Рішення № 101560273, 01.12.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2021
Номер справи
440/9918/21
Номер документу
101560273
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/9918/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

30.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 000042210705 від 30.06.2021, виданого Головним управлінням ДПС у Полтавській області.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилалася на те, що встановлене під час перевірки порушення щодо відсутності ліцензії на торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами не відповідає дійсності, оскільки на момент здійснення перевірки та 25.05.2020 (дату, за яку виявлено порушення) у позивача були чинні ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Строк дії ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями становив з 25.05.2019 до 25.05.2020 включно, що свідчить про правомірність здійснення торгівлі алкогольними напоями 25.05.2020.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

24.09.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 33-37/, в якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на правомірність спірного податкового повідомлення-рішення з огляду на встановлене порушення щодо реалізації позивачем підакцизної продукції 25.05.2020 без відповідних ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Вказував, що з урахуванням положень статей 251, 252, 254 Цивільного кодексу України останній день дії ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями з початком дії 25.05.2019 є 24.05.2020. На думку представника відповідача термін дії ліцензій «до 25.05.2020» означає, що 25.05.2020 не включається до терміну дії ліцензії, оскільки використання прийменника «до» не передбачає включення дати, яка стоїть після прийменника.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі замінено відповідача Головного управління ДПС у Полтавській області (ідентифікаційний код 43142831) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Полтавській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ВП 44057192).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) зареєстрована як фізична особа-підприємець 18.05.2007, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 2 575 000 0000 000607 /а.с. 14/.

ФОП ОСОБА_1 отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1 , терміном дії з 25.05.2019 до 25.05.2020 /а.с. 16-17/.

10.06.2021 працівниками ГУ ДПС у Полтавській області на підставі наказу від 07.06.2021 № 1364-П "Про проведення фактичної перевірки" /а.с. 18/ проведено фактичну перевірку " ОСОБА_2 " за адресою: АДРЕСА_2 , що належить ФОП ОСОБА_1 .

За результатами перевірки складено акт від 10.06.2021 № 4124/16/31/РРО/ НОМЕР_1 /а.с. 41-42/, в якому зафіксовано факт роздрібної торгівлі алкогольних напоїв 25.05.2020 без наявності відповідних ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а саме: дві пляшки коньку "Азнаурі" *** міст. 0,25 л, міц. 40%, за ціною 76,00 грн за пляшку на суму 152,00 грн, чек № 3785 від 25.05.2020 о 11 год. 46 хв. (фіскальний номер 162200042); пляшка вина "Мікадо" міст. 0,7 л, за ціною 70,00 грн, чек № 3786 від 25.05.2020 о 11 год. 47 хв. (фіскальний номер 1622000402). Всього за 25.05.2020 реалізовано алкогольних напоїв на суму 222,00 грн.

Акт перевірки підписано продавцем ОСОБА_3 без зауважень.

На підставі акту перевірки від 10.06.2021 № 4124/16/31/РРО/1819307783 ГУ ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.06.2021 № 00042210705, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і абзацу 7 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" № 481/95-ВР від 19.12.1995 до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 17000 грн /а.с. 24/.

Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернулася до суду із позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо оптової і роздрібної алкогольними напоями, тютюновими виробами визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі – Закон № 481/95-ВР, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із положеннями статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в податковому органі, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво).

Частиною першою статті 17 Закону № 481/95-ВР визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Так, відповідно до абзацу 6 частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

За змістом частини 4 статті 17 Закону 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Згідно з пунктами 23, 25 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.1996 № 493, чинної на час виникнення спірних правовідносин (втратила чинність на підставі постанови КМУ N 814 (814-2019-п ) від 24.07.2019) (далі - Порядок № 493), роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може провадитися суб`єктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності, в тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Форма ліцензії затверджується Мінекономрозвитку. Бланки ліцензій виготовляються друкарським способом, повинні мати номер і бути захищені від підробки та несанкціонованого тиражування. У ліцензії зазначається:

- на лицьовому боці: найменування органу, що її видав; вид товарів (алкогольні напої чи тютюнові вироби), на право реалізації яких видано ліцензію; для юридичних осіб - найменування та місцезнаходження, номер телефону, факс (за їх наявності); для фізичних осіб - прізвище, ім`я та по батькові, паспортні дані (серія, номер, ким і коли виданий, місце проживання), номер телефону (за його наявності); ідентифікаційний код суб`єкта підприємницької діяльності; місце торгівлі; адреси відокремлених від роздрібної мережі місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; реєстраційний номер ліцензії, дата реєстрації; термін дії; дата видачі ліцензії; посада, прізвище, ім`я, по батькові уповноваженої особи, яка підписала ліцензію;

- на зворотному боці: відмітки про поточне (щоквартальне) внесення плати за ліцензію; відмітка про реєстрацію ліцензії в державній податковій інспекції, а в сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта підприємницької діяльності.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що суб`єкт господарювання, маючи на меті здійснювати роздрібний продаж певних видів алкогольних та тютюнових виробів, зобов`язаний отримати відповідні ліцензії, які оформлюються на спеціальних бланках та повинні містити необхідні відомості, зокрема термін дії.

Законодавець у Цивільному кодексі України виокремлює як поняття «строку», так і «терміну», які не є тотожними.

Так, відповідно до статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. При цьому під терміном слід розуміти певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Необхідно зазначити, що згідно із наведеними положеннями Закону № 481/95-ВР вживається поняття «термін дії ліцензії» на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, який, відповідно до частини другої статті 252 Цивільного кодексу України, визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Як встановлено судом, позивач отримала ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, за адресою місця торгівлі:37732, Полтавська область, Оржицький район, с. Денисівка, вул. Шкільна, буд. 14, Кафетерій, терміном дії з 25.05.2019 до 25.05.2020 /а.с. 16/ .

Отже, термін дії вказаних ліцензій був встановлений повноважним органом шляхом визначення конкретного календарного дня її початку та закінчення. При цьому дата закінчення поєднана з прийменником «до», у зв`язку з чим така прийменникова конструкція в українській мові прямо вказує на зазначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь.

З урахуванням наведеного самостійного зазначення контролюючим органом в ліцензіях кінцевої календарної дати їхньої дії «до 25.05.2020» та положень Цивільного кодексу України, суд дійшов до висновку щодо відсутності в діях позивача порушень вимог Закону № 481/95-ВР під час здійснення роздрібного продажу підакцизних товарів (алкогольних напоїв та тютюнових виробів) в останній день чинності ліцензії - 25.05.2020.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 28.08.2018 у справі № 814/4170/15, від 30.01.2019 у справі № 815/4128/16.

Отже, висновки контролюючого органу за результатами фактичної перевірки про порушення позивачем вимог частини 20 статті 15 Закону України № 481/95-ВР не знайшли підтвердження в ході розгляду справи, є безпідставними і необґрунтованими, тому суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 30.06.2021 № 00042210705, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 17000,00 грн, не ґрунтується на вимогах законодавства, прийнято без урахування усіх обставин, які мали суттєве значення, а відтак підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позов – задоволенню.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Згідно із частинами 1, 3 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 2270 грн, що підтверджується квитанцією АТ КБ ПриватБанк №0.0.2244006129.1 від 25.08.2021 /а.с. 8/.

Крім того, у позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача комісію банку за переказ коштів судового збору, яка складає 25,00 грн. Суд зазначає, що факт сплати комісії у сумі 25 грн за переказ судового збору у сумі 2270 грн підтверджується квитанцією АТ КБ ПриватБанк №0.0.2244006129.1 від 25.08.2021. Такі витрати позивача пов`язані із вчиненням процесуальної дії - подання позовної заяви до суду, тому в силу положень пункту 5 частини 3 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України належать до витрат, пов`язаних з розглядом справи.

З огляду на викладене, та зважаючи на ухвалення рішення про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн та витрат, пов`язаних із вчиненням процесуальної дії, у розмірі 25 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області № 000042210705 від 30.06.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень) та витрати, пов`язані із вчиненням процесуальної дії, у розмірі 25 грн (двадцять п`ять гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.В. Довгопол