( далі - Закон №2262-XII) після призначення позивачу пенсії не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної йому пенсії під час проведення її перерахунку.

ГУ ПФУ в м. Київській області у відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 просить залишити таку без задоволення з посиланням на те, що після скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103, Кабінет Міністрів України не приймав рішень про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, у зв`язку із чим виплата пенсії позивача продовжується в установленому на цей час розмірі, оскільки право самостійно визначати розміри грошового забезпечення відповідачу не надано. При цьому вказує на те, що відповідно до норм законодавства загальний розмір пенсії за вислугу років не може перевищувати, зокрема 70% сум грошового забезпечення, а тому при проведенні перерахунку мають застосовуватись норми законодавства та розмір пенсії за вислугу років обчислюється з 70% сум грошового забезпечення. Крім того, вказав на поетапність виплати позивачу пенсії, встановлена Урядом, а тому він правомірно керувався нормами Постанови №103, чинної на момент виникнення спірних правовідносин.

Київський обласний військовий комісаріат у відзиві на позовну заяву зазначив про те, що при видачі позивачу довідки у 2018 році Постановою №103 та Порядком №45 не передбачалось включення додаткових видів грошового забезпечення, а тому він діяв у відповідності до чинного законодавства. При цьому зауважив, що спір щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення після скасування судом пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 не є предметом спору у цій справі.

Дослідивши письмові докази, судом встановлено.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Київській області та з 01.01.2007 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Відповідно до наявного у матеріалах справи розрахунку пенсії позивача за вислугу років станом на 01.12.2017 пенсія перерахована із сум грошового забезпечення: посадового окладу - 1065 грн, окладу за військове звання - 125 грн, процентної надбавки за вислугу років (40%) - 476 грн, надбавки за кваліфікацію в/сл 1 клас 4% - 42,60 грн, надбавки за роботу з таємними носіями 20% - 213 грн, надбавки за особливо важливі завдання 50% - 833 грн, премії 10% - 10650 грн, всього 2861,10 грн. Основний розмір пенсії - 77% грошового забезпечення (вислуга років 29). Підвищення за Постановою КМУ 2012 рік №355 - 656,04 грн, підсумок пенсії - 2859,09 грн.

Київським обласним військовим комісаріатом у 2018 році відповідно до Постанови №103 видано довідку №ФК 74020 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

У зв`язку із прийняттям Постанови №704, з врахуванням внесених до неї згідно Постанови №103 змін на підставі довідки уповноваженого органу, ГУ ДФС в Київській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 із сум грошового забезпечення: посадового окладу - 4790 грн, окладу за військове звання - 1340 грн, процентної надбавки за вислугу років (50%) - 3065 грн, всього - 9195грн. Основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі - 6436,50 грн. Підвищення до пенсії на підставі Постанови №103у розмірі 1788,71 грн (50% від 3577,41 грн). Підсумок пенсії з надбавками та підвищенням 4647,80 грн. Також було встановлено наступний порядок виплати підвищення до пенсії: у період з 01 січня по 31 грудня 2018 року - 50 % щомісячно; у період з 01 січня по 31 грудня 2019 року - 75 % щомісячно; з 01 січня 2020 року - 100 % щомісячно.

10.02.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Київській області із заявою про проведення перерахунку його пенсії з 01.01.2018 на підставі Постанови №704, Закону №2262-ХІІ, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

За результатами розгляду заяви позивача ГУ ПФУ в Київській області листом від 24.03.2020 №1000-0235-8/21523 надало відповідь, якою повідомило позивача про те, що ним проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №704 та Постанови №103, з 01.01.2018 на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років. При цьому вказав про те, що виплата перерахованих відповідно до пункту 1 Постанови №103 підвищених пенсій проводиться з 01.01.2018 поетапно у таких розмірах: у період з 01.01.2018 - 50%; з 01.01.2019 - 31.12.2019 - 75%; з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. При цьому, зважаючи на судові рішення у справі №826/3658/18, якими визнано нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 щодо перерахунку пенсій з оновленого грошового забезпечення, визначеного Постановою №704, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії, оскільки нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, у тому числі з уточненням грошового забезпечення, після дати набрання вказаним судовим рішенням законної сили, не приймалось. Крім того, з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова - №804) пенсійний орган зазначив про те, що виплата пенсій, перерахованих з 01.01.2018 на підставі Постанови №704, здійснюється у 2019 році у розмірі 75% суми підвищення грошового забезпечення, визначеної станом на 01.03.2018, а також відповідно до Постанову Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» (далі - Постанова - №1088) виплата пенсій, перерахованих з 01.01.2018 на підставі Постанови №704, здійснюється у 2020 році у розмірі 100% суми підвищення грошового забезпечення, визначеної станом на 01.03.2018. Щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення з 77% до 70 % пенсійний орган вказав нате, що таке передбачено положення статті 13 Закону №2262-ХІІ.

Позивач також звернувся до Київського обласного військового комісаріату з заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Київській області нової довідки для перерахунку пенсії позивача з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Київський обласний військовий комісаріат листом від 21.05.2020 №2/5/1121 відмовив позивачу у виготовленні нової довідки з посиланням на те, що відповідно Порядку №45 підставою для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення є прийняття Урядом рішення щодо перерахунку пенсії та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, після чого органи Пенсійного фонду України надсилають до обласних військкоматів списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. При цьому станом на 21.05.2020 у Київського обласного військового комісаріату відсутня інформація щодо надсилання вказаних списків, а також враховуючи те, що судовим рішенням у справі №826/3658/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку №45, а нового порядку щодо оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Урядом не визначено, підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням будь-яких додаткових видів грошового забезпечення та премії підстав немає.

Вважаючи протиправною відмову у виготовленні та направленні до пенсійного органу нової довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а також протиправними дій ГУ ПФУ в Київській області щодо непроведення перерахунку пенсії із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та вважаючи протиправним обмеження виплати підвищення до пенсії з 01.01.2018 та зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунку пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Спірні правовідносини врегульовані, зокрема Конституцією України, Законом №2262-XII, Законом №2011-XII, Порядком №45, Постановою №103, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ в Київській області та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.

Наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937 було затверджено Інструкцію з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Зазначені норми права вказують на те, що органом, уповноваженим на складання та подання до ГУ ПФУ в Київській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача є Київський обласний військовий комісаріат.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови №704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови №704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Київського обласного військового комісаріату щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Київській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому Київський обласний військовий комісаріат належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень Постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок та премії), для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019, ухваленому у зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палата Верховного Суду від 24.06.2020.

Щодо позовних вимог заявлених до ГУ ПФУ в Київській області, суд зазначає наступне.

Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ здійснюється органами Пенсійного фонду України лише після отримання повідомлення про підвищення грошового забезпечення та отримання довідок про розмір грошового забезпечення, складених відповідними уповноваженими структурними підрозділами або на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність здійснення ГУ ПФУ в Київській області перерахунку пенсії, виходячи з видів грошового забезпечення, зазначених у довідці про грошове забезпечення, яка надіслана останньому відповідно до встановленої законодавством процедури, оскільки підстав для включення інших видів грошового забезпечення до такого перерахунку у відповідача, з урахуванням зазначеного вище, не було.

Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що Верховний Суд у своїй постанові від 13.03.2019 у справі №240/6263/18 висловив правову позицію стосовно відсутності у територіальних органів Пенсійного фонду України самостійно визначати розміри грошового забезпечення військовослужбовцям при здійсненні їм перерахунку пенсії на підставі отриманих довідок про грошове забезпечення, до яких не увійшли додаткові види грошового забезпечення.

Зважаючи на те, що Київським обласним військовим комісаріатом ще не виготовлено та не направлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, на виконання цього рішення суду, вказані позовні вимоги є передчасними та заявлені на майбутнє, а тому задоволенню не підлягають.

При цьому, судом встановлено, що нарахування та виплата належної позивачу пенсії здійснювалось з урахуванням положень пункту 2 Постанови №103, якою передбачено, що виплата підвищень до пенсії здійснюється поетапно, а саме: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Як вбачається зі змісту пунктів 1, 2 Постанови №103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. Крім того, вказаними пунктами Постанови №103 фактично зменшено розмір доплат до пенсій за результатами перерахунку у 2018 та 2019 роках.

Питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям "порядок проведення перерахунку пенсії", тому право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018, з урахуванням вже сплачених сум, має визначатися та визначається безпосередньо Законом №2262-ХІІ, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і що відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати "майном" у значенні цього положення, оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняття постанови №103 було передбачено Законом №2262-ХІІ, отже, невиплата вказаних сум є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.

Дана правова позиція узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, згідно з якою право на пенсію підпадає під сферу дії статті 1 Протоколу першого Конвенції, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.

Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.

Разом з тим, суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №1 03 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Таким чином, у зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Відтак, позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 та Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 11.03.2020 (справа №160/3586/19).

Враховуючи викладене, відповідач, виплачуючи з 05.03.2019 перераховану пенсію позивача у розмірі 75% суми підвищення діяв, протиправно.

Разом з цим, 04.09.2019 набрала чинності Постанова №804, згідно якої виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Однак, Постанова №804 визнана протиправною та нечинною рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, у справі №640/19133/19.

Отже, з 04.09.2019 у ГУ ПФУ в м. Києві були правові підстави для виплати позивачу 75 відсотків підвищення до пенсії.

З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині виплати 100% перерахованої пенсії підлягають задоволенню частково - за період з 05.03.2019 по 03.09.2019.

Щодо вимог позивача за період з 01.01.2018 по 05.03.2019, суд зазначає таке.

У постанові від 17.03.2021 (справа №560/3762/18, розглянута у складі суддів палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду) Верховний Суд зазначив, що застосування принципу незворотності дії нормативно-правового акта у часі дає підстави для висновку, що скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пункту 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин - 01.01.2018 року відповідні норми постанови №103 були діючими, а тому підлягали застосуванню відповідачем.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 19.08.2021 у справі №640/5451/20.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 01.01.2007 у розмірі 77 % грошового забезпечення. На виконання Постанови №103, ГУ ПФУ в Київській області було проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2018. При цьому, основний розмір пенсії позивача склав 70% грошового забезпечення.

Розміри пенсій за вислугу років визначені в статті 13 Закону №2262-ХІІ, та обраховуються у відсотках залежно від вислуги років.

При цьому, цією ж нормою визначено граничну межу відсоткового значення основного розміру пенсії залежно від вислуги років, яка змінювалась в різні роки.

Так, з 01.01.1992 (у редакції, чинній на дату прийняття Закону №2262-ХІІ) така межа становила 75 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;

з 01.01.1996 (у редакції Закону від 25.03.1996 №103/96-ВР) - 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;

з 01.01.2003 (із змінами, внесеними згідно із Законом від 04.07.2002 №51-IV) - 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;

з 29.04.2006 (у редакції Закону від 04.04.2006 №3591-IV) - 90 відсотків відповідних, сум грошового забезпечення (стаття 43);

з 01.10.2011 (із змінами, внесеними згідно із Законом від 08.07.2011 №3668-VI) - 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43 Закону);

з 01.05.2014 (із змінами, внесеними згідно із Законом від 27.03.2014 №1166-VII) - 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

На час призначення позивачу пенсії редакція статті 13 передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Відповідно до підпункту 8 пункту 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI у статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" внесені зміни, а саме: у частині другій цифри "90" замінити цифрами "80". Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.

27.03.2014 прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону №2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Водночас, суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону №2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 Закону №2262-XII визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону №2262-XII ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-XII, яка змін, у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VI та Закону №1166-VII, не зазнала.

Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, оскільки він стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених.

При цьому, процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення (його складових), тому повинен застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, встановлений на момент призначення пенсії або той який набув пенсіонер у зв`язку із змінами у законодавстві, згідно із яких сам законодавець визначив здійснити перерахунок основного відсоткового розміру раніше призначених пенсій у бік збільшення.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін не зазнавала, а також нормами Постанов №704 та №103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Викладене свідчить про безпідставність зниження органом пенсійного фонду основного розміру пенсії з 77% на 70 % сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови №103, оскільки в цьому випадку відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії, так як при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років чи у зв`язку із збільшенням його в силу змін законодавства, є незмінним у бік зменшення.

За таких обставин, виходячи з положень частини дев`ятої статті 9 та статті 245 КАС України, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки досліджених доказів, суд дійшов висновку про задоволення позову позовних вимог у відповідній частині, шляхом: визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 зі зменшенням відсоткового розміру основної суми до 70% від грошового забезпечення та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію, виходячи з відсоткового розміру основної суми у розмірі 77% від грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанцій, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 1681,20 (квитанція від 08.07.2020 №41грн).

Як убачається з матеріалів справи позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1681,20 грн (квитанція від 07.07.2020 №61).

Оскільки, позов задоволено частково, то на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Київського обласного військового комісаріату та 700,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо зменшення пенсійних виплат ОСОБА_1 у період з 05.03.2019 по 03.09.2019 до 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 зі зменшенням відсоткового розміру основної суми до 70% від грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію, виходячи з відсоткового розміру основної суми у розмірі 77% від грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області витрати по сплаті судового збору у розмірі 840, 80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Київського обласного військового комісаріату витрати по сплаті судового збору в розмірі 700,00 грн (сімсот гривень).

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська область, місто Фастів (з), вулиця Саєнка Андрія, будинок 10).

Відповідач - Київський обласний військовий комісаріат (ідентифікаційний код 07910662, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Артема , будинок 59).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.А. Донець