
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
01 грудня 2021 р. Справа № 120/13491/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу в кратному обчисленні періоди проходження позивачем військової служби в особливий період з 02.09.2015 по 07.01.2016, з 09.01.2016 по 15.04.2016, з 18.05.2016 по 22.10.2016, з 22.11.2019 по 06.05.2020, з 23.10.2020 по 26.01.2021, з 31.01.2021 по 21.07.2021.
Тому, з метою зарахувати до страхового стажу вказані періоди участі в антитерористичній операції у потрійному розмірі, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 22.10.2021 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.
16.11.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначено, що позивач перебуваєте на обліку в Головному управлінні та отримуєте достроково призначену пенсію за віком, як учаснику бойових дій, призначену й обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), з урахуванням даних про стаж та заробіток.
Пунктом 1 статті 24 Закону №1058 визначено страховий стаж як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
Відповідно до пункту 2 цієї статті страховий стаж з 01.01.2004 обчислюється відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку, тобто по 31.12.2003 включно - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно п. 4 статті 24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Статтею 57 Закону України віл 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788) було передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон 2262-XII).
Оскільки, Позивачем звернення на призначення дострокової пенсії за віком відбулося відповідно до вимог Закону №1058, підстав для зарахування стажу участі в антитерористичній операції до страхового стажу із розрахунку один місяць служби за три немає.
Щодо пільгового обчислення стажу за період проходження служби в складі діючої армії в період бойових дій то відповідно пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058 не передбачено зарахування стажу в потрійному розмірі.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, встановив наступне.
Позивач відповідно до довідки Військової частини В2095 від 06.02.2017 р. № 163 в періоди з 02.09.2015 р. по 07.01.2016 р., з 09.01.2016 р. по 15.04.2016 р., з 18.05.2016 р. по 22.10.2016р. безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції.
Довідкою Військової частини А1619 від 09.06.2020 №143/2020/2031 підтверджується участь позивача в період з 22.11.2019р. по 06.05.2020р. у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів в м. Сєвєродонецьк Луганської області.
Згідно з довідкою Військової частини А1619 від 12.08.2021 р. № 3054 позивач в період з 23.10.2020р. по 26.01.2021р., з 31.01.2021р. по 21.07.2021р. брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів в м. Сєвєродонецьк Луганської області.
21.05.2017р. позивачу була призначена дострокова пенсія як учаснику бойових дій відповідно до норм п. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
24.01.2020 позивачу було видано посвідчення ветерана війни - учасника бойових дій серії НОМЕР_1 (а.с. 14).
16.08.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, зареєстрованою за вх. № 9656/Г-0200-21 від 19.08.2021, про зарахування йому стажу участі у антитерористичній операції до страхового стажу із розрахунку один місяць служби за три та перерахунку пенсії у зв`язку з цим.
Однак, листом від 13.09.2021 № 10320-9656/Г-02/8-0200/21 відповідач повідомив про відсутність підстав для зарахування стажу участі у антитерористичній операції до страхового стажу із розрахунку один місяць служби за три, оскільки пенсія позивачу призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а не Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству, тому звернувся до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців рання чинності цим Законом.
Згідно п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 22.09.2016 року, в редакції постанови № 435 від 22.05.2019 року, пункт 1 абзацу 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» доповнено та визначено, що до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови зараховується один місяць служби за три місяці період під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Згідно пп. 1 п. 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці, зокрема період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.
Як зазначалося вище позивач є ветераном війни - учасником бойових дій, проходив військову службу у складі діючої армії в період бойових дій в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 02.09.2015 р. по 07.01.2016 р., з 09.01.2016 р. по 15.04.2016 р., з 18.05.2016р. по 22.10.2016 р., з 22.11.2019 р. по 06.05.2020 р., з 23.10.2020 р. по 26.01.2021 р., з 31.01.2021 р. по 21.07.2021 р., що підтверджується належними і допустимими доказами, та не заперечується відповідачем.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Отже, при призначенні пенсії та при її перерахунку, передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії. Така пільга передбачає, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям. Час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
При вирішенні спору, суд також враховує правові позиції, викладені Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 року у справі №348/347/17, від 02.04.2020 року у справі №185/4140/17 92-а/185/282/17), від 30.07.2019 року у справі №346/1454/17, від 16.06.2020 року у справі №185/7049/16-а.
Положеннями ч.5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням вище викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача та зобов`язання його зарахувати відповідні періоди участі позивача в антитерористичній операції до його стажу в кратному обчислені.
Щодо вимог зобов`язального характеру, то враховуючи, що вони заявлені як похідні від основної вимоги, то вони підлягають задоволенню в силу того, що похідна вимога, залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги) (ст. 4 КАС України).
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору, а відтак підстави для його присудження на користь останнього відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу в кратному обчисленні періоди проходження ним військової служби в особливий період з 02.09.2015 р. по 07.01.2016 р., з 09.01.2016 р. по 15.04.2016р., з 18.05.2016 р. по 22.10.2016 р., з 22.11.2019 р. по 06.05.2020 р., з 23.10.2020 р. по 26.01.2021р, з 31.01.2021 р. по 21.07.2021 р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди його участі в антитерористичній операції з 02.09.2015 р. по 07.01.2016 р., з 09.01.2016 р. по 15.04.2016р., з 18.05.2016 р. по 22.10.2016 р., з 22.11.2019 р. по 06.05.2020 р., з 23.10.2020 р. по 26.01.2021р, з 31.01.2021 р. по 21.07.2021 р. у потрійному розмірі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення з урахуванням страхового стажу періодів його участі в антитерористичній операції з 02.09.2015 р. по 07.01.2016 р., з 09.01.2016 р. по 15.04.2016 р., з 18.05.2016 р. по 22.10.2016р., з 22.11.2019 р. по 06.05.2020 р., з 23.10.2020 р. по 26.01.2021 р., з 31.01.2021 р. по 21.07.2021 р., обчисленому у потрійному розмірі, та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією з урахуванням раніше сплачених сум.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (іден. код - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна