Рішення № 101521756, 29.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
200/12520/21
Номер документу
101521756
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2021 р. Справа№200/12520/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьової І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , Адреса: АДРЕСА_1 до відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, юридичний адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010 про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та просить суд:

Визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області в перерахунку пенсії за вислугу років, викладену в листі № 0500-1609-8/67899 від 13.09.2021.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити позивачу з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 квітня 2019 року пенсію на підставі довідки № 3/332 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, видану 07.07.2021 Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції (м. Дніпро), яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 8791,00 грн., оклад за військовим званням 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (45 %) 4621,95 грн; премія (150,3 %) 13212,87 грн.

В обґрунтування позову зазначено, позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2013 року №103, яка була видана Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо проведення перерахунку основного розміру пенсії.

Ухвалою від 28 вересня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Відповідач надав відзив у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на те, що після визнання противоправними та скасування пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось. На даний час питання проведення перерахунку пенсії законодавчо не врегульовано, асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались, тому пенсії виплачуються в розмірах, що існували станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

Щодо заяви відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд зазначає наступне.

В силу приписів статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до положень ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

В клопотанні відповідача не наведені конкретні обставини, що ускладнюють розгляд справи в порядку спрощеного провадження. Крім того, відповідачем надано відзив на позовну заяву. Ознайомившись із матеріалами справи, враховуючи категорію справи та характер спірних правовідносин, обсяг та характер доказів у справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

З`ясовуючи обставини справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, про що свідчить паспорт НОМЕР_2 , є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років.

Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції (м. Дніпро) 27.08.2021 №3/705 видало нову довідку про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 5640,00 грн., оклад за військовим званням 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) 2792,00 грн; премія (38,2 %) 2154,48 грн., надбавка за особливості проходження служби (21,7 %) -2120,52 грн.

Листом від 13 вересня 2021 року ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило повивача, що немає підстав для перерахунку пенсії на підставі нової довідки, оскільки після скасування рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 по справі № 826/12407/18, яким визнано протиправним та скасовано п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», урядом України акти, які визначають механізм перерахунку пенсій відповідних категорій військовослужбовців не приймались.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам з урахуванням встановлених обставин справи, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

За приписами статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі – Закон №2011-XII ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції Закону України №720-IX від 17.06.2020 (далі – Закон №2262-ХІІ), визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Стаття 63 Закону №2262-ХІІ регулює перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

“Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі – Порядок №45).

Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Керуючись частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування норм права, які викладені в постанові Верховного Суду від 17.12.2019 року №Пз/9901/20/19 (№160/8324/19).

Таким чином, з 05 березня 2019 року, дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб” у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Отже, судом встановлено, що відповідач отримав оновлену довідку про розмір грошового забезпечення та повідомлення Південно-Східного міжрегіонального управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про проведення перерахунку пенсії у спосіб, який передбачений Порядком №45 та “Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (зі змінами), затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При цьому суд зазначає, що за приписами статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Відповідно до приписів частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю [...].

Згідно з абзацом першим частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

При розгляді цієї справи судом встановлений факт протиправної бездіяльності відповідача, який знаходиться у безпосередньому причинному зв`язку з негативними наслідками для позивача, пов`язаними з не проведенням перерахунку призначеної пенсії.

З наведених підстав суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та задовольняє їх шляхом визнання бездіяльності відповідача щодо не перерахунку пенсії позивача за вислугу років на підставі оновленої довідки Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції (м. Дніпро)

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити позивачу з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 квітня 2019 року пенсію на підставі довідки № 3/705 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, видану 27 серпня 2021 року Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції (м. Дніпро), яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 5640,00 грн., оклад за військовим званням 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) 2792,00 грн; премія (38,2 %) 2154,48 грн., надбавка за особливості проходження служби (21,7 %) -2120,52 грн.

Суд відхиляє позовні вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 квітня 2019 р. пенсію на підставі довідки № 3/332 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, видану 07.07.2021 р. Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції (м. Дніпро), яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 8791,00 грн., оклад за військовим званням 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (45 %) 4621,95 грн; премія (150,3 %) 13212,87 грн., оскільки довідка № 3/332 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року від 07.07.2021 року, оскільки наведена довідка та розмір грошового забезпечення не стосується обставин цієї справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позивачем сплачено судовий збір у сумі 908,00 грн., наведена сума підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про :

- визнання протиправною відмову Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області в перерахунку пенсії за вислугу років, викладену в листі № 0500-1609-8/67899 від 13.09.2021;

- зобов`язання Головне Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити позивачу з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 квітня 2019 року пенсію на підставі довідки № 3/332 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, видану 07.07.2021 Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції (м. Дніпро), яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 8791,00 грн., оклад за військовим званням 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (45 %) 4621,95 грн; премія (150,3 %) 13212,87 грн. - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області в перерахунку пенсії за вислугу років, викладену в листі № 0500-1609-8/67899 від 13.09.2021.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити позивачу з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 квітня 2019 року пенсію на підставі довідки № 3/705 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, видану 27 серпня 2021 року Південно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції (м. Дніпро), яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 5640,00 грн., оклад за військовим званням 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) 2792,00 грн; премія (38,2 %) 2154,48 грн., надбавка за особливості проходження служби (21,7 %) -2120,52 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Повний текст рішення складено та підписано 29 листопада 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Шинкарьова