
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2021 року Справа № 480/8188/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8188/21 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1" про стягнення штрафу,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області (далі - позивач), звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1" (далі - відповідач), в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСУРС ЛТД-1" на користь Сумської МТГ штраф за порушення законодавства про рекламу на загальну суму 11866,00 грн.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що у зв`язку з порушенням відповідачем законодавства про рекламу, до нього було застосовано штраф, який у добровільному порядку не сплачено.
Ухвалою суду від 03.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін. Цією ж ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Копію ухвали суду отримано відповдачем 08.09.2021 (а.с. 43), однак на час розгляду даної справи, відзиву на позову до суду не надано.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задовольнню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що в ході здійснення контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами щодо захисту прав споживачів реклами та вимог до її змісту 25.05.2021 службовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області було встановлено, що в торгівельному залі магазину "ТНЦ", де здійснює підприємніцьку діяльність ТОВ "Ресурс ЛТД" за адресою: м. Суми, вул. Горького, 5А, на боковій поверхні холодильного обладнання нанесено зображення пляшки пива "Чернігівське світле" зверху зображення торгівельної марки та напису "Чернігівське", знизу "Народжене в Україні. Споживай відповідально". З даного приводу був складений протокол №000106 від 26.05.2021 про порушення законодавства про рекламу (ч.ч. 2., 7 ст. 22 Закону України "Про рекламу") (а.с. 7) та прийняте рішення №102 від 26.05.2021 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с. 14).
28.05.2021 позивачем на адресу місцезнаходження відповідача направлено вимогу №6208-05.1/21 від 27.05.2021, в якій зазначено встановлені порушення, повідомлено про можливість надання письмових пояснень, зобов`язано надати у термін до 18.06.2021 інформацію про вартість розповсюдженої реклами, а також повідомлено про розгляд на 23.06.2021 о 10.00 год. справи відносно відповідача про порушення законодавства про рекламу Дана вимога вручена вдповідачу 31.05.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 17).
Однак інформації про вартість розповсюдженої реклами у відповідь на запит відповідач до ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області не надав.
Враховуючи ненадання інформації про вартість реклами та неможливості встановлення вартості реклами на підставі ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області №000098 від 23.06.2021 на відповідача накладено штраф у розмірі 5083 грн. (а.с.19).
Рішення №000098 від 23.06.2021 було вручено суб`єкту господарювання 25.06.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 20).
Також 25.05.2021 службовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області було встановлено, що в торгівельному залі магазину "ТНЦ", де здійснює підприємніцьку діяльність ТОВ "Ресурс ЛТД" за адресою: м. Суми, вул. Горького, 5А, на боковій поверхні холодильного обладнання нанесено зображення пляшки пива "Оболонь світле" та напис знизу "Пиво твоєї Батьківщини". З даного приводу був складений протокол 000105 від 26.05.2021 про порушення законодавства про рекламу (ч. 7 ст. 22 Закону України "Про рекламу") (а.с. 21) та прийняте рішення №101 від 26.05.2021 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с. 22).
28.05.2021 позивачем на адресу місцезнаходження відповідача направлено вимогу №6209-05.1/21 від 27.05.2021, в якій зазначено встановлені порушення, повідомлено про можливість надання письмових пояснень, зобов`язано надати у термін до 18.06.2021 інформацію про вартість розповсюдженої реклами, а також повідомлено про розгляд на 23.06.2021 о 10.00 год. справи відносно відповідача про порушення законодавства про рекламу Дана вимога вручена вдповідачу 31.05.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 25).
Однак інформації про вартість розповсюдженої реклами у відповідь на запит відповідач до ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області не надав.
Враховуючи ненадання інформації про вартість реклами та неможливості встановлення вартості реклами на підставі ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області №000099 від 23.06.2021 на відповідача накладено штраф у розмірі 5083 грн. (а.с. 27).
Рішення № 000099 від 23.06.2021 було вручено суб`єкту господарювання 30.06.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 28).
У зв`язку з ненаданням відповідачем відповіді на вимоги №6208-05.1/21 та №6208-05.1/21 від 27.05.2021 службовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області було складено протокол про порушення законодавства про рекламу №122 від 24.06.2021 (а.с. 29) та прийнято рішення № 000125 від 24.06.20201 про початок розгляду справи (а.с. 30).
29.06.2021 позивачем на адресу місцезнаходження відповідача було направлено вимогу №7644-05.1/21 від 29.06.2021 про надання відповідної інформації та попереджено про відповідальність за її ненадання або подання завідомо недостовірної інформації у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Одночасно відповідача повідомлено про розгляд справи 14.07.2021 о 10:00 год.
Зазначена вимога була направлена суб`єкту господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується копіями квитанцій від 29.06.2021 (а.с. 32). Однак, не була повернута у зв`язку із закінченням встановленого терміну зберігання (а.с. 33).
Враховуючи ненадання інформації про вартість реклами та неможливості встановлення вартості реклами на підставі ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області №000099 від 23.06.2021 на ТОВ "Ресурс ЛТД" накладено штраф у розмірі 5083 грн. (а.с. 27).
Враховуючи ненадання інформації про вартість реклами на підставі ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області прийнято рішення, №000114 від 14.07.2021, яким на відповідача накладено штраф у розмірі 1700 грн. (а.с. 34) та винесено приписи №000004 від 14.04.2021 (а.с. 36) та № 000005 від 14.07.2021 (а.с. 37)
про зупинення розповсюдження реклами шляхом усунення вказаних порушень шляхом демонтажу наведеного рекламного сюжету.
Рішення №000114 від 14.07.2021 та приписи №000004 від 14.04.2021, № 000005 від 14.07.2021 було вручено суб`єкту господарювання 16.07.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 35).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами є Закон України "Про рекламу" (далі - Закон № 270/96-ВР). Цей Закон регулює відносини, пов`язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України ( ч.1 ст.2 Закону № 270/96-ВР).
Відповідно до положень ст.1 Закону України "Про рекламу" реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Згідно з ч. 3 статті 22 Закону № 270/96-ВР реклама алкогольних напоїв та тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої та тютюнові вироби, серед іншого, не повинна заохочувати до вживання алкогольних напоїв чи тютюнопаління або негативно розцінювати факт утримування від вживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв.
У відповідності до ч. 7 ст. 22 Закону № 270/96-ВР реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв, а також знаків для товарів та послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються дані вироби та напої, повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: "Куріння може викликати захворювання на рак", "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим.
За вимогами абз. 2 ч.1 ст.26 Закону № 270/96-ВР контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.
В свою чергу відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 667, Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи, яким є позивач.
Згідно із ч.2 ст.26 Закону №270/96-ВР на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Частиною 1 ст. 27 Закону №270/96-ВР передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Крім того, згідно із п.3 ч.2 ст. 27 Закону № 270/96-ВР відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть, серед іншого розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Так, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693), зокрема, на розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдження реклами (ч.4 ст. 27 Закону № 270/96-ВР). При цьому, згідно із ч.5 цієї ж норми вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов`язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.
Відповідно до ч.6 ст.27 Закону № 270/96-ВР за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Схожі норми передбачені і Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693 (далі – Порядок №693), який регулює питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).
Так, відповідно до п.2 вказаного Порядку штрафи відповідно до статті 27 Закону України “Про рекламу” (далі - Закон) накладаються у таких розмірах:
п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на розповсюджувачів реклами, винних у порушені порядку її розповсюдження та розміщення;
сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами її виготовлення та/або розповсюдження.
Згідно із ч.7 ст.27 Закону № 270/96-ВР у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, згідно із п.8 Порядку №693 накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники.
Як встановлено судом, на виконання своїх повноважень, позивачем в межах розгляду справ про порушення законодавства про рекламу було прийнято три рішення, а саме від 23.06.2021 № 000098, яким на відповідача за порушення ч. 7 ст. 27 Закону № 270/96-ВР було накладено штраф у розмірі 5083,00грн. (а.с.19), від 23.06.2021 № 000099, яким на відповідача за порушення ч. 7 ст. 27 Закону № 270/96-ВР було накладено штраф у розмірі 5083,00 грн. (а.с. 27), а також рішення від 14.07.2021 №000114, яким на відповідача, за порушення ч.6 ст.27 Закону № 270/96-ВР було накладено штраф у розмірі 1700,000грн. (а.с.34).
Рішення № 000099 від 23.06.2021 було вручено відповідачу 30.06.2021, рішення №000098 від 23.06.2021 вручено відповідачу 25.06.2021 та рішення №000114 від 14.07.2021 вручено відповідачу 16.07.2021, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 20, 28, 35).
В силу приписів ч. 11 ст. 27 Закону № 270/96-ВР рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.
Доказів щодо оскарження вказаних рішень відповідачем не надано, як і не надано доказів на спростування обставин, викладених у рішеннях, чи підтвердження сплати штрафу, накладеного зазначеними рішеннями.
Відтак, станом на сьогодні рішення від 23.06.2021 № 000098, від 23.06.2021 № 000099 та від 14.07.2021 №000114, є чинними.
Відповідно до п. 20 Порядку №693 сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази, приймаючи до уваги, що накладений чинними рішеннями відповідача від 23.06.2021 № 000098, від 23.06.2021 № 000099 та від 14.07.2021 №000114, штраф, визначений у розмірах встановлених в рамках ч.ч. 6,7 ст. 27 Закону №270/96-ВР, у добровільному порядку та законодавчо визначені строки позивачем сплачено не було, доказів на спростування зазначеного не надано, позовні вимоги про стягнення штрафу у загальному розмірі 11866 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1" про стягнення штрафу – задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1" (вул. Кооперативна, 5, м. Суми, Сумська область, 14013621) на користь Сумської МТГ (р/р UA088999980313060106000018540, одержувач ГУК Сум. обл/Сумська МТГ/21081100, код одержувача 37970404) штраф за порушення законодавства про рекламу в сумі 11866 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска