
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2021 року № 520/20627/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб в частині виправлення помилки у реєстраційному номері облікової картки платника податків ОСОБА_1 з невірного НОМЕР_2 на вірний 2265717223. Похідною вимогою зобов`язатиГоловне управління Пенсійного фонду України у Харківській областізарахувати трудовий та страховий стаж з 01.04.2005 року по 31.12.2006 року та нараховану за цей час заробітну плату ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 при призначенні пенсії за віком.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач згідно трудової книжки з 01.04.2005 року по 31.12.2006 року працювала у приватному підприємстві «Торговий дім «Імпекс-плюс». Надалі, позивач звернулась до відповідача зі заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV). Однак, з`ясувалося, що підприємство «Торговий дім «Імпекс-плюс» подавало звіти з персоніфікованого обліку за вищевказаний період з помилкою у її реєстраційному номері облікової картки платника податків, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам та отримана ними.
Відповідач надав відзив на позов, у якому зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області діяло правомірно, а трому підстав у задоволені позову немає.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, позивач звернулась до відповідача зі заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Але їй усно повідомили, що у відділенні пенсійного фонду Комінтернівського району м. Харкова замість реєстраційного номеру облікової картки платника податків НОМЕР_1 у відомостях про її заробітну плату зазначений невірний код 2265717232.
Надалі, з метою отримання офіційної інформації позивач звернулася до відповідача з проханням роз`яснити як саме довести, що це дійсно була допущена технічна помилка та що заробітна плата нараховувалася та з неї відраховувалися внески до Пенсійного фонду.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 відповідач листом від 30.08.2021№ 11031-19103/К-06/8-2000/21 зазначив, що при аналізі відомостей, які наявні в Реєстрі застрахованих осіб було встановлено, що страхувальник ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТОРГОВИЙ ДІМ «ІМПЕКС-ПЛЮС», код ЄДРПОУ 33092575, у звітах з персоніфікованого обліку за 2005-2006 роки надав щодо позивача відомості про суми нарахованої заробітної плати за іншим реєстраційним номером облікової картки платника податків, а також що за даними Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань по вищевказаному страхувальнику внесено запис від 29.05.2007 року за номером 14801110014009445 про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Поняття «страхового стажу» введено Законом№ 1058-IV,який набув чинності з 01.01.2004року.
Статтею 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Частиною четвертою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Тобто, весь трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, враховується до страхового стажу на умовах раніше діючого законодавства.
Відповідно до частини першої статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно з статтею 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як слідує з копії трудової книжки позивача НОМЕР_3 , що остання працювала з 01.04.2005 по 31.12.2006 у Приватному підприємстві«Торговий дім «Імпекс-плюс».
Відповідно до довідки про присвоєння ідентифікційного номера від 17.09.1997 року № 29-111/50423R, виданої Державною податковою адміністрацією у Жовтневому районі м. Харкова ОСОБА_1 одержала ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .Дата занесення до Державного реєстру фізичних осіб – 26.07.1997 року.
Крім того, матеріали справи містять архівну довідку від 21.09.2021 року № К-187, видану Комунальним підприємством «Міський архів», яка підтверджує що в документах архівного фонду (особових рахунках, відомостях нарахування заробітної плати працівникам) Приватного підприємства «Торговий дім «Імпекс-плюс» є відомості про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 з квітня 2005 р. по грудень 2006 року.
Таким чином, суд встановив, щороботодавецьПриватне підприємство«Торговий дім «Імпекс-плюс» подав відомості про заробітну плату позивача за РНОКПП НОМЕР_2 , що не відповідає номеру у довідці про присвоєння ідентифікаційного номера позивачу, про що свідчать індивідуальні відомості про застраховану ОСОБА_2 .
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Статтею 14-1 Закону № 2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов`язані, зокрема забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Згідно з пунктами 4, 5 частини першої статті 16 Закону № 1058-IV застрахована особа має право отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Статтею 21 Закону № 1058-IV визначено, що персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити відомості, зокрема частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Відповідно до пункту 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1), яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (далі - Положення № 10-1) реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом 3 розділу IV Положення № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пункту 4 розділу IV Положення № 10-1 у разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником. У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Аналізуючи зазначені норми права, суд дійшов висновку, що наявність у системі персоніфікованого обліку (реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб є підставою для призначення та здійснення відповідній особі пенсійних виплат. Водночас, відсутність у реєстрі відповідної інформації призведе до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Суд встановив, що відомості про стаж роботи позивача за період з 01.04.2005 року по 31.12.2006 року не внесені до системи персоніфікованого обліку у зв`язку з помилкою, допущеною роботодавцем (страхувальником) позивача - Приватним підприємством «Торговий дім «Імпекс-плюс», а саме такий подав відомості про заробітну плату за РНОКПП НОМЕР_2 , що не відповідає номеру у довідці про присвоєння ідентифікаційного номера позивачу НОМЕР_1 .
Водночас, як слідує з матеріалів справи, згідно відомостей з реєсту страхувальників Приватне підприємство «Торговий дім «Імпекс-плюсприпинило діяльність -відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 29.05.2007 року внесено запис за номером 14801110014009445.
Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, враховуючи те, що період роботи позивача з 01.05.2005 року по 31.12.2006року підтверджується відповідними записами трудової книжки останньої, те, що відомості про стаж роботи позивача за вищевказаний період не внесені до системи персоніфікованого обліку у зв`язку з помилкою, допущеною роботодавцем (страхувальником) позивача - Приватним підприємством «Торговий дім «Імпекс-плюс», суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом зобов`язання відповідача внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо ОСОБА_1 за період з 01.05.2005 року по 31.12.2006року, в частині виправлення помилки у ІПН, а саме: замість коду НОМЕР_2 внести НОМЕР_1 та зобов`язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період роботи та заробітну плату з 01.05.2005 року по 31.12.2006року вПриватному підприємстві «Торговий дім «Імпекс-плюс».
Відповідно до ч. 1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наведене, на користь ОСОБА_1 слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, судовий збір у розмірі 908,00 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 243, 246, 255, 263, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов`язатиГоловне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344)внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб в частині виправлення помилки у реєстраційному номері облікової картки платника податків ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), а саме: замість ідентифікаційного номеру НОМЕР_2 внести номер - НОМЕР_1 .
Зобов`язатиГоловне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) період роботи з 01.04.2005 року по 31.12.2006 року та нараховану за цей час заробітну плату у Приватному підприємстві «Торговий дім «Імпекс-плюс» при призначенні пенсії за віком.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст складено та підписано 02.12.2021.
Суддя Заічко О.В.