
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/10102/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до Торчинської селищної ради про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Луцької окружної прокуратури (далі – прокурор, позивач) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області звернувся з позовом до Торчинської селищної ради (далі – відповідач) про визнання протиправної бездіяльності у невжитті заходів щодо ліквідації несанкціонованого розміщення відходів на земельній ділянці площею 2,0 га, яка знаходиться в с. Білосток Луцького району та зобов`язання вжити заходи щодо ліквідації несанкціонованого розміщення відходів на земельній ділянці площею 2,0 га, яка знаходиться в с. Білосток Луцького району.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою окружною прокуратурою вивчено інформацію щодо стану додержання вимог природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами на території Торчинської селищної ради. Встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Волинській області в лютому 2019 року, на підставі наказу та направлення на перевірку від 28.01.2019, здійснено заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на території Торчинської селищної ради. За результатами проведеної перевірки встановлено ряд порушень вимог природоохоронного законодавства, зокрема в частині не забезпечення виконання вимог Закону України «Про відходи» щодо створення спеціально облаштованих місць для тимчасового розміщення твердих побутових відходів, що утворюються на території сільських населених пунктів ради та здійснення заходів щодо обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище, а саме захоронення не перероблених побутових відходів та їх розміщення на відкритий ґрунт.
Так, в с. Білосток Луцького району знаходиться земельна ділянка площею 2,0 га на якій розміщене сміттєзвалище. Проте, будь-які правовстановлюючі документи, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під сміттєзвалищем відсутні, місце зберігання відходів експлуатуються за відсутності спеціального паспорту.
Винесений припис Державної екологічної інспекції у Волинській області № 000293 від 05.03.2019 не виконаний. Таким чином, відповідачем не вжито належних заходів щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з відходами, а відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалищем створює передумови для зловживань щодо розпорядження нею, ризики для нормального функціонування сміттєзвалища, що може призвести до негативних наслідків (а.с.1-6).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України (а.с.41).
12.10.2021 до суду надійшов лист Торчинської селищної ради від 07.10.2021 №897/1.11.2-21, в якому селищна рада визнає позов та зазначає, що нею вживаються відповідні заходи на усунення порушень, за результатами яких буде складений акт та направлений прокурору (а.с.45).
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
У відповідності до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що в період з 20.02.2019 по 28.02.2021 Державною екологічною інспекцією у Волинській області проведено планову перевірку Торчинської селищної ради стосовно дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (а.с.10).
За наслідками перевірки Державною екологічною інспекцією у Волинській області складено акт яким зокрема зафіксовано, що Торчинською селищною радою не забезпечено виконання вимог Закону України «Про відходи» щодо створення спеціально облаштованих місць для тимчасового розміщення твердих побутових відходів, що утворюються на території сільських населених пунктів ради та здійснення заходів щодо обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище, а саме захоронення не перероблених побутових відходів та їх розміщення на відкритий ґрунт. Зокрема в с. Білосток Луцького району знаходиться земельна ділянка площею 2,0 га на якій розміщене сміттєзвалище. Проте, будь-які правовстановлюючі документи, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під сміттєзвалищем відсутні, місце зберігання відходів експлуатуються за відсутності спеціального паспорту (а.с.14-25).
05.03.2019 Державною екологічною інспекцією у Волинській області внесено припис №000293 про усунення виявлених в ході перевірки порушень вимог Закону України «Про відходи» (а.с.26-27).
В подальшому, в період з 21.12.2020 по 24.12.2020 Державною екологічною інспекцією у Волинській області, на підставі наказу № 392 від 28.01.2019 проведено позапланову перевірку виконання вимог припису від 05.03.2019 №000293, за наслідками якої складено акт про відсутність виконання вказаного припису (а.с.28-30).
29.12.2020 Державною екологічною інспекцією у Волинській області на ім`я голови Цуманської селищної ради Дорошука А.В. направлена припис №000216, з вимогою забезпечити оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку зайняту під сміттєзвалищем для захоронення твердих побутових відходів, яка знаходиться в селі Білосток Луцького району площею 2,0 га (а.с.31-32).
Станом на час звернення до суду, докази на підтвердження виконання вказаного припису відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов`язком держави.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про охорону земель», правове регулювання у сфері охорони земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, цього Закону, інших нормативно- правових актів, які приймаються відповідно до них.
Відповідно до статті 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Статтею 91 Земельного кодексу України власники земельних ділянок зобов`язані додержуватися вимог законодавства по охорону довкілля.
Згідно зі статтею 96 Земельного кодексу України, та статтею 35 Закону України «Про охорону земель» власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням, забезпечувати захист земель від забруднення та засмічення.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів; здійснення заходів щодо запобігання псування, забруднення, виснаження природних ресурсів, негативного впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 187 Земельного Кодексу України визначено, що контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Відповідно до статті 189 Земельного Кодексу України, самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Згідно з статтею 12 Закону України «Про відходи» виявлення та облік безхазяйних відходів, а також вжиття заходів, спрямованих на визначення їх власника, здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог пунктів 5-8 порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1217, заяви про факти виявлення відходів розглядаються на черговому (позачерговому) засіданні постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, яка визначає їх кількість, склад, властивості, вартість, ступінь небезпеки для навколишнього середовища і здоров`я людини та вживає заходів до визначення власників відходів.
Згідно із ст. 21 Закону України «Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують, зокрема, виконання вимог законодавства про відходи, розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів, організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів, затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вжиття заходів для стимулювання суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами, координацію діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції, здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів, здійснення інших повноважень відповідно до законів України.
З листа Торчинської селищної ради від 31.08.2021 №789/1.11.2/21 вбачається, що селищною радою здійснюються заходи спрямовані на видалення відходів (а.с.35).
Таким чином, суд дійшов висновку, що в порушення вищезазначених вимог законодавства, відповідачем не забезпечено впродовж тривалого часу, а саме з моменту проведення першої перевірки контролюючого органу, за результатами якої виявлено ряд порушень вимог природоохоронного законодавства, до прийняття рішення судом, відповідачем не вжито жодних заходів щодо ліквідації несанкціонованого розміщення відходів на земельній ділянці площею 2,0 га, яка розташована в с. Білосток Луцького району, що може призвести до негативних наслідків.
До того ж, суд звертає увагу на те, що відповідач не заперечує факти виявлених в ході перевірки порушень природоохоронного законодавства та не спростовує законність вимог Державної екологічної інспекції у Волинській області викладених в приписі №000293 від 05.03.2019.
Частинами першою-третьою статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Отже, з урахуванням того, що відповідач позов визнає повністю суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб, визначений у прохальній частині позову.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Торчинської селищної ради у невжитті заходів щодо ліквідації несанкціонованого розміщення відходів на земельній ділянці площею 2,0 га, яка знаходиться в с. Білосток Луцького району.
Зобов`язати Торчинську селищну раду вжити заходів щодо ліквідації несанкціонованого розміщення відходів на земельній ділянці площею 2 га, яка знаходиться в с. Білосток Луцького району.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Керівник Луцької окружної прокуратури (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 13, ЄДРПОУ 02909915).
Відповідач: Торчинська селищна рада (45612, Волинська область, смт. Торчин, вулиця Незалежності, 103, ЄДРПОУ 04333158).
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський