
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
29 листопада 2021 р. справа № 520/20902/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання з повідомленням (викликом) осіб справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої особи ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії , -
встановив:
Позивач, ОСОБА_3 в інтересах неповнолітньої особи ОСОБА_2 , у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання дій Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки внутрішньо переміщеної особи, відповідно до заяви ОСОБА_3 від 23.04.2021 року - протиправними; 2) зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради видати довідку внутрішньо переміщеної особи, відповідно до Постанови КМУ №509 від 01.10.2014 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Аргументуючи ці вимоги зазначив, що владним суб`єктом протиправно відмовлено у видачі його доньки довідки внутрішньо переміщеної особи, оскільки він зі соєю родиною на час виникнення збройного конфлікту проживав за адресою реєстрації у м. Макіївки, де і здійснював свою підприємницьку діяльність.
Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (далі за текстом – адміністративний орган, владний суб`єкт, Управління), з поданим позовом не погодився, надав відзив на позов.
Аргументуючи заперечення зазначив, що Управлінням правомірно відмовлено у видачі довідки внутрішньо переміщеної особі, оскільки не підтверджено факт проживання позивача на території адміністративно - територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення.
Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Установлені судом обставини спору полягають у наступному.
ОСОБА_3 є батьком малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
З відомостей комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 року по справі №520/9770/2020, яке набрало законної сили 22.03.2021 року, ддміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено. Визнано дію Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_3 довідки внутрішньо переміщеної особи – протиправною. Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради видати довідку внутрішньо переміщеної особи, відповідно до Постанови КМУ № 509 від 01.10.2014 року ОСОБА_3 .
На виконання вказаного судового рішення, 22.04.2021 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , видано Управлінням довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 6330-5000355070 за місцем його фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
23.04.2021 р. ОСОБА_3 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, зокрема, з приводу отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - малолітньої доньки ОСОБА_4 .
За наслідками розгляду цього звернення адміністративним органом була вчинена відмова, яка втілена у листі від 30.04.2021р. №06-4044.
Причиною відмови послугувало судження адміністративного органу про те, що двоє дітей ОСОБА_3 народились у м. Харкові та в Управлінні наявні відомості, що з листопада 2013 року родина позивача перебувала на обліку в Управлінні, як отримувачі соціальної допомоги, відповідно переміщення родини на постійне проживання до м. Харкова відбулось раніше ніж 07.04.2014 року, тобто до початку проведення операції об`єднаних сил (антитерористичної операції). Враховуючи зазначене владним суб`єктом зроблено висновок, що обставини переміщення родини позивача на проживання до м. Харкова були зумовлені особистими причинами, а тому статус внутрішньо переміщеної особи, зокрема, на ОСОБА_4 не розповсюджується.
Будь-яких інших мотивів (як-то: неповнота матеріалів звернення чи неприбуття на особистий прийом тощо) у тексті відмови адміністративним органом не наведено.
Факт народження доньки ОСОБА_4 у м. Харкові позивачем не заперечується та визнано у позовній заяві.
Не погодившись із правомірністю вчиненої адміністративним органом відмови щодо видачі ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки внутрішньо переміщеної особи, заявник ініціював даний спір.
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі встановлених судом обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до статті 1 Закону 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частина друга статті 4 Закону № 1706-VII).
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 1706-VII для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.
Згідно з частиною четвертою статті 4 Закону № 1706-VII заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника (далі - заявник).
Заява підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах другому - четвертому цієї частини, яка дає згоду на обробку, використання, зберігання його персональних даних та персональних даних особи, від імені якої подається заява.
Разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини (частина сьома статті 4 Закону № 1706-VII).
Частиною дев`ятою статті 4 Закону № 1706-VII визначено, що порядок збирання та оброблення даних, оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У частині десятій статті 4 Закону № 1706-VII визначено підстави, з яких заявнику може бути відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, зокрема, якщо у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки (пункт 2).
Особа має право звернутися із заявою повторно, якщо у неї з`явилися підстави, визначені у статті 1 цього Закону, або усунуті підстави для відмови у видачі довідки, передбачені цією статтею, чи оскаржити рішення про відмову у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до суду.
Частинами першою та другою статті 4-1 Закону № 1706-VII визначено, що Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб.
Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, є відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509).
Пунктом 2 Порядку № 509 визначено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Відповідно до п.4 Порядку № 509 під час подання заяви про взяття на облік заявник пред`являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім`ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо).
Системним аналізом вищевикладених норм чинного законодавства встановлено, що Законом № 1706-VII, Порядком № 509 визначено вичерпний перелік підстав, з яких може бути відмовлено особі у видачі довідки внутрішньо переміщеної особи.
Таких обставин під час розгляду справи судом не встановлено.
Разом з тим, згідно з відмітки паспорта ОСОБА_1 , з 29 серпня 2012 року позивач зареєстрований 29.08.2012 року за адресою « АДРЕСА_2 .».
Також в матеріалах справи міститься довідка про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 20.06.2014 року в якій зазначено, що за адресою АДРЕСА_3 . до складу сім`ї / зареєстрованих / входять: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 – жінка, ОСОБА_4 - донька, ОСОБА_7 – син, ОСОБА_8 – син.
Згідно довідки №26 про реєстрацію особи громадянином України від 30.01.2015 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , набула громадянство України згідно з рішенням ГУ ДМС України в Донецькій області віл 30.01.2015р.
Також, ОСОБА_3 з 22.07.2002р. по 26.01.2017 року був зареєстрований як фізична особа-підприємець за адресою: АДРЕСА_4 ; місце проведення державної реєстрації - Виконавчий комітет Донецької міської ради, а знятий з реєстрації - державним реєстратором Макіївського міського управління юстиції Донецької області, що підтверджується свідоцтвом серії НОМЕР_2 , випискою серії НОМЕР_3 та повідомленням №12-2343-203 від 26.01.2017р.
Таким чином, в матеріалах справи достатньо доказів, що підтверджують проживання ОСОБА_1 разом з малолітньою донькою ОСОБА_4 на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення.
Крім того, ОСОБА_3 - батько малолітньої доньки ОСОБА_4 , документовано довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.04.2021р. №6330-5000355070.
Згідно ч.3 ст. 16 Загальної декларації прав людини, сім`я є природним і основним осередком суспільства і має право на захист з боку суспільства та держави.
Частиною 1 ст.9 Конвенції про права дитини передбачено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини.
Відповідно до ч.7 ст.7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 150 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Отже, оскільки батько малолітньої доньки ОСОБА_4 документований довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, то це зумовлює відсутність перепон для видачі такої ж самої довідки його малолітній доньки, яка не може проживати в іншому місці ніж її батько.
При цьому, докази народження дітей в м. Харкові та те, що з листопада 2013 року родина перебувала на обліку в Управлінні, як отримувач соціальної допомоги, не підтверджують недостовірність поданих позивачем відомостей, а саме інформацію щодо дати переміщення до м. Харкова в 2014 року з м. Макіївка.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При цьому, суд зважає, що у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 07.11.2019р. по справі № 826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18) обов`язковою умовою визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-78, 90, 211 КАС України, суд зазначає, що владний суб`єкт у спірних правовідносинах не забезпечив дотримання ч.2 ст.19 Конституції України, позаяк обставини фактичної дійсності з`ясував неповно, норму права визначив неналежну, положення цієї норми права витлумачив невірно.
У спірних правовідносинах допущені владним суб`єктом недоліки у реалізації владної управлінської функції спричинили настання негативних наслідків, що є визначеною процесуальним законом підставою для задоволення позову.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом – Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі “Гарсія Руїз проти Іспанії”, від 22.02.2007р. у справі “Красуля проти Росії”, від 05.05.2011р. у справі “Ільяді проти Росії”, від 28.10.2010р. у справі “Трофимчук проти України”, від 09.12.1994р. у справі “Хіро Балані проти Іспанії”, від 01.07.2003р. у справі “Суомінен проти Фінляндії”, від 07.06.2008р. у справі “Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії”) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у видачі довідки внутрішньо переміщеної особи, відповідно до заяви ОСОБА_3 від 23.04.2021 року.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ - 25864181, адреса - 61121, м. Харків, пр. Тракторобудівників, 144) видати довідку внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509.
Роз`яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).
Суддя О.В. Старосєльцева