
Справа № 557/874/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2021 року смт Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Тишкун П.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли з відділення поліції №5 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою АДРЕСА_1 , зі слів безробітного,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.130 КУпАП
В С Т А Н О В И В:
11.06.2021 року до Гощанського районного суду Рівненської надійшли справи про адміністративні правопорушення зі складеними протоколам про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП.
Згідно протоколів про адміністративні правопорушення серії ДПР18 №438590 та ДПР18 №438580 від 08.06.2021:
08.06.2021 о 16 год. 45 хв. в с. Дмитрівка по вул. Шкільній водій ОСОБА_1 керував трактором ЮМЗ, н.з. НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп`яніння. Огляд проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alcotest №0947 Drager», що підтверджується тестом №3954 від 08.06.2021 року. Результат огляду становить 1,04 ‰ проміле. Своїми діями ОСОБА_1 порушив пп. «а» п.2.9 Правил дорожнього руху.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, 08.06.2021 о 17 год. 24 хв. в с. Дмитрівка по вул. Шкільній водій ОСОБА_1 керував трактором ЮМЗ, н.з. НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп`яніння. Огляд проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alcotest №6810», що підтверджується тестом №3955 від 08.06.2021 року. Результат огляду становить 0,97‰ проміле. Своїми діями ОСОБА_1 порушив пп. «а» п.2.9 Правил дорожнього руху.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постановою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 27 липня 2021 року справи за вказаними адміністративними правопорушеннями об`єднані в одне провадження.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення не визнав посилаючись на те, що алкоголю, у день коли були складані протоколи про адміністративні правопорушення відносно нього, він не вживав, результати тестів його здивували і він з ними не погоджувався відразу на місці зупинки транспортного засобу, але пройти огляд на стан сп`яніння у медичному закладі йому ніхто не пропонував.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – адвокат Пацко О.О. в судовому засіданні просила провадження у справі про притягнення її підзахисного до відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП закрити, у зв`язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення, оскільки поліцейським було порушено процедуру проведення огляду водія на стан сп`яніння та оформлення його результатів, а тому на підставі ч. 5 ст.266 КУпАП результати такого огляду мають бути визнані недійсними.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до відповідальності, її захисника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п.п. «а» п 2.9 Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує подію адміністративного правопорушення і, відповідно до ст.251 КУпАП, є одними із джерел доказів, на основі яких ґрунтується повне, всебічне і об`єктивне з`ясування обставин справи та правильне її вирішення.
Протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до ст. 254 КУпАП.
Протоколи про адміністративні правопорушення серії ДПР18 №438590 та ДПР18 №438580 від 08.06.2021 року відносно ОСОБА_1 складені на бланку відповідного зразка уповноваженими на те особами.
Згідно з вимогами п.2 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №438590 від 08.06.2021 у примітці «до протоколу додаються», зазначено, зокрема: відео з камери ВК2020». До матеріалів справи долучено диск з відеозаписом, який не відтворюється, а тому суд не має можливості переглянути відеозапис та достеменно встановити зміст відеозапису, який міг би щось підтвердити чи спростувати, свідки ж при складанні цього протоколу не залучалися.
Відповідно до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За таких обставин до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №438590 від 08.06.2021 не додано належних доказів та не здобуто таких судом в ході розгляду справи, які б свідчили про факт порушення ОСОБА_1 пп «а» п.2.9 Правил дорожнього руху.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Разом з тим, в судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт порушення ОСОБА_1 пп. «а» п.2.9 Правил дорожнього руху за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушеннясерії ДПР18 №438580 від 08.06.2021 року, а саме те, що 08.06.2021 о 17 год. 24 хв. в с. Дмитрівка по вул. Шкільній водій ОСОБА_1 керував трактором ЮМЗ, н.з. НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп`яніння.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.130 КУпАП, крім протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №438580 від 08.06.2021 року, підтверджена іншими доказами, що містяться у матеріалах справи, а саме:
- тестом на алкоголь за допомогою приладу «Alcotest №6810», тест №3955 від 08.06.2021 року, яким встановлено, що 08.06.2021 року о 17 год. 33 хв. ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп`яніння, з результатом огляду 0,97 проміле,
- актом оглядуна стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів від 08.06.2021 року та направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до Гощанської ЦРЛ від 08.06.2021;
- зобов`язанням про відсторонення від керування порушника транспортним засобом, згідно якого ОСОБА_1 08.06.2021 року відсторонено від керування трактором ЮМЗ, НОМЕР_1 протягом 24 год;
- постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ВАБ №889952,згідно якої 08.06.2021 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126.ч. 1 ст.126 та ч. 6 ст.121 КУпАП, на підставіст.36 КУпАП накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн.
Як вбачається з відеозапису з нагрудних камер, доданого до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №438580 від 08.06.2021 року та дослідженого судом в судовому засіданні, ОСОБА_1 керував транспортним засобом (трактором), безпосередньо після чого пройшов огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу і результати огляду свідчили про стан сп`яніння ОСОБА_1 , причиною зупинки було порушення ним Правил дорожнього руху. Також з відеозапису вбачається відмова останнього твід проходження медичного огляду на стан сп`яніння у медичному закладі.
Матеріали справи не містять відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ст. 266 КУпАП).
Процедура направлення поліцейськими водія для проведення огляду з метою виявлення стану сп`яніння визначена Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103. На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України з метою створення нормативно-правового підґрунтя діяльності патрульної поліції та закладів охорони здоров`я наказом МВС України та МОЗ України від 09 листопада 2015 року №1452/735 була затверджена Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських засобів, що знижують швидкість реакції (надалі - Інструкція).
Відповідно до п.2,3,6,7 розділу І вказаної Інструкції, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Огляд ОСОБА_1 на стан сп`яніння проводився поліцейським на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Drager Alcоtest 6810», тест №3955 від 208.06.2021 року, результат огляду становить 0,97‰.
На виконання постанови Гощанського районного суду від 27.07.2021 року ВП №5 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області 23.08.2021 року надано копію свідоцтва №7А/199 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки «Drager Alcоtest 6810, чинне до 10.09.2021 року, відповідно до якого встановлено , що даний засіб вимірюваної техніки відповідає вимогам МПУ 066/05-2013.
Також, факт проходження водієм ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу та відмова від його проходження у медичному закладі, підтверджені відеозаписом з нагрудної камери працівників поліції.
Щодо посилання захисника та особи, яка притягається до відповідальності на те, що огляд ОСОБА_1 було проведено з грубим порушенням вимог Інструкції та норм КУпАП, то вони спростовані доказами, що були досліджені та перевірені судом і які беззастережно свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення та узгоджується зі стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а такі докази випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Відповідно до ст. 401 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі наведеного ст.40-1, ч. 1 ст. 130, ст.ст. 221, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , протокол серії ДПР18 №438590 від 08.06.2021, за ч. 1 ст.130 КУпАП закрити у зв`язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, протокол серії ДПР18 №438580 від 08.06.2021, та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь держави судовий збір за розгляд справи про адміністративне правопорушення в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок на рахунок №UА908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), за кодом класифікації доходів бюджету - 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя П.В.Тишкун