Рішення № 101523665, 25.11.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2021
Номер справи
360/4859/21
Номер документу
101523665
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

25 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4859/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді: Ірметової О.В.

за участю

секретаря судового засідання: Попової Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за позовом представника позивача Гнатенка Олександра Васильовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

09 вересня 2021 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява представника позивача Гнатенка Олександра Васильовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Уточнену позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач звернувся особисто 12.05.2021 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області з письмовою заявою про призначення пенсії за віком за нормами частини 1 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. Із наданого управлянням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області рішення від 17.05.2021 № 123250002032 вбачається, що зазначене управління відмовило в призначені пенсії за віком згідно ст. 26 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Підставами для цієї відмови виступили, на думку управляння Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області, не зарахування періодів роботи згідно даних моєї трудової книжки НОМЕР_1 від 11.01.1983, оскільки на титульній сторінці дата народження зазначена « ІНФОРМАЦІЯ_1 » року, що не відповідає даним паспорта серія НОМЕР_2 від 14.01.1999 «ІНФОРМАЦІЯ_2» року народження; крім того у зв`язку із порушенням Інструкції «Про порядок ведення трудових книжок працівників» не можливо зарахувати періоди роботи: з 10.10.1986 року по 04.01.1988 рік - розбіжність дати звільнення з датою в наказі про звільнення більше місяця, з 04.05.1988 по 29.01.1993 рік відсутні відомості про встановлений та вироблений мінімум трудової участі в колгоспі та з 30.01.1993 по 25.11.1997 - некоректним записом про звільнення.

13.07.2021 управляння Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області відповідно до постанови КМУ від 9 жовтня 2020 року № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 1003761120019000351 від 13.07.2021.

Крім того, 17.07.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про зарахування спірного стажу роботи до страхового стажу. Вказана заява була отримана відповідачем 20.07.2021 згідно поштового повідомлення.

Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 16.08.2021 № 1200-0202-8/30139 заява зареєстрована як звернення, яке в свою чергу переведено в статус «помилковий», тому що було прийняте рішення від 17.05.2021 про відмову у призначенні пенсії за віком.

Враховуючи вищенаведене позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення управляння Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 17.05.2021 № 123250002032 про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком згідно ст. 26 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управляння Пенсійного фонду України в Полтавській області від 17.05.2021 № 123250002032 про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком згідно ст. 26 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком, наступні періоди роботи:

з 30.07.1980 по 16.12.1980 в управлінні механізації треста «Ворошиловградсільбуд» на посаді машиніста баштового крану 4 розряду;

з 19.12.1980 по 13.11.1982 службу в лавах Радянської Армії;

з 11.01.1983 по 06.01.1986 в управлінні механізації треста «Ворошиловградсільбуд» на посаді машиніста баштового крану 4 розряду;

з 13.01.1986 по 10.10.1986 в Станично - Луганській міжгосподарській пересувній механізованій колоні на посаді монтажника 4 розряду;

з 10.10.1986 по 04.01.1988 в Станично - Луганській дирекції кіномережі на кіноустановці № 322 на посаді касира;

з 04.05.1988 по 30.01.1993 в Колгоспі «Червоний Прапор» на посаді різноробочого;

з 01.02.1993 по 25.10.1997 в КСП «Червоний Прапор» на посаді кочегара;

з 27.10.1997 по 09.04.1998 в В-Богданівській середній школі на посаді кочегара.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 04.11.2021 призначити, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV.01.10.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач не визнає позовні вимоги та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на наступне.

Постановою Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 березня 2021 року за № 339/35961, яка набрали чинності 30 березня 2021 року, пункт 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) (далі Порядок 22-1) викладено в такій редакції: «після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу».

З урахуванням зазначеного нормативу Порядку №22-1 органом, що приймав рішення за заявою позивача про призначення пенсії, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

За наслідками розгляду заяви позивача від 04 червня 2021 року Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області і прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу. Саме Головне управління в Полтавській області прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії Тому відповідачем по справі має бути той суб`єкт, який не здійснив зарахування до стажу роботи періодів роботи що оскаржується та відмовив в призначенні пенсії.

Головним управлінням рішення про відмову в призначенні пенсії не приймалось. Листом від 16.08.2021 № 1200-0202-8/30139 позивачу надано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та пояснено на підставі чого, яким чином воно прийнято. От же адвокатом зроблено хибний висновок про винесення рішення № 123250002032 відповідачем.

За паспортними даними позивач народися ІНФОРМАЦІЯ_2 - за даними трудової книжки НОМЕР_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1.

Означені не виправлені помилки унеможливлює ідентифікацію і прийняття трудової книжки, як документа взагалі. Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області періоди роботи позивача за трудовою книжкою до стажу роботи не зараховані і при призначені пенсії за віком до уваги не взяті.

Головне управління погоджується з висновком Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - періоди роботи позивача за трудовою книжкою до стажу роботи зарахуванню не підлягають, при призначені пенсії їх зарахування є порушенням норм законодавства. Крім того, в означений документ(трудова книжка) зазначені помилки в записах:

- за записом №8 прийняття на роботу, позивача прийнято на роботу 10.10.1986 за наказом № 49 від 10.10.1996;

- за записом №10 відсутні відомості про установлений та вироботаний мінімум трудової участі у колгоспі.

Позивачем додані документи, які підтверджують стаж робити :

- довідка від 26.05.2021 Відділу культури, молоді і спорту Станично-Луганської РДА;

- архівна довідка від 26.05.2021 № 440 КУ «Станично-Луганський об`єднаний трудовий архів».

Але за наданими позивачем документами, довідками та даними індивідуальних відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального до його стажу роботи можливо зарахувати - 21 рік 08 місяців 00 днів, якого не достатньо для призначення пенсії за віком. Відповідно до Закону України № 1058 встановлено, що право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи на наявності страхового стажу, зокрема, з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.

08.10.2021 від представника позивача надійшла відповідь на відзив (а.с. 89-97).

10.11.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач не визнає позовні вимоги та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на наступне.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема: з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 12.05.2021 з заявою про призначення пенсії за віком та відповідними документами.

До загального трудового стажу не враховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки записи в трудовій книжці здійснено із порушенням вимог Інструкції ведення трудових книжок працівників, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 № 301.

Вказані порушення полягають в наступному: на титульній сторінці трудової книжки дата народження зазначена - " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", а згідно паспортних даних - " ІНФОРМАЦІЯ_2 ".

Також, за період з 04.05.1988 по 29.01.1993 відсутні відомості про установлений та вироблений мінімум трудової діяльності в колгоспі.

Крім того, не враховано період з 10.10.1986 по 04.01.1988, так як у записі трудової книжки між датою наказу на звільнення та датою безпосереднього звільнення наявний період більше місяця.

З аналізу наданих до заяви про призначення пенсії за віком документів вбачається, що страховий стаж гр. ОСОБА_1 становить 12 років 03 місяці 00 днів, якого недостатньо для призначення пенсії за віком.

На підставі чого, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення № 123950002032 від 17.05.2021 про відмову гр. ОСОБА_1 , в призначенні пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законодавством порядку.

В зв`язку з вищевикладеним вважаємо, що рішення про відмову прийнято згідно чинного законодавства.

Таким чином, порушення прав позивача виникло не з вини Управління, а з вини органу підприємства роботодавця.

З урахуванням вищевикладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.

16.11.2021 від представника позивача надійшла відповідь на відзив (а. с. 155-164).

Ухвалою суду від 13 вересня 2021 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а. с. 42-43).

Ухвалою суду від 25 жовтня 2021 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, вул. Соборності, 66, каб. 60, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 13967927).

У судове засідання представник позивача та позивач не прибули, подав заяву про розгляд справи у їх відсутності.

Представник відповідача подав клопотання про відкладення розгляду справи.

Ураховуючи вимоги ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для відкладення розгляду справи та розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 (а.с. 9).

12.05.2021 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області з заявою про призначення пенсії за віком надавши такі документи: паспорт НОМЕР_2 , картку платника податків, трудову книжку НОМЕР_1 , диплом НОМЕР_5 , свідоцтво про освіту НОМЕР_6 (а.с. 54, 55-75).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 17.05.2021 №123250002032 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до п. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. До загального трудового стажу не враховано періоди роботи згідно трудової книжки, оскільки на титульній сторінці дата народження зазначена - « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а згідно паспортних даних - « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Крім того, за період з 04.05.1988 по 29.01.1993 відсутні відомості про установлений та вироблений мінімум трудової участі в колгоспі. Згідно трудової книжки неможливо врахувати період з 10.10.1986 по 04.01.1988, оскільки розходження дати звільнення з датою в наказі про звільнення більше місяця. Аналіз наданих документів показує, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 12 років 03 місяці 00 днів, якого недостатньо для призначення пенсії за віком (а.с. 84-85).

Відповідно до трудової книжки позивача НОМЕР_1 , на титульній сторінці дата народження зазначена ІНФОРМАЦІЯ_1 народженні, а згідно паспорта позивача НОМЕР_2 дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Основного Закону України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-ІV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Згідно абзацу другого частини першої статті 26 Закону № 1058-ІV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.

Відповідно до ч.4 ст. 26 Закону № 1058-ІV у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою - третьою цієї статті на дату досягнення відповідного віку.

Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 24 Закону №1058- IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону України №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з пунктом 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Підпунктами 1,2,4,5 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.

Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1) вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Тобто, відмовляючи особі в призначенні пенсії, орган, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.

Як на підставу для відмови у призначенні пенсії позивачу відповідач посилається на неможливість врахування трудової книжки, оскільки на титульній сторінці дата народження зазначена - « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а згідно паспортних даних - « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Крім того, за період з 04.05.1988 по 29.01.1993 відсутні відомості про установлений та вироблений мінімум трудової участі в колгоспі. Згідно трудової книжки неможливо врахувати період з 10.10.1986 по 04.01.1988, оскільки розходження дати звільнення з датою в наказі про звільнення більше місяця.

Дослідженням копії паспорта НОМЕР_2 встановлено, що дата народження позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 , а на титульному аркуші трудової книжки НОМЕР_1 дата народження позивача зазначена ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 позивач у спірний період, який відповідач не зарахував до трудового стажу:

- з 01.09.1977 по 22.07.1980 навчання в СТПУ № 30;

- з 30.07.1980 по 16.12.1980 працював в управлінні механізації треста "Ворошиловградсільбуд" на посаді машиніста баштового крану 4 розряду;

- з 19.12.1980 по 13.11.1982 служив в лавах Радянської Армії;

- з 11.01.1983 по 06.01.1986 працював в управлінні механізації треста "Ворошиловградсільбуд" на посаді машиніста баштового крану 4 розряду;

- з 13.01.1986 по 10.10.1986 працював в Станично-Луганській міжгосподарської пересувній механізованій колонії на посаді монтажника 4 розрядку;

- з 10.10.1986 по 04.01.1988 працював в Станично-Луганській дирекції кіномережі на кіноустановці № 322 на посаді касира;

- з 04.05.1988 по 30.01.1993 працював в колгоспі "Червоний прапор" на посаді різноробочого;

- з 01.02.1993 по 25.10.1997 працював в КСП "Червоний прапор" на посаді кочегара;

- з 27.10.1997 по 09.04.1998 в В-Богданівській середній школі на посаді кочегара.Згідно розрахунку пенсії, позивачу не зараховано періоди роботи позивача з 1980 року до 01.03.1999 та служба в лавах Радянської армії (а. с. 20).

В період, в якому позивачу оформлялася трудова книжка НОМЕР_1 , діяла Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях, затверджена постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20 червня 1974 року №162 (надалі Інструкція №162).

Відповідно до абзацу першого пункту 1.1. Інструкції № 162 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітників та службовців.

Заповнення трудових книжок та вкладишів до них здійснюється мовою союзної, автономної республіки, автономної області, автономного округу, на території яких розташовано дане підприємство, установа, організація, та офіційною мовою СРСР (пункт 2.1. Інструкції № 162).

Згідно з абзацами першим, другим, четвертим пункту 2.2. Інструкції № 162 заповнення трудової книжки вперше здійснюється адміністрацією підприємства у присутності робітника не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу. До трудової книжки вносяться відомості про роботу: прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.

Відповідно до пункту 2.3. Інструкції № 162 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1984 р., у графі 2 трудової книжки раніше встановленого зразка (1938 року) записується «1984.05.01», в трудових книжках, виданих після 1 січня 1975 р.: «05.01.1984». Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів.

У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується адміністрацією того підприємства, де було зроблено відповідний запис. Адміністрація за новим місцем роботи зобов`язана надати працівнику в цьому необхідну допомогу (пункт 2.5. Інструкції № 162).

Відповідно до пункту 2.8. Інструкції № 162 виправлені відомості про роботу, про переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення та інші мають повністю відповідати оригіналу наказу або розпорядження. У разі втрати наказу чи розпорядження або невідповідності їх фактично виконуваній роботі виправлення відомостей про роботу здійснюється на підставі інших документів, що підтверджують виконання робіт, не зазначених у трудовій книжці. Показання свідків не можуть бути підставою для виправлення занесених раніше записів.

Аналогічні за змістом положення містить також Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерством праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110.

Аналіз вказаних норм свідчить, що законодавством чітко визначено порядок організації ведення, обліку, зберігання і видачу трудових книжок працівників, а також встановлено відповідальність за порушення такого порядку.

Всі записи, які мають відношення до трудової діяльності працівника та вносяться до трудової книжки, можуть бути внесені вичерпним колом осіб, насамперед керівником підприємства, установи, організації в порядку, строк та спосіб, передбачений відповідним законодавством.

Самостійне внесення працівником відомостей щодо своєї трудової діяльності, а також внесення виправлень у разі неправильного або неточного запису не передбачено.

Таким чином, позивач, як особа на яку не покладено обов`язку щодо організації ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок не може нести відповідальність за неправильність, неточність або неповноту внесених до його трудової книжки відомостей, а тому невірне заповнення трудової книжки не може бути підставою для прийняття органом Пенсійного фонду України рішення про відмову у призначенні пенсії та не зарахування страхового стражу, результатом чого стало обмеження належного соціального захисту громадянина.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року №301 "Про трудові книжки працівників" відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, а тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на її особисті права.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06 лютого 2018 року по справі № 677/277/17 провадження № К/9901/1298/17.

Крім того, Порядок ведення трудових книжок, станом на час заповнення трудової книжки позивача, був урегульований також Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 року №162, яка застосовувалася до прийняття Наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, яким була затверджена Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, зареєстрована в Мінюсті України 17.08.1993 року за № 110.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту - Порядок № 637).

Згідно з п.1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком, на загальних підставах.

Наведене в повній мірі узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові №687/975/17 від 21.02.2018.

Отже, суд зауважує, що трудовим законодавством України не передбачено обов`язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.

Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

За загальним правилом, формальні неточності у документах не можуть бути підставою для обмеження особи у реалізації її права на соціальний захист шляхом призначення пенсії.

Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 30 вересня 2019 року у справі №638/18467/15-а.

Крім того, позивач надав додаткові документи на підтвердження трудового стажу, а саме довідку від 26.05.2021 №48, якою підтверджується робота позивача на посаді касира кіноустановки з 10.10.1986 по 04.01.1988, архівну довідку від 26.05.2021 №440 щодо відпрацьованих днів по колгоспу «Червоний прапор» 1988-1990 роки, архівну довідку від 10.08.2021 №3/50714, якою підтверджується служба в лавах Радянської Армії, диплом НОМЕР_5 про навчання в СТПУ № 30 (а. с. 22, 25, 27, 75).

Суд приймає до розгляду надані позивачем довідки та диплом, якими підтверджуються робота позивача у спірні періоди, його навчання та проходження служби в лавах Радянської Армії.

З урахуванням наведеного та за наявності в матеріалах справи належних доказів, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення №123250002032 від 17.05.2021 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» протиправно та у позивача з урахування ст. 26 зазначеного Закону наявний страховий стаж для призначення пенсії за віком.

Зважаючи на вищевикладене, та враховуючи, що заява позивача про призначення пенсії надіслана на розгляд за принципом екстериторіальності та була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полатвській області, за результатами розгляду цієї заяви оскаржуване рішення прийнято саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, а не Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, суд вважає за необхідне на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту порушеного права позивача вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 17 травня 2021 року №123250002032 про відмову в призначенні пенсії позивачу та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви від 12.05.2021, зарахувавши до страхового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком, наступні періоди робот:

- з 01.09.1977 по 22.07.1980 навчання в СТПУ № 30;

- з 30.07.1980 по 16.12.1980 в управлінні механізації треста " Ворошиловградсільбуд" на посаді машиніста баштового крану 4 розряду;

- з 19.12.1980 по 13.11.1982 служба в лавах Радянської Армії;

- з 11.01.1983 по 06.01.1986 в управлінні механізації треста "Ворошиловградсільбуд" на посаді машиніста баштового крану 4 розряду;

- з 13.01.1986 по 10.10.1986 в Станично-Луганській міжгосподарської пересуваній механізованій колоніїна посаді монтажника 4 розрядку;

- з 10.10.1986 по 04.01.1988 в Станично-Луганській дирекції кіномережі на кіноустановці № 322 на посаді касира;

- з 04.05.1988 по 30.01.1993 в колгоспі "Червоний прапор" на посаді різноробочого;

- з 01.02.1993 по 25.10.1997 в КСП "Червоний прапор" на посаді кочегара;

- з 27.10.1997 по 09.04.1998 в В-Богданівській середній школі на посаді кочегара.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області рішення від 17.05.2021 №123250002032 не приймалось, а тому у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 17.05.2021 №123250002032 та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити пенсію за віком з 04.11.2021 сулід відмовити.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням належного, на думку суду, способу захисту порушених прав позивача.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Ухвалою суду від 13 вересня 2021 року позивачу відстрочено сплату судового збору у розмірі 908,00 грн до ухвалення судового рішення у даній справі.

Зважаючи, що позов підлягає частковому задоволенню та з коригуванням обраного позивачем способу захисту його порушених прав, а також, що даний спір виник внаслідок неправильних дій ГУПФУ в Полтавській області суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань саме ГУПФУ в Полтавській області.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов представника позивача Гнатенка Олександра Васильовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 17.05.2021 № 123250002032, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначення пенсії за віком.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви від 12.05.2021, зарахувавши до страхового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком, наступні періоди робот:

- з 01.09.1977 по 22.07.1980 навчання в СТПУ № 30;

- з 30.07.1980 по 16.12.1980 в управлінні механізації треста " Ворошиловградсільбуд" на посаді машиніста баштового крану 4 розряду;

- з 19.12.1980 по 13.11.1982 служба в лавах Радянської Армії;

- з 11.01.1983 по 06.01.1986 в управлінні механізації треста "Ворошиловградсільбуд" на посаді машиніста баштового крану 4 розряду;

- з 13.01.1986 по 10.10.1986 в Станично-Луганській міжгосподарської пересуваній механізованій колоніїна посаді монтажника 4 розрядку;

- з 10.10.1986 по 04.01.1988 в Станично-Луганській дирекції кіномережі на кіноустановці № 322 на посаді касира;

- з 04.05.1988 по 30.01.1993 в колгоспі "Червоний прапор" на посаді різноробочого;

- з 01.02.1993 по 25.10.1997 в КСП "Червоний прапор" на посаді кочегара;

- з 27.10.1997 по 09.04.1998 в В-Богданівській середній школі на посаді кочегара.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, м. Полтава, вул. Соборності, 66, каб.609, код ЄДРПОУ 13967927) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) на користь Державного бюджету України.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено та підписано 30 листопада 2021 року.

Суддя О.В. Ірметова