Рішення № 101523825, 30.11.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
380/13872/21
Номер документу
101523825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2021 року

справа №380/13872/21

провадження № П/380/14059/21

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Н.П.Б.» про застосування заходів реагування, -

в с т а н о в и в :

Головне управління Держпраці у Львівській області (місцезнаходження: 79005, Львівська область, м. Львів, пл. Міцкевича, 8 ЄДРПОУ 39778297) (далі – позивач, ГУ Держпраці у Львівській області) звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Н.П.Б.» (місцезнаходження: 81100, Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Глинська, 38 ЄДРПОУ 19170165) (далі – відповідач, ТзОВ «Н.П.Б.»), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Н.П.Б.», а саме, заборонити: ТзОВ «Н.П.Б.» (код ЄДРПОУ - 19170165) ведення гірничих робіт на Хороснівському родовищі піску до усунення зазначених у акті перевірки порушень.

Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, посилається на те, що уповноваженими особами Головного управління Держпраці у Львівській області проведено позапланову перевірку ТзОВ «Н.П.Б.» щодо додержання законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду. За результатами перевірки було виявлено факти порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працюючих. Відтак для вирішення питання про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду позивач звертається до суду.

Ухвалою судді від 25.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду від відповідача не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно з ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Львівській області відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 20.07.2021 №1033-П та направлення про проведення перевірки 20.07.2021 №1018 у період з 23.07.2021 по 30.07.2021 проведено позапланову перевірку ТзОВ «Н.П.Б.» щодо додержання законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду.

За результатами проведеної перевірки уповноваженими особами складено акт № 10920/428 від 30.07.2021, в якому, серед іншого, встановлені такі порушення:

1) протягом ІІ-ІП кварталу 2020 року ТзОВ «Н.П.Б» допускалось проведення видобувних робіт на Хороснівському родовиші пісків за відсутності щорічного плану розвитку гірничих робіт, погодженого з Головним управлінням Держпраці у Львівській області;

2) не переглянуто (не проведено коригування) «Робочого проекту розробки і рекультивації Хороснівського родовища пісків» у зв`язку зі зміною гірничо-геологічних умов відповідно до протоколу ДКЗ України від 24.10.2017 №4131;

3) не забезпечується проектне випередження розкривного уступу в робочій зоні кар`єру в центральній частині родовища, внаслідок чого на окремих ділянках має місце здвоєння розкривного та видобувного уступу (відмітка нижньої бровки видобувного уступу на горизонті +277,0 м);

4) не відповідає (менше) проектним параметрам транспортна берма та робочий майданчик, які улаштовано в центральній частині родовища на відмітці +277,0 м для розміщення гірничо-транспортного устаткування, що здійснює розробку видобувного уступу та транспортування піску;

5) гірничі виробки кар`єру у місцях, де є небезпека падіння в них людей, не позначено запобіжними знаками відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.24-10.

Із згаданим актом відповідач ознайомлений, про що свідчить підпис представника за довіреністю Олійника З.Я на ньому.

Вказуючи на наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до усунення зазначених у акті перевірки порушень, позивач звернувся з позовом до суду.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №877-V).

Відповідно до ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч. 1 та 4 ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №96), Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з п. 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Приписами п.3 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України №340 від 27.03.2015, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №340), передбачено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закон №2694-XII передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Частиною 5 ст. 4 Закону №877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Аналізуючи наведені норми законодавства та фактичні обставини справи, суд зазначає таке.

Згідно з матеріалами справи, в ході позапланової перевірки встановлено та зафіксовано в акті перевірки № 10920/428 від 30.07.2021 порушення вимог чинних законодавчих та інших нормативних актів з безпечного ведення робіт на Хороснівському родовищі піску, надрокористувачем якого є ТзОВ «Н.П.Б.» на підставі спеціального дозволу на користування надрами №2743 від 29.07.2002, які можуть створити загрозу життю та здоров`ю працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Н.П.Б.».

Зокрема протягом ІІ-ІП кварталу 2020 року ТзОВ «Н.П.Б» допускалось проведення видобувних робіт на Хороснівському родовиші пісків за відсутності щорічного плану розвитку гірничих робіт, погодженого з Головним управлінням Держпраці у Львівській області.

Відповідно до частини 5 статті 19 Гірничого Закону України, план розвитку гірничих робіт підприємства щорічно розглядається та погоджується з органами гірничого нагляду.

Суд звертає увагу, що згідно пункту 1.2 глави 1 розділу IV Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом, затвердженого Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 18.03.2010 №61 (далі - НПАОП 0.00- 1.24-10), Гірниче підприємство при проведенні гірничих робіт відповідно до Гірничого Закону України повинно мати, зокрема, технічний проект розробки родовища корисних копалин, затверджений і погоджений в установленому порядку; геолого-маркшейдерську, технічну та обліково-контрольну документацію (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми).

Окрім того, ТзОВ «Н.П.Б.» не переглянуто (не проведено коригування) «Робочого проекту розробки і рекультивації Хороснівського родовища пісків» у зв`язку зі зміною гірничо-геологічних умов відповідно до протоколу ДКЗ України від 24.10.2017 №4131.

Відповідно до частини 3 статті 19 Гірничого Закону України, у разі фактичних чи прогнозованих змін гірничо-геологічних (виробничих) умов гірничі роботи припиняються до коригування та перезатвердження в установленому порядку проектів і паспортів.

Згідно пункту 1.2 глави 1 розділу IV НПАОП 0.00-1.24-10, у разі зміни гірничо-геологічних умов технічний проект розробки родовища корисних копалин необхідно переглядати, але кожного разу він повинен охоплювати весь період до кінця розробки родовища до проектної глибини та проектного контуру родовища. Відхилення від проекту необхідно узгоджувати з проектною організацією.

Також не забезпечується проектне випередження розкривного уступу в робочій зоні кар`єру в центральній частині родовища, внаслідок чого на окремих ділянках має місце здвоєння розкривного та видобувного уступу (відмітка нижньої бровки видобувного уступу на горизонті +277,0 м).

При цьому, у відповідності до частини 2 статті 19 Гірничого Закону України, проведення гірничих робіт здійснюється відповідно до проектів і паспортів, розроблених і затверджених згідно з правилами безпеки, правилами технічної експлуатації, єдиними правилами безпеки при підривних роботах. Проекти та паспорти повинні мати розділ "Протиаварійний захист".

Згідно пункту 1.2 глави 1 розділу IV НПАОП 0.00-1.24-10, Гірниче підприємство при проведенні гірничих робіт відповідно до Гірничого Закону України повинно мати: технічний проект розробки родовища корисних копалин, затверджений і погоджений в установленому порядку; геолого-маркшейдерську, технічну та обліково-контрольну документацію (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми). У разі зміни гірничо-геологічних умов технічний проект розробки родовища корисних копалин необхідно переглядати, але кожного разу він повинен охоплювати весь період до кінця розробки родовища до проектної глибини та проектного контуру родовища. Відхилення від проекту необхідно узгоджувати з проектною організацією

Не відповідає проектним параметрам транспортна берма та робочий майданчик, які улаштовано в центральній частині родовища на відмітці +277,0 м для розміщення гірничо- транспортного устаткування, що здійснює розробку видобувного уступу та транспортування піску.

Відповідно до частини 2 статті 19 Гірничого Закону України, проведення гірничих робіт здійснюється відповідно до проектів і паспортів, розроблених і затверджених згідно з правилами безпеки, правилами технічної експлуатації, єдиними правилами безпеки при підривних роботах. Проекти та паспорти повинні мати розділ «Протиаварійний захист».

Згідно пункту 1.4. глави 1 розділу VII НПАОП 0.00-1.24-10, гірничі роботи щодо прокладання траншей, розробки уступів, відсипки відвалів, проведення робіт на тимчасових та постійних складах корисних копалин та перевантажувальних пунктах необхідно вести відповідно до розроблених на підприємстві паспортів, які визначають допустимі розміри робочих майданчиків, берм, кутів укосів, висоту уступів, відстань від гірничого та транспортного устаткування до бровок уступу або відвалу, транспортних комунікацій. Паспорти необхідно зберігати на гірничо-транспортних машинах (екскаваторах, бульдозерах, автосамоскидах тощо). Посадові особи, в обов`язки яких покладено здійснення контролю за безпечним виконанням робіт, та інші працівники повинні бути ознайомлені із зазначеними паспортами за особистим підписом. Не дозволяється проводити гірничі роботи без затвердженого паспорта, а також з відхиленням від нього.

Також гірничі виробки кар`єру у місцях, де є небезпека падіння в них людей, Окрім того, ТзОВ «Н.П.Б.» не позначено запобіжними знаками відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.24-10.

Згідно пункту 3.2 глави 3 розділу IV НПАОП 0.00-1.24-10, гірничі виробки кар`єрів у місцях, де є небезпека падіння в них працівників, а також провали, зумпфи та вирви необхідно позначати запобіжними знаками, освітленими в темний час доби. Дренажні свердловини, недіючі шурфи та інші вертикальні і нахилені виробки необхідно надійно перекривати.

Суд звертає увагу, що матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров`ю його працівників.

Таким чином, у ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності зазначених в акті перевірки порушень, свідчить, що наявність вказаних порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров`ю працівників відповідача.

При цьому, суд наголошує, що наведені обставини не було жодним чином спростовано відповідачем, доказів усунення вказаних порушень відповідачем до суду не надано.

Окрім того, акт перевірки підписано представником за довіреністю без зауважень.

Відтак, оскільки виявлені під час проведення перевірки порушення законодавства у сфері забезпечення охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин не усунуті відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними.

При цьому, слід звернути увагу, що застосування заходів реагування у вигляді заборони ведення гірничих робіт, є тимчасовим заходом, який застосовується до усунення порушень законодавства та направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов ГУ Держпраці у Львівській області необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 205, 241-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в :

позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Н.П.Б.» (місцезнаходження: 81100, Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Глинська, 38 ЄДРПОУ 19170165), а саме заборонити ТзОВ «Н.П.Б.» (код ЄДРПОУ - 19170165) ведення гірничих робіт на Хороснівському родовищі піску до усунення зазначених у акті перевірки порушень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан