
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
10 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4439/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання Пономарьової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
20 серпня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області щодо врахування при розрахунку вислуги років для призначення пенсії Позивачу обчислення вислуги років на пільгових умовах, що складає 16 років 00 місяців 21 день, здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням загальної вислуги років 39 років 10 місяців 14 днів, та перевести позивача з пенсії за вислугою років на підставі п. «б» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на пенсію за вислугою років на підставі пункту «а» статті 12 цього ж Закону;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області зарахувати до вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 періоди з 21.06.2014 по 13.07.2016, з 03.01.2017 по 30.04.2018, з 01.06.2019 по 31.07.2019, з 01.10.2019 по 31.04.2020, з 01.06.2020 по 15.08.2020 безпосередньої участі в антитерористичній операції та здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, та період з 21.10.1996 по 26.07.2011 проходження служби в підрозділах карного розшуку та боротьби з незаконним обігом наркотиків Міністерства внутрішніх справ України на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця, загальною вислугою років для призначення пенсії 39 років 10 місяців 14 днів, призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 16.08.2020 та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 16.08.2020 позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», як поліцейському - особі, зазначеному у пункті «б» статті 12 цього Закону, по досягненню на день звільнення зі служби 45- річного віку, за наявності страхового стажу більше 25 років, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить служба в органах внутрішніх справ Національній поліції. Пенсія за вислугу років позивачу була призначена та нарахована Відповідачем з 16.08.2020 відповідно до п. «б» статті 13 Закону № 2262-ХІІ у розмірі 53 % грошового забезпечення.
Позивач вважає, що відповідачем були порушені його права при призначенні пенсії за вислугу років, а саме - не враховано обчислення вислуги років на пільговий умовах 16 років 00 місяців 21 день:
- час проходження позивачем служби у підрозділах карного розшуку та боротьби з незаконним обігом наркотиків Міністерства внутрішніх справ України у період з 21.10.1996 по 26.07.2011, складає у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 07 років 04 місяця 17 днів, який відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей», від 16.11.2001 № 1497 «Про внесення доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», від 19.09.2007 № 1144 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393» та від 20.07.2011 № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», зараховується до вислуги років для призначення пенсії Позивачу, відповідно до п.п. «в» п.З Постанови № 393, на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця;
- час проходження служби, протягом якого позивач брав безпосередню участь в Антитерористичній операції, а саме: з 21.06.2014 по 13.07.2016, та з 03.01.2017 по 30.04.2018, складає у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 06 років 09 місяців 08 днів, який відповідно Постанови № 393 та Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 232 «Про внесення зміни до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», зараховується до вислуги років для призначення пенсії Позивачу, відповідно до п.п. «а» п.3 Постанови № 393, на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за три місяця;
- час проходження служби, протягом якого позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а саме: з 01.06.2019 по 31.07.2019, з 01.10.2019 по 31.04.2020, з 01.06.2020 по 15.08.2020, складає у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 01 рік 10 місяців 28 днів, який відповідно Постанови № 393 та Постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 № 435 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», зараховується до вислуги років для призначення пенсії Позивачу, відповідно до п.п. «а» п.3 Постанови № 393, на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за три місяця.
24.06.2021 позивач звернувся з заявою до відповідача з вимогою врахувати при розрахунку вислуги років для призначення пенсії позивачу обчислення вислуги років на пільгових умовах, що складає 16 років 00 місяців 21 день. Проте відповідно до листа відповідача від 06.07.2021 № 2470-2735/Н-02/8-1200/21, позивачу фактично відмовлено у виконані вимог щодо врахування при розрахунку вислуги років для призначення пенсії позивачу обчислення вислуги років на пільгових умовах, та перевести Позивача з пенсії за вислугою років на підставі п. «б» ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на пенсію за вислугою років на підставі пункту «а» статті 12 цього ж Закону, з урахуванням вислуги років позивача - 39 років 10 місяців 14 днів, та здійснити перерахунок з дня її призначення. Позивач вважає дії відповідача протиправними, такими що суперечать положенням законодавства України, порушують права позивача на пенсійне забезпечення. З урахуванням викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою суду від 26.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.23-24).
21.09.2021, 25.10.2021 відкладено судовий розгляд справи (а.с.74,63).
03.09.2021 від представника відповідача надійшов відзив на позов від 01.09.2021 № 1200-0802-7/33598 (а.с.28-30), в якому зазначено, що управління заперечує проти позову з таких підстав.
08.09.2020 ГУ НП в Луганській області надіслало на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області документи для призначення пенсії за вислугу років позивачу. Відповідно до подання про призначення пенсії від 08.09.2020 та згідно з наказом про звільнення від 11.08.2020 №923/о/с вислуга позивача в календарному обчислені складає 23 роки, 09 місяців, 23 дні. Враховуючи наведене, пенсію призначено відповідно до пункту «б» ст. 12 Закону № 2262. 24.06.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою, яка оформлена у довільній формі, просив призначити пенсію за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України №2262 з 15.08.2020.
Відповідач зауважив, що із заявою про переведення на пенсію за вислугу років відповідно п. а ст. 12 Закону 2262 позивач не звертався. За результатом розгляду заяви від 06.07.2021 Головним управлінням листом від 06.07.2021 повідомлено про порядок призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262.
Відповідач зазначає, що законодавець у назві статті 17 Закону № 2262-ХІІ використовує формулювання: види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років «для призначення пенсії». Однак, саме календарна вислуга років є визначальною для набуття права на призначення такої пенсії.
В поданні ГУ НП в Луганській області від 08.09.2021 про призначення пенсії позивачу зазначено, що він має 23 роки 09 місяців 23 дні календарних років вислуги. На думку відповідача, наданими для призначення пенсії документами підтверджено лише 20 років 06 місяців 19 днів його календарної вислуги.
Для призначення ж пенсії відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262 необхідно 25 років такої вислуги. Тому пенсійний орган дійшов висновку, що наявної у позивача вислуги років не достатньо для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за відсутності учасників справи, які до судового засідання не прибули, просили суд розглянути справу за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Жовтневим РВ УМВС України в Луганській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.7-8), є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 24.10.2014 № 934000281 (а.с. 41).
З 21.10.1996 по 06.11.2015 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по 15.08.2020 перебував на службі в Національній поліції України, з яких з 21.10.1996 по 26.07.2011 проходив службу у підрозділах кримінальної поліції та боротьби з наркозлочинністю, з 21.06.2014 по 13.07.2016, з 03.01.2017 по 30.04.2018 позивач безпосередньо брала участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Луганської області та у період з 01.06.2019 по 31.07.2019, з 01.10.2019 по 30.04.2020 та з 01.06.2020 по 15.08.2020 позивач безпосередньо брав участь в операції об`єднаних сил, що у пільговому обчисленні 16років 00 місяці 21 днів, що підтверджується трудовою книжкою довідкою Головного управління Національної поліції в Луганській області від 10.08.2020 № 2776/111/19-2020, довідкою від 30.07.2020 №А-1291 про безпосередню участь особи в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та довідкою від 01.10.2020 № А-1467 про безпосередню участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (а.с. 11,17,18,19).
Наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 11.08.2020 № 923 о/с «По особовому складу» підполковника поліції ОСОБА_1 (0070588), заступника начальника управління-начальника відділу організаційно-аналітичної роботи управління протидії наркозлочинності Головного управління Національної поліції в Луганській області, за п. 4 ч. 1 ст. 77 (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 15.08.2020, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 23 роки 09 місяців 23 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 16 років 01 місяці 21 днів, загальний трудовий стаж: 28 років 07 місяців 24 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає 23 роки, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 26 діб, встановивши відсоток премії за серпень 2020 року 53,63% (а.с. 10).
Отже, позивач на дату звільнення досяг віку 45 років.
В поданні ГУ НП в Луганській області від 08.09.2020, яке надіслало на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області зазначено, що вислуга років станом на 15.08.2020 для призначення пенсії складає 28 років 07 місяців 24 дні, у календарному обчисленні - 23 роки 09 місяців 23 дні, страховий стаж станом на 15.08.2020 - 04 роки 10 місяців 01 день (а.с. 37).
Протоколом відповідача позивачу призначена пенсія за вислугу років з 16.08.2020, основний розмір 53% (вислуга років - 28 з урахуванням трудового стажу, календарна 23) (а.с.33, 34).
24.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення йому пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України №2262 , в додатках до заяви зазначена, в тому числі, копія довідки №2776/111/19-2020 від 10.08.2020 щодо періодів служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах (а.с. 15-16).
Згідно з довідкою ГУ НП в Луганській області №2776/111/19-2020 від 10.08.2020 станом на 15.08.2020 час служби позивача у пільговуму обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 16 років 00 місяців 21 день (а.с. 17).
Листом ГУПФУ в Луганській області від 06.07.2021 № 2470-2735/Н-02/8-1200/21 роз`яснило позивачу, що його звернення від 24.06.2021 розглянуто з урахуванням вимог Закону України «Про звернення громадян». В листі зазначено, що підготовку необхідних для призначення пенсії документів, в тому числі розрахунок вислуги років, здійснюють уповноважені органи міністерств та відомств, в яких особи проходили службу. Відповідно до відомостей пенсійної справи загальний страховий стаж позивача - 28 років 07 місяців 24 дні, в тому числі календарна вислуга - 23 роки 09 місяців 23 днів, трудовий стаж - 4 роки 10 місяців 1 день. Отже, пенсію призначено позивачу згідно з пунктом «б» ст. 12 Закону № 2262 у розмірі 53% грошового забезпечення за страховий стаж 28 років (а.с. 20).
Відповідач у відзиві визнав, що відмова в перерахунку пенсії позивача за його заявою від 24.06.2021 була оформлена відповідачем листом від 06.07.2021 № 2470-2735/Н-02/8-1200/21 без постановлення рішення за результатом розгляду такого питання. Доказів на підтвердження тих обставин, що таке рішення було прийняте, суду не надав.
Суд вирішує справу на підставі таких вимог чинного законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у даній справі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначено положеннями Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до вимог статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Таким чином, Законом № 2262-ХІ передбачені такі види пенсійного забезпечення: пенсія за вислугу років, пенсія по інвалідності, пенсія в разі втрати годувальника.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, серед іншого: з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно з вимогами частини 2 статті 17 Закону № 2262-ХІІ до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до пункту «б» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно з вимогами частини 1 статті 13 Закону № 2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Таким чином, від вислуги років залежить визначення підстав призначення пенсії та її основний розмір. Від кількості років самої вислуги не залежить вид пенсії відповідно до вимог ст. 1 Закону № 2262-ХІІ, тому хибним є посилання відповідача на ті обставини, що позивач мав звернутися до нього з заявою про переведення на інший вид пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі Порядок № 3-1).
Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Абзацом першим пункту 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (абзац перший пункту 6 Порядку № 3-1).
Пунктом 14 Порядку № 3-1 визначено:
Орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою;
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів;
Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (додаток 3);
Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).
Згідно з пунктом 16 Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (пункт 17 Порядку № 3-1).
Згідно з вимогами пунктів 23-24 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону ( 2262-12 ) уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно розглянув заяву позивача про перерахунок пенсії як звернення громадян.
Оскільки відповідачем порушено саме процедуру розгляду заяви позивача, суд, з урахуванням вимог п.10 ч.2 та абз. 2 ч.4 ст.245 КАС України, вважає належним способом захисту порушених прав позивача саме: визнання протиправними дій відповідача щодо відмови листом від 06.07.2021 № 2470-2735/Н-02/8-1200/21 у переведенні на інший вид пенсії позивачу за заявою від 24.06.2021 та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 24.06.2021 по суті звернення відповідно до вимог Порядку № 3-1 та прийняти рішення за результатом розгляду такої заяви відповідно до вимог чинного законодавства.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місце знаходження: вул. Шевченка-9, м. Сєверодонецьк, Луганська область, 93404) про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови листом від 06.07.2021 № 2470-2735/Н-02/8-1200/21 у переведенні на інший вид пенсії ОСОБА_1 за заявою від 24.06.2021 без постановлення рішення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.06.2021 по суті звернення та прийняти рішення за результатом розгляду такої заяви відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 15 листопада 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян