
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3254/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку загального позовного провадження за правилами письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради Херсонської області, виконавчого комітету Обухівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 , звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради в якій просить суд: визнати протиправними рішення Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради № 50 від 04.07.2019 року щодо припинення виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини у період з липня 2019 по серпень 2020 року та зобов`язати відповідача виплатити ОСОБА_1 допомогу при народжені дитини у період з липня 2019 року по серпень 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивачки народилась донька, у зв`язку із чим призначено допомогу у сумі - 10320 грн. одноразово та з 01.01.2019 року по 31.12.2021 року - 860 грн. щомісячно. Однак, 04.07.2019 року відповідачем прийнято рішення № 50 про припинення виплат допомоги по причині неможливості здійснити контроль за цільовим використанням коштів. Не погоджуючись з даним рішенням позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою від 12.07.2021 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
22.07.2021 року від відповідача по справі надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти позовних вимог заперечував. крім того, повідомив, що Рішенням управління від 27.02.2020 року № 122 особову справу закрито та направлено до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для переводу виплати за фактичним місцем проживання. Управління не має можливості надати суду копії матеріалів справи ОСОБА_1 оскільки справа направлена до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради.
06.08.2021 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою від 08.10.2021 року судом вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, продовжено строку підготовчого засідання на 30 днів, залучено в якості відповідача-2 виконавчий комітет Обухівської міської ради та призначено підготовче засідання на 29.10.2021 року.
22.10.2021 року від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву.
Ухвалою від 29.10.2021 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до розгляду по суті на 26.11.2021 року.
02.11.2021 року від відповідача 2- надійшов відзив на позовну заяву.
Ухвалою від 26.11.2021 року судом вирішено подальший розгляд справи проводити в порядку письмово провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась донька ОСОБА_2 .
11.02.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради із заявою про призначення допомоги при народженні дитини.
Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради прийнято Рішення від 11.02.2019 року про призначення ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини у розмірі з 01.12.2018 року по 31.12.2018 року - 10320 грн., з 01.01.2019 по 31.12.2021 року - по 860 грн.
Відповідно до повідомлення про припинення надання соціальної допомоги та відшкодування надміру виплачених державних коштів від 11.06.2019 року ОСОБА_1 повідомлено про припинення виплати допомоги при народженні дитини з 01.07.2019 року у зв`язку із відсутністю позивача за місцем проживання.
24.06.2019 року прийнято розпорядження про зупинення виплати позивачу до з`ясування обставин, яке винесено на підставі акта від 11.06.2019 року, відповідно до якого з`ясовано, що ОСОБА_1 , зі слів родичів, за адресою: АДРЕСА_1 , не проживає, на телефоні дзвінки не відповідає. У зв`язку із чим встановити факт спільного проживання дитини і матері, а також цільового використання державної допомоги при народженні дитини не можливо.
04.07.2019 року відповідачем -1 прийнято розпорядження №50 про припинення виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 відповідно до акту від 04.07.2019 року, відповідно до якого: зі слів родичів, які проживають за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 проживає в с.м.т Любимівка, на телефоні дзвінки не відповідає. У зв`язку із чим встановити факт спільного проживання дитини і матері, а також цільового використання державної допомоги при народженні дитини не можливо.
Рішенням УПСЗН Каховської міської ради від 30.07.2019 року №179 скасовано розпорядження №50 про відмову в призначені допомоги.
Також, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до запиту виконавчого комітету Обухівської міської ради від 18.02.2020 року № 452/05-08 витребувано особову справу отримувача допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 у зв`язку із зміною місця проживання останньої.
УПСЗН Обухівської міської ради прийнято рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 25.08.2020 відносно ОСОБА_1 .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 13 Закон України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 №2402-ІІІ з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та іншими законами України.
Відповідно до ст. 3 Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 №2811-ХІІ призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.
Відповідно до ст. 10 Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 №2811-ХІІ допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751
Пунктом 10 допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Пунктом 12 передбачено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Відповідно до п. 13 контроль за цільовим використанням державної допомоги здійснюється працівниками центрів соціальних служб або уповноваженою особою, визначеною виконавчим органом ради об`єднаної територіальної громади, в межах повноважень.
У разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.
Державна допомога сім`ям з дітьми виплачується щомісяця за вибором матері (батька, опікуна, піклувальника чи усиновлювача), якій (якому) призначено таку допомогу, через виплатні об`єкти АТ "Укрпошта" за місцем проживання або шляхом перерахування коштів на її (його) особовий рахунок, відкритий в установі уповноваженого банку (пункт 52).
У разі зміни місця проживання одержувача державної допомоги сім`ям з дітьми виплата її продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання або відбування покарання з місяця звернення (пункт 54).
Так, з урахуванням того, що Порядком № 1751 передбачений контроль за цільовим використанням державної допомоги, який було здійснено службовими особами УПСЗН Каховської міської ради, за результатами якого складено акти, відповідно до яких факт догляду за дитиною та цільове використання коштів підтвердити не вдалось, суд приходить до висновку, що відповідач-1 при прийняті оскаржуваного розпорядження діяв у межах та у спосіб визначений чинним законодавством.
Оскільки суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправним рішення УПСЗН Каховської міської ради № 50 від 04.07.2019 року, відповідно до якого зупинено виплату позивачу, то вимога позивача про зобов`язання відповідача виплатити ОСОБА_1 допомогу при народжені дитини у період з липня 2019 року по серпень 2020 року, також задоволенню не підлягає, так як є похідною від первісної.
Оцінюючи наявні докази, суд дотримується позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив у пункті 53 рішення у справі "Федорченко та Лозенко проти України", відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом".
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.74 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі ч. 1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Проаналізувавши надані сторонами докази та норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, свою позицію довів та обґрунтував. Натомість, позивачка не надала достатньо належних та допустимих доказів, щодо протиправності дій відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради Херсонської області (код ЄДРПОУ 22761432, 74800, м.Каховка, вул. Карла Маркса, 103), виконавчого комітету Обухівської міської ради (код ЄДРПОУ 37361855, 08703, Київська область, м.Обухів, вул. Каштанова, 13, корп.1) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.К. Василяка
кат. 112030400