
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 листопада 2021 року № 520/15670/21
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання – Гриньків В.О.,
за участю представника відповідача – Шевченко А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Чугуївський авіаційний ремонтний завод" (мр-н Авіатор, буд. 162, м.Чугуїв, Харківська область, 63501, код ЄДРПОУ 08305644) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач Державне підприємство "Чугуївський авіаційний ремонтний завод" з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, в якому просить суд скасувати Рішення №00119102413 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 22.06.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ГУ ДПС було винесено рішення від 22.06.2021 № 00119102413 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 227004,82 грн, в тому числі штрафна санкція в сумі 196929,92 грн та пеня в сумі 30074,90 грн. ДП «ЧАРЗ» не погодилось з вказаним рішенням та оскаржило його до ДПС України. Рішенням про результати розгляду скарги від 27.09.2021 № 17378/6/99-00-06-02-01-06 в задоволенні скарги було відмовлено. Позивач зазначає, що вказане рішення є протиправним, посилаючись на положення п. 9-11.1, 9-11.2 Розділу VIIІ "Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", якими визначено, зокрема, що тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються за такі порушення, вчинені у періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року, зокрема, несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Ухвалою суду від 25.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено справу до розгляду в підготовчому засіданні.
Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив на адміністративний позов, в якому в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що підприємством несвоєчасно сплачено задекларовані до сплати суми ЄСВ у листопаді, грудні 2019 року та березні 2020 року. Граничний термін сплати по декларації за січень 2020 від 10.03.2020 № 9045196322 - 21.02.2020. Тобто, сплата сум, задекларованих позивачем за січень 2020 року, з 22.02.2020 вже вважається порушенням податкового законодавства та не підпадає під дію п. 9-11.1, 9-11.2 Розділу VIIІ "Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 та є порушенням, яке вчинено до 01 березня 2020 року. Отже, підприємством несвоєчасно сплачено задекларовані суми до сплати у листопаді, грудні 2019 року та березні 2020 року, тобто за межами періоду, визначеному п. 9-11.1, 9-11.2 Розділу VIIІ (Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
Протокольною ухвалою суду від 20.10.2021 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
В судове засідання представник позивача не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив, клопотань не надав.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З огляду на вказане, судом вирішено розглядати справу за відсутності представника позивача.
Представник відповідача Шевченко А.А. - в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, просила суд в задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у відзиві, посилаючись на правомірність винесеного рішення.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
За даними інтегрованої картки платника ДП «ЧАРЗ» нараховано ЄСВ за жовтень 2019 року в сумі 754202,70 грн (декларація за жовтень 2019 року від 11.11.2019 № 9261290903) по строку сплати 21.11.2019; за січень 2020 року задекларовано ЄСВ до сплати в сумі 820 058,25 грн (декларація за січень 2020 від 10.03.2020 № 9045196322) по строку сплати - 21.02.2020.
Фактична сплата задекларованої суми ЄСВ за жовтень 2019 здійснена таким чином:
26.11.2019 в сумі 41411,01 грн, 27.11.2019 в сумі 4720,00 грн, 29.11.2019 в сумі 9612,00 грн, 03.12.2019 в сумі 880,00 грн, 04.12.2019 в сумі 4410,56 грн, 06.12.2019 в сумі 2347,00 грн, 10.12.2019 в сумі 10494,00 грн, 21.12.2019 в сумі 680328,03 грн.
Фактична сплата задекларованої суми ЄСВ за січень 2020 здійснена в сумі 820058,25 грн 27.03.2020.
Обставини несвоєчасної сплати задекларованих сум ЄСВ стали підставою для прийняття ГУ ДПС рішення від 22.06.2021 № 00119102413 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 227004,82 грн, в тому числі: штрафна санкція в сумі 196929,92 грн та пеня в сумі 30074,90 грн відповідно до наданого розрахунку.
ДП «ЧАРЗ» не погодилось з вказаним рішенням та оскаржило його до ДПС України. Рішенням про результати розгляду скарги від 27.09.2021р. № 17378/6/99-00-06- 02-01-06 в задоволенні скарги було відмовлено.
Вважаючи прийняте рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, врегульовано Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі Закон № 2464).
Положеннями п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до абзаців 1,2 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 11, 12 ст. 9 Закону №2464).
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно, згідно з ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п.п. 9-11.1, 9-11.2 Розділу VIII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону №2464:
- тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються за такі порушення, вчинені у період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19):
несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів. При цьому абзаци другий та третій пункту 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону щодо такого порушення, вчиненого у період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) року, не застосовується.
протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.
Як вбачається з копії розрахунку штрафної санкції та пені до рішення від 22.06.2021 №00119102413, під періоди, зазначені в п.п. 9-11.1, 9-11.2 Розділу VIII Закону №2464, підпадають лише штрафні санкції в розмірі 46089,38 грн та пеня в розмірі 8296,09 грн, нараховані за період з 21.02.2020 по 27.03.2020.
Суми штрафних санкцій та пені за інші періоди не охоплюються дією п.п. 9-11.1, 9-11.2 Розділу VIII Закону №2464, з огляду на що позивачем не наведено, а судом не встановлено підстав для визнання спірного рішення протиправним та його скасування в цій частині.
Згідно з ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що пеня нараховується за кожний день прострочення платежу.
З огляду на зазначене, стосовно суми пені, застосованої контролюючим органом за період з 01.03.2020 по 27.03.2020 в сумі 6222,07 грн, суд зазначає, що таке нарахування припадає на період, визначений п. 9-11.2 Розділу VIII Закону №2464, у який платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а відтак, відповідачем у цій частині прийнято рішення без врахування положень вказаного пункту Розділу VIII Закону №2464, що порушує права позивача.
Щодо періоду з 21.02.2020 по 29.02.2020, який не входить до періоду, у який платникам єдиного внеску не нараховується пеня відповідно до п. 9-11.2 Розділу VIII Закону №2464, з огляду на що нарахування суми пені за 9 днів з 21.02.2020 по 29.02.2020 в сумі 2074,02 грн є правомірним.
Щодо застосування штрафних санкцій за період з 21.02.2020 по 27.03.2020 суд зазначає наступне.
Період з 01.03.2020 по 27.03.2020 є періодом, в який за вчинення порушень штрафні санкції не підлягали застосуванню.
В той же час, відповідно, до абзаців 1 та 2 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 11, 12 ст. 9 Закону №2464).
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відтак, штрафна санкція застосовується у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум за умови підтвердження факту несвоєчасної сплати ЄСВ, незалежно від кількості днів прострочки, та пов`язана саме з фактом порушення строку сплати.
Період з 01.02.2020 по 29.02.2020 не входить до періоду з 01.03.2020 по 31.03.2020, в який за вчинення порушень штрафні санкції не підлягали застосуванню, та не охоплюється дією п. 9-11.1 Розділу VIII Закону №2464. Днем виникнення порушення є 21.02.2020.
Відтак, штрафні санкції за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді штрафу, розмір якого становить 20 відсотків від своєчасно не сплачених сум (230446,90 грн), визначений контролюючим органом в розмірі 46089,38 грн правомірно.
З огляду на вказане, рішення №00119102413 від 22.06.2021 в частині застосування штрафу за період з 21.02.2020 по 27.03.2020 прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства.
Згідно правової позиції Верховного Суду, висловленої у постанові від 11.11.2019 по справі №803/1672/16, «у випадку встановлення правомірності нарахування частини суми грошового зобов`язання оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням за основним платежем та можливості обрахунку розміру такої суми, суд, в силу наданих процесуальним законом повноважень, не позбавлений можливості скасувати податкове повідомлення-рішення у відповідній частині.»
Вказаний висновок пов`язаний з наявним у суду обов`язком встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін задля дотримання офіційного з`ясування обставин справи як принципу адміністративного судочинства, закріпленого у частині 4 ст. 9 КАС України.
Враховуючи, що Закон України № 533 від 17.03.2020 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким внесено зміни до Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", набрав чинності 18.03.2020, а спірне рішення прийняте в період його дії, відповідач не мав правових підстав для нарахування позивачу пені за період з 01.03.2020 по 27.03.2020, права позивача підлягають відновленню саме у спосіб скасування рішення №00119102413 від 22.06.2021 в частині протиправно нарахованої пені за період з 01.03.2020 по 27.03.2020 в сумі 6222,07 грн.
Відтак, позов підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ч. 3 ст. 139 КАС України пропорційно розміру задоволених позовних вимог шляхом стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суми судового збору, сплаченого при поданні позову, в розмірі 80,97 грн (вісімдесят гривень 97 копійки).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов – задовольнити частково.
Скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області №00119102413 від 22.06.2021 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині пені в сумі 6222,07 грн.
В задоволенні позову в іншій частині – відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ ВП 43983495) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Державного підприємства "Чугуївський авіаційний ремонтний завод" (мрн. Авіатор, буд. 162, м.Чугуїв, Харківська область, 63501, код ЄДРПОУ 08305644) у розмірі 80,97 грн (вісімдесят гривень 97 копійки).
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.
Зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 30.11.2021.
Суддя Білова О.В.