Рішення № 101558435, 30.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
200/9834/21
Номер документу
101558435
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2021 р. Справа№200/9834/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивачка) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – відповідач, управління) про:

- визнання протиправним та скасування рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 16.02.2021 № 914120805033, викладене у протоколі/ розпорядженні про перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 60% від суми складових місячного заробітку із застосуванням обмеження її максимальним (граничним розміром), згідно довідки прокуратури Донецької області від 12.02.2021 №21-85-123;

- визнання протиправним та скасування рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 29.03.2021 № 914120805033, викладене у протоколі/ розпорядженні про перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 60% від суми складових місячного заробітку із застосуванням обмеження її максимальним (граничним розміром), згідно довідки прокуратури Донецької області від 12.02.2021 №21-85-123;

- визнання протиправним та скасування рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області без дати № 1466 згідно листа від 13.05.2021 № 0580-09-8/18435 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», згідно довідки прокуратури Донецької області від 12.02.2021 №21-85-123 на підставі абзацу третього частини 15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру».

- зобов`язання з 01.02.2021 здійснити перерахунок пенсії без обмежень, передбачених ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII та виплачувати пенсію за вислугу років, відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII у розмірі 90 % від загальної суми складових місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним (граничним) розміром, на підставі довідки прокуратури Донецької області від 12.02.2021 № 21-85-123 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В обґрунтування позову зазначено, що з 03.06.1991 позивачка працює в органах прокуратури. З 17.10.2016 позивачка отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку на підставі рішення Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 22.12.2017 в адміністративній справі № 264/5157/16-а.

12.02.2021 позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до суми заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Донецької області від 12.02.2021 № 21-85-123 у зв`язку із збільшенням вислуги років.

Рішенням відповідача від 16.02.2021 № 914120805033 позивачці перераховано пенсію відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», у порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

Розмір пенсії після перерахунку з урахуванням обмежень, передбачених абз. 5 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з 01.02.2021 складає 17690 грн. з обмеженням; з 01.07.2021 по 30.11.2021 складає 18540 грн. з обмеженням; з 01.12.2021 -19340 грн. з обмеженням. Основний розмір середнього заробітку складає 19477,50 грн., виходячи з розрахунку 60% від чинної заробітної плати – 32462,50 грн.

Рішенням відповідача від 29.03.2021 № 914120805033 позивачці перераховано пенсію. Розмір пенсії позивачки складає: з 01.02.2021 -10332,50 грн., з 01.07.2021 по 30.11.2021 – 10332,50 грн., з 01.12.2021 – 10332,50 грн., виходячи з розрахунку 60 % від середнього заробітку 10332,50 грн.

Рішенням № 1466 (лист від 13.05.2021 № 0580-09-8/18435) позивачці відмовлено у перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що відповідно до абз. 3 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з 01.01.2018 пенсія, призначена відповідно до цієї статті,у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, виплачуються в розмірі, обчисленому згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у розмірі - 3933,08 грн. також вказаного, що згідно п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, тобто, пенсія складає 10332,50 грн.

Вважає зазначені рішення відповідача протиправними та просить їх скасувати.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою суду від 08 вересня 2021 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 20 вересня 2021 року, зобов`язано відповідача надати суду докази.

14 вересня 2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що позивачка перебуває на обліку в управління як отримувач пенсії за вислугу років, працівник прокуратури. Пенсію призначено з 01.03.2015 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.

12.02.2021 позивачка звернулась до Маріупольського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років.

До заяви було додано довідки Прокуратури Донецької області про складові заробітної плати від 12.02.2021 № 122, від 12.02.2021 № 123 (із додатком – довідка про складові заробітної плати за 60 календарних місяців від 12.02.2021), копії трудової книжки, наказу від 19.01.2021 № 66-к, паспорту, індивідуального податкового номеру.

Рішенням № 1466 позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії. Рішення обґрунтовано тим, що після 13.12.2019 нормативного – правового акту про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не приймалось.

Щодо інформації, зазначеній у довідках про розмір грошового забезпечення позивачки, відповідач зазначив наступне.

Довідка про розмір заробітної плати позивачки від 16.01.2020 № 18-85-49 містить дані про розмір посадового окладу та надбавки за вислугу років станом на 01.01.2020. Додаток до довідки від 16.01.2020 про розмір заробітної плати за 24 календарних місяці містить дані про заробітну плату з січня 2017 року по грудень 2019 року замість 60 календарних місяців. У додаток до довідки від 16.01.2020 також включено показники посадового окладу, надбавки за вислугу років. Підсумкова сума заробітної плати із Додатку відображена в довідці від 16.01.2020 № 18-85-49. Повторне включення даних про розмір посадового окладу, надбавки за вислугу років при розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії штучно збільшує її розмір.

Також відповідач заперечував проти позовних вимог щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром.

Ухвалою суду від 20 вересня 2021 року відкладено підготовче засідання у справі до 13 жовтня 2021 року, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Ухвалою суду від 13 жовтня 2021 року відкладено підготовче засідання у справі до 04 листопада 2021 року.

Ухвалою суду від 04 листопада 2021 року закрито підготовче провадження у справі, призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 17 листопада 2021 року.

Ухвалою суду від 17 листопада 2021 року відкладено судове засідання у справі на 30 листопада 2021 року об 14 год. 00 хв.

Сторони про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлені належним чином, до суду не з`явились.

Так, згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивачка – ОСОБА_1 , громадянка України ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Позивачка є отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789 – ХІІ (далі – Закон 1789-ХІІ).

Як вбачається з матеріалів справи, і не заперечується сторонами, позивачка як на час звернення до пенсійного органу, так і на час подання позову працювала в органах прокуратури.

Рішенням Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 22 грудня 2017 року в адміністративній справі № 264/6157/16-а (провадження № 2а/264/23/2017) зобов`язано Лівобережне об`єднане управління Пенсійного Фонду України м. Маріуполя Донецької області призначити, нарахувати та виплатити з 17 жовтня 2016 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 р. №1789-XII (в редакції від 15.01.2011р.) у розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до довідки прокуратури Донецької області від 13.10.2016 року № 18-57-1799.

Рішення набрало законної сили 01.03.2018.

Вказаним рішенням встановлено, що відповідно до довідки прокуратури Донецької області від 13.10.2016 року №18-57-1799 заробітна плата позивача станом на жовтень 2016 року становить 11 480,56 грн. та складається з окладу - 2048,00 гривень, доплати за класний чин - 130 гривень, вислугу років - 921,60 гривень, Інші виплати, які передбачені законодавством - 8380,96 гривень.

З матеріалів справи судом встановлено, що 12.02.2021 позивачка звернулась через веб-портал до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

До заяви було додано:

- довідку про чинну заробітну плату від 12.02.2021 № 21-85-123;

- довідку про складові заробітної плати від 12.02.2021 № 21-85-122;

- довідку про складові заробітної плати за 60 календарних місяців від 12.02.2021 № 21-85-121;

- наказ Донецької обласної прокуратури від 19.01.2021 № 66-к;

- паспорт;

- довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру.

Рішенням Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області від 16.02.2021 № 914120805033, позивачці на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 60 % від середньомісячного заробітку (32462,50 грн.) у розмірі 19477,50 грн.

Рішенням Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області від 26.03.2021 № 914120805033 позивачці на виконання зазначеного рішення суду проведено перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 60 % від середньомісячного заробітку (10332,50 грн.) у розмірі 10332,50 грн.

Рішенням Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 13.05.2021 № 1466 позивачці відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років на підставі ч .20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.

Рішення мотивоване тим, що позивачці перераховано пенсію за вислугу років відповідно до ч .20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» у порядку, передбаченому частинами другою, третьою, четвертою ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

Розмір пенсії після перерахунку з урахуванням абзацу п`ятого ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» складає – 17690 грн. з обмеженням (19477,50 грн. (60% від чинної заробітної плати 32462,50 грн.)

Відповідно до абзацу третього частини 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Оскільки ОСОБА_1 продовжує працювати на посадах прокурорів з дати призначення пенсії , то пенсія може бути розрахована та виплачена відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 3933,08 грн.

Згідно п. 4 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Розмір пенсії, нарахованої відповідно до Рішення Іллічівського районного суду від 22.12.2017 № 264/6157/16-а за матеріалами справи складає 10332,50 грн.

У перерахунку пенсії відмовлено у зв`язку зі зменшенням розміру пенсії після перерахунку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII визначено право прокурора на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення відповідної вислуги років.

За правилами ч. 2 ст. 86 Закону №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно із ч. 13 ст. 86 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 року №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

За змістом абз. 4, 5, 6 ч. 15 ст.86 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 року №1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

За приписами ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Пунктом 1 Прикінцевих і перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 № 113-IX визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 2, 4 - 7, 9, 11 - 15, 17, 18, підпункту 1 пункту 19, пункту 20, пунктів 22 - 27 розділу I цього Закону, які набирають чинності з дня початку роботи відповідно Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур.

Як вже зазначено вище, абзацом 4 ч.15 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що з 01 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Так, Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (застосовується з 01 січня 2017 року) розділ XV ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнений пунктами 13-1 і 13-2 наступного змісту:

З 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім осіб з інвалідністю I та ІІ груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи позивачка продовжує працювати в органах прокуратури.

Оскільки позивачка на час звернення до пенсійного органу продовжувала працювати в органах прокуратури, то пенсія відповідно до вимог чинного законодавства їй має виплачуватися у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і підстави для її перерахунку, виходячи з розрахунку 60 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати без обмежень її максимального розміру, відповідно до довідки Прокуратури Донецької області від 12.02.2021 21-85-123 відсутні.

Право на поновлення отримання пенсії у відповідності до Закону України "Про прокуратуру" позивачка набуде лише після звільнення з органів прокуратури, що чітко встановлено абз.4 ч.15 ст.86 Закону України "Про прокуратуру".

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові по справі № 523/153/17 від 17 травня 2021 року, зазначивши, що частина п`ятнадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пов`язує можливість відновлення виплати пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», лише з фактом звільнення з роботи з посади органів прокуратури.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 16.02.2021 № 914120805033, викладене у протоколі розпорядженні про перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 60% від суми складових місячного заробітку із застосуванням обмеження її максимальним (граничним розміром), згідно довідки прокуратури Донецької області від 12.02.2021 №21-85-123 та визнання протиправним та скасування рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 29.03.2021 № 914120805033, викладене у протоколі/ розпорядженні про перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 60% від суми складових місячного заробітку із застосуванням обмеження її максимальним (граничним розміром), згідно довідки прокуратури Донецької області від 12.02.2021 №21-85-123.

Як вбачається з матеріалів справи, зазначені рішення було прийнято на виконання рішення суду.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачка помилково дійшла до висновку, що вказані рішення було прийнято на підставі її заяви про перерахунок пенсії від 12.02.2021.

Суд вважає за необхідне зазначити, що перерахунок пенсії, здійснений на виконання рішення суду не може бути підставою для окремого позову.

Разом з тим, як вбчається з матеріалів справи, рішенням Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 22 грудня 2017 року в адміністративній справі № 264/6157/16-а (провадження № 2а/264/23/2017) зобов`язано Лівобережне об`єднане управління Пенсійного Фонду України м. Маріуполя Донецької області призначити, нарахувати та виплатити з 17 жовтня 2016 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 р. №1789-XII (в редакції від 15.01.2011р.) у розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до довідки прокуратури Донецької області від 13.10.2016 року №18-57-1799.

Вказаним рішенням встановлено, що відповідно до довідки прокуратури Донецької області від 13.10.2016 року № 18-57-1799 заробітна плата позивачки станом на жовтень 2016 року становить 11 480,56 грн. та складається з окладу - 2048,00 гривень, доплати за класний чин - 130 гривень, вислугу років - 921,60 гривень, Інші виплати, які передбачені законодавством 8380,96 гривень.

Як вже зазначалось судом раніше, позивачці проведено перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду у зазначеній справі та відповідно до визначеної у вказаному рішенні заробітної плати позивачки.

Таким чином, у відповідача були відсутні підстави розраховувати розмір пенсії позивачки у відповідності до положень Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування».

Разом з тим, суд зазначає, що у спірному рішенні відповідач не заперечує право позивачки на перерахунок пенсії за довідкою Прокуратури Донецької області від 12.02.2021 21-85-123, проте зазначає, що перерахунок пенсії у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» позивачці може бути здійснено лише після звільнення.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази суд приходить до висновку щодо відмови у задоволенні позову.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 908 грн., що підтверджується квитанцією від 03.08.2021 № 82.

Згідно з положеннями частини п`ятої статті 139 КАС у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 139, 243 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 30 листопада 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Є.І. Грищенко