
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8793/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного провадження справу №440/8793/21 за позовом ОСОБА_1 до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
04.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області (надалі - відповідач, Оржицька селищна рада), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення 9 сесії 8 скликання Оржицької селищної ради від 11.06.2021 №138, яким йому відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства згідно із КВЦПЗ - 01.03 у приватну власність площею 2,00 га за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення, що знаходиться на території Оржицької селищної ради Чутівського старостинського округу Лубенського району Полтавської області та зобов`язати відповідача розглянути на черговому засіданні сесії селищної ради його клопотання.
В обґрунтування позовних вимог заявник вказує на неправомірність оскаржуваного рішення відповідача, оскільки в ньому не наведено конкретних мотивів та причин відмови.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву (а.с. 26-27) зазначив, що Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області у комунальну власність Оржицької селищної ради згідно з наказом №43-ОТГ від 14.12.2020 була передана земельна ділянка загальною площею 4,6411 га, кадастровий номер 53236877:00:008:9999, цільове призначення - землі запасу (згідно з КВЦПЗ - 16.00). Відомості про розпорядження земельною ділянкою, а також прийняті накази (про надання дозволів чи відмов у наданні дозволів) щодо земельної ділянки кадастровий номер 5323687700:00:008:9999 до Оржицької селищної ради на момент розгляду заяви позивача не були надані. Попри це, згідно з даними Публічної кадастрової карти, 05.05.2021 в Державному земельному кадастрі зареєстрована земельна ділянка площею 0,50 га, кадастровий номер 5323687700:00:008:0049, що утворилась/сформувалась в результаті поділу земельної ділянки кадастровий номер 5323687700:00:008:9999 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру про надання дозволу на розробку проекту відведення. У зв`язку з відсутністю відомостей щодо прийнятих наказів стосовно даної земельної ділянки, з метою недопущення порушень прав осіб, які отримали такі дозволи та розпочали процес приватизації земельних ділянок, гр. ОСОБА_1 було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що наведені відповідачем у відзиві доводи не можуть бути підставою для відмови у задоволенні його заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Розгляд справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
10.03.2020 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Чутівської сільської ради Оржицького району Полтавської області за межами населеного пункту.
24.03.2020 Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області був виданий наказ №8388-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою", яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку землевпорядної документації. У якості підстави для відмови відповідачем зазначено загальне посилання на положення частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України без зазначення конкретних підстав та умов, з урахуванням яких прийнято таке рішення.
Не погодившись із зазначеним рішенням суб`єкта владних повноважень, позивач оскаржив його до суду.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 у справі №440/2452/20, що набрало законної сили 12.10.2020, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ від 24.03.2020 №8388-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою". Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 10.03.2020 вх.№Ю-7062/0/25-20 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Чутівської сільської ради Оржицького району Полтавської області за межами населеного пункту з урахуванням висновків суду. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено (а.с. 38-42).
Враховуючи те, що земельна ділянка за рахунок якої позивач бажав отримати у свою власність земельну ділянку передана з державної у комунальну власність, 28.05.2021 ОСОБА_1 звернувся до Оржицької селищної ради із заявою за вх.№96 (а.с. 29-30), в якій просив надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області. До вказаної заяви додав документи, що посвідчують особу, графічні матеріали, на яких зазначено місце розташування, розмір та площа земельної ділянки, а також копію рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 у справі №440/2452/20.
Рішенням 9 сесії Оржицької селищної ради 8 скликання №138 від 11.06.2021 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 ", враховуючи рекомендацію комісії з питань земельних відносин відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства згідно із (КВЦПЗ-01.03.) у приватну власність площею 2,00 га за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення, що знаходяться на території Оржицької селищної ради Чутівського старостинського округу Лубенського району Полтавської області (а.с. 11).
Не погодившись із правомірністю даного рішення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Підстави набуття права на землю шляхом передачі земельних ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).
Відповідно до положень статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
За змістом пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що будь-який громадянин України має право звернутися до уповноваженого органу із клопотанням та визначеними законодавством документами про надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Тобто Земельним кодексом України встановлено два альтернативних варіанти правомірної поведінки органу у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а саме: надати дозвіл або вмотивовану відмову в наданні дозволу. При цьому підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою визначені частиною сьомою статті 118 ЗК України, перелік яких є вичерпним.
Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Частиною першою статті 122 ЗК України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього ж Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Проаналізувавши зміст спірного рішення 9 сесії Оржицької селищної ради 8 скликання №138 від 11.06.2021, суд дійшов висновку про те, що відповідач не навів взагалі будь-яких мотивів його прийняття, як і передбачених законом підстав для відмови у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на неможливість надання дозволу на розробку проекту землеустрою з огляду на відсутність відомостей щодо прийнятих наказів стосовно даної земельної ділянки з метою недопущення порушень прав осіб, які отримати такі дозволи. При прийнятті оскаржуваного рішення, як це видно з його змісту, відповідач не посилався на вищенаведені доводи. До того ж така підстава для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена ч. 7 ст. 118 ЗК України.
З огляду на відсутність в оскаржуваному рішенні мотивів відмови у наданні дозволу суд доходить висновку про його протиправність, у зв`язку з чим таке підлягає скасуванню.
Оскільки позовні вимоги викладаються лише у позовній заяві або у заяві про зміну предмета позову, вимоги, які позивач сформулював у відповіді на відзив (а.с. 54), суд до уваги не приймає.
Тож суд погоджується з обраним позивачем у позовній заяві способом захисту порушеного права, з огляду на що вважає за необхідне задовольнити позов та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Чутівської сільської ради Оржицького району Полтавської області за межами населеного пункту.
За таких обставин позов належить задовольнити у повному обсязі.
Позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 9 сесії Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області 8 скликання №138 від 11.06.2021 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 ".
Зобов`язати Оржицьку селищну раду Лубенського району Полтавської області (вул. Центральна, буд. 21, смт Оржиця, Лубенський район, Полтавська область, 37700, код ЄДРПОУ 21054106) здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Чутівської сільської ради Оржицького району Полтавської області за межами населеного пункту з урахуванням висновків суду сформульованих у цьому рішенні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун