
Провадження № 2/229/261/2021
ЄУН 229/5967/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2021 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого –судді Грубника О.М,
за участю секретаря судового засідання Варламової О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,
В С Т А Н О В И В:
До Дружківського міського суду Донецької області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (далі УСЗН, Управління) про стягнення з ОСОБА_1 надміру перерахованих (виплачених) коштів виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 3 червня 2017 року по 13 листопада 2019 року в сумі 94736,01 грн.; судовий збір 2102,00 грн.
Ухвалою суду від 26.01.2021 року позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі.
Згідно з ухвалою Дружківського міського суду від 25 лютого 2021 року було задоволено заяву відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження у цивільній справі. Тобто, було зупинено провадження у цивільній справі за позовом управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, - до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи.
17 серпня 2021 року відповідач ОСОБА_1 надав суду рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року № 200/1241/20-а за позовом ОСОБА_1 до управлення соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання протиправним розпорядження та визнання протиправною та скасування вимоги.
Ухвалою суду від 27 серпня 2021 року було поновлено провадженні у цивільній справі і призначено розгляд справи.
У судове засідання представниця позивача не з`явилася, про час та місце розгляду справи сповіщена належним чином. Надала заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідач ОСОБА_1 до суду не з`явився, надав суду заяву про розгляд справ без його участі.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Стаття 124 Конституції України вказує, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.
Згідно з довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією позивач є особою з інвалідністю ІІІ групи.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 11 листопада 2016 року №27150, фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 , як уповноважений представник сім`ї, з жовтня 2014 року отримував щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (на заявника та дітей).
При зверненні до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, у заявах про призначення грошової допомоги, у відповідній графі щодо наявності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та район проведення антитерористичної операції позивач зазначав, що ні у нього, ні у членів його сім`ї такого житла немає.
Так рішенням про призначення допомог переміщеним особам на проживання позивачу, як уповноваженому представнику сім`ї, призначена допомога переміщеним особам на проживання з 17 жовтня 2014 року по 16 квітня 2016 року в розмірі 1768 грн. щомісячно; з 19 травня 2015 року по 18 листопада 2015 року в сумі 1833 грн. щомісячно; з 18 листопада 2015 року по 09 травня 2016 року в сумі 2400 грн. щомісячно; з 10 травня 2016 року по 09 листопада 2016 року в сумі 2400 грн. щомісячно; з 11 листопада 2016 року по 10 травня 2017 року в сумі 2400 грн. щомісячно; з 11 травня 2017 року по 10 листопада 2017 року у сумі 2400 грн. щомісячно; з 13 листопада 2017 року по 30 листопада 2017 у сумі 3080 грн., з 01 грудня 2017 року по 12 травня 2018 року у сумі 3141 грн. щомісячно, з 14 травня 2018 року по 13 листопада 2018 року у сумі 3373 грн. щомісячно, з 14 листопада 2018 року по 13 травень 2019 року у сумі 3400 грн. щомісячно, з 14 травня 2019 року по 13 листопада 2019 року у сумі 3400 грн., розмір доплат по перерахунку за період з 1 листопада 2019 року по 13 листопада 2019 року склав 2221 грн., розмір доплати за перерахунком за період з 1 вересня 2019 року по 13 листопада 2019 року склав 3400 грн.
У вересні 2020 року позивач звернувся до управління із заявою про подовження виплати грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, в якій повідомив про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, та що у нього та його родини не має у власності житлових приміщень, розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України.
При цьому, під час проведення управлінням перевірки правильності надання інформації, яку надав заявник, було встановлено, що у дружини позивача – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у власності 1/4 частини житлового приміщення (квартири), що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , яке належить їй на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 21 березня 1994 року Дружківським бюро приватизації житла.
Розпорядженням начальника управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 5 жовтня 2020 року №805-809 (№ о/с 601776) вирішено припинити (перерахувати) виплату допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 з 03 червня 2017 року, відповідно до п. 6 та п. 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в т.ч. на оплату ЖКП, затвердженого постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року №505 у зв`язку з наявністю житлового приміщення у члена родини. Загальний розмір утворена переплата допомоги склав 94736,01 грн.
13 жовтня 2020 року позивач отримав вимогу про погашення надміру виплаченої суми соціальної допомоги від 12 жовтня 2020 року, відповідно до якої необхідно повернути надміру виплачену допомогу за період з 3 червня 2017 року по 13 листопада 2019 року в сумі 94736,01 грн. та повідомити про результат в термін до 12 листопада 2020 року.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до частини 1статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Положеннями статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі- Порядок №505).
Цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Відповідно до пункту 2 Порядку (в редакції, станом на первинне звернення позивача із заявою про призначення допомоги), грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 6 Порядку №505 (в редакції, станом на первинне звернення позивача із заявою про призначення допомоги) передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
При цьому, згідно з п. 6 Порядку (в редакції від 03 червня 2017 року), грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Пунктом 11 Порядку №505 встановлено, що уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.
Суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються уповноваженим представником сім`ї самостійно.
Згідно з п. 11 цього Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
При цьому, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275(в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 січня 2019 року № 28-р) затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція у якому зазначено м. Дружківка Донецької області (Дружківська міська рада).
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. ст.81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.1 ст.80 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом також встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року № 200/12140/20-а, визнано протиправним розпорядження начальника Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 5 жовтня 2020 року №105-809 (№о/с 601776) щодо припинення (перерахування) виплати допомоги ОСОБА_1 ; визнано протиправною та скасовано вимогу Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про погашення надміру виплаченої державної соціальної допомоги від 12 жовтня 2020 року (№о/р 601776) щодо повернення ОСОБА_1 надміру виплаченої державної соціальної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг, за період з 3 червня 2017 року по 13 листопада 2019 року в сумі 94736,01 грн.; стягнено за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б. 64, код ЄДРПОУ 26010987) на користь Держаного бюджету України судовий збір у розмірі 1681,20 грн.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2021 року № 200/12140/20-а апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року у справі № 200/12140/20-а - залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року у справі № 200/12140/20-а – залишено без змін. Повне судове рішення складено 22 червня 2021 року.
Станом 17 листопада 2021 року постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2021 року № 200/12140/20-а набрала чинності.
У зв`язку з вищевказаним, суд робить висновок, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради не є обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 10, 81, 258-259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи - з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17 листопада 2021 року.
Cуддя: О. М. Грубник