Рішення № 101527130, 01.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2021
Номер справи
560/13157/21
Номер документу
101527130
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/13157/21

РІШЕННЯ

іменем України

01 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи з 70% грошового забезпечення. В обґрунтування позову зазначає, що йому призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 90% сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення. У подальшому на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.02.2021 позивачу проведений перерахунок пенсії відповідно до оновленої довідки Хмельницького обласного військового комісаріату, однак відповідач знову зменшив розмір пенсії до 70% грошового забезпечення, застосувавши обмеження максимального її розміру. На звернення про проведення перерахунку пенсії позивач отримав відмову.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження, отримані матеріали пенсійної справи позивача.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що оскільки рішення суду не містило зобов`язань щодо перерахунку пенсії позивача з розрахунку 90% грошового забезпечення, відповідач правомірно перерахував пенсію виходячи з 70 % сум грошового забезпечення. Зазначає, що дія судового рішення вичерпана у зв`язку з проведенням відповідного перерахунку, тому обставини, які були встановлені таким рішенням, не впливають на подальші перерахунки пенсії позивача. Відповідач вважає, що під час нового перерахунку пенсії позивача відповідач не зобов`язаний враховувати розмір відсотків грошового забезпечення, зазначений у попередньому рішенні суду. Також вважає, що ним правомірно застосоване обмеження пенсії, оскільки розмір пенсії позивача перевищував максимальний розмір.

Вирішуючи спір, суд встановив наступне.

Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що ніким не заперечується. Згідно з матеріалами справи на час призначення основний розмір пенсії позивача становив 90% грошового забезпечення з урахуванням вислуги.

Відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення. На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.11.2019 по справі № 560/1547/19 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи із розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому Хмельницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено та надано Головному управлінню оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для проведення нового перерахунку пенсії з 01.04.2019. Головне управління відмовило у перерахунку, після чого позивач звернувся до суду.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі №560/8014/20 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, однак знову ж зі зменшенням до 70% сум грошового забезпечення. Також розмір пенсії позивача був обмежений 10 розмірами прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, що вбачається зі змісту відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 23.09.2021.

07.09.2021 позивач в черговий раз звертався до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії виходячи з 90% грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром, на що одержав повідомлення, з яким не погоджується.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, де суд прийшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку. Постановою Великої Палати Верховного суду від 16.10.2019 року це рішення залишене без змін. Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.

Суд оцінює критично покликання відповідача на те, що оскільки у рішенні суду щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 не було окремо прописане відсоткове значення грошового забезпечення, яке слід враховувати, відповідач правомірно застосував обмеження 70%. У даному випадку висновки суду у справі щодо відсоткового значення пенсії є обов`язковими для відповідача не лише в межах цієї справи, але і під час виникнення / існування інших правовідносин, які пов`язані з пенсійним забезпеченням позивача. Зважаючи на це, відповідач не має права повторно зменшувати відсотковий розмір пенсії позивача, тобто знову вчиняти ті ж самі дії, які вже були визнані судом протиправними.

Крім того, у справі № 560/1547/19 зазначена дата, з якої здійснюється перерахунок та виплата пенсії у розмірі 90% (з 01.01.2018), однак не встановлена будь - яка кінцева або гранична дата, до якої діють ці відсотки. Це означає, що відповідач зобов`язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення незалежно від того, згідно з якою довідкою здійснюється її перерахунок, і що це за перерахунок.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Зважаючи на це, відповідач повинен при кожному наступному перерахунку пенсії позивача застосовувати належний відсоток розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, право на який останній здобув задовго до внесення відповідних змін до закону, а саме 90%.

Що стосується обмеження пенсії позивача максимальним розміром (10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), суд зазначає наступне.

Статтею 10 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб №2262-ХІІ встановлено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до статті 2 Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону №2262-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом викладено у новій редакції частину п`яту статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою встановлено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України від 24 грудня 2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01 січня 2016 (зі змінами, внесеними згідно з Законом України від 06 грудня 2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), було доповнено частину 5 статті 43 Закону №2262-ХІІ наступним положенням: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».

Отже, у період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017 року діяло обмеження максимального розміру пенсії.

У той же час, згідно з пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Це означає, що зазначені положення Закону щодо обмеження максимальним розміром пенсії не можуть застосовуватись до позивача, оскільки пенсію йому було призначено з 2006 року, а не з 01 січня 2016 року.

Крім того, Конституційним Судом України неодноразово визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення законодавства, якими був обмежений максимальний розмір пенсії. Внесення в подальшому змін до Закону шляхом зазначення іншого часового періоду, протягом якого діють обмеження максимального розміру пенсії, по суті суперечить висновкам Конституційного Суду, оскільки вирішальне значення має не період дії обмеження, а сам факт протиправного обмеження права особи на отримання пенсії у належному розмірі.

Як зазначає Верховний Суд у постановах від 06 листопада 2018 у справі № 522/3093/17, від 16 жовтня 2018 у справі № 522/16882/17 та від 03 жовтня 2018 у справі № 753/1216917 зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774 до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для вказаного обмеження. З огляду на це, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій щодо обмеження належної позивачеві пенсії максимальним розміром під час проведення перерахунку, також підлягають задоволенню.

Що стосується виплати підвищення, зі змісту позову з додатками, відповіді на заяву позивача, наданої органом Пенсійного фонду, судом не встановлено наявності належних доказів існування спору щодо відмови у виплаті підвищення у розмірі 100%.

Враховуючи вказане, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року виходячи із розміру 90% грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром (з врахуванням раніше виплачених сум).

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення з 01.04.2019 року та щодо обмеження розміру пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Хмельницького обласного військового комісаріату №ХС-52199 від 10.09.2020 з 01.04.2019 року, виходячи з 90 % сум грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром (з врахуванням раніше виплачених сум).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 грудня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок