
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
01 грудня 2021 року Справа 215/579/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Коренев А.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Криворізької міської ради про визнання протиправною бездіяльності,-
ВСТАНОВИВ:
25.02.2021 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулась до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовною заявою до Виконавчого комітету Криворізької міської ради (пл. Молодіжна, 1, м. Кривий Ріг, 50101 код ЄДРПОУ 04052169), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у не попередженні виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з не підкоренням ним Основному Закону України на соціальний захист гарантованого ст. 1, 3, 21, 22, ч. 2 ст. 28, 46, 49,92 Конституції України та постановити окрему ухвалу згідно ст. 249 КАС України;
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у не внесенні за результатами розгляду скарги від 25.01.2020 року рішення, постанови, тобто правового акту;
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у невжитті заходів для забезпечення абсолютного фундаментального права на попередження за можливістю страждань і болю відповідно до правової позиції ст. 3, ч. 2 ст. 28, 68 Конституції України, а саме без згоди позивача була піддана медичним та іншим дослідам;
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у невжитті заходів для ліквідації причин, які породили скаргу від 25.01.2020 року відповідно до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я»;
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради, яка виявилась у не забезпеченні права на правову допомогу при розгляді скарги від 25.01.2020 року згідно до ст. 59 Конституції України.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 04.02.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Криворізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною – передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2021 року позовну залишено без розгляду.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2021 року ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2021 року скасовано, справу направлено на продовження розгляду до суду.
29 листопада 2021 року справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з Третього апеляційного адміністративного суду.
На підставі положень частини другої статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що провадження у справі не відкрито.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам статей 160, 161 КАС України, вважаю, що її слід залишити без руху з огляду на таке.
У відповідності до положень ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, особи з інвалідністю I та II груп.
Соціальний захист інвалідів є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей інвалідів нарівні з іншими громадянами та полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів, встановленні опіки (піклування) або забезпеченні стороннього догляду. Пільги інвалідам надаються на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус.
Однак, ОСОБА_1 до суду не надала відповідне посвідчення, що підтверджує відповідну групу інвалідності, яка дає пільги щодо сплати судового збору, оскільки довідка Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради не є належним документом, який підтверджує відповідний статус позивачки.
Крім того, пунктом 5 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною четвертою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази – позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Із матеріалів адміністративного позову вбачається, що в обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка посилається на те, що 25 січня 2020 року була подана скарга, яка Президентом України направлена відповідачу і зареєстрована 12.02.20р. вх. № С-2874/0/42-20 для вирішення соціальних питань, але відповідач відмовив у забезпеченні абсолютних фундаментальних прав, у зв`язку з чим звернулася до суду з позовом.
Однак, в порушення наведеної норми до матеріалів адміністративного позову не було надано доказів на підтвердження вказаних обставин, зокрема доказів отримання вказаної скарги та відмови відповідача.
Таким чином, в порушення вказаних норм, до суду не надано докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Отже, позивачу необхідно надати до суду докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а також посвідчення, яке підтверджує відповідний статус.
Відповідно до ч.2 ст.46 КАС України, позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб`єкти владних повноважень.
Пунктом 1 ч.1 ст.171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.43 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Адміністративно-процесуальна дієздатність це здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові.
Вона належить фізичним особам, які: 1) досягли повноліття; 2) не визнані судом недієздатними.
Документом, що підтверджує адміністративно-процесуальну дієздатність є документ, що посвідчує особу.
Відповідно до Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” такими документами є паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідчення водія, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, картка мігранта, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.
Позов ОСОБА_1 містить підпис, проте враховуючи, що документ, який підтверджує адміністративну процесуальну правоздатність позивача, а саме, паспорт громадянина України - відсутній, суд вважає за необхідне запропонувати позивачу подати його копію до суду, з метою встановлення дійсної волі особи щодо звернення до суду та підтвердження її адміністративно-процесуальної дієздатності.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом 5 днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, вважаю за необхідне залишити без руху подану позовну заяву з наданням часу для усунення зазначених недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору – відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Криворізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу семиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання:
- документу про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. сплачений за реквiзитами для перерахування судового збору в гривнях: отримувач коштів: ГУК у Дн-кій обл./Чечел.р/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача (IBAN): UA368999980313141206084004632, код класифікації доходів бюджету: 22030101, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- копії паспорту позивача - ОСОБА_1 , засвідченої належним чином;
- докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом семи днів з дня отримання ухвали суду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.
Роз`яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та в самостійному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя А.О. Коренев