Рішення № 101521920, 01.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2021
Номер справи
200/9803/21
Номер документу
101521920
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2021 р. Справа№200/9803/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Ольгинська селищна військово-цивільна адміністрація, про визнання протиправним і скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії -

УСТАНОВИВ:

У липні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (далі - ГУ Держгеокадастр, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предметне спору, - Ольгинська селищна військово-цивільна адміністрація (далі - Ольгинська ВЦА, третя особа), в якому просить: - визнати протиправним і скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 10.06.2021 №1067-СГ; - зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Донецької області втретє розглянути клопотання від «07.09.2021» і видати наказ про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовно площею 2,0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Ольгинської селищної ради Волноваського району Донецької області та прийняти відповідне вмотивоване рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на те, що відповідач під час розгляду клопотання зобов`язаний був керуватися статтею 19 Конституції України та частинами 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України, мав або видати наказ про дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або надати мотивовану відмову у його наданні, при чому підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкту (земельної ділянки) вимогам, або законів, або генеральних планів, або схем землеустрою, або проектів землеустрою.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що на виконання рішення суду, Головним управлінням здійснені відповідні заходи і розглянуто повторно клопотання ОСОБА_1 від 07 вересня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовно площею 2,0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Ольгинської селищної ради Волноваського району Донецької області та прийняти відповідне вмотивоване рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні. За результатами розгляду вищевказаного клопотання, враховуючи рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.02.2021 по справі № 200/12024/20-а, Головним управлінням прийнято наказ № 1067-СГ від 10.06.2021 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою», яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу з таких підстав: у зв`язку із набранням чинності Закону України від 28 квітня 2021 року № 1423-1X «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», розпорядження запроектованою земельною ділянкою знаходиться поза межами повноважень Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області. Зазначає, що про повторний розгляд та виконання вимоги виконавця, Головним управлінням 11.06.2021 за № 11-5-0.61-2786/2-21 було надіслано листа Головному державному виконавцю Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, з підтверджуючими документами. 14.07.2021 по ВП № 65445544 Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції встановлено, що рішення суду по справі № 200/12024/20-а виконано фактично у повному обсязі та винесено постанову про закінчення виконавчого провадження. Вважає, що вимоги виконавчого листа полягали у повторному розгляді клопотання від 07 вересня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовно площею 2,0 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Ольгинської селищної ради Волноваського району Донецької області та прийняти відповідне вмотивоване рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні. Згідно прийнятого Головним управлінням наказу № 1067-СГ від 10.06.2021 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою» позивачу було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, зовсім з іншої причини в порівнянні з рішенням суду № 200/12021 /20-а. Зазначає, що Головним управлінням, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.02.2021 по справі № 200/12024/20-а виконано в повному обсязі та наказ від 10.06.2021 №1067-СГ прийнято в межах повноважень. Наголошує, що наказ від 10.06.2021 № 1066-СГ «Про визнання таким, що втратив чинність, наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 28.10.2020 № 5588-СГ» було прийнято враховуючи рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.02.2021 по справі № 200/12024/20-а. Вважає, що під час прийняття зазначено наказу, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, діяло в межах повноважень виконуючи рішення суду. Також посилається на те, що 27.05.2021 набув чинності Закон України від 28.04.2021 № 1423-ІX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» згідно з яким землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) передані до комунальної власності сільських, селищних, міських рад. Зазначає, що з дня набрання чинності Законом України від 28.04.2021 № 1423-ІX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, Головне управління - орган виконавчої влади, який здійснював розпорядження земельними ділянками державної власності, втратило права щодо розпорядження такими землями. Рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути оформлене розпорядчим індивідуальним правовим актом, а саме наказом Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника, бо таке клопотання не є зверненням в порядку Закону України «Про звернення громадян». Також зазначає, що на підставі Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» доступ до «Автоматизована система «ДОК ПРОФ», а саме до розділу клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру було відключено по всій території України.

Позивач надала до суду відповідь на відзив, в якій наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 9 серпня 2021 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі, витребувані у відповідача докази.

Ухвалою суду від 8 жовтня 2021 року розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 3 листопада 2021 року.

Ухвалою суду від 3 листопада 2021 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 1 грудня 2021 року.

Позивач і представник відповідача до судового засідання не з`явилися, про дату, час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином.

Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст. 205 КАС України - відсутні.

Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року у справі № 200/12024/20-а, задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 28.10.2020 року № 5588-СГ, зобов`язання Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 7 вересня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовно площею 2,0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Ольгинської селищної ради Волноваського району Донецької області та прийняти відповідне вмотивоване рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 28.10.2020 року № 5588-СГ. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 07 вересня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовно площею 2,0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Ольгинської селищної ради Волноваського району Донецької області та прийняти відповідне вмотивоване рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 10 червня 2021 року 1067-СГ відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, розташованої на території Ольгинської селищної ради Волноваського району Донецької області за межами населених пунктів, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства у зв`язку із набранням чинності Закону України від 28 квітня 2021 року № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Зазначено, що розпорядження запроектованою земельною ділянкою знаходиться поза межами повноважень Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області.

Позивач 17 червня 2021 року звернулась зі скаргою на невиконання виконавчих дій у виконавчій справі ВП № 65445544 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, в якій зазнала, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року задоволено її позов. Судове рішення набрало законної сили 26 березня 2021 року. 17 травня 2021 року відкрито виконавче провадження № 65445544. Зазначає, що відповідач не вчинив жодних дій, які б свідчили про наявність намірів виконати судове рішення.

Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) листом від 29.06.2021 № 3535/02.3-49 ОСОБА_1 повідомлено про те, що на виконанні відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі - відділ) перебуває виконавчий лист № 200/12024/20-а, виданий Донецьким окружним адміністративним судом 22.04.2021, про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 07 вересня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею 2,0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, на території Ольгинської селищної ради Волноваського району Донецької області та прийняти відповідне вмотивоване рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні. 17.05.2021 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження АСВП № 65445544, копії якої скеровано стягувану га боржнику. 04.06.2021, у зв`язку з ненаданням боржником - Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області відповіді, пояснень, а також підтвердження виконання рішення суду, державним виконавцем на адресу боржника направлено вимогу № 9526. Зазначено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області у відповіді № 11-5-0.61-2786/2-21 від 11.06.2021 повідомлено, що боржником розглянуто клопотання стягувана про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства. За результатами розгляду, наказом Головного управління Дсржгеокадастру у Донецькій області від 10.06.2021 № 1067 - СГ відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею 2,0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Ольгинської селищної ради Волноваського району Донецької області.

Листом відповідача від 11.06.2021 головному державному виконавцю повідомлено, що наказом Головного управління Дсржгеокадастру у Донецькій області від 10.06.2021 № 1067 - СГ відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,0000 га ріллі із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, на території Ольгинської селищної ради Волноваського району Донецької області для ведення особистого селянського господарства з таких відстав: у зв`язку із набрання чинності Закону України від 28 квітня 2021 року № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», розпорядження запроектованою земельною ділянкою знаходиться поза межами повноважень Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області. Також просить закінчити виконавче провадження № 65445544 з примусового виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.02.2021 у справі № 200/12024/20-а.

ОСОБА_1 звернулась із заявою від 29.06.2021 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області якою просила надати належну оцінку наданим боржником документам і застосувати до боржника штраф за невиконання рішення суду в порядку ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження».

Листом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 15.07.2021 № 25468/53395/23/21Д/02.3 позивачу повідомлено, що згідно з інформацією боржника Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області наказ від 10.06.2021 № 1067-СГ на даний час є чинним, інформація щодо його оскарження відсутня. Зазначено, що 14.07.2021 державним виконавцем, враховуючи відповідь боржника № 11-5-0.61- 2786/2-21 від 11.06.2021 та керуючись вимогами п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 64193698 і направлено сторонам виконавчого провадження. Також повідомлено, що її клопотання щодо застосування до боржника заходів примусового характеру відповідно до ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» не підлягає задоволенню у зв`язку із завершенням виконавчого провадження.

Також позивач надала до суду постанову про закінчення виконавчого провадження № 65445544 від 14.07.2021 щодо виконання виконавчого листа від 22.04.2021, виданого у справі № 200/12024/20-а у зв`язку з фактичним виконанням рішення суду.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, у редакції Закону № 1423-IX від 28.04.2021, установлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об`єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або з дня повідомлення особою, зацікавленою в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, про замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, передбаченому цією частиною, відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру орієнтовне місце розташування земельної ділянки, зазначити дату та номер відповідного рішення, а також майбутнє цільове призначення земельної ділянки. Зазначена інформація оприлюднюється на безоплатній основі на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Підпунктом 58 п. 4 розділу І Закону України від 28 квітня 2021 року № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (далі - Закон № 1423-IX), який набрав чинності 27.05.2021, доповнено розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України пунктом 24 такого змісту "24. З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.

Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади про викуп для суспільних потреб земельних ділянок приватної власності, прийняті до дня набрання чинності цим пунктом, є чинними, а заходи щодо відчуження таких земельних ділянок здійснюються органами, визначеними статтями 8 і 9 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності".

Особи, які отримали дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зазначені у підпункті "е" цього пункту, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. До 1 січня 2023 року зазначені землі та земельні ділянки не можуть бути передані у власність та користування будь-яким іншим особам, крім тих, яким надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою (крім передачі їх для розміщення об`єктів, передбачених статтею 15 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності"). У разі якщо до 1 січня 2023 року такі земельні ділянки не передані у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, такі земельні ділянки переходять у комунальну власність територіальної громади села, селища, міста, на території якої вони розташовані.

До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду".

Отже, на момент прийняття оскаржуваного в цій справі наказу у відповідача були відсутні повноваження щодо вирішення питання про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення позивачу безоплатно у власність земельної ділянки, розташованої на території Ольгинської селищної ради Волноваського району Донецької області.

З огляду на викладене, оскаржуваний наказ є протиправним і підлягає скасуванню.

При цьому, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Донецької області втретє розглянути клопотання і видати наказ про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки на момент прийняття наказу від 10.06.2021 № 1067-СГ і на момент розгляду цієї справи ці повноваження здійснює відповідний орган місцевого самоврядування (або відповідна військово-цивільна адміністрація).

Суд зазначає, що права позивача у вказаній частині можуть бути захищені шляхом заміни сторони виконавчого провадження щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року у справі № 200/12024/20-а, про що ОСОБА_1 може подати заяву в порядку ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (у межах справи № 200/12024/20-а). Зазначене узгоджується з практикою Першого апеляційного адміністративного суду, що наведена в постанові від 12 вересня 2021 року у справі № 234/7639/20.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до квитанції № 0.0.2208197716.1 від 23.07.2021 позивачем сплачено 908,00 грн судового збору за подання позову.

Частинами 1 та 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, стягненню на користь позивача підлягає 454,00 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (ідентифікаційний код: 39767332, 84313, Донецька область, м. Краматорськ, бул. Машинобудівників, 16), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Ольгинська селищна військово-цивільна адміністрація (ідентифікаційних код: 04341560, 85730, Донецька область, смт. Ольгинка, вул. Маяковського, буд. 32), про визнання протиправним і скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 10 червня 2021 року №1067-СГ.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області суму судових витрат у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Повне рішення суду складене 1 грудня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков