Ухвала суду № 101564280, 01.12.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2021
Номер справи
580/9942/21
Номер документу
101564280
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

м. Черкаси

01 грудня 2021 року Справа № 580/9942/21

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламар П.Г. розглянувши у письмовому провадженні заяву про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36) в якій просить:

-визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради про залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.10.2021 року про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,0742 га в АДРЕСА_2 , кадастровий номер: 7110136700:03:027:0072;

-зобов`язати Черкаську міську раду на черговому пленарному засіданні розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.10.2021 року про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,0742 га в АДРЕСА_2 , кадастровий номер: 7110136700:03:027:0072.

01.12.2021 до суду надійшло клопотання про забезпечення позову, в якому позивач просить винести ухвалу, якою вжити заходів забезпечення позову шляхом:

-заборони державним кадастровим реєстраторам вносити будь-які зміни до Державного земельного кадастру відносно земельної ділянки у АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7110136700:03:027:0072, до набрання рішенням по справі законної сили;

-заборонити Черкаській міській раді вчиняти будь-які дії, що стосуються затвердження проектів із землеустрою та передачі у власність земельної ділянки у АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7110136700:03:027:0072, до набрання рішенням по справі законної сили.

Обґрунтовуючи заяву, зазначено, що 25.11.2021 року рішенням Черкаської міської ради № 14-68 громадянці ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0850 га безоплатно у власність, яка згідно викопіювання, наданого самою ОСОБА_2 , на 100 % накладається на земельну ділянку, сформовану на підставі проекту ОСОБА_1 , та щодо якої він вже звернувся з заявою про надання її у власність. Таким чином наявні підстави і умов для забезпечення позову, оскільки рада вживає дій спрямовані на реалізацію права власності земельною ділянкою іншій громадянці, що в свою чергу призведе до неможливості або істотно ускладнити виконання прийнятого судом рішення, так як не зупинить дію оскаржуваного рішення.

Вирішуючи вказану заяву, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 150 КАС України встановлено, що суд за заявою учасника справи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; 2) або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Обов`язковою умовою застосування заходів забезпечення позову є достатнє обґрунтування того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 79-1 Земельного кодексу України встановлено, що формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Згідно п. 107 порядку ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 №1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Частиною 9 ст. 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Досліджуючи зміст поданої заяви та додатків до неї, судом не виявлено обставин, які б свідчили про наявність очевидних ознак протиправності дій міської ради, оскільки законодавством не передбачаються обмеження в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою декільком особам по одній земельній ділянці.

Крім того, суд звертає увагу, що реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку, проте реєстрація земельної ділянки не означає прийняття позитивного рішення про надання її у власність.

Подана заява про забезпечення позову має на меті заборонити Черкаській міській раді та її підконтрольним органам вчиняти будь-які дії, що стосуються надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки у АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7110136700:03:027:0072, до набрання рішенням по справі законної сили.

Суд зазначає, що згідно частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

З даного приводу суд зазначає, що набуття особами права власності або користування на земельну ділянку відбувається поетапно - починаючи з отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, який оформлюється відповідним рішенням органу місцевого самоврядування або органу державної влади, погодження та затвердження такого проекту землеустрою та завершується рішенням про передачу земельної ділянки у власність або користування.

Таким чином, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не є правовстановлюючим актом.

Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 17.10.2018 р. у справі №380/624/16-ц.

При цьому, Верховним Судом у постанові від 03.10.2019 року №640/497/19 вказано, що заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.

З наданих доказів та враховуючи норми чинного законодавства, суд на етапі реєстрації земельної ділянки не вбачає обставин, які б вказували на можливість завдання шкоди правам та інтересам заявників у наслідок невжиття заходів забезпечення позову.

Будь-яких прийнятних та достатніх доказів, які б свідчили, що невжиття заходів які можуть істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду у справі, за захистом яких останній звернувся у своїй заяві про забезпечення позову суду не надано.

Отже, з урахуванням викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про забезпечення позову.

Керуючись ст. 77, 78, 90, 150-154, 241, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви про забезпечення позову відмовити повністю.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя Петро ПАЛАМАР