
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5185/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Генічеської міської ради, Виконавчого комітету Генічеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Генічеської міської ради (далі – відповідач-1, Генічеська міськрада), Виконавчого комітету Генічеської міської ради (далі – відповідач-2, виконком Генічеської міськради), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Генічеської міськради щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду клопотання позивача від 14.07.2021р. безоплатно у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1118 га, кадастровий номер 6522186500:01:001:1301 за адресою: Херсонська область, Генічеський район, с. Щасливцеве, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель комунальної власності житлової та громадської забудови на території Генічеської міської територіальної громади;
- зобов`язати Генічеську міськраду прийняти рішення на найближчій сесії про надання безоплатно у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1118 га, кадастровий номер 6522186500:01:001:1301 за адресою: с. Щасливцеве, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель комунальної власності житлової та громадської забудови на території Генічеської міської територіальної громади;
- зобов`язати Генічеську міськраду подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;
- стягнути з Генічеської міськради судові витрати на користь ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що в травні 2021р. звернувся до Генічеської міськради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1118 га, кадастровий номер 6522186500:01:001:1301 за адресою: с. Щасливцеве, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель комунальної власності житлової та громадської забудови на території Генічеської міської територіальної громади. 27.05.2021р. Генічеською міськрадою прийнято рішення про затвердження вказаного проекту землеустрою, проте всупереч приписам ч. 9 ст. 118 ЗК України, у рішенні не зазначено про надання земельної ділянки позивачу у власність. Листом міськради від 06.07.2021р. позивача повідомлено про необхідність надання паспорта громадянина України для розгляду означеного питання. Позивачем надіслано паспорт відповідачу-1 із заявою про передачу земельної ділянки у власність. Документи отримано міськрадою 15.07.2021р., проте станом на момент звернення позивача до суду із позовною заявою, рішення за його заявою не прийнято. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 15.09.2021р. у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачі правом на подачу відзиву не скористалися, натомість був належним чином повідомлені про розгляд справи.
Відтак, згідно приписів ст. 162 КАС України, суд здійснюватиме розгляд даної справи за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні документи та матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено, що 27.05.2021р. Генічеською міськрадою прийнято рішення №555 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення гр. ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1118 га, кадастровий номер 6522186500:01:001:1301 за адресою: с. Щасливцеве, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель комунальної власності житлової та громадської забудови на території Генічеської міської територіальної громади.
Листом міської ради від 06.07.2021р. позивача повідомлено про необхідність подання його паспорта громадянина України для розгляду питання щодо передачі вказаної земельної ділянки безоплатно у власність.
14.07.2021р. позивачем на адресу міськради надіслано його паспорт громадянина України та заяву про передачу вказаної вище земельної ділянки у власність.
Документи отримано уповноваженою особою міськради 15.07.2021р., що підтверджується роздруківкою трекінгу із сайту АТ «Укрпошта» за номером 7304001347009.
Відповіді та/або рішення за результатами розгляду заяви від 14.07.2021р. позивач не отримав.
Вважаючи означену поведінку відповідача-1 протиправною бездіяльністю, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п."б" ч. 1 ст. 80 ЗК України суб`єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
За приписами ст. 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначенні у ст. 116 ЗК України.
Так, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч. ч. 1, 2, 3 ст. 116 ЗК України).
У ст. 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, зокрема, для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
З огляду на це, позивач, який є громадянином України, має право на набуття права власності на земельну ділянку для будівництва індивідуального гаража.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч. 9 ст. 118 ЗК України).
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч. 10 ст. 118 ЗК України).
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. №280/97-ВР (далі – Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно ч. ч.1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або відмову у затвердженні такого проекту землеустрою та передачі ділянки у власність є повноваженнями міської ради, що реалізовується, шляхом розгляду на пленарному засіданні міської ради, за результатами якого приймається рішення.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що у рішенні від 27.05.2021р. №555 відповідачем-1 вказано про затвердження проекту землеустрою щодо відведення позивачу відповідної земельної ділянки, проте питання щодо надання її у власність залишилося не вирішеним, що суперечить приписам ч. 9 ст. 118 ЗК України, та в той же час свідчить про допущену відповідачем-1 бездіяльність, яка полягає у не розгляді заяви позивача від 14.07.2021р. (отриманої відповідачем 15.07.2021р.), позаяк жодного рішення за результатами розгляду означеної заяви відповідачем-1 не прийнято.
Суд зауважує, що відповідач, розглядаючи заяву позивача, повинен був прийняти одне з двох рішень: затвердити проект землеустрою з наданням земельної ділянки у власність або надати мотивовану відмову у його затвердженні та передачі ділянки у власність з підстав, прямо визначених Земельним кодексом України. При цьому, результат розгляду відповідної заяви повинен оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення.
Відсутність належним чином оформленого рішення Генічеської міської ради про відведення земельної ділянки у власність або про відмову у відповідному наданні після спливу встановленого законом двотижневого строку розгляду клопотання особи, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо належного виконання свого обов`язку з прийняття рішення за наслідками розгляду заяви позивача.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Таким чином, наслідком встановлення протиправної бездіяльності відповідача є зобов`язання останнього розглянути заяву позивача від 14.07.2021р. про надання безоплатно у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1118 га, кадастровий номер 6522186500:01:001:1301 за адресою: с. Щасливцеве, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель комунальної власності житлової та громадської забудови на території Генічеської міської територіальної громади та прийняти рішення по зазначеній заяві відповідно до чинного законодавства.
В той же час позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача передати земельну ділянку у власність не підлягають задоволенню, оскільки Генічеська міська рада не прийняла жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача від 14.07.2021р., а тому відсутні підстави (без дотримання встановленої законом процедури) зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати наперед визначене рішення та фактично підміняти відповідний орган місцевого самоврядування.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача-1 подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Так як позивачем не надано доказів, які б свідчили про можливість невиконання рішення суду відповідачем-1, суд приймає рішення про відмову у задоволенні наведеної вимоги позивача.
Частиною 1 ст. 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Судовий збір позивачу не відшкодовується, так як в силу приписів ч. 5 т. 8 ЗУ «Про судовий збір», позивач звільнений від його сплати.
Питання відшкодування позивачу витрат на правничу допомогу не вирішується згідно заяви його представника від 03.11.2021р.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суддя
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 35248359, 75500, Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Міська, 8), Виконавчого комітету Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 04060008, Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Міська, 8) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Генічеської міської ради щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.07.2021р. про надання безоплатно у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1118 га, кадастровий номер 6522186500:01:001:1301 за адресою: Херсонська область, Генічеський район, с. Щасливцеве, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель комунальної власності житлової та громадської забудови на території Генічеської міської територіальної громади.
Зобов`язати Генічеську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.07.2021р. про надання безоплатно у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1118 га, кадастровий номер 6522186500:01:001:1301 за адресою: Херсонська область, Генічеський район, с. Щасливцеве, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель комунальної власності житлової та громадської забудови на території Генічеської міської територіальної громади та прийняти рішення по зазначеній заяві відповідно до чинного законодавства.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гомельчук
кат. 109020100