
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2252/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся з позовом до Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – відповідач, Херсонський ОТЦК та СП) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та невиплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016р., 2018р. у розмірі місячного грошового забезпечення та зобов`язання нарахувати та виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2016р., 2018р. у розмірі місячного грошового забезпечення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у період з 28.05.2014р. по 01.11.2016р. проходив військову службу у Військовій частині В2604, а з 01.11.2016р. по 06.11.2018р. – у Херсонському обласному військовому комісаріаті (правонаступником є відповідач). При проходженні служби позивач звертався до командира наведеної в/ч та керівництва Херсонського ОВК із рапортами про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016р., 2018р. у розмірі місячного грошового забезпечення. Проте, станом на момент виключення з означеної в/ч (01.11.2016р.) та з Херсонського ОВК (06.11.2018р.) позивачу запитувану ним матеріальну допомогу не було виплачено, що на думку останнього є порушенням його прав.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 25.05.2021р. позов залишений без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви щодо надання доказів звернення позивача до відповідача з рапортами про виплату матеріальних допоміг, а також надання поважних причин пропуску строку звернення до суду.
З причин не виконання вимог суду, ухвалою Херсонського ОАС від 14.06.2021р. позовну заяву повернуто позивачу на підставі п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11.08.2021р. ухвалу Херсонського ОАС від 14.06.2021р. про повернення позовної заяви скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.09.2021р. справу розподілено на суддю Гомельчука С.В., що пояснюється перебуванням головуючої по справі №540/2252/21 - судді Ковбій О.В. у відпустці.
Ухвалою суду від 14.09.2021р. відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позовну заяву від 01.10.2021р. відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що запитувана позивачем матеріальна допомога виплачується за заявочним принципом, тобто обумовлена поданням рапорту військовослужбовцем. Стверджує, що позивач під час проходження служби таких рапортів не подавав, у зв`язку із чим у відповідача не було обов`язку виплачувати відповідну допомогу.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 у період з 28.05.2014р. по 01.11.2016р. проходив військову службу у Військовій частині В2604.
Наказом командира Військовій частині В2604 від 01.11.2016р. №306 позивача було виключено зі списків особового складу даної в/ч і всіх видів забезпечення та переведено до Херсонського обласного військового комісаріату (правонаступником є Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки).
З 01.11.2016р. по 06.11.2018р. позивач проходив військову службу в Херсонському обласному військовому комісаріаті.
Наказом військового комісара Херсонського ОВК від 06.11.2018р. №285 позивача було виключено зі списків особового складу комісаріату і всіх видів забезпечення.
Підставою для звернення до суду з даним позовом стало те, що під час проходження військової служби відповідачем не було виплачено позивачу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2016 рік та за 2018 рік у розмірі місячного грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини у даній справі, а саме правове регулювання правового статусу військовослужбовців та членів їх сімей регулює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із приписами ч. ч. 1-4 ст. 9 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, ліцеїстам та вихованцям військових оркестрів, а також порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби визначався Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008р. №260 (яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Інструкція №260).
Відповідно до пункту 1.2. Інструкції №260 грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями, додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців установлюються відповідно до чинного законодавства.
Як передбачено п. 1.9. Інструкції №260 грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини на грошове забезпечення військовослужбовців.
Грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується за місцем штатної служби в поточному місяці за минулий.
Військовослужбовцям, які виключаються зі списків особового складу військової частини, грошове забезпечення виплачується до дня виключення включно.
Відповідно до п. 1.10. Інструкції №260 грошове забезпечення, що належить військовослужбовцю і своєчасно не виплачене йому або виплачене в меншому, ніж належало, розмірі, виплачується за весь період, протягом якого військовослужбовець мав право на нього, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років із дня виникнення права на їх отримання.
Згідно п. 33.1 Інструкції №260 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Матеріальна допомога надається військовослужбовцям за їх заявою за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому розміру допомоги (п. 33.2 Інструкції №260).
Відповідно до п. 33.3 вказаної Інструкції розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Під час виплати зазначеної допомоги військовослужбовцям, які перебувають у розпорядженні, та тим, які на день підписання наказу про надання цієї допомоги звільнені від посад, до місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються оклад за військовим званням, посадовий оклад та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення) з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення, які отримували військовослужбовці за останніми штатними посадами, що ними займалися.
Відповідно до п. 1 наказу Міністра оборони України "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" №44 від 27.01.2016р. визначено, що (далі – Наказ №44), наказано витрати на грошове забезпечення військовослужбовців здійснювати за нормами, установленими законодавством України, у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення та дотримуватися такого порядку щодо виплат: у першу чергу - щомісячне грошове забезпечення військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції; у другу - щомісячне грошове забезпечення іншим військовослужбовцям та розрахунки зі звільненими військовослужбовцями; у третю - грошова допомога для оздоровлення; у четверту - інші одноразові додаткові види грошового забезпечення (за наявності коштів).
За приписами п. 3 Наказу №44 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань виплачувати за окремим рішенням Міністра оборони України.
Відповідно до п. 7 р. 24 наказу Міністра оборони України "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2018 році" №260 від 07.06.2018р. (далі – Наказ №260) визначено, що розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, порядок її виплати встановлюються за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Виплата матеріальної допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця на підставі наказу командира (начальника), а командиру (начальнику) - наказу вищого командира (начальника) за підпорядкованістю із зазначенням у ньому розміру допомоги (п. 9 Наказу №260).
Аналізуючи вищевказані правові норми, суд зазначає, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань надається особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, за їх заявою та на підставі наказу командира один раз на рік в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, який установлюється за рішенням Міністра оборони України, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, один раз рік надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Максимальний розмір цієї допомоги дорівнює місячному грошовому забезпеченню, але може бути і менше. Однак, ця виплата не є обов`язковою та фіксованою. Її розмір встановлюється щороку рішенням Міністра оборони України, виходячи з кошторису та наявного фонду грошового забезпечення. Командир приймає рішення щодо виплати матеріальної допомоги за результатами розгляду рапорту військовослужбовця.
Суд звертає увагу на те, що докази, які б підтверджували, що позивач звертався до своїх командирів за підпорядкованістю із рапортами про виплату йому матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2016р., 2018р., матеріали справи не містять і копії таких рапортів позивачем до позову не додавались, а відповідач про подання таких рапортів заперечує.
Крім того, суд зауважує, що розділ XXXIII "Правила виплати матеріальної допомоги" Інструкції N 260 не містить норм щодо обов`язку виплати при звільненні матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Натомість, проведення відповідної виплати обумовлене поданням військовослужбовцем рапорту керівнику за підпорядкуванням, тобто лише за заявочним принципом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як передбачено ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суддя
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08196988, 73003, м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 21) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гомельчук
кат. 106030000