Рішення № 101557648, 02.12.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2021
Номер справи
140/10103/21
Номер документу
101557648
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/10103/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до Цуманської селищної ради про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Луцької окружної прокуратури (далі – прокурор, позивач) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області звернувся з позовом до Цуманської селищної ради (далі – відповідач) про визнання протиправної бездіяльності щодо поводження з відходами на території населених пунктів Цуманської селищної ради та зобов`язати Цуманську селищну раду вчинити дії та забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с. Клубочин Луцького району площею 0,50 га, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою окружною прокуратурою встановлено, що у порушення зазначених вимог законодавства, відповідачем не забезпечено оформлення правовстановлюючих документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під сміттєзвалищем в селі Клубочин Луцького району, площею 0,50 га. В травні 2019 року Державною екологічною інспекцією у Волинській області проведено перевірку Цуманської селищної ради стосовно додержання вимог законодавства при поводженні з відходами. За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки та 07.06.2019 селищному голові внесено припис №000564 про усунення зазначених виявлених порушень вимог Закону України «Про відходи». 25.03.2021 Державною екологічною інспекцією у Волинській області проведено позапланову перевірку відповідача стосовно виконання вимог вищевказаного припису та встановлено, що відповідачем даний припис не виконано. 01.04.2021 винесено вимогу №000006 з терміном виконання до 22.05.2021 про усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері поводження з відходами. Таким чином, відповідачем не вжито належних заходів щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з відходами, а відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалищем створює передумови для зловживань щодо розпорядження нею, ризики для нормального функціонування сміттєзвалища, що може призвести до негативних наслідків.

Відсутність контролю з боку селищної ради за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону, не створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини, а також не вирішення питання санітарного очищення населених пунктів ради призвело до утворення стихійного смітника (а.с.1-6).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України (а.с.43).

19.10.2021 до суду надійшов лист Цуманської селищної ради від 12.10.2021 №17345/01-10, в якому селищна рада визнає позов та не має заперечень (а.с.46).

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

У відповідності до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.

Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що в період з 14.05.2019 по 31.05.2019 Державною екологічною інспекцією у Волинській області проведено планову перевірку Цуманської селищної ради стосовно дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (а.с.10).

За наслідками перевірки Державною екологічною інспекцією у Волинській області складено акт яким зокрема зафіксовано, що Цуманською селищною радою не забезпечено оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку зайняту під сміттєзвалищем для захоронення твердих побутових відходів, яка знаходиться в селі Клубочин Луцького району, площею 0,50 га. (а.с.13-24).

07.06.2019 Державною екологічною інспекцією у Волинській області внесено припис №000564 про усунення виявлених в ході перевірки порушень вимог Закону України «Про відходи» (а.с.25-26).

В подальшому, в період з 26.03.2021 по 01.04.2021 Державною екологічною інспекцією у Волинській області, на підставі наказу № 113 від 25.03.2021 проведено позапланову перевірку виконання вимог припису від 07.06.2019 №000564, за наслідками якої складено акт про відсутність виконання вказаного припису (а.с.27-30).

01.04.2021 Державною екологічною інспекцією у Волинській області на ім`я голови Цуманської селищної ради Дорошука А.В. направлена вимога №000006, в вчасності забезпечити оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку зайняту під сміттєзвалищем, яка знаходиться в селі Клубочин Луцького району площею 0,50 га (а.с.31-33).

Станом на час звернення до суду, докази на підтвердження виконання вказаного припису відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, а саме: забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; дають згоду на розміщення на своїй території підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законом; видають (переоформлюють, видають дублікати, анулюють) дозволи на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення у випадках, передбачених законом; затверджують місцеві екологічні програми; організовують вивчення навколишнього природного середовища; забезпечують інформування населення про стан навколишнього природного середовища, функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно- аналітичних систем; здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно з підпунктом 2 пункту «а» частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції тощо. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об`єктів поводження з відходами.

Частиною 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об`єктів, у тому числі місць чи об`єктів для розміщення відходів.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про відходи» збирання відходів - діяльність, пов`язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення; перевезення відходів транспортування відходів від місць їх утворення або зберігання до місць чи об`єктів оброблення, утилізації чи видалення; розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах; відведені місця чи об`єкти - місця чи об`єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування, з урахуванням вимог земельного, природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов`язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав ‘на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частин першої та другої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

З листів Цуманської селищної ради від 11.08.2021 №13731/01-30 та 25.08.2021 №1409/01-30 вбачається, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під сміттєзвалищем а саме: в селі Клубочин Луцького району відсутні та підлягають виготовленню та повідомлено про початок розроблення місцевої схеми формування екологічної мережі та схем санітарного очищення населених пунктів громади (а.с.36-37).

Таким чином, суд дійшов висновку, що в порушення вищезазначених вимог законодавства, відповідачем тривалий час не забезпечено оформлення правовстановлюючих документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під сміттєзвалищем в селі Клубочин Луцького району, площею 0,50 га.

До того ж, суд звертає увагу на те, що відповідач не заперечує факти виявлених в ході перевірки порушень природоохоронного законодавства та не спростовує законність вимог Державної екологічної інспекції у Волинській області викладених в приписі №000564 від 07.06.2019.

Частинами першою-третьою статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Отже, з урахуванням того, що відповідач позов визнає повністю суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб, визначений у прохальній частині позову.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Цуманської селищної ради щодо не забезпечення оформлення правовстановлюючих документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під сміттєзвалищем в селі Клубочин Луцького району, площею 0,50 га.

Зобов`язати Цуманську селищну раду забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с. Клубочин Луцького району площею 0,50 га, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, і здійснити державну реєстрацію прав на неї.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Керівник Луцької окружної прокуратури (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 13, ЄДРПОУ 02909915).

Відповідач: Цуманська селищна рада (45233, Волинська область, смт. Цумань, вулиця Грушевського, 2, ЄДРПОУ 04333885).

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський