
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/12515/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Альфа Тіда” до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, про визнання протиправною і скасування постанови.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю “Альфа Тіда” (далі – позивач, ТОВ «Альфа Тіда») із позовною заявою до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі – відповідач, Укртрансбезпеки) з вимогою:
- визнати протиправною та скасувати постанову Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 15.06.2021 №214819 про застосування адміністративно- господарського штрафу;
- судові витрати стягнути з відповідача.
Підставою позову зазначено протиправність оскаржуваної постанови, невідповідність такої фактичним обставинам. Позивач вказує, що позивачу невідомо на підставі яких саме документів ТОВ «Альфа Тіда» притягнути до відповідальності, на підставі чого відповідач прийшов до висновку про те, що позивач є перевізником в розумінні законодавства України. Наголошує, що з акту №036774 від 29.04.2021 на підставі якого фактично і винесено оскаржувану постанову, в графі «Суб`єкт, що перевіряється» зазначено ТОВ «Альфа», що очевидно є зовсім іншою юридичною особою.
Ухвалою суду від 02.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач з позовом не погоджується з підстав викладених у відзиві. Зазначає, що оскаржувана постанова винесена з дотриманням норм матеріального права та відповідно до процедури передбаченої Порядком №1567.
Ухвалою від 28.10.2021 суд продовжив строк розгляду справи у зв`язку з необхідністю одержання додаткових доказів.
На підставі ст. 262 КАС України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів, -
в с т а н о в и в :
29.04.2021 контролюючими особами Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на підставі графіку проведення рейдових перевірок, а також відповідно до направлення на перевірку №013327 від 23.04.2021, на автомобільній дорозі М-07 382 км проводилась рейдова перевірка у пункті габаритно-вагового контролю транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.
Відповідно до п. 3,4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою КМУ №422 від 20.05.2013 був зупинений транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ, номерний знак НОМЕР_1 .
У відповідності до ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 4 Порядку №422, водій транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, номерний знак НОМЕР_1 , надав для перевірки посадовим особам Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки наступні документи:
- посвідчення водія НОМЕР_2 ;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_3 ;
- товарно-транспортну накладну від 29.04.2021 № 9786214-1202-3.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки було встановлено, що загальна маса транспортного засобу становила 18550,00 кг; навантаження на одиничну вісь становило 12350,00 кг. Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон про зважування від 21.04.2021, транспортного засобу з номерним знаком НОМЕР_1 .
Зважування проводилось вагами пересувними автомобільними типу CHECKLODE FREEWEIGH, заводський № НОМЕР_4 , виробник «CENTRAL WEIGHING», Англія.
Ваги пройшли у встановленому порядку повірку 01.07.2020 що підтверджується свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 01 липня 2020 №34-00/1382.
Згідно з актом №036774 від 29.04.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів суб`єкт, що перевіряється ТОВ «Альфа», водій ОСОБА_1 , автомобіль MERCEDES-BENZ, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_3 допустив перевищення осьового навантаження, а саме 11т (нормативне), а саме мав навантаження 6,2т та 12,35т (фактичне). При цьому маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, м. Львів – м. Вараш, Рівненська область, 284км. На акті міститься відмітка про її одержання водієм.
Уповноваженими посадовими особами Укртрансбезпеки (область у якій проводився контроль - Рівненська) складено розрахунок №21594 від 29.04.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування стосовно ТОВ «Альфа» на суму 230,04 Євро.
15.06.2021 Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області складено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №214819 за результатами розгляду про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТзОВ «Альфа Тіда» транспортний засіб MERCEDES- BENZ, номерний знак НОМЕР_1 29.04.2021 Волинська область допущено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10% але не більше 20% при перевезення вантажу, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та постановлено стягнути з позивача 17000,00 грн.
Вважаючи постанову протиправною, ТзОВ «Альфа Тіда».
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з підп. 1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підп. 15, 27 п. 5 Положення).
Тому, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, здійснення габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Згідно з п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 (чинний) визначено перелік територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті, які утворюються – Управління Укртрансбезпеки у Львівській області.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначається Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567(далі - Порядок №1567).
Згідно з п. 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 (з наступними змінами і доповненнями (далі – Закон №2344-ІІІ)) документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Приписами ст. 48 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Таким чином, законодавство зобов`язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких здійснюється перевезення.
Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З наведених норм чинного законодавства, з`ясовано що адміністративно-господарські штрафи застосовуються виключно до автомобільних перевізників.
За визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону №2344-ІІІ, автомобільний перевізник фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону №2344- ІІІ).
Позивач обґрунтовуючи свої позовні вимоги стверджує, що автомобіль MERCEDES-BENZ, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_3 йому не належить.
Суд погоджується, що з акту №036774 від 29.04.2021 на підставі якого винесено оскаржувану постанову, в графі «Суб`єкт що перевіряється» зазначено ТОВ «Альфа», проте очевидно, що саме така назва вказана тому що, вона відображена у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, яке пред`являлося при перевірці. Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що у свідоцтві про право власності на транспортний засіб назва власника вказана не повністю через велику кількість літер у назві.
Також суд звертає увагу, що у товарно-транспортній накладній №9786214-1202-3 від 29.04.2021 автомобільним перевізником вказано ТОВ «Альфа Тіда».
Жодних інших доводів окрім відмінності назви підприємства, на спростування факту порушення, за яке на ТОВ «Альфа Тіда» накладено штраф спірною постановою не наведено позивачем.
Факт відправлення запрошення ТОВ «Альфа Тіда» на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт підтверджується чеком поштового відправлення ПАТ «Укрпошта» від 28.05.2021 із трек номером 7902401660088. Згідно із тренінгом даного поштового відправлення, воно було отримане ТОВ «Альфа Тіда» 08.06.2021, тобто завчасно до розгляду справи, який відбувся 15.06.2021. Отже, процедуру прийняття рішення за наслідками розгляду справи стороною відповідача не порушено.
Ба більше, на запит суду від Територіального сервісного центру МВС №6141, яке здійснювало реєстрацію транспортного засобу, надійшла відповідь, згідно з якою станом на 19.11.2021 автомобіль MERSEDES-BENZ AXOR 1824L, №кузова: НОМЕР_5 , д.н.з. НОМЕР_1 зареєстрований на ТОВ «Альфа Тіда», ЄДРПОУ 42043701.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені обставини в сукупності із доводами сторін, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та безпідставними, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до приписів ст. 139 КАС України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд,-
в и р і ш и в :
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судовий збір покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кравців О.Р.