Рішення № 101560758, 01.12.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2021
Номер справи
480/7670/21
Номер документу
101560758
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2021 року Справа № 480/7670/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7670/21 за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання відмови та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії та стягнення вихідної допомоги,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 з урахуванням уточнень до позовних вимог просить суд:

- визнати відмову Миколаївської сільської рада Сумського району Сумської області, викладену у листі № 2472/02-35 від 19.07.2021 та бездіяльність Миколаївського сільського голови щодо не виплати вихідної допомоги у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток протиправними;

- зобов`язати Миколаївську сільську раду Сумського району Сумської області виправити запис № 10 в трудовій книжці позивача, а саме змінити підставу звільнення та викласти в редакції передбаченої чинним законодавством: "Звільнений у зв`язку з припиненням повноважень Яструбинського сільського голови Яструбинської сільської ради" згідно п. 5. ч. 1 ст.41 КЗпП України та виправити дату звільнення з 02.12.2020 на 28.12. 2020;

- стягнути з Миколаївської сільської рада Сумського району Сумської області на його користь середній заробіток за весь час вимушеного прогулу у сумі 17165,43 гривень;

- стягнути з Миколаївської сільської рада Сумського району Сумської області на його користь відповідно до статті 44 КЗпП України вихідну допомогу у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток у сумі у сумі 118837,62 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що з 10 листопада 2015 року по 02 грудня 2020 року здійснював повноваження Яструбинського сільського голови Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.

02.12.2020 зроблено запис № 10 в його трудовій книжці наступного змісту: "Повноваження припинено п.п. 4, п.2 Прикінцевих положень закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад". Підстава рішення першої сесія Миколаївської сільської ради Сумського району 8 скликання, розпорядження № 63 від.02.12.2020.

01.07.2021 позивач звернулася до голови Миколаївської сільської рада з листом, в якому просив внести запис в його трудову книжку про звільнення, зазначивши формулювання відповідно до КЗпП України - ч. 5 ст. 41 припинення повноважень посадових осіб та виплатити йому вихідну допомогу передбачену ст. 44 КЗпП України. Однак, листом Миколаївської сільської рада № 2472/02-35 від 19.07.2021 позивачу було відмовлено у вчиненні зазначених дій.

Ухвалою суду від 25.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

В судове засідання позивач не з`явився, надав заяву, в якій справу просив розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, у відзиві на позовну заяву наданому до суду зазначає, що за результатами виборів Яструбинського сільського голови, рішенням Яструбинської сільської ради від 10.11.2015, визнано повноваження в якості сільського голови - Стрижака Миколи Васильовича.

У відповідності до Перспективного плану формування територій громад Сумської області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 598-р "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Сумської області" та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 723-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Сумської області" до складу території Миколаївської територіальної громади включено територію Яструбинської сільської ради.

Рішенням 2 сесії VIII скликання Миколаївської сільської ради від 10.12.2020 № 13, враховуючи рішення Миколаївської сільської ради від 02.12.2020 №1 "Про початок повноважень депутатів Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області", розпочато процедуру реорганізації Яструбинської сільської ради шляхом приєднання до Миколаївської сільської ради та визначено Миколаївську сільську раду правонаступником всього майна, прав та обов`язків Яструбинської сільської ради відповідно до чинного законодавства.

Підпунктом 3 пункту 2 розділу II Прикінцеві положення Закону України від 16.04.2020 № 562-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" зі змінами від 16.07.2020 встановлено, що вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться.

Відповідно до частини 2 статті 8-3 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" від 5 лютого 2015 року № 157-VІІІ з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільської, селищної ради, її виконавчого комітету шляхом їх приєднання до відповідних юридичних осіб - сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету об`єднаної територіальної громади.

Підпунктом 4 пункту 2 розділу II Прикінцеві положення Закону № 562-ІХ унормовано, що повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.

Отже, 02.12.2020, тобто в день набуття повноважень сільською радою, обраною на місцевих виборах 25.10.2020, закінчились повноваження сільського голови Яструбинської сільської ради ОСОБА_1 , що стало підставою для звільнення останнього з займаної посади відповідно до п.п.4 п.2 розділу II "Прикінцеві положення" Закон № 562-ІХ (розпорядження від 02.12.2020 № 63).

Пояснює, що обставини звільнення позивача з посади не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Положення п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України не поширюються на правовідносини, пов`язані із припиненням служби в органах місцевого самоврядування на підставі норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" п.п.4 п.2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів раїни щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад".

Наголошує, що зважаючи що вимога про внесення виправлень до трудової книжки позивача в частині зміни підстави припинення повноважень є безпідставною та необґрунтованою, то не підлягає задоволенню і вимога про визнання протиправною відмови у виплаті вихідної допомоги та зобов`язання стягнути з відповідача 118837,62 грн. У задоволенні позовних вимог просить відмовити у повному обсязі.

Дослідивши докази по справі в їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд визнає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що за результатами виборів Яструбинського сільського голови, рішенням Яструбинської сільської ради від 10.11.2015, визнано повноваження в якості сільського голови - ОСОБА_1 (а.с. 21).

Рішенням 2 сесії VIII скликання Миколаївської сільської ради від 10.12.2020 № 13, враховуючи рішення Миколаївської сільської ради від 02.12.2020 № 1 "Про початок повноважень депутатів Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області", розпочато процедуру реорганізації Яструбинської сільської ради шляхом приєднання до Миколаївської сільської ради та визначено Миколаївську сільську раду правонаступником всього майна, прав та обов`язків Яструбинської сільської ради відповідно до чинного законодавства.

02.12.2020, в день набуття повноважень сільською радою, обраною на місцевих виборах 25.10.2020, закінчились повноваження сільського голови Яструбинської сільської ради ОСОБА_1 , що стало підставою для звільнення останнього з займаної посади відповідно до п.п.4 п.2 розділу II "Прикінцеві положення" Закон № 562-ІХ (розпорядження від 02.12.2020 № 63) (а.с. 24).

15.03.2021 позивач звернувся із заявою до Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області, в якій просить нарахувати та виплатити йому вихідну допомогу у зв`язку з припиненням повноважень сільського голови Яструбинської сільської ради (а.с. 27).

26.03.2021 Миколаївська сільська рада Сумського району Сумської області надала відповідь, в якій зазначила, що його звільнено з посади сільського голови Яструбинської сільської ради 02.12.2020 у зв`язку із закінченням строку повноважень, відповідно до пункту 1 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування". Враховуючи вищенаведене, стаття 44 Кодексу законів про Працю України до нього, як колишнього сільського голови при припиненні повноважень, не застосовується (а.с. 25).

01.07.2021 позивач звернулася до голови Миколаївської сільської рада з листом, в якому просив внести запис в його трудову книжку про звільнення, зазначивши формулювання відповідно до КЗпП України - ч. 5 ст. 41 припинення повноважень посадових осіб та виплатити йому вихідну допомогу передбачену ст. 44 КЗпП України.

Листом Миколаївської сільської рада № 2472/02-35 від 19.07.2021 позивачу було відмовлено у вчиненні зазначених дій (а.с. 7).

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини першої статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) система місцевого самоврядування, з-поміж інших, включає сільського, селищного, міського голову.

Відповідно до частин першої, другої статті 12 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Відповідно до статті 44 Кодексу законів про працю України у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.

Статтею 41 цього Кодексу визначені додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов

Пунктом 5 частини 1 статті 41 цього Кодексу визначено, що крім підстав, передбачених статтею 40 цього Кодексу, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадках припинення повноважень посадових осіб.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 07 червня 2006 року № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон № 2493-ІІІ) посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно з частиною першою статті 3 цього Закону № 2493-ІІІ посадами в органах місцевого самоврядування є, зокрема, виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до статті 10 вказаного Закону № 2493-ІІІ прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посаду сільського, селищного, міського голови в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно з частиною 1 статті 7 цього Закону № 2493-ІІІ Правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України.

Відповідно до частини 3 статті 7 Закону № 2493-ІІІ на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 20 вказаного Закону крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України.

У відповідності до Перспективного плану формування територій громад Сумської області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 598-р "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Сумської області" та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 723-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Сумської області" до складу території Миколаївської територіальної громади включено територію Яструбинської сільської ради.

Рішенням 2 сесії VIII скликання Миколаївської сільської ради від 10.12.2020 № 13, враховуючи рішення Миколаївської сільської ради від 02.12.2020 №1 "Про початок повноважень депутатів Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області", розпочато процедуру реорганізації Яструбинської сільської ради шляхом приєднання до Миколаївської сільської ради та визначено Миколаївську сільську раду правонаступником всього майна, прав та обов`язків Яструбинської сільської ради відповідно до чинного законодавства.

Підпунктом 3 пункту 2 розділу II Прикінцеві положення Закону України від 16.04.2020 № 562-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" зі змінами від 16.07.2020 встановлено, що вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться.

Відповідно до частини 2 статті 8-3 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" від 5 лютого 2015 року № 157-VІІІ з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільської, селищної ради, її виконавчого комітету шляхом їх приєднання до відповідних юридичних осіб - сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету об`єднаної територіальної громади.

Підпунктом 4 пункту 2 розділу II Прикінцеві положення Закону № 562-ІХ унормовано, що повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.

Отже, 02.12.2020, тобто в день набуття повноважень сільською радою, обраною на місцевих виборах 25.10.2020, закінчились повноваження сільського голови Яструбинської сільської ради ОСОБА_1 , що стало підставою для звільнення останнього з займаної посади відповідно до п.п.4 п.2 розділу II "Прикінцеві положення" Закон № 562-ІХ (розпорядження від 02.12.2020 № 63).

Відповідно, така підстава звільнення підтверджується і записом № 10 у трудові книжці позивача, який зроблений на підставі рішення 1 сесії Миколаївської сільської ради Сумського району 8 скликання від 02.12.2020 (а с.10).

Таким чином, до звільнення позивач був посадовою особою місцевого самоврядування в розумінні статей 2, 3 Закону № 2493-ІІІ, його повноваження закінчились в день набуття повноважень Миколаївською сільською радою Сумського району Сумської області VIII скликання.

Посада, на якій перебував Позивач передбачає обмеження строком, не лише тим на який обирається посадова особа/та/або орган місцевого самоврядування, але й настанням інших обставин, з яким закон пов`язує припинення повноважень органу місцевого самоврядування та/або посадової особи органу місцевого самоврядування.

Пунктом 5 частини 1 статті 41 цього Кодексу визначено, що крім підстав, передбачених статтею 40 цього Кодексу, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадках припинення повноважень посадових осіб.

Частину 1 ст. 41 КЗпП України було доповнено п. 5 згідно Закону України від 13.05.2014 № 1255-VП "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів", яка встановлює додаткову підставу розірвання трудового договору - "припинення повноважень посадових осіб", і є гарантію в таких випадках виплати працівникам вихідної допомоги в розмірі не менше, як шестимісячний середній заробіток (ст. 44 КЗпП України).

Суд зазначає, що позивач помилково ототожнює закінчення повноважень сільського голови, як посадової особи місцевого самоврядування, із припиненням виконання повноважень посадових осіб інших суб`єктів господарювання, що передбачено п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України. Обставини звільнення позивача з посади не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Положення п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України не поширюються на правовідносини, пов`язані із припиненням служби в органах місцевого самоврядування на підставі норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" п.п.4 п.2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів раїни щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад".

Як вже зазначалося, повноваження позивача як голови Яструбинської сільської ради припинені у зв`язку із закінченням строку повноважень ради відповідного скликання, відповідно до пункту 1 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Оскільки в даному випадку, не мало місце припинення трудового договору на підставі пункту 5 частини 1 статті 41 Кодексу законів про працю України, і позивач у розумінні вказаної норми права не є спеціальним суб`єктом, щодо якого може бути застосована така норма, тому на спірні правовідносини положення статті 44 цього Кодексу (щодо виплати вихідної допомоги у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41 цього Кодексу) не поширюються.

Отже, відмовляючи у внесенні виправлень до трудової книжки позивача та у нарахуванні, виплаті позивачу такої вихідної допомоги суб`єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати, у відповідності до статті 139 КАС України, не підлягають розподілу.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання відмови та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії та стягнення вихідної допомоги відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал