Рішення № 101523485, 30.11.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
340/7848/21
Номер документу
101523485
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2021 року м.Кропивницький Справа № 340/7848/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Благовіщенської міської ради Кіровоградської області, (вул.Промислова, буд.23/54, м.Благовіщенське, Благовіщенський район, Кіровоградська область, 26400, код ЄДРПОУ 05402697) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про:

- визнати протиправною бездіяльність Благовіщенської міської ради Кіровоградської області (Код ЄДРПОУ 05402697) щодо не розгляду на пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 26.08.2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою;

- зобов`язати Благовіщенську міську раду Кіровоградської області (Код ЄДРПОУ 05402697) включити до порядку денного найближчої сесії клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 4,38 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яке належить Позивачеві на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серія КР № 0219245, яка знаходиться за адресою: с.Кам`яний Брід Благовіщенської міської територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області колишні землі колективної власності КСП «Нива».

Ухвалою суду від 29.10.2021р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай), позивачеві належить право на відведення земельної ділянки розміром 4,38 га, за адресою: с.Кам`яний Брід Благовіщенської міської територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області колишні землі колективної власності КСП «Нива».

26.08.2021р. позивач звернулась до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 4,38 га у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва до якої долучено необхідні додатки.

Відповідач листом від 08.10.2021р. повідомив, що за результатами розгляду клопотання постійною комісією з питань містобудування, будівництва, агропромислового комплексу та земельних відносин й охорони природи прийнята пропозиція щодо відмови у задоволенні клопотання, через відсутність всього необхідного пакету документів для прийняття відповідного рішення.

Не погоджуючись з вказаною відмовою позивач вказує, що прийняття рішень щодо розпорядження земельними ділянками відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» віднесено до виключної компетенції ради, а не постійної комісії. Крім того, вказує, що долученого до клопотання пакету документів було достатньо для його розгляду.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

22.11.2021р. на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов вимоги якого не визнаються та вказується що позивачем не дотримано вимог чинного законодавства під час звернення з відповідним клопотанням, а саме не надано пакет документів визначений ст. 9 Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 5 червня 2003 року № 899-IV (а.с.30-33).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову враховуючи наступне.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) №0219245, позивач (прізвище після розірвання шлюбу - ОСОБА_1 ) отримала право набуття у власність земельної частки у розмірі 4,38 га на території: с.Кам`яний Брід Благовіщенської міської територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області колишні землі колективної власності КСП «Нива» (а.с.13,15,16).

26.08.2021р. позивач звернулась до відповідача з клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 4,38 га у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва до якої долучено необхідні додатки.

Листом від 08.10.2021р. відповідач повідомив, що за результатами розгляду клопотання постійною комісією з питань містобудування, будівництва, агропромислового комплексу та земельних відносин й охорони природи прийнята пропозиція щодо відмови у задоволенні клопотання, через відсутність всього необхідного пакету документів для прийняття відповідного рішення (а.с.14).

Вважаючи вказану відмову протиправною позивач звернулась до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), визначені Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 5 червня 2003 року № 899-IV (надалі - Закон 899- IV).

Відповідно до ст. 1 Закону 899- IV право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

Громадянам, зазначеним в абзаці п`ятому частини першої цієї статті, земельні ділянки в натурі (на місцевості) виділяються із земель запасу чи резервного фонду в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. У разі відсутності на території відповідної ради необхідних площ земель запасу чи резервного фонду земельна ділянка за їх згодою може бути виділена в натурі (на місцевості) меншого розміру або за рахунок земель запасу чи резервного фонду, розташованих на території іншої ради в межах області.

Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією (ст. 2 Закону 899- IV).

Підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради (ч. 1 ст. 3 Закону 899- IV).

Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) (ч. 2 ст. 3 Закону 899- IV).

Сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості): розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) (ст. 5 Закону 899- IV).

Таким чином, норми Закону 899-IV визначають певну процедуру та послідовність дій осіб право на земельну частку (пай) яких підтверджено відповідним сертифікатом:

- звернення до відповідної сільської, селищної, міської ради із письмовим клопотанням про передачу у власність відповідної земельної ділянки та надання дозволу на розробку проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). До заяви необхідно додати: копію сертифікату на земельну частку (пай);

- після отримання рішення сільської, селищної, міської ради необхідно звернутися до землевпорядної організації та укласти договір на розробку проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

- за результатами розробки вказаної проектної документації потрібно зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі (ДЗК) з присвоєнням їй кадастрового номеру. За результатами реєстрації видається Витяг з Державного земельного кадастру;

- після отримання Витягу з Державного земельного кадастру, необхідно звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради для затвердження проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для оформлення земельної ділянки у власність;

- із рішенням про затвердження проектної документації необхідно звернутись до державного реєстратора та здійснити реєстрацію права власності на земельну ділянку. За результатами реєстрації видається Витяг про державну реєстрації права власності на нерухоме майно, а саме земельну ділянку(пай).

Суд зазначає, зважаючи на те, що позивач вже є власником земельної частки (паю) у визначеному сертифікатом розмірі, виникає необхідність лише у встановлення меж вказаної земельної ділянки в натурі (на місцевості), а тому з метою належного оформлення права власності на земельну частку, позивач мав звернутись до відповідача саме з клопотання про надання дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а не з клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 4,38 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом. Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки також можуть передбачати поділ, об`єднання земельних ділянок, які перебувають у власності однієї особи.

Згідно ч. 1 ст. 55 Закону України «Про землеустрій» встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.

Отже, за своїми правовими наслідками технічна документація із землеустрою у вигляді проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та проектів землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), є різними видами документації із землеустрою, а тому не можуть ототожнюватись в разі реалізації особою права на земельну ділянку, яке підтверджено сертифікатом.

А тому, в даному випадку позивачем обрано неналежний спосіб набуття права власності на землю.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

У спірних правовідносинах відповідач відмовив позивачеві у розгляді його клопотання не у спосіб визначений нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідач протиправно, всупереч положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання щодо реалізації позивачем права на земельну частку (пай) на розгляд сесії ради не виніс та відповідне рішення радою не приймалось, натомість відповідач обмежився лише винесення вказаного питання на розгляд постійної комісії, яка не наділена повноваженнями приймати рішення віднесені до виключної компетенції ради. Отже, бездіяльність відповідача є протиправною.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник