Ухвала суду № 101564595, 02.12.2021, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2021
Номер справи
600/4452/21-а
Номер документу
101564595
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

02 грудня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/4452/21-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,

У С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії.

Позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Департамент соціальної політики Коломийської міської ради щодо не проведення перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- зобов`язати Департамент соціальної політики Коломийської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком у сумі що складає 30 979 грн 00 коп., передбачену статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням проведених раніше виплат.

Позов обґрунтовано тим, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 (справа №1-247/2018 (3393/18), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) окремі положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України в частині, яка передбачала, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосуються у порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного соціального страхування. З урахуванням наведеного позивач зазначив, що згідно з частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі – Закон №3551-XII) йому як учаснику бойових дій передбачено щорічно до 5 травня виплату разової грошової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Разом з цим, за період з 2017 року по 2021 рік позивачу виплачено таку грошову допомогу меншому розмірі, ніж це передбачено названим вище Законом. Таким чином, як вважає позивач, загальний розмір невиплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за спірний період становить 30979,00 грн.

Ухвалою суду від 10 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; вирішено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву; витребувано в Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради інформацію та документи відносно нарахування і виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2017-2021 роках.

Відповідач, не погоджуючись із позовом, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказував, що ухвалене Конституційним Судом рішення від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 не змінює правових відносин між позивачем та відповідачем, що мали місце у період з 2017 року по 2019 рік, оскільки норми законодавства, які передбачали, що розмір та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня визначається Кабінетом Міністрів України та виходячи з наявних фінансових ресурсів державного соціального страхування. Також відповідач посилався на правомірність нарахованої та виплаченої позивачу суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, оскільки така відповідає тому розміру, який визначений постановою Кабінету Міністрів України ї від 08 квітня 2021 року №325 “Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.

Крім цього, зазначено, що з позовною вимогою про нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік позивач звернувся з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, оскільки перебіг такого відповідно до статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» обраховується з 30 вересня 2020 року. Саме ця дата є кінцевим строком, до якого могла бути здійснена виплата грошової допомоги і до якого позивач міг очувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Натомість, позивач звернувся до суду з цим позовом у вересні 2021 року. З урахуванням наведеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши наявні у справі матеріали, судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Управлінням МВС України в Чернівецькій області 24 квітня 2015 року.

30 липня 2021 року позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради із заявою про нарахування та виплату невиплачених частин одноразової грошової допомоги до 5 травня за період з 2016 року по 2021 рік, за результатами розгляду якої відповідач листом від 12 серпня 2021 року повідомив про те, що розмір такої допомоги проводився відповідно до постанов Кабінету Міністрів України та згідно списків, поданих військовою частиною А4267.

Вважаючи, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня здійснена не у повному обсязі, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.

Враховуючи викладене та зважаючи на доводи відзиву відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачені строки звернення до адміністративного суду.

Так, відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, особа має право звернутися до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів протягом шестимісячного строку, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Частинами першою, другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа “Стаббігс на інші проти Великобританії”, справа “Девеер проти Бельгії”).

Право на доступ є одним з аспектів права на суд і не є абсолютним; воно підлягає обмеженням, дозволеним за змістом, зокрема, коли умови прийнятності скарги визначені, оскільки за своєю природою вона потребує регулювання з боку держави, яка користується певною свободою розсуду в цьому відношенні. Тим не менше, ці обмеження не повинні обмежувати або зменшити доступ людини таким чином або в такій мірі, що сама суть права знеціниться; такі обмеження не будуть сумісні з положеннями Конвенції, якщо вони не переслідують законну мету або якщо немає розумної пропорційності між використовуваними засобами і переслідуваною метою (рішення Європейського суду з прав людини від 28 жовтня1998 року в справі “Перес де Рада Каванілес проти Іспанії” (“Perez De Rada Cavanilles v Spain”, заява № 28090/95).

У справі “Іліан проти Туреччини” Європейський суд з прав людини зауважив, що правило встановлення обмежень доступу до суду у зв`язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи (“Ilhan v. Turkey”, заява № 22277/93).

У справі “Белле проти Франції” Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 6 §1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.

Варто зазначити, що при вирішенні даного спору необхідно з`ясувати, з якої дати починається строк звернення до суду.

Спеціальним законом, який, зокрема, регулює спірні правовідносини, є Закон України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі - Закон №3551-XII).

Частинами першою, четвертою статті 17-1 Закону №3551-XII передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Отже, перебіг строку звернення особи до суду з позовними вимогами щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2017-2020 роки з урахуванням розмірів зазначеної соціальної виплати, визначених статтями 12 та 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, починається з 30 вересня відповідного року. Вказана дата визначена Законом №3551-XII як кінцева для звернення особи до відповідного уповноваженого органу про отримання разової грошової допомоги до 5 травня.

Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06 грудня 2018 року (справа №607/7919/17) та від 14 серпня 2018 року (справа №473/2190/17), які підлягають врахуванню судом у відповідності до вимог частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналогічної позиції в питанні визначення строку звернення до суду в цій категорії справ дотримується і Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 11 серпня 2021 року (справа №120/4839/21-а).

Зважаючи на наведені вище положення статті 17-1 Закону №3551-XII, а також з огляду на прийняття Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, суд вважає, що позивач мав звернутися із заявами про отримання разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2017 по 2020 роки у належному розмірі до 30 вересня відповідного року, тобто у встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована

Відповідно, незгода позивача з розміром здійснених йому виплат у 2017-2020 роках мала своєчасно знайти свій прояв у відповідних зверненнях до суду з позовом у встановлений законом строк, який починався з 30 вересня відповідного року і закінчувався 31 березня наступного року.

Між тим, з даним позовом до суду позивач звернувся лише 03 вересня 2021 року (згідно відбитку штемпеля на конверті).

Отже, позивачем пропущений встановлений законом строк звернення до суду з цим позовом в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради щодо не проведення перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня за 2017, 2018, 2019, 2020 роки в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов`язання Департамент соціальної політики Коломийської міської ради здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, передбачену статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням проведених раніше виплат.

Відповідно до частини третьої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Тобто, законодавець допускає ймовірність виявлення судом факту недотримання строку звернення до суду і після відкриття провадження у справі, внаслідок чого позов може бути залишений без розгляду. При цьому наведені законодавчі приписи передбачають право особи подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з наведенням поважних причин такого пропуску.

Крім цього, частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно із частиною тринадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Отже, одним із обов`язків позивача при поданні позовної заяви, яку подано з пропуском строку звернення до адміністративного суду, є надання заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску. Наслідком же невиконання такої вимоги, встановленої судом після відкриття провадження у справі, є прийняття судом ухвали про залишення позову без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення останньому ухвали.

Враховуючи, що після відкриття провадження у цій справі судом встановлено факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з цим позовом у частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради щодо не проведення перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня за 2017, 2018, 2019, 2020 роки в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов`язання Департамент соціальної політики Коломийської міської ради здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, передбачену статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням проведених раніше виплат, з метою надання можливості подати заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин пропуску, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення позовної заяви ОСОБА_1 без руху.

Керуючись статтями 122, 123, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії в частині, що стосується нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017, 2018, 2019, 2020 роки залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання цієї ухвали шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.

3. Роз`яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява в указаній вище частині буде залишена без розгляду на підставі частини третьої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя О.П. Лелюк