Рішення № 101558477, 01.12.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2021
Номер справи
240/19742/21
Номер документу
101558477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/19742/21

категорія 108060200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Липи В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Виконавчого комітету Житомирської міської ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 07.07.2021 року №375 "Про погодження інвестиційної програми ТОВ "ГРІН БІН Україна" та встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами".

В обґрунтування позову зазначив, що виконавцем послуг по вивезенню побутових відходів за адресою проживання позивача згідно рішення Житомирської міської ради є ТОВ "Грін Бін Україна".07.07.2021 відповідач прийняв рішення №735, відповідно до п.2 якого встановлено нові підвищені тарифи для споживачів послуг з поводження з побутовими відходами, в я кому для населення тариф зріс з 82 грн до 98,40 грн за куб.м з ПДВ, тобто на 20%. Позивач, вважаючи, вказане рішення відповідача протиправним, свої права, як споживача, порушеними, звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 05.10.2021.

Відповідач, на виконання вимог ухвали суду про відкриття провадження у справі, направив відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи стверджує, що відповідач дотримується вимог чинного законодавства та забезпечує інтереси населення, позовні вимоги вважає безпідставними та необґрунтованими. Відмітив, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради прийняте з урахуванням вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України "Про доступ до публічної інформації".

05.10.2021 до суду надійшло клопотання про залучення в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Товариство з обмеженою відповідальністю "Грін Бін Україна".

05.10.2021 в судовому засіданні, суд з`ясувавши думку сторін, без виходу до нарадчої кімнати, постановив усну ухвалу про залучення в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Товариство з обмеженою відповідальністю "Грін Бін Україна", яку занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання.

Підготовче засідання відкладено на 28.10.2021, у зв`язку з наданням часу представнику третьої особи ознайомитися з матеріалами справи.

В судовому засіданні оголошено перерву до 04.11.2021 для надання часу відповідачу для підготовки та подання до суду додаткових доказів.

04.11.2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив. В якій просив прийняти рішення про задоволення позовних вимог та вказав, що вважає відзив відповідача на позов - безпідставним.

У зв`язку з клопотанням позивача про відкладення розгляду справи, розгляд справи відкладено на 23.11.2021.

23.11.2021 позивач до суду направив клопотання про залучення в якості третьої особи - Антимонопольний комітет України, клопотання про відкладення розгляду справу, у зв`язку з його хворобою та пояснення.

В судове засідання позивач та представник позивача не прибув.

З"ясувавши думу представника відповідача та представника третьої особи, суд, без виходу до нарадчої кімнати, постановив усну ухвалу про відмову у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку з відсутністю доказів хвороби позивача, усну ухвалу про відмову у задоволенні клопотання про залучення Антимонопольного комітету України в якості третьої особи та про подальший розгляд справи в письмовому провадженні, яку занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зважає на наступне.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 12.12.2020 №1425 "Про дозвіл ТОВ «Грін Бін Україна» на застосування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)" тариф на тверді побутові відходи становив 82,00 грн/куб.м з ПДВ (для населення приватного сектору).

07.07.2021 було прийняте рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №735 «Про погодження інвестиційної програми ТОВ «Грін Бін Україна» та встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами», яким, зокрема, встановлено тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами, що надаються ТОВ «Грін Бін Україна» для населення (тверді) - 98,40 грн/куб.м з ПДВ.

Вважаючи, що таке рішення прийняте без дотримання вимог чинного законодавства та яким порушені права позивача на справедливий тариф, останній звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно із ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст.11 цього Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Згідно із ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію (ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

За приписами ч.6 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Відповідно до норми визначеної ч. 9 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки (ч.11 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до вимог чинного законодавства, прийняте 07.07.2021 рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №735 «Про погодження інвестиційної програми ТОВ «Грін Бін Україна», було опубліковане в друкованих засобах інформації - газеті « 20 Хвилин» від 14.07.2021 №25 (827) та розміщене у розділі «Документи» веб-сайту Житомирської міської ради.

За приписами п.2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги;

Повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг урегульовані ст.4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування належать:

1) затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм;

2) встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону;

3) затвердження норм споживання комунальних послуг;

4) інформування населення відповідно до законодавства про стан виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також про відповідність якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам;

5) здійснення моніторингу стану виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства;

6) встановлення одиниці виміру обсягу наданих послуг з поводження з побутовими відходами.

За приписами ч.5 ст.10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на комунальні послуги виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам з посиланням на рішення відповідних органів.

Поміж іншого, слід зазначити, що механізм формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами урегульований Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010.

Як підтверджено матеріалами справи, зокрема, копією структури тарифу на послуги, розмір тарифів (нормативних витрат), пов`язаних з наданням послуг з поводження з побутовими відходами ТОВ «Ґрін Бін Україна», які встановлені рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 07.07.2021 №735 «Про погодження інвестиційної програми ТОВ «Ґрін Бін Україна» та встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами» визначався з урахуванням вимог Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010.

Суд звертає увагу, що позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням з підстав протиправного, на його думку, встановлення тарифу в розмірі 98,40 грн за куб.м. з ПДВ.

Згідно із статтею 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни повинні бути економічно обгрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).

Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України «Про ціни і ціноутворення» установлення Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування державних регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обгрунтованого розміру, без визначення джерел для відшкодування різниці між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів не допускається і може бути оскаржено в судовому порядку.

Як вбачається з доводів відповідача та відповідно підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, зокрема структурою тарифу на послуги поводження з побутовими відходами з допоміжними таблицями, калькулювання тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами проводилось плановим методом виходячи з техніко-економічних розрахунків витрат підприємства - виконавця послуг ТОВ «Ґрін Бін Україна» на здійснення робіт (послуг) в плановому періоді в розрізі технічних норм, нормативів та інших параметрів виробничого процесу, що фіксується технічною документацією, форм і систем оплати праці, цін на ресурси, що передбачаються в поточному році, нормативів платежів, що визначаються законами та нормативними актами.

На збільшення собівартості надання послуги з поводження з побутовими відходами є ряд факторів, які суттєво впливають: зростання мінімальної заробітної плати; зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб; зростання цін на паливно-мастильні матеріали; зростання окремих матеріальних витрат.

Суд критично ставиться до тверджень позивача щодо ненадання товариством розрахунків тарифів та зазначає, що інформація ТОВ «Ґрін Бін Україна» про наміри змінити тарифи на послуги з поводження з побутовими 21 травня 2021 року була розміщена на офіційному веб-сайті Житомирської міської ради в розділі «Оголошення», яка включала обґрунтування такої необхідності.

Тобто, з вказаною інформацією, зокрема, щодо розрахунку тарифу на послуги з поводження з побутовими відходами, позивач міг ознайомитися на офіційному сайті Житомирської міської ради.

Крім того, як вбачається з інформації про намір щодо зміни тарифу на послугу з поводження з побутовими відходами зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб ТОВ «Ґрін Бін Україна» приймалися протягом 12 календарних днів з дня опублікування на зазначену електронну адресу або поштову адресу, за номером телефону.

Поміж іншого, суд звертає увагу, що відповідно до положень ч.4 ст.15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Тобто, з дотриманням вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" проект рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради про встановлення тарифів був розміщений на офіційному веб-сайті Житомирської міської ради.

Так, враховуючи вищевикладене, позивач мав можливість завчасно, а саме до прийняття оскаржуваного рішення ознайомитися з проектом такого рішення та інформацією, що слугувала підставою для його прийняття та відповідно подати свої зауваження, пропозиції.

З огляду на встановлене з матеріалів справи, доведення інформації до споживачів ТОВ «Ґрін Бін Україна» проведено з дотриманням вимог ст.8 та ст.10 Закону України «Про житлово- комунальні послуги» № 2189-VIII та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Мінрегіону від 12.09.2018 №239 у відповідності до Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги, який визначено наказом Мінрегіону від 05.06.2018 №130.

Щодо тверджень позивача про безпідставність прийнятого рішення від 07.07.2021 №735 та його необґрунтованість в частині збільшення тарифу, то суд зважає на наступне.

Як зазначалося вище, положеннями ст.12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» закріплено, що державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).

Так, дійсно відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №1425 від 12.12.2020 "Про дозвіл ТОВ "Грін Бін Україна" на застосування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення) товариству дозволено застосовувати тарифи, що передбачені в конкурсній пропозиції на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів - на тверді побутові відходи з ПДВ для населення приватного сектору: 82 грн/куб.м.

При цьому, у подальшому, відповідно до норм чинного законодавства відбулось зростання розміру мінімальної заробітної плати, розміру прожиткового мінімуму, цін на паливно-мастильні матеріали, окремих матеріальних витрат.

Тому, доводи відповідача, що тариф на послуги, який застосовувався, при розрахунках із споживачами, не забезпечував покриття витрат виконавця послуг, є обґрунтованими, з огляду на вище викладене.

Отже, підсумовуючи наведене, суд зазначає, що рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 07.07.2021 року №375 "Про погодження інвестиційної програми ТОВ "Грін Бін Україна" та встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами" прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1,2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому вважає, що в їх задоволенні слід відмовити.

Враховуючи відмову в задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат у відповідності до ч.1 ст.139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Житомирської міської ради (Майдан Корольова, 4/2,м.Житомир,10014, код ЄДРПОУ 04053625), третя особа - ТОВ "Грін Бін Україна" (вул. Степана Бандери,7, м. Житомир, 10029, код ЄДРПОУ 42280155) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Липа