
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01 грудня 2021 року Справа № 280/5539/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 14)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
02.07.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району щодо не призначення та невиплати позивачу компенсації послуги "муніципальна няня" на дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за січень 2021 року, в розмірі 1921 грн.;
зобов`язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району виплатити позивачу компенсацію послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за січень 2021 року в розмірі 1921 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району із заявою про призначення державної компенсації «муніципальна няня», однак отримав відмову, обґрунтовану не підтвердженням зайнятості одного з батьків. Вважає, що зазначені у повідомленні відповідача підстави відмови у призначенні послуги «муніципальна няня» не передбачені Порядком відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 (далі – Порядок №68), а тому є протиправними. З урахуванням викладеного просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 07.07.2021 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів від дня одержання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. Позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 09.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №280/5539/21; ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив (вх. від 28.08.2021 №49138), в якому зазначає, що на час звернення до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району ОСОБА_1 перебував у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за основним місцем роботи. Відомостей щодо виходу з цієї відпустки позивач не надав. Вказує, що перебування ОСОБА_1 у вказаній відпустці відповідно до вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку №68 не надає йому права на отримання відповідної компенсації станом на дату звернення з відповідною заявою. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позову.
13.09.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №52550).
Позивачем пред`явлено вимогу, яка згідно пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України належить до справ незначної складності.
Частиною п`ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.
18.01.2021 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району звернувся ОСОБА_1 із заявою про призначення послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня". До заяви долучено наступні документи: копія договору про надання послуг няні від 01.01.2021 №1; товарний чек від 04.01.2021 №1/1 про оплату послуг няні; копія паспорту ОСОБА_1 ; копія ідентифікаційного коду ОСОБА_1 ; заява на виплату грошової допомого через АТ «Ощадбанк»; копія трудової книжки ОСОБА_3 ; довідка, видана ФОП ОСОБА_4 від 11.01.2021 №11/01 про знаходження ОСОБА_1 у відпустці по догляду за дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трьох років; копія трудової книжки ОСОБА_5 ; копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 .
Рішенням відповідача від 03.03.2021 позивачу відмовлено в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» на підставі п. 5 Порядку №68.
Про прийняття зазначеного рішення позивача проінформовано повідомленням №942 та роз`яснено, що призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» відмовлено у зв`язку із непідтвердженням зайнятості одного з батьків.
Не погодившись із не призначенням та невиплатою позивачу компенсації послуги "муніципальна няня", ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.
Відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" регулюється Порядком № 68 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2 Порядку №68 у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: послуга з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” (далі - послуга “муніципальна няня”) - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги “муніципальна няня” - батьки, опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 68 відшкодування вартості послуги “муніципальна няня” є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги “муніципальна няня”) за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.
Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).
Приписами пункту 5 Порядку № 68 визначено, що право на отримання компенсації послуги “муніципальна няня” мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.
Компенсація послуги “муніципальна няня” надається отримувачам послуги “муніципальна няня” за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”, за винятком отримувачів послуги “муніципальна няня”, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги “муніципальна няня”, у яких одночасно народилося троє і більше дітей.
Компенсація послуги “муніципальна няня” не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги “муніципальна няня”, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 68 для отримання компенсації послуги “муніципальна няня” отримувач послуги “муніципальна няня” подає заяву та документи/відомості у паперовій та електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.
Пунктом 8 Порядку №68 передбачено, що у паперовій формі отримувач послуги “муніципальна няня” подає такі документи, зокрема: заяву про надання компенсації послуги “муніципальна няня”. До заяви додаються копії, крім іншого: трудової книжки отримувача послуги “муніципальна няня” та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб - підприємців).
Як свідчать встановлені обставини справи, батько дитини ОСОБА_2 ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Зі змісту п. 5 Порядку №68 слідує, що компенсація послуги "муніципальна няня" надається за умови зайнятості кожного з батьків відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та за умови якщо батьки не перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вищевстановлені обставини свідчать про не дотримання позивачем при зверненні до відповідача із заявою про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» умов п. 5 Порядку №68 щодо зайнятості кожного з батьків дитини відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».
Відтак, суд доходить висновку про наявність у відповідача підстав для відмови у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 .
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 14; код ЄДРПОУ 37573822) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено та підписано 01.12.2021.
Суддя Ю.П. Бойченко