
справа № 388/1566/21
провадження № 2-а/388/24/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.12.2021м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Кнурова О.А.,
секретар судового засідання Кіцану Г.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
позивач ОСОБА_2 звернувся до Долинського районного суду Кіровоградської області з позовом до відповідача Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, у якому (позові) просив:
- визнати постанову завідувача Долинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області Поліщук О.О., серії ПН МКВ № 000747 від 23.09.2021 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через територію України - протиправною та скасувати її, а провадження по справі закрити.
Ухвалою від 11.10.2021 прийнято до розгляду зазначений позов та відкрито провадження у справі за вказаним позовом та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
Заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до суду не надходили.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог.
Від позивача до суду до початку розгляду справи по суті надійшла заява, зареєстрована у суді 01.12.2021, у якій останній просив залишити його позов без розгляду у справі № 388/1566/21.
Зваживши доводи, викладені у заяві позивача про залишення позову без розгляду та вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновків про таке.
Положеннями ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до умов ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Положеннями ч. 3 ст. 9 КАС України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, зокрема, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Згідно із положеннями ч. 2 - ч. 4 ст. 240 КАС України заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті. Про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена. Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Залишення позову без розгляду це форма закінчення розгляду адміністративної справи без ухвалення судового рішення у зв`язку із виникненням обставин, які перешкоджають розгляду справи, але можуть бути усунуті в майбутньому, або у зв`язку з вільним волевиявленням особи, яка звернулася до суду, з вимогою припинити розгляд її позову. Звернення із заявою про залишення заяви без розгляду робить неможливим вирішення спору, навіть якщо на цьому наполягає відповідач.
Отже, ініціювання позивачем питання про залишення позову без розгляду є одностороннім вільним волевиявленням позивача, спрямованим на відмову від подальшого судового розгляду його заяви. Таким чином звернення позивача до суду з вимогою залишити його позов без розгляду унеможливлює його подальший розгляд.
За таких обставин, враховуючи, що до початку розгляду справи по суті позивачем подано заяву про залишення позову без розгляду та таке право позивача на дану процесуальну дію прямо передбачене адміністративним процесуальним законодавством, при цьому, зазначена заява не суперечить законодавству, не порушує прав та законних інтересів інших осіб, зокрема, відповідача, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви позивача, тому поданий ним позов слід залишити без розгляду.
Разом з тим, з метою недопущення порушення права позивача на судовий захист, шляхом звернення до суду з даним позовом та його судовий розгляд, останньому слід роз`яснити, що особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Відповідно до ч. 5 ст. 240 КАС України в ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
Таким чином, документально підтверджені судові витрати, понесені позивачем по сплаті судового збору за подання позову у розмірі 454,00 грн. (квитанції № 128 від 01.10.2021), слід вважати фактично понесеними позивачем.
Керуючись статтями 240, 260-263, 294 КАС України, Законом України «Про судовий збір», -
постановив:
позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення - залишити без розгляду.
Роз`яснити позивачу, що особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Судові витрати у справі слід вважати фактично понесеними позивачем.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) до Третього апеляційного адміністративного суду безпосередньо або через Долинський районний суд Кіровоградської області (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи).
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених ч. 2 ст. 299 КАС України.
Суддя О.А. Кнуров