Рішення № 101531456, 23.11.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
640/8768/21
Номер документу
101531456
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2021 року м. Київ № 640/8768/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., при секретарі судового засідання - Яковчук М.В. за участі представників позивача: Синьоока Г.І, Добролюбова Т.В., Сухачова І.О., представника відповідача - Смикалова В.Р., представника третьої особи - Левченко Д.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" , в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдінг" до третя особа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Державне підприємство "Гарантований покупець"про визнання протиправним та скасування рішення,

На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 листопада 2021 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз`яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, м. Київ, вул. Назарівська, 3, код ЄДРПОУ 24584661) з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач, НКРЕКП), (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.03.2021 № 439 "Про накладення штрафу на ДП "НАЕК "ЕНЕРГОАТОМ" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірна постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є незаконною, необґрунтованою й протиправною, та такою, що порушує права та обов`язки державного підприємства, призводить до покладення додаткового фінансового навантаження та нього, створює загрозу безпечній експлуатації атомних електростанцій та відповідно, завдає шкоди діловій репутації. Позивач наголошував на тому, що є ліцензіатом у сфері використання ядерної енергії відповідно до Закону України «Про використання ядерної енергії і радіаційну безпеку» та ліцензіатом відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» у сфері електроенергетики. Також, зауважив, що відпуск електричної енергії на користь ДП «Гарантований покупець» у січні 2021 року здійснено з огляду на необхідність забезпечення безпеки експлуатації ядерних установок, що є найголовнішим пріоритетом у діяльності ДП «НАЕК «Енергоатом», а також необхідність дотримання законодавчих вимог у діяльності позивача.

Представник відповідача подав до суду відзив на позов, заперечував проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що Регулятор провів перевірку в порядку, на підставі та в межах повноважень відповідно до норм чинного законодавства та за результатами якої, прийняв постанову про накладення штрафу у спосіб визначений законодавством України, а тому в силу вимог статті 2 КАС України підстави для задоволення позову відсутні. Щодо порушень, зазначених в оскаржуваній постанові, то відповідач зазначив, що по - перше підприємство не надало інформації чи вживає відповідно до законодавства заходів із стягнення у судовому порядку грошових коштів боржників, по-друге не виконало обов`язковий продаж електроенергії на ринку «на добу наперед» в розмірі 10 % місячного обсягу продажу електричної енергії, по-третє, не виконало обов`язковий продаж електричної енергії на спеціальних сесіях електронних аукціонів 5 відсотків прогнозованого обсягу відпуску електричної енергії на атомних електростанціях; по-четверте, не забезпечило обов`язковий продаж електричної енергії ДП «Гарантований покупець» у погодинних обсягах, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів у торговій зоні «Об`єднана енергетична система Україна».

Від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якому наголошено, що відповідачем не було враховано специфіку ліцензованої діяльності позивача у сфері використання ядерної енергії, внаслідок чого оскаржувану постанову винесено з порушенням статті 4 та статті 10 Цивільного кодексу України. Зобов`язання, що встановлені у постановах Кабінету Міністрів України, підлягають виконанню за умови відсутності суперечностей із законами України та з урахуванням пріоритетності виконання зобов`язань, що випливають із міжнародних угод. Також, зазначено про факт наявності перед позивачем дебіторської заборгованості у розмірі 25,1 млрд грн, що є неприпустимою для оператора ядерних установок чотирьох діючих атомних електростанцій України, на яких експлуатується 15 атомних енергоблоків. Підкреслено, що саме наявність заборгованості у такому розмірі та необхідність фінансового забезпечення безпечної експлуатації ядерних установок і зумовила виставлення меншого обсягу на електронний аукціон електроенергії для продажу ДП «Гарантований покупець». Збиткова діяльність та недостатність фактичного наповнення від джерел фінансування (у першу чергу від ДП «Гарантований покупець»), не просто змушує, а прямо зобов`язує позивача вживати усіх можливих заходів з метою отримання додаткових коштів від продажу електроенергії на аукціонах за двосторонніми договорами для можливості фінансування експлуатації та забезпечення безпеки ядерних установок, оператором яких є ДП «НАЕК «Енергоатом», про що неодноразово було повідомлено відповідачу, зокрема, листом від 29.12.2020 року № 50-08/2257.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.04.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.07.2021 року суд ухвалив вийти зі спрощеного позовного провадження та здійснювати розгляд адміністративної справи №640/8768/21 за правилами загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2021 року залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державне підприємство «Гарантований покупець» (далі- ДП «Гарантований покупець», третя особа)

Державне підприємство «Гарантований покупець» надіслало письмові пояснення щодо позову, в яких зазначило, що обсяг електроенергії, продаж якої був здійснений НАЕК «Енергоатом» на електронних аукціонах, є меншим ніж заявлений Гарантованим покупцем для задоволення потреб побутових споживачів у січні 2021 року на 553 217,175 МВт*год, у лютому на 180 841,947 МВт*год. Тобто, на думку третьої особи, НАЕК «Енергоатом» порушено вимоги п.7 Положення ПСО та не здійснено продаж Гарантованому покупцю електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів, що в свою чергу призвело до додаткових витрат Гарантованого покупця у січні та лютому 2021 року. Наголошено на тому, що прийнята Регулятором постанова не суперечить жодному з вказаних у позовній заяві НАЕК «Енергоатом» нормативно-правових та міжнародних актів. Більш того, жодна з норм Положення ПСО або Закону, ані жодне з положень договору не надає права позивачу самостійно визначати обсяги електричної енергії, які необхідні для забезпечення потреб побутових споживачів у торговій зоні «Об`єднана енергетична система України». Крім того, зауважив, що ані умовами Договору, ані нормами законодавства України не передбачено право позивача коригувати чи здійснювати наданий третьою особою відповідно до п. 7 Положення ПСО розрахунок обсягів електричної енергії.

Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.10.2021 року закінчено підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні 23.11.2021 року представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити, зазначивши, що Регулятор всупереч нормам вищевказаних законодавчих та нормативних актів, прийняв рішення про накладення штрафу на Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" та самого штрафу, не дослідивши всебічно та належним чином правомірність дій Державного підприємства «Гарантований покупець» та постачальників універсальних послуг. Просив, звернути увагу суду на те, що відповідачем не було проведено паралельної перевірки господарської діяльності вказаних суб`єктів господарювання, а також не прийнято до уваги аргументи та об`єктивні факти, на які позивач посилався у своїх поясненнях, що надавались під час здійснення та перед прийняттям оскаржуваної постанови.

Представник відповідача щодо позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні з підстав правомірності прийнятої постанови.

Представник третьої особи просив відмовити в задоволенні позовних вимог, наголосивши на незаконному зменшені обсягу продажу електричної енергії за січень-лютий 2021 року, за що був притягнутий до відповідальності за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії.

На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 23.11.2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на підставі постанови від 15.01.2021 № 45 «Про проведення позапланової виїзної перевірки ДП «НАЕК Енергоатом» та постанови від 27.01.2021 № 101 «Про збільшення строку проведення позапланової виїзної перевірки ДП «НАЕК «Енергоатом», посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 15.01.2021 № 22, у період з 18.01.2021 по 12.02.2021 здійснено позапланову виїзну перевірку ДП «НАЕК «Енергоатом» за результатами якої складено Акт позапланової невиїзної перевірки від 12.02.2021 № 69.

У висновках акту перевірки вказано, що за результатами перевірки встановлено, що Державним підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" порушено пункт 7 Положення про накладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 червня 2019 року №483 ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 року №694), яким встановлено зокрема, що виробник електричної енергії - державне підприємство «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» зобов`язане у кожному розрахунковому місяці здійснювати продаж гарантованому покупцю на електронних аукціонах в установленому законодавством порядку електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для потреб побутових споживачів у торговій зоні «об`єднана енергетична система України».

10 березня 2021 року за результатами розгляду на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта позапланової виїзної перевірки від 12.02.2021 року №69 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову № 439 "Про накладення штрафу на ДП "НАЕК "ЕНЕРГОАТОМ" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання".

Постановою №439 від 10.03.2021 року відповідно до пунктів 11 та 12 частини першої статті 17, статей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» на Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" накладено штраф у розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) гривень за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме пункту 7 Положення, яким встановлено, зокрема, що виробник електричної енергії - державне підприємство «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» зобов`язане у кожному розрахунковому місяці здійснювати продаж гарантованому покупцю на електронних аукціонах в установленому законодавством порядку електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для потреб побутових споживачів у торговій зоні «об`єднана енергетична система України». Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30- денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»)

Пунктом 2 постанови передбачено, що відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов`язати ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» поінформувати НКРЕКП до 01 квітня 2021 року про узгодження з ДП «Гарантований покупець» шляхів усунення порушення вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, у частині зобов`язання у кожному розрахунковому місяці здійснювати продаж гарантованому покупцю електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для потреб побутових споживачів у торговій зоні «об`єднана енергетична система України», зазначених у пункті 1 цієї постанови.

Позивач, вважаючи, що винесена Постанова НКРЕКП є незаконною, необґрунтованою й протиправною та такою, що порушує його права та обов`язки, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 18 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статтею 2 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

Приписами статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

Посадові особи суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

Отже, зі змісту вказаних правових приписів вбачається, що метою здійснення діяльності Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки. В свою чергу, державний контроль Регулятором здійснюється зокрема шляхом проведення відповідних перевірок за результатом яких складаються акти.

Як вбачається з оскаржуваної постанови на Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме пункту 7 Положення про накладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 червня 2019 року №483 ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 року №694), яким встановлено, зокрема, що виробник електричної енергії- державне підприємство «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» зобов`язане у кожному розрахунковому місяці здійснювати продаж гарантованому покупцю на електронних аукціонах в установленому законодавством порядку електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для потреб побутових споживачів у торговій зоні «об`єднана енергетична система України» накладено штраф у розмірі 170 000 грн.

Згідно із Законом України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон) з 01.07.2019 почав діяти новий ринок електричної енергії на конкурентних засадах.

Постанова Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії» прийнята на виконання статті 62 Закону України «Про ринок електричної енергії» з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України.

Відповідно до пункту 5 Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії» до спеціальних обов`язків належить продаж електричної енергії виробниками електричної енергії, перелік яких наведено в додатку 1 за двосторонніми договорами на електронних аукціонах гарантованому покупцю за ціною 10 гривень за 1 МВт*год. Відповідно до додатку 1 до Положення ПСО ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» є виробником, на якого покладено спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії.

Згідно з пунктом 7 Положення про ПСО ДП « НАЕК "Енергоатом" зобов`язане у кожному розрахунковому місяці здійснювати продаж гарантованому покупцю на електронних аукціонах в установленому законодавством порядку електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів у торговій зоні «Об`єднана енергетична система України».

На виконання пункту 7 Положення про ПСО ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» листом від 18 грудня 2020 року № 31/3814 надав ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» погодинні обсяги електричної енергії, необхідні для задоволення потреб побутових споживачів у торговій зоні «ОЕС України» па січень 2021 року. Заявлений ДП «Гарантований покупець» сукупний обсяг погодинних обсягів електричної енергії, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів у торговій зоні «ОЕС України» на січень 2021 року, становив 4 041 033,461 МВт год.

Судом встановлено, що позивачем дійсно було оголошено аукціон та здійснено продаж електричної енергії ДП «Гарантований покупець», у рамках виконання покладених спеціальних обов`язків, у загальному обсязі 3 252 992 МВт-год, тобто на 19,5 % в меншому обсязі, аніж просив ДП «Гарантований покупець».

Разом з тим, суд зауважує, що відповідачем не досліджено та належним чином не встановлено правомірності заявленого ДП «Гарантований покупець» обсягу електричної енергії, не враховано особливості діяльності, а також правового статусу Позивача, який зокрема відповідно до Закону України «Про використання ядерної енергії і радіаційну безпеку» є ліцензіатом у сфері використання ядерної енергії та відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» ліцензіатом у сфері електроенергетики.

З приводу зазначеного, суд звертає увагу на наступне.

Як зауважено відповідачем та вбачається з акту перевірки Підприємство надало оборотно-сальдову відомість по рахунку 3611 «Розрахунки за електроенергію за двосторонніми договорами (спеціальні обов`язки)» за 01.12.2020-17.01.2021, в якій зафіксована дебіторська заборгованість ДП «Гарантований покупець» у розмірі 7 713 118 903,71 грн.

Також, Підприємством надані оперативні дані надходжень та вибуття грошових коштів з 14.12.2020 по 31.01.2021, відповідно до яких заборгованість: ДП «Гарантований покупець» перед Підприємством становить 9,1 млрд, грн, ПрАТ «НЕК «Укренерго» - 4.4 млрд. грн, ДП «Енергоринок» - 11,6 млрд. грн, а її загальний обсяг в сумі 25,1 млрд. грн враховано в доходах від фінансово-господарської діяльності Підприємства.

Відповідач, в свою чергу наголошував на тому, що Позивачем не надано інформації, чи вживаються ним відповідно до законодавства заходи із стягнення у судовому порядку грошових коштів з боржників.

Проте, суд не бере до уваги даних тверджень, так як станом на момент проведення перевірки наявна перед позивачем дебіторська заборгованість у розмірі 25,1 млрд. грн, яка не заперечується відповідачем, проте не береться до уваги.

Крім цього, судом встановлено, що в Господарському суді міста Києва перебувають на розгляді справи про стягнення заборгованості.

Суд зауважує, що відповідно до Закону України «Про використання ядерної енергії і радіаційну безпеку» та Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, рішенням Кабінету Міністрів України ДП «ПАЕК «Енергоатом» призначено експлуатуючою організацією (оператором) ядерних установок чотирьох діючих атомних електростанцій України, на яких експлуатується 15 атомних енергоблоків, із яких 13 - типу ВВЕР-1000 і два - ВВЕР-440, загальною встановленою потужністю 13 835 МВт.

Згідно з Конвенцією про ядерну безпеку від 20 вересня 1994 року, яка ратифікована Законом України від 17.12.1997 № 736/97-ВР (далі - Конвенція про ядерну безпеку) та Законом України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», які є основоположними у ядерному законодавстві України, найважливішою метою діяльності для ДП «НАЕК «Енергоатом» є безпека ядерних установок, збереження життя і здоров`я людини та навколишнього природного середовища.

ДП «НАЕК «Енергоатом» є ліцензіатом у розумінні Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» та має відповідні ліцензії.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», ліцензіат повинен мати фінансові, матеріальні та інші ресурси, відповідну організаційну структуру і персонал для підтримання рівня безпеки, передбаченого нормами, правилами і стандартами з безпеки, а також вимогами виданого дозволу.

Безпечне виробництво електричної енергії може бути забезпечене, зокрема, шляхом продовження ресурсу наявних та спорудження нових енергопотужностей, придбання свіжого і вивезення відпрацьованого ядерного палива, створення національної інфраструктури поводження з опроміненим ядерним паливом, ремонту та фізичного захисту об`єктів атомної енергетики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2021 року №302 (набрала чинності 06.04.2021 року) затверджено Статут державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», відповідно до якого Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" є державним комерційним підприємством, що утворене відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 1996 р. № 1268 "Про створення Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. № 543.

Відповідно до пункту 6 Статуту підприємство утворено з метою виробництва електричної енергії, забезпечення безпечної експлуатації та підвищення ефективності роботи атомних електростанцій, безпеки під час будівництва, введення в експлуатацію та зняття з експлуатації ядерних установок, безперебійного енергопостачання суб`єктів господарювання та населення, а також у межах своєї компетенції забезпечення постійної готовності України до швидких ефективних дій у разі виникнення аварій на підприємствах атомної енергетики, радіаційних аварій у промисловості, дотримання вимог ядерного законодавства, норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки.

Згідно підпункту 32 статті 43 Статуту підприємство зобов`язане забезпечити регулярну оцінку корупційних ризиків діяльності на підприємстві та здійснювати відповідні антикорупційні заходи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що питання забезпечення безпеки ядерних установок, у тому числі питання фінансування експлуатації та безпеки ядерних установок, згідно з Конвенцією про ядерну безпеку та Законом України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», є для Позивача пріоритетним над економічними, технічними, науковими та іншими цілями діяльності. Підвищення та дотримання досягнутого рівня безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій має найвищий пріоритет у діяльності Позивача.

З вищевикладеного вбачається, що наявність заборгованості, а в даному випадку більше 25 млрд. є неприпустимою для оператора ядерних установок чотирьох діючих атомних електростанцій України, на яких експлуатується 15 атомних енергоблоків.

Відповідно до пункту 7 Положення ПСО позивач зобов`язаний у кожному розрахунковому місяці здійснювати продаж ДП «Гарантований покупець» на електронних аукціонах в установленому законодавством порядку електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів у торговій зоні «Об`єднана енергетична система України».

Погодинні обсяги, необхідні для задоволення потреб побутових споживачів, розраховуються та надаються ДП «Гарантований покупець» Позивачу до 20-го числа кожного місяця, який передує розрахунковому місяцю.

Обсяг за кожною розрахунковою годиною визначається ДП «Гарантований покупець» як сукупний у межах відповідної години за всіма постачальниками універсальних послуг (далі - ПУП).

Листом від 18.12.2020 № 31/3814 ДП «Гарантований покупець» надало погодинні обсяги електричної енергії, необхідні для задоволення потреб побутових споживачів у торговій зоні «ОЕС України» на січень 2021 року, загальним обсягом 4 041 033 МВт-год, що становлять 62 % відпуску електричної енергії ДП «НАЕК «Енергоатом» на січень 2021 року, відповідно до затвердженого 04.11.2020 Прогнозного балансу електроенергії об`єднаної електроенергетичної системи України на 2021 рік.

Так, зокрема, надані обсяги споживання є завищеними порівняно з фактичним споживанням побутовими споживачами на 10,7% більше ніж було фактично спожито у січні 2020 року, та на 10,9 % більше ніж у лютому 2020 року.

Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" листами від 24.12.2020 № 50-08/2231 та від 29.12.2020 № 50-08/2257 повідомило ДП «Гарантований покупець», що продаж електричної енергії в обсягах, що перевищують 50 % відпуску електричної енергії Позивачем, незважаючи на встановлення ціни продажу 150 гривень за 1 МВт-год, не дає можливості забезпечувати ДП «НАЕК «Енергоатом» у кожному розрахунковому місяці середньозважену ціну продажу електричної енергії на всіх сегментах ринку (ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок, ринок двосторонніх договорів та ринок допоміжних послуг) на рівні не нижче ціни покриття собівартості.

Листом від 29.12.2020 № 17202/50 Позивачем про вищезазначене також було проінформовано Міністерство енергетики України.

Судом встановлено, що ДП «НАЕК «Енергоатом» здійснює продаж електричної енергії на користь ДП «Гарантований покупець» відповідно до пункту 7 Положення ПСО за ціною 150 гривень за 1 МВт-год, яка є значно нижчою, ніж ціна продажу електричної енергії на ринку електричної енергії України.

Зокрема, як вбачається з матеріалів справи, станом на дату винесення оскаржуваної Постанови середньозважена ціна грн/МВт*год на ринку РДН становила 1236,30 грн, на ринку ВДР - 1234,54 грн.

Законом України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що виконання спеціальних обов`язків має бути прибутковим для ДП «НАЕК «Енергоатом», однак, фактично, Позивач зазнає постійних збитків від виконання спеціальних обов`язків, визначених Положенням ПСО.

Більше того, як зазначено судом вище, ДП «Гарантований покупець», на якого відповідно до пункту 16 Положення ПСО також покладено спеціальні обов`язки щодо оплати вартості електричної енергії, купленої у ДП «НАЕК «Енергоатом», систематично не виконує свої зобов`язання з оплати за куплену по спеціальних обов`язках електричну енергію.

Разом з тим, реалізація заявленого ДП «Гарантований покупець» обсягу електричної енергії могла б призвести до критичної фінансової незбалансованості діяльності Позивача і, як наслідок, спричинити ризики невиконання інвестиційних, виробничих та інших програм підприємства, зокрема Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки АЕС України.

Крім того, продаж заявленого ДП «Гарантований покупець» обсягу унеможливив би виконання ДП «ПАЕК «Енергоатом» у певні години доби норми пункту 10.11 розділу X Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307, стосовно граничної нижньої межі обов`язкової заявки (у кожному розрахунковому періоді доби постачання) щодо продажу електричної енергії на РДН 10 відсотків від сумарного обсягу відпуску електричної енергії всіма одиницями відпуску такого виробника в цьому розрахунковому періоді.

Зважаючи на все вищевикладене, з метою забезпечення безпеки роботи атомних електростанцій та виконання законодавчо покладених на ДП «НАЕК «Енергоатом» обов`язків останнє було вимушене оголосити про проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії в рамках виконання покладених спеціальних обов`язків ДП «Гарантований покупець» із загальним обсягом 3 252 992 МВт год, тобто в меншому обсязі, аніж про те просив ДП «Гарантований покупець».

Крім того, суд бере до уваги наявний лист Антимонопольного комітету України від 22.07.2020 № 128-29/01-10307 до Міністерства енергетики України, в якому зазначено, що за відсутності державного контролю ПУП можуть купувати електричну енергію в більших обсягах, ніж передбачено плановими та фактичними даними.

Судом встановлено, що пункт 9 розділу XVII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України «Про ринок електричної енергії» доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1639-ІХ від 14.07.2021, яким тимчасово, до 1 листопада 2021 року загальний (максимальний) обсяг продажу електричної енергії електропостачальниками та/або трейдерами на ринку «на добу наперед» у розрахунковому періоді (місяці) не може перевищувати 10 відсотків від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця такими електропостачальниками та/або трейдерами на такий розрахунковий період (місяць).

Вказані зміни направлені саме на унеможливлення перепродажу електроенергії, купленої у виробників по двостороннім договорам.

Для забезпечення дотримання абзацу третього пункту 9 розділу XVII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України «Про ринок електричної енергії» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг своєю постановою від 01.09.2021 №1495 «Про деякі питання діяльності електропостачальників та/або трейдерів на ринку «на добу наперед» зобов`язав Оператора системи передачі до 11:30 дня, що передує добі постачання, надавати Оператору ринку інформацію щодо зареєстрованих обсягів купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами кожним електропостачальником та/або трейдером у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, а також щодо обсягів імпорту електричної енергії такими електропостачальниками та/або трейдерами.

Крім того, відповідач у відзиві на позовну заяву повідомив суд, що на засіданні НКРЕКП 26.05.2021 прийнято постанову «Про проведення позапланових невиїзних перевірок дотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу», що в свою чергу на думку позивача свідчить про передчасність проведення перевірки відносно нього.

Враховуючи викладене, відповідачем не доведено, що оскаржувану постанову прийнято Регулятором, повно та всебічно, з урахуванням того, що забезпечення безпеки ядерних установок, у тому числі питання фінансування експлуатації та безпеки ядерних установок, згідно з Конвенцією про ядерну безпеку та Законом України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», є для Позивача пріоритетним над економічними, технічними, науковими та іншими цілями діяльності. Підвищення та дотримання досягнутого рівня безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій має найвищий пріоритет у діяльності Позивача.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки в даному випадку суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, то судові витрати підлягають відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, відповідача у справі.

Керуючись статтями 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Адміністративний позов Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" , в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдінг" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.03.2021 № 439 "Про накладення штрафу на ДП "НАЕК "ЕНЕРГОАТОМ" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання".

3.Присудити здійснені Державним підприємством "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдінг" (01032, м. Київ, вул. Назарівська, 3, код ЄДРПОУ 24584661) документально підтверджені судові витрати у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133).

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 31.11.2021 року.

Суддя Н.Г. Вєкуа