Рішення № 101523926, 23.11.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
1.380.2019.005912
Номер документу
101523926
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2021 року

справа №1.380.2019.005912

провадження № 380.02.1.380.2019.005912

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Грень Н.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М.,

позивача ОСОБА_1 ,

представник відповідача Кобка Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Стрийської міської ради Львівської області, міського голови міста Стрия Шрамов`ята Романа Євстаховича, міського голови міста Стрия Канівця Олега Леонідовича про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

встановив :

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Стрийської міської ради Львівської області , міського голови міста Стрия Шрамов`ята Романа Євстаховича, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність міського голови м. Стрия Шрамов`ята Р.Є. щодо невнесення до порядку денного ХХІ сесії Стрийської міської ради VII демократичного скликання питання про затвердження місцевої ініціативи з питань розбудови системи місцевого самоврядування і затвердження Концепції як проекту для подальшої розробки “Програми розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області”;

- зобов`язати міського голову м. Стрия Шрамов`ята Р.Є. скликати наступну сесію і внести до порядку денного питання “Про затвердження місцевої ініціативи з питань розбудови системи місцевого самоврядування” і затвердження Концепції як проекту для подальшої розробки “Програми розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області”, відповідно до статті 13 пункту 5 Регламенту Стрийської міської ради VII демократичного скликання, або внести дане питання в порядок денний найближчої наступної сесії Стрийської міської ради;

- зобов`язати Стрийську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії питання “Про затвердження місцевої ініціативи з питань розбудови системи місцевого самоврядування” і затвердження Концепції як проекту для подальшої розробки “Програми розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області”.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 09.08.2019 ініціативна група членів територіальної громади м. Стрия Львівської області з питань розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрия скерувала заяву міському голові Шрамов`яту Р.Є. про внесення на розгляд Стрийської міської ради місцеву ініціативу з розбудови повноцінної системи місцевого самоврядування, а саме : висловлена пропозиція розглянути, обговорити і ухвалити на сесії Стрийської міської ради концепцію-як проект для подальшої розробки Програми з розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області.

Позивач зазначає, що до порядку денного ХХІ сесії, VII демократичного скликання місцева ініціатива з питань розбудови системи місцевого самоврядування включена не була та на даній сесії не розглядалась, що підтверджується копією заяви від 09.08.2019.

Заступником міського голови Р. Маланієм надано відповідь на заяву від 09.08.2019, у якій повідомлено, що виконкомом міської ради враховано пропозиції ініціативної групи відповідно розробляється положення, в якому буде передбачено порядок внесення та розгляду місцевої ініціативи, яке відповідно до закону буде затверджено міською радою.

Позивач зазначає, що 04.10.2019 ініціативна група звернулась повторно до міського голови м. Стрия Шрамов`ят Р.Є. із заявою про ініціювання питання проведення наступної сесії Стрийської міської ради та розгляду наведеного питання, на що отримано відповідь від 15.10.2019.

Позивач вважає дії відповідачів протиправними та такими, що порушують права територіальної громади м. Стрия Львівської області, оскільки останніми своєчасно не внесено місцеву ініціативу “Концепцію з питань розбудови місцевого самоврядування” на розгляд постійних комісій Стрийської міської ради, для підготовки проекту рішення, висновків і рекомендацій, а також до порядку денного ХХІ сесії Стрийської міської ради VII демократичного скликання, яка відбулася 10 вересня 2019 року.

Такі дії посадових осіб Стрийської міської ради, на думку позивача, не дали можливості членам ініціативної групи з місцевої ініціативи виступити з доповіддю перед депутатами як носіями представницької влади та завадили повноцінному обговоренню місцевої ініціативи відповідно до статті 16 регламенту Стрийської міської ради VII демократичного скликання та прийняття рішення згідно із статтею 17 регламенту Стрийської міської ради. Позивач просить позов задовольнити.

Відповідач – голова Стрийської міської ради Львівської області Шрамов`ят Р.Є, надав письмовий відзив на адміністративний позов, в якому заперечує проти позовних вимог. Заперечення обґрунтовує тим, що позивач помилково вважає, що дії відповідача є такими, що порушують права територіальної громади, оскільки звернення за участі позивача було розглянуто на всіх депутатських комісіях, які проходили 03.09.2019; 04.09.2019; 03.12.2019; 05.12.2019 та надано позивачу двічі виступити на пленарних засіданнях чергових сесій (ХХІ – 10.09.2019 та ХХІІІ - 10.12.2019), де останнім доведено до відома всіх присутніх депутатів Концепцію розбудови системи місцевого самоврядування м. Стрий.

Також зазначив, що за результатами розгляду депутатські комісії вирішили доопрацювати дане звернення, оскільки пропозиції, які викладені в концепції потребують значних коштів.

Відповідач зазначив, що виконком міської ради були вивчені всі зауваження і пропозиції позивача та відповідно до чинного законодавства розроблено та прийнято 10.12.2019 на черговій сесії ХХІІІ сесії міської ради рішення №874 “Про затвердження тимчасового положення про місцеві ініціативи у м. Стрию”, яким встановлено механізм подання на сесію міської ради місцевої ініціативи. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідачі 2 та 3 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористались.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2020 року, у задоволенні позову відмовлено повністю

Постановою Верховного Суду від 26.08.2021 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2020 року у справі № 1.380.2019.005912 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.

Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 прийнято до провадження адміністративну справу №1.380.2019.005912 за позовом ОСОБА_1 до Стрийської міської ради Львівської області, міського голови міста Стрия Шрамов`ята Романа Євстаховича про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 29.09.2021 постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін

У судовому засіданні, що відбулось 19.10.2021 судом залучено до участі у справі свіввідповідача - міського голову міста Стрия ОСОБА_2 .

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та письмових поясненнях, просив позов задовольнити.

Представник відповідача 1 – Стрийської міської ради у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав наведених у відзив і на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідачі 2 та 3 у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, встановив наступне.

09 серпня 2019 року ініціативна група членів територіальної громади м. Стрий Львівської області з питань розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області звернулася до міського голови м. Стрия Шрамов`ята Р.Є. із заявою про внесення на розгляд Стрийської міської ради місцевої ініціативи згідно із статтями 5, 7, 8, 38, 39, 53, 69, 140-143 Конституції України, статтею 9 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статтею 21 Статуту територіальної громади м. Стрия, розділом 3 статті 14 регламенту Стрийської міської ради VII демократичного скликання з розбудови повноцінної системи місцевого самоврядування відповідно до вимог Конституції України, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України “Про органи самоорганізації населення”.

Заяву місцевої ініціативи “Концепції розбудови повноцінної системи місцевого самоврядування” від 09 серпня 2019 року розглянуто 03 вересня 2019 року на депутатських комісіях, що підтверджується протоколом засідання постійної депутатської комісії з питань землекористування, охорони довкілля, будівництва та архітектури, а також протоколом засідання постійної депутатської комісії з питань приватизації, управління міським комунальним майном.

06 вересня 2019 року першим заступником міського голови Маланієм Р. надано відповідь ініціативній групі та позивачу, в якій зазначено, що звернення за участю позивача було розглянуто на всіх депутатських комісіях, які проходили 03 вересня 2019 року та 04 вересня 2019 року. Депутатські комісії вирішили доопрацювати дане звернення, оскільки пропозиції, які викладені в концепції потребують значних коштів, а ряд пунктів вже розробляються. Виконкомом міської ради враховано пропозиції і відповідно до Статуту територіальної громади м. Стрия, статті 9 Закону “Про місцеве самоврядування в Україні” розробляється положення, де буде передбачено порядок внесення та розгляду місцевої ініціативи, яке відповідно до закону буде затверджено міською радою.

Позивача як члена місцевої ініціативи двічі заслухано на пленарних засіданнях Стрийської міської ради, що підтверджується протоколом ХХІ сесії Стрийської міської ради VII демократичного скликання від 10 вересня 2019 року та протоколом ХХІІІ сесії Стрийської міської ради VII демократичного скликання від 10 грудня 2019 року, де позивачем було доведено “Концепцію з розбудови місцевого самоврядування в м. Стрию”.

04 жовтня 2019 року ініціативна група членів територіальної громади м. Стрий Львівської області з питань розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області звернулася до міського голови м. Стрия ОСОБА_3 про термінове скликання у жовтні 2019 року засідання позачергової сесії і відповідних постійних комісій Стрийської міської ради для розгляду і обговорення місцевої ініціативи “Концепції розбудови повноцінної системи місцевого самоврядування” в територіальній громаді м. Стрия Львівської області про місцеву ініціативу від 09 серпня 2019 року.

15 жовтня 2019 року першим заступником міського голови Маланієм Р. надано відповідь ініціативній групі та позивачу на заяву від 04 жовтня 2019 року, де зазначено, що звернення було розглянуто на депутатських комісіях, які проходили 03 вересня 2019 року та 04 вересня 2019 року та на пленарному засіданні ХХ сесії VII демократичного скликання Стрийської міської ради, яке відбулося 10 вересня 2019 року.

Також зазначено, що ОСОБА_1 було надано можливість виступити та довести до відома депутатів і всіх присутніх концепцію з розбудови місцевого самоврядування для подальшої співпраці з міською радою, що занесено до протоколів засідань відповідних депутатських комісії та протоколу сесії ХХІ Стрийської міської ради VII демократичного скликання від 10 вересня 2019 року.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів, щодо внесення місцевої ініціативи “Концепції розбудови повноцінної системи місцевого самоврядування” на розгляд ради, її розгляду та прийняття відповідного рішення, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади – жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Стаття 145 Конституції України передбачає захист прав місцевого самоврядування в судовому порядку.

Відповідно до вимог частини другої статті 6, частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі – Закон №280/97-ВР, у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).

Статтею 2 Закону №280/97-ВР визначено, що місцеве самоврядування в Україні – це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади – жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста – самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

За змістом статті 4 Закону №280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах, зокрема, народовладдя, законності та гласності.

Первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста (частина перша статті 6 Закону №280/97-ВР).

Відповідно до статті 9 Закону №280/97-ВР члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.

Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов`язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи.

Рішення ради, прийняте з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи, обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади.

Частинами першою та другою статті 12 Закону №280/97-ВР визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Статтею 42 Закону №280/97-ВР визначені повноваження міського голови, відповідно до яких він, серед іншого, скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради (пункт 8 частини четвертої).

Згідно з частинами першою, п`ятою статті 46 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (частина 13 статті 46 Закону №280/97-ВР).

Згідно з частинами першою, другою статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішенням Стрийської міської ради від 18 грудня 2015 року №32 затверджено Регламент Стрийської міської ради VІI демократичного скликання (далі – Регламент), яким, серед іншого, визначено, що погоджувальна рада голів депутатських фракцій, груп, голів постійних комісій Ради (надалі – Рада Голів) створюється як дорадчо-погоджувальний колегіальний орган для попереднього розгляду порядку денного пленарного засідання (сесії) і підготовки організаційних питань роботи Ради (пункт 1 статті 9 Регламенту).

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 14 Регламенту порядок денний сесії Ради формує міський голова не пізніше як за 14 днів до початку сесії з обов`язковим погодженням з Радою Голів та відповідно до: пропозицій секретаря Ради; пропозицій виконавчого комітету; пропозицій, внесених у порядку місцевих ініціатив та громадських слухань; пропозицій депутатських фракцій, постійних комісій, депутатів Ради.

Проект порядку денного роздається членам ради Голів не пізніше як за три дні до засідання Ради Голів.

Порядок денний пленарного засідання визначає та подає на розгляд Ради Голів секретар Ради не пізніше як за 8 днів до дати пленарного засідання відповідно до: порядку денного сесії Ради; пропозицій, отриманих секретаріатом Ради; пропозицій виконавчого комітету; пропозицій депутатських фракцій, постійних комісій, депутатів Ради.

Судом з матеріалів справи встановлено, що 16.05.2019 року відбулися збори громадян України членів територіальної громади міста Стрия Львівської області. На вказаних зборах створено ініціативну групу з питань розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрия Львівської області. До складу ініціативної групи увійшли: ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , що підтверджується копією протоколу (т.1 а.с. 10-17).

09 серпня 2019 року ініціативна група членів територіальної громади м. Стрий Львівської області з питань розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області звернулася до міського голови м. Стрия Шрамов`ята Р.Є. із заявою про внесення на розгляд Стрийської міської ради місцевої ініціативи згідно із статтями 5, 7, 8, 38, 39, 53, 69, 140-143 Конституції України, статтею 9 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статтею 21 Статуту територіальної громади м. Стрия, розділом 3 статті 14 регламенту Стрийської міської ради VII демократичного скликання з розбудови повноцінної системи місцевого самоврядування відповідно до вимог Конституції України, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України “Про органи самоорганізації населення”.

Заяву місцевої ініціативи “Концепції розбудови повноцінної системи місцевого самоврядування” від 09 серпня 2019 року розглянуто 03 вересня 2019 року на депутатських комісіях, що підтверджується протоколом засідання постійної депутатської комісії з питань землекористування, охорони довкілля, будівництва та архітектури, а також протоколом засідання постійної депутатської комісії з питань приватизації, управління міським комунальним майном.

06 вересня 2019 року першим заступником міського голови Маланієм Р. надано відповідь ініціативній групі та позивачу, в якій зазначено, що звернення за участю позивача було розглянуто на всіх депутатських комісіях, які проходили 03 вересня 2019 року та 04 вересня 2019 року. Депутатські комісії вирішили доопрацювати дане звернення, оскільки пропозиції, які викладені в концепції потребують значних коштів, а ряд пунктів вже розробляються. Виконкомом міської ради враховано пропозиції і відповідно до Статуту територіальної громади м. Стрия, статті 9 Закону “Про місцеве самоврядування в Україні” розробляється положення, де буде передбачено порядок внесення та розгляду місцевої ініціативи, яке відповідно до закону буде затверджено міською радою.

Позивача як члена місцевої ініціативи двічі заслухано на пленарних засіданнях Стрийської міської ради, що підтверджується протоколом ХХІ сесії Стрийської міської ради VII демократичного скликання від 10 вересня 2019 року та протоколом ХХІІІ сесії Стрийської міської ради VII демократичного скликання від 10 грудня 2019 року, де позивачем було доведено “Концепцію з розбудови місцевого самоврядування в м. Стрию”.

04 жовтня 2019 року ініціативна група членів територіальної громади м. Стрий Львівської області з питань розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області звернулася до голови міського голови м. Стрия Шрамов`ята Р.Є. про термінове скликання у жовтні 2019 року засідання позачергової сесії і відповідних постійних комісій Стрийської міської ради для розгляду і обговорення місцевої ініціативи “Концепції розбудови повноцінної системи місцевого самоврядування” в територіальній громаді м. Стрия Львівської області про місцеву ініціативу від 09 серпня 2019 року.

15 жовтня 2019 року першим заступником міського голови Маланієм Р. надано відповідь ініціативній групі та позивачу на заяву від 04 жовтня 2019 року, де зазначено, що звернення було розглянуто на депутатських комісіях, які проходили 03 вересня 2019 року та 04 вересня 2019 року та на пленарному засіданні ХХ сесії VII демократичного скликання Стрийської міської ради, яке відбулося 10 вересня 2019 року.

Також зазначено, що ОСОБА_1 було надано можливість виступити та довести до відома депутатів і всіх присутніх концепцію з розбудови місцевого самоврядування для подальшої співпраці з міською радою, що занесено до протоколів засідань відповідних депутатських комісії та протоколу сесії ХХІ Стрийської міської ради VII демократичного скликання від 10 вересня 2019 року.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є членом територіальної громади м. Стрий Львівської області, тобто є носієм прав члена відповідної територіальної громади.

При цьому, статтею 9 Закону №280/97-ВР прямо передбачено право членів територіальної громади ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.

Так, з аналізу наведених положень статті 9 Закону №280/97-ВР вбачається, що місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов`язковому розгляду на відкритому засіданні ради з наступним ухваленням радою рішення з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи.

У контексті наведеного суд зазначає, що ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує. Тобто відповідно до статті 9 Закону №280/97-ВР порядок розгляду місцевої ініціативи передбачає визначену процедуру, яка включає такі послідовні стадії:

- ініціювання члени територіальної громади розгляду у раді (в порядку місцевої ініціативи) питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування;

- внесення місцевої ініціативи на розгляд ради;

- розгляд на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи.

- ухвалення радою рішення з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи з його оприлюдненням у встановленому порядку.

Визначена законом процедура є способом реагування відповідної ради як органу місцевого самоврядування у відповідь на місцеву ініціативу членів територіальної громади щодо того чи іншого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування. У світлі вимог частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом місцевого самоврядування встановленої законом процедури є обов`язковим.

Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Таким чином, Стрийська міська рада наділена повноваженнями приймати нормативні акти спрямовані на визначення та врегулювання внутрішніх процедур, які б визначали порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування.

Суд звертає увагу, що невизначення порядку внесення місцевої ініціативи на розгляд Стрийської міської ради відповідним рішенням цієї ради або статутом територіальної громади не може бути підставою для нерозгляду місцевої ініціативи у визначеному статтею 9 Закону №280/97-ВР порядку.

Окрім цього, скликання сесії ради та формування порядку денного сесій ради за приписами статті 42 Закону №280/97-ВР та статті 14 Регламенту віднесено до повноважень міського голови.

Матеріалами справи підтверджується, що до порядку денного XXI сесії, VII демократичного скликання місцева ініціатива з питань розбудови системи місцевого самоврядування включена не була і на цій сесії не розглядалася, рішення за результатами розгляду місцевої ініціативи не приймалось.

Суд зазначає, що рішення про затвердження місцевої ініціативи з питань розбудови системи місцевого самоврядування, затвердження «Концепції розбудови повноцінної системи місцевого самоврядування в територіальній громаді міста Стрий Львівської області», як проекту для подальшої розробки «Програми розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області», або ж відмову у затвердженні такої місцевої ініціативи орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, що визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідачі не надали суду належних, допустимих, достовірних, достатніх доказів, як визначено ст. ст. 72-77 КАС України про те, що вказана місцева ініціатива з питань розбудови системи місцевого самоврядування була внесена на розгляд ради у встановленому порядку, а також доказів розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи із прийняттям відповідного рішення з питання внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи.

Вказане, з позиції суду, свідчить про порушення відповідачами порядку розгляду питання внесеного шляхом місцевої ініціативи визначеного ст. 9 Закону України «Про місцеве самоврядування», а тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність міського голови м. Стрия ОСОБА_3 щодо невнесення до порядку денного ХХІ сесії Стрийської міської ради VII демократичного скликання питання про затвердження місцевої ініціативи з питань розбудови системи місцевого самоврядування і затвердження Концепції як проекту для подальшої розробки “Програми розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області” належить задовольнити.

Разом з тим, суд зазначає, що, спосіб захисту має враховувати суть правопорушення, допущеного суб`єктом владних повноважень - відповідачем.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З урахуванням наведеного, з метою усунення порушень, допущених відповідачами у спірних правовідносинах суд дійшов висновку, що належним, достатнім та ефективним способом захисту порушеного права позивача - є зобов`язання Стрийську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії питання “Про затвердження місцевої ініціативи з питань розбудови системи місцевого самоврядування” і затвердження Концепції як проекту для подальшої розробки “Програми розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області” відповідно до вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Ураховуючи те, що відповідачами не дотримано зазначених критеріїв при розгляді місцевої ініціативи, такі дії не можуть вважатись правомірними.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб`єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.

За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.

Щодо клопотання позивача про обов`язкове звернення до Верховного суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності діючої ст. 229 КАС України, то судом не встановлено обставин, які б слугували підставою для звернення до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності діючої ст. 229 КАС України, а тому таке задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом з матеріалів справи встановлено, що позивачем при зверненні до Львівського окружного адміністративного суду із даним позовом сплачено судовий збір в сумі 2305,20 грн. За подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду позивачем сплачено 2305,20 грн судового збору, та за подання Касаційної скарги до Верховного Суду позивачем сплачено 4610,40 грн судового збору.

З урахуванням того, що вказану адміністративну справу направлено Верховним Судом на новий судовий розгляд, при цьому розподіл судових витрат судом касаційної інстанції не здійснювався, відтак суд вважає за необхідне вирішити питання судових витрат та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 9220,80 грн.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача зумовили звернення позивача із даним позовом до суду, стягненню з відповідача підлягає вся сума сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність міського голови м. Стрия Шрамов`ята Р.Є. щодо невнесення до порядку денного ХХІ сесії Стрийської міської ради VII демократичного скликання питання про затвердження місцевої ініціативи з питань розбудови системи місцевого самоврядування і затвердження Концепції як проекту для подальшої розробки “Програми розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області”.

Зобов`язати Стрийську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії питання “Про затвердження місцевої ініціативи з питань розбудови системи місцевого самоврядування” і затвердження Концепції як проекту для подальшої розробки “Програми розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади м. Стрий Львівської області” відповідно до вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.

В решті вимог відмовити.

Стягнути зі Стрийської міської ради (82400, Львівська обл, м. Стрий, вул. Шевченка, 71, ЄДРПОУ 26256903) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 9220 (дев`ять тисяч двісті двадцять) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 29.11.2021.

Суддя Грень Н.М.