
Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 2а-4681/10
Провадження №6-а/433/5/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.11.2021 року
Троїцький районний суд Луганської області в складі:
головуючого судді Суського О.І.,
за участю секретаря судового засідання Кіян А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Троїцьке адміністративну справу за заявою Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), зацікавлена особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, боржник: Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська, стягувач: ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження,
ВСТАНОВИВ:
До Троїцького районного суду Луганської області надійшла вищевказана заява, в якій заявник просить замінити сторону – боржника у виконавчому провадженні № 30443544 з Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Вказана заява мотивована тим, що 20.12.2011 на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області надійшов виконавчий лист Жовтневого районного суду м. Луганська від 22.11.2011 № 2а-4681/10 про зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії, інваліду війни 2 групи, за період з 01.11.2000 по 31.12.2005 в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням проведених виплат. 20.12.2011 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. 31.01.2012 державним виконавцем, керуючись вимогами п.11 ч.І ст. 49, статтею 50 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про закінчення виконавчого провадження. 21.02.2017 на адресу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшла заява стягувана про відновлення виконавчого провадження за рішенням Європейського суду з прав людини. 22.02.2017 державним виконавцем винесено постанову про відновлення виконавчого провадження. 22.02.2017 державним виконавцем, керуючись вимогами ч. 5 ст. 15 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження - боржника Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська на Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області. 10.05.2017 на адресу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшла відповідь від Старобільського об`єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області з якої встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 № 988 “Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України”, Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області реорганізоване в Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області. 06.11.2017 на адресу відділу надійшла постанова Троїцького районного суду Луганської області від 20.09.2017 № 2а-4681/10 про заміну сторони виконавчого провадження, якою замінено боржника - Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області на Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області. 08.11.2017 державним виконавцем, керуючись вимогами до ч. 5 ст. 15 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження. Станом на теперішній час рішення суду не виконано, що підтверджується матеріалами виконавчого провадження. Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» від 09.10.2020 № 925 реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком.
Згідно Переліку територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом приєднання, який є додатком до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» від 09.10.2020 № 925, реорганізовано, зокрема, Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з вказаною вище заявою.
Заявник та представники заінтересованих осіб в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином.
В поданій заяві заявник Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) просив розглядати справу без участі представника відділу.
Стягувач ОСОБА_1 в письмовій заяві просив розглянути справу без його участі.
Зацікавлена особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області в судове засідання свого представника не направили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Відповідно до ч.2 ст.379 КАС України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на наведене, суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження без участі заявника та представників зацікавлених осіб.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідність до положень ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, судом не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, надані докази у їх сукупності, встановив наступне.
Відповідно до копії постанови про відкриття виконавчого провадження 20.12.2011 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області, відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа Жовтневого районного суду м. Луганська від 22.11.2011 № 2а-4681/10 про зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії, інваліду війни 2 групи, за період з 01.11.2000 по 31.12.2005 в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням проведених виплат (а.с.7-8).
31.01.2012 державним виконавцем, керуючись вимогами п.11 ч.І ст. 49, статтею 50 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про закінчення виконавчого провадження (а.с.9-10).
21.02.2017 на адресу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшла заява стягувача про відновлення виконавчого провадження за рішенням Європейського суду з прав людини (а.с.11).
Ухвалою Троїцького районного суду Луганської області від 06.10.2016 замінено сторону у виконавчому провадженні № 30443544 щодо виконання рішення Жовтневого районного суду міста Луганська від 30 червня 2010 року у справі № 2-4681/10 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська про визнання дій неправомірними та зобов`язання провести перерахунок та виплату заборгованості з пенсії, з боржника – Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська на Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області (а.с.14-18).
22.02.2017 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. 41 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про відновлення виконавчого провадження (а.с.20).
22.02.2017 державним виконавцем, керуючись вимогами ч. 5 ст. 15 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження - боржника Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська на Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області (а.с.22).
19.04.2017 державним виконавцем, відповідно до ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження”, направлено вимогу на адресу боржника, щодо виконання рішення суду (а.с.23-24).
28.04.2017 на адресу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшла відповідь від Старобільського об`єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області з якої встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 № 988 “Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України”, Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області реорганізоване в Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області (а.с.27-31).
13.05.2017 державним виконавцем направлено до суду заяву про заміну сторони виконавчого провадження (а.с.33-35).
Постановою Троїцького районного суду Луганської області від 20.09.2017 № 2а-4681/10 замінено сторону у виконавчому провадженні №30443544 з Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області на Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (а.с.37-40).
08.11.2017 державним виконавцем, керуючись вимогами до ч. 5 ст. 15 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження (а.с.42).
04.12.2017 державним виконавцем направлено вимогу на адресу боржника, щодо виконання рішення суду (а.с.43-44).
20.10.2017 на адресу відділу надійшла відповідь від боржника з якої встановлено, що Старобільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області здійснено перерахунок пенсії на користь стягувача. Нараховані суми будуть виплачені за умови наявного фінансування з Державного бюджету України (а.с.45-50).
17.01.2018 державним виконавцем направлено вимогу на адресу боржника, щодо виконання рішення суду (а.с.51-52).
06.02.2018 на адресу відділу надійшла відповідь від боржника з якої встановлено, що Старобільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області здійснено перерахунок пенсії на користь стягувача. Нараховані суми будуть виплачені за умови наявного фінансування з Державного бюджету України (а.с.53-58).
Державним виконавцем, неодноразово направлялися вимоги на адресу боржника, щодо стану виконання рішення суду (а.с. 61-62, 63-64, 84-85).
На адресу відділу надійшла відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, з якої встановлено, що на виконання рішення суду Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська було здійснено перерахунок ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії, інваліду війни 2 групи, за період з 01.11.2000 року по 31.12.2005 року в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком, враховуючи з розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням проведених виплат. Сума пенсії, яка утворилася після проведеного перерахунку у розмірі 55755,64 грн. обліковувалася управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська. Кошти державного бюджету виділялись Пенсійному фонду України виключно для виплати пенсій за обсягами визначених асигнувань законами України про державний бюджет на відповідний рік за відповідною бюджетною програмою. Пенсійний фонд України та його територіальні органи не мали повноважень щодо самостійного перерозподілу коштів державного бюджету (а.с.86-88).
Таким чином, станом на теперішній час рішення суду не виконано, що підтверджується матеріалами виконавчого провадження.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» від 09.10.2020 № 925 реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком.
Згідно Переліку територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом приєднання, який є додатком до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» від 09.10.2020 № 925, реорганізовано, зокрема, Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань, Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області припинило свою діяльність (дата запису 26.07.2021, номер запису 1003771120003001108, підстава рішення щодо реорганізації).
Відповідно до ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною п`ятою статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Також суд звертає увагу на постанову Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», у якій зазначено, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Виходячи з положень статей 55, 56Конституції України у будь-якому разі в названих вище випадках спірні правовідносини допускають правонаступництво, а тому суди повинні враховувати, що відмова у відкритті або закриття провадження у такій справі з підстав ліквідації (припинення діяльності, позбавлення частини повноважень, звільнення з посади, скорочення посади) суб`єкта владних повноважень є неприпустимими.
У рішенні Конституційного Суду України (Велика палата) від 18.02.2020 у справі №2-р/2020 Суд звернув увагу на принцип інституційної безперервності, який полягає у тому, що органи державної влади, встановлені Основним Законом України, продовжують функціонувати в інтересах Українського народу та реалізовувати свої повноваження, виконувати завдання і функції, визначені у Конституції України, незалежно від цих змін, якщо тільки цими змінами не передбачено істотну (докорінну) зміну їх конституційного статусу, у тому числі їх ліквідацію.
Суд також звертає увагу на пілотне рішення Європейського суду з прав людини у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» (заява №40450/04), де в пунктах 46, 48, 51, 53, 54 зазначено, що від особи, яка домоглася винесення остаточного судового рішення проти держави, не можна вимагати ініціювання окремого провадження з його примусового виконання. Відповідний державний орган, який було належним чином поінформовано про таке судове рішення, повинен вжити всіх необхідних заходів для його дотримання або передати його іншому компетентному органу для виконання. Відповідно необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов`язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Саме на державу покладено обов`язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції. Держава не може виправдовувати нестачею коштів невиконання судових рішень, винесених проти неї або проти установ чи підприємств, які перебувають в державній власності або контролюються державою. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність заміни сторони у виконавчому провадженні №30443544 з Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Керуючись ст. 205, 229, 243, 248, 256, 295, 297, 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
УХВАЛИВ:
Заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), зацікавлена особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, боржник: Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська, стягувач: ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження – задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження №30443544 з Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404, код ЄДРПОУ 21782461).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Першого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.І. Суський