Рішення № 101527012, 24.11.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2021
Номер справи
540/5207/21
Номер документу
101527012
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5207/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Скадовської міської ради Херсонської області, Виконавчого комітету Складовської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі – позивачка) звернулась до суду з позовом до Скадовської міської ради Херсонської області (далі – відповідач-1, Скадовська міськрада), Виконавчого комітету Складовської міської ради (далі – відповідач-2, виконком Скадовської міськради), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Скадовської міськради щодо не внесення на розгляд пленарного засідання сесії клопотання ОСОБА_1 від 01.06.2021р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 1000 кв. м. (0.10 га), для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати Скадовську міськраду на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути клопотання ОСОБА_1 від 01.06.2021р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 1000 кв. м. (0.10 га), для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 і прийняти рішення із врахуванням висновків суду;

- стягнути з виконавчого комітету Скадовської міськради судові витрати, пов`язані з розглядом справи в сумі 908 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачкою подано до Скадовської міськради заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо вказаної земельної ділянки від 01.06.2021р. Заяву міськрада отримала 07.06.2021р., проте у місячний строк з дня реєстрації заяви орган місцевого самоврядування не прийняв жодне із рішень у відповідності до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, як і не прийняв відповідного рішення станом на момент звернення позивачки до суду із позовною заявою. Наведену бездіяльність позивачка вважає протиправною, такою що грубо порушує її право на відведення земельної ділянки у власність, передбачене ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, у зв`язку із чим звернулась до суду.

Ухвалою від 15.09.2021р. провадження у справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Зі змісту поданого до суду відзиву, слідує, що відповідач не погоджується із доводами, викладеними у позові, посилаючись на приписи Закону України від 21.05.1997р. №280/97-ВР стверджує, що розгляд заяви позивачки включено до порядку денного 17 сесії сільради 8 скликання, яке відбувалось 05.08.2021р. За результатами розгляду питання щодо надання позивачці запитуваного нею дозволу, рішення прийнято не було, так як при голосуванні дане питання не набрало необхідної кількості голосів депутатів міськради, достатньої для позитивного прийняття рішення. Відтак, заяву розглянуто в передбачені законодавцем терміни. На думку відповідача, сукупність наведених обставин свідчить на користь висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 подала до Скадовської міської ради заяву від 01.06.2021р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 1000 кв. м. (0.10 га), для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 .

Заяву отримано уповноваженим представником міської ради 07.06.2021р., що трекінгом відстеження «Укрпошти».

З матеріалів справи слідує, що заява позивачки розглядалася на засіданні 17-ій сесії Скадовської міської ради 8 скликання, що відбулася 05.08.2021р., проте так як рішення не набрало достатньої кількості голосів депутатів, рішення не було прийняте.

Позивачка вважає таку поведінку міської ради протиправною бездіяльністю, що послугувало підставою для її звернення до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За змістом положень ст. 122 ЗК України, вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Частинами 6, 7 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених норм свідчить на користь висновку про те, що за результатами розгляду клопотання особи, що бажає отримати у власність земельну ділянку, яке розглядається у місячний строк, відповідний розпорядник цієї ділянки (у даному випадку Скадовська міська рада) зобов`язаний прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовано відмовити у наданні відповідного дозволу.

З наданих до суду результатів поіменного голосування за пункт 1.4 проекту №29 вбачається, що питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) ( ОСОБА_1 ) розглядалось на 17 сесії Скадовської міської ради 8 скликання. За надання дозволу проголосували – 0. Проти – 1. Утрималось – 22. Не голосували – 2. Відсутні – 2. Всього – 27. За результатами відкритого поіменного голосування рішення не прийнято.

Таким чином, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або про відмову в цьому Скадовською міськрадою не приймалося. Суд вважає, таку бездіяльність протиправною.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Фактично суд зв`язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо обраний позивачем спосіб захисту є недостатнім для повного захисту його прав, свобод та інтересів або якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування ч. 2 ст. 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне, з метою повного захисту прав і інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Скадовської міськради щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивачки про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 1000 кв. м. (0.10 га), для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 .

Слід звернути увагу і на те, що суд не може перебирати на себе повноваження Скадовської міськради з питань регулювання земельних відносин, вирішуючи замість відповідача-1, які рішення він повинен приймати, але не позбавлений можливості зобов`язати останнього розглянути спірне питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та прийняти за результатами такого розгляду рішення у відповідності до вимог чинного законодавства ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.

Оцінка судом обставин справи базується на наданих доказах, їх належності та переконливості, в поєднанні з принципами КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України).

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 242 - 246, 250, 255, 295, 382 КАС України, суддя

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Скадовської міської ради Херсонської області (код ЄДРПОУ 26285017, 75700, Херсонська обл., Скадовський район, м. Скадовськ, вул. Гагаріна, 63), Виконавчого комітету Складовської міської ради (код ЄДРПОУ 04059935, 75700, Херсонська обл., Скадовський район, м. Скадовськ, вул. Гагаріна, 63) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Скадовської міської ради Херсонської області щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.06.2021р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 1000 кв. м. (0.10 га), для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Скадовську міську раду Херсонської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.06.2021р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 1000 кв. м. (0.10 га), для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань з Скадовської міської ради Херсонської області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Гомельчук

кат. 109020100