
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23 листопада 2021 року (11 год. 17 хв.)Справа № 280/7258/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Конишевої О.В.,
за участю секретаря судового засідання Козинець А.А.,
представників сторін:
позивача –Журавльов О.С., Лисенко ЄА.,
відповідача –Попова І.В., Білий Д.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, код ЄДРПОУ 00130926)
до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 57, код ЄДРПОУ 43968079)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
16.08.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі – позивач) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі – відповідач), в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №000\233\32- 00-51-04, №000\231 \32-00-51 -04, №000\230\32-00-51-04, №000\232\32-00-51-04 від 30.07.2021, №000\228\32-00-51-04, №000\229\32-00-51-04, №000\227\32-00-51-04, №000\226\32-00-51-04, №000\223\32-00-51 -04, №000\222\32-00-51-04 від 29.07.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що порушення граничного строку для реєстрації податкових накладних з боку позивача було вчинене не з вини позивача, а внаслідок неможливості поповнення рахунку позивача у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у зв`язку із застосування до позивача з боку НКРЕКП додаткових щодобових утримань коштів з рахунків. Вважає, що в зв`язку з відсутністю вини позивача, як складової податкового правопорушення, передбаченого ст. 120-1 ПК України, спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним. Просить позовну заяву задовольнити.
У відзиві відповідач зазначив, що відповідачем було проведено камеральну перевірку позивача з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних. Проведеною камеральною перевіркою виявлено порушення позивачем вимог, встановлених п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в частині перевищення граничного терміну реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. На підставі виявлених порушень були винесені спірні податкові повідомлення-рішення. Вважає, що посилання позивача на відсутності можливості підприємства реєструвати виписані податкові накладні не відповідає дійсності так як у підприємства були залишки коштів на кінець років з 2015 по 2019. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою суду від 25.08.2021 було залишено позовну заяву без руху до усунення недоліків.
Ухвалою від 06.09.2021 було відкрите загальне позовне провадження у справі, та призначено підготовче засідання на 05.10.2021.
Ухвалою суду від 05.10.2021 було продовжено строк підготовчого засідання та відкладено підготовче засідання на 25.10.2021.
25.10.2021 протокольною Ухвалою було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 02.11.2021.
У судовому засіданні 02.11.2021 було оголошено перерву до 23.11.2021.
23.11.2021 було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши наявні у справі матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті суд зазначає наступне.
02.08.2021 року ПАТ «Запоріжжяобленерго» отримало податкові повідомлення-рішення №000\233\32-00-51 -04, №000\231 \32-00-51 -04, №000\230\32-00-51 -04, №000\232\32-00-51 -04 від 30.07.2021 та №000\228\32-00-51-04, №000\229\32-00-51-04, №000\227\32-00-51-04, №000\226\32-00-51-04, №000\223\32-00-5І-04, №000\222\32-00-51-04 від 29.07.2021 на загальну суму 94 366 367, 73 грн., прийняті Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.
Податкові повідомлення-рішення №000\233\32-00-51-04, №000\231\32-00-51-04 від 30.07.2021 було прийнято на підставі акту камеральної перевірки камеральної перевірки № 639/28-10-47- 09/00130926 від 21.11.2018 яким встановлено порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які були складені у період із 20.05.2018 но 16.10.2018 та не підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) - не платникам податку на додану вартість, а також підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) платникам податку на додану вартість.
Податкові повідомлення-рішення №000\230\32-00-51-04, №000\232\32-00-51-04 від 30.07.2021 було прийнято на підставі акту камеральної перевірки № 469/28-10-47-09/00130926 віл 04.06.2019, яким встановлено порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які були зареєстровані у період січень 2019 – березень 2019 року та не підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії") - не платникам податку на додану вартість, а також підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) платникам податку на додану вартість.
Податкові повідомлення-рішення №000\228\32-00-51-04, №000\229\32-00-51-04 віл 29.07.2021 було прийнято на підставі акту камеральної перевірки камеральної перевірки №602/28-10-47-09/00130926 від 29.07.2019 яким встановлено порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які були складені у січні 2018 - червні 2019 та не підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) - не платникам податку на додану вартість, а також підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) платникам податку на додану вартість.
Податкові повідомлення-рішення №000\227\32-00-51-04, №000\226\32-00-51-04 від 29.07.2021 було прийнято на підставі акту камеральної перевірки камеральної перевірки №671/28-10-51-07/00130926 від 04.09.2019 яким встановлено порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які були складені у жовтні 2017 - червні 2019 та не підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) - не платникам податку на додану вартість, а також підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) платникам податку на додану вартість.
Податкові повідомлення-рішення №000\223\32-00-51-04, №000\222\32-00-51-04 віл 29.07.2021 було прийнято на підставі акту камеральної перевірки камеральної перевірки №62/28-10-51-07/00130926 від 30.09.2019 яким встановлено порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які були складені у жовтні 2017 - серпні 2019 та не підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) - не платникам податку на додану вартість, а також підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) платникам податку на додану вартість.
Висновки податкового органу про порушення позивачем вимог чинного законодавства України, свідчать про порушення позивачем граничних строків для реєстрації податкових накладних і як наслідок наявність підстав для притягнення позивача до відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, за їх несвоєчасну реєстрацію.
Позивач вважає вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Отже, допущення платником податку податкового правопорушення щодо недотримання граничного строку реєстрації податкових накладних має наслідком застосування відповідальності у вигляді штрафу, розмір якого залежить від кількості пропущених днів реєстрації.
Податковим правопорушенням, у відповідності із п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України, є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (у т. ч. осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
Вищенаведені приписи дають підстави для висновку про те, що саме протиправність дії/бездіяльності є обов`язковою умовою для визнання такої дії/бездіяльності правопорушенням.
З системного аналізу наведених положень вбачається, що для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для застосування до платника податку відповідальності за затримку реєстрації податкових накладних необхідно встановити причини, що зумовили допущення такого пропуску, та перевірити чи вчинив платник податку усі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов`язку щодо своєчасної реєстрації таких документів.
Відповідно до п.112.1, п.112.2 ст.112 ПК України особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.
Отже, якщо буде встановлено, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, то особа вважається винною у вчиненні правопорушення.
При цьому, необхідно враховувати, що вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
Отже, для можливості накладення штрафних санкції на позивача, які передбачені статтею 120-1 ПК України, обов`язковим є встановлення вчинення позивачем податкового правопорушення, як це зазначено у статті 109 ПК України.
У справі, яка розглядається, судом встановлено, що відповідно до акті перевірки було встановлено порушення строків реєстрації податкових накладних за період з січня 2017 по серпень 2019 року.
Як зазначає позивач, всього протягом 2016 – 2019 роки, внаслідок застосування до позивача з боку НКРЕКП додаткових щодобових утримань коштів з рахунків, позивачем не отримано на свої поточні рахункн значну суму коштів. Вказані обставини призвели до дефіциту обігових коштів, виникнення значної податкової заборгованості, а також заборгованості із виплати заробітної плати працівникам. Внаслідок цього на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість виникло від`ємне значення, що позбавило підприємство можливості реєструвати податкові накладні. Поповнити кошти на рахунку в СЕА у підприємства також не було можливості через відсутність обігових коштів на поточних рахунках ПАТ «Запоріжжяобленерго».
У судовому засіданні відповідач не заперечував ті обставини на які посилався позивач, однак звернув увагу суду, що при цьому на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» зазначає, що станом на 05.03.2019 заборгованість із заробітної плати перед працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліквідовано. Згідно з проведеним аналізом даних фінансової звітності за періоди 2015 року - півріччя 2021, зафіксовано основні показники фінансово-господарської діяльності відповідно до яких станом на 2018-2020 роки у ПАТ «Запоріжжяобленерго» були наявні активи (а.с.112 зворотній). Зокрема відповідач наводить таблицю, про залишок коштів з якої вбачається, що з 2015 по 2017 рік залишок був менший за 10 000 грн., на кінець 2018 року залишок складав 29 524 грн., на 2019 рік залишок був 111 9317 грн.
Суд звертає увагу, що відповідно до актів перевірки позивача, які наявні в матеріалах справи, відповідачем були встановлені порушення гранічних термінів реєстрації податкових накладних на загальні суми які перевишували 100 млн. грн., що явно свідчить про неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних.
Крім того, позивачем суду були надані окремі квитації, які підтверджують то факт, що позивач намагався здійснити реєстрацію податкових накладних, однак в квитанціях зазначено, що «документ не прийнято- сума ПДВ в документі не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні».
При цьому відповідачем не доведено достатність у позивача власних грошових коштів на поточному рахунку для перерахування на електронний рахунок, не надано доказів того, що позивач не намагався зареєструвати податкові накладні.
Не спростував відповідач і той факт, що позивач намагався зареєструвати податкові накладні та на рахунку позивача в період реєстрації податкових накладних не було достатньо коштів, що в свою чергу дозволяло позивачу своєчасно зареєструвати податкові накладні.
Матеріали справи свідчать про відсутність у діях позивача такої складової податкового правопорушення як вина.
Норми Податкового кодексу України не передбачають можливості притягнення платників податків за податкові правопорушення до юридичної відповідальності за відсутності вини.
На думку суду, контролюючий орган при вирішенні питання про притягнення платників податків до юридичної відповідальності повинен з`ясувати їх ступінь вини та, відповідно, довести її наявність у суді.
Таким чином, за відсутності вини позивача (яку відповідачем не доведено), він не може бути притягнутий до юридичної відповідальності.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що за вказаних обставин, відсутні підстави стверджувати про протиправність дій позивача щодо допущення несвоєчасної реєстрації податкових накладних.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, адміністративний позов слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, код ЄДРПОУ 00130926) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 57, код ЄДРПОУ 43968079)-задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №000\233\32- 00-51-04 від 30.07.2021, №000\231\32-00-51-04 від 30.07.2021, №000\230\32-00-51-04 від 30.07.2021, №000\232\32-00-51-04 від 30.07.2021, №000\228\32-00-51-04 від 29.07.2021, №000\229\32-00-51-04 від 29.07.2021, №000\227\32-00-51-04 від 29.07.2021, №000\226\32-00-51-04 від 29.07.2021, №000\223\32-00-51 -04 від 29.07.2021, №000\222\32-00-51-04 від 29.07.2021.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, код ЄДРПОУ 00130926) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 22700,00 грн. (двадцять дві тисячі сімсот гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 57, код ЄДРПОУ 43968079).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 02.12.2021.
Суддя О.В. Конишева