Рішення № 101520976, 29.11.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
140/10495/21
Номер документу
101520976
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/10495/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Рожищенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки у зв`язку з досягненням 45 років; зобов`язання вклеїти до паспорта громадянина України зразка 1994 року нову фотокартку у зв`язку з досягненням 45 років.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що після досягнення ним 45-річного віку звернувся до відповідача із проханням вклеїти до свого паспорта у формі книжечки нову фотокартку. Проте відповідач відмовив у вчиненні таких у зв`язку із відсутністю відповідного рішення суду.

На думку позивача, відмова відповідача вклеїти у паспорт громадянина України нову фотокартку є протиправною, оскільки не грунтується на положеннях чинного законодавства.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.22-26). В обґрунтування цієї позиції представник відповідача зазначив, що позивач звернувся із заявою про вклеювання до паспорта зразка 1994 року нової фотокартки у зв`язку з досягненням 45-річного віку. Звернення позивача не є заявою про надання адміністративної послуги; заявнику на його звернення було надано обґрунтовані відповіді у письмовій формі з посиланням на чинне законодавство.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 26 березня 2015 року Рожищенським районним сектором Управління Державної міграційної служби України у Волинській області видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с.9).

01 квітня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив вклеїти до його паспорта фотокартку (а.с.11-12) та висловив свою незгоду на отримання паспорта у формі ID-картки.

На звернення позивача щодо вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, відповідач листом від 02 квітня 2021 року №0724-36/0724.1-21 повідомив позивача, що за відсутності відповідного рішення суду відсутні правові підстави для вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року (а.с.10).

Відповідно до наказу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області від 29 червня 2021 року №54 з 01 липня 2021 року змінено назву структурного підрозділу Рожищенського районного відділу Управління ДМС України у Волинській області на Рожищенський відділ Управління ДМС України у Волинській області.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що спір у справі виник у зв`язку з тим, що відповідач відмовив ОСОБА_1 у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки у зв`язку з досягненням 45-річного віку.

При вирішенні спору суд враховує такі нормативно-правові акти.

Як встановлено пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України від 18 січня 2001 року №2235-III «Про громадянство України» (далі - Закон №2235-14) документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Відповідно до статті 5 Закону №2235-14 постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України (Положення №2503-ХІІ).

Пунктом 3 Положення №2503-ХІІ передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

06 грудня 2012 року набрав чинності Закон України від 20 листопада 2012 року №5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі Закон - №5492-VI, зі змінами), який визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.

Згідно із підпунктом «а» пункту 1 частини першої статті 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, серед яких: паспорт громадянина України.

За приписами частин першої - четвертої статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Відповідно до частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону №5492-VI Кабінет Міністрів України постановою від 25 березня 2015 року №302 (Постанова №302) затвердив зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).

Пунктом 2 Постанови №302 (зі змінами) запроваджено з 1 січня 2016 року оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII; з 1 листопада 2016 року оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Також пунктом 3 Постанови №302 обумовлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 року припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 року, є чинним протягом строку, на який його було видано.

Згідно з пунктом 1 розділу V «Перехідні положення» Закону №5492-VI документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, видані до дня набрання чинності цим Законом, є чинними до закінчення строку їх дії та не підлягають обов`язковій заміні.

Позивач ОСОБА_1 має паспорт у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року.

Пунктами 7, 8 вказаного Положення №2503-ХІІ установлено, що записи, вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.

Згідно з пунктами 12, 15, 18 Положення №2503-ХІІ вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку провадиться у п`ятиденний термін. Для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру. Для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 виповнилося 45 років, а тому згідно з пунктом 18 Положення №2503-XII він повинен був звернутись до територіального підрозділу Управління Державної міграційної служби України в області за місцем проживання з відповідною заявою про вклеювання фотокартки протягом місяця, однак звернувся за наданням такої послуги після спливу місячного строку.

Підпунктом 6 пункту 6 Порядку №302 визначено, що обмін паспорта здійснюється у разі якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.

Зазначена норма визначає звернення особи із заявою про вклеювання до паспорта нової фотокартки пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку як підставу для обміну паспорта зразка 1994 року, однак вона не містить імперативної заборони для вклеювання до паспорта фотокартки. Також варто звернути увагу, що така підстава для обміну паспорта не передбачена пунктом 16 Положення №2503-XII, відповідно до якого обмін паспорта провадиться у разі зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.

З цього випливає, що обмін паспорта у ситуації з позивачем може мати місце, якщо він вільно погоджується на такий обмін. В іншому випадку примус з боку держави, який здійснюється проти волі особи, є невиправданим втручанням у коло його приватних інтересів, зокрема мати паспорт у формі книжечки.

Так у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 у зразковій справі №806/3265/17 за позовом ОСОБА_2 до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії міститься висновок, що норми Закону №5492-VI на відміну від норм Положення №2503-XII не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім`я та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря. Законодавець, приймаючи Закон №1474-VIII, яким внесено зміни до Закону №5492-VI, не дотримав вимог, за якими такі зміни повинні бути зрозумілими і виконуваними, не мати подвійного тлумачення, не звужувати права громадян у спосіб, не передбачений Конституцією України та не допускати жодної дискримінації у залежності від часу виникнення правовідносин з отриманням паспорта громадянина України.

Судом враховано, що 07 червня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року №398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №302». Згідно з цією постановою пункт 3 Постанови №302 доповнено абзацом такого змісту: «Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року».

Відповідно до абзацу п`ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 та постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року №398 Міністерство внутрішніх справ України затвердило Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (наказ зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591; далі - Тимчасовий порядок).

Пунктом 2 розділу V (Уклеювання фотокарток) Тимчасового порядку встановлено, що для вклеювання фотокартки при досягненні віку 25 або 45 років особи, на ім`я якої оформлений паспорт, протягом 30 календарних днів заявник подає працівнику територіального підрозділу заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток за формою згідно з додатком 4 до цього Тимчасового порядку. У разі подання заяви та документів через центр надання адміністративних послуг адміністратор центру надання адміністративних послуг передає прийняті заяву та документи до відповідного територіального підрозділу ДМС.

Для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток.

Суд звертає увагу, що у той час, як Порядок №302 визначив правові наслідки пропуску місячного строку для подання документів для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку (тобто, паспорт підлягає обміну), то Положення №2503-ХІІ таких правових наслідків не визначає. Суд також враховує, що чинним законодавством України (а саме абзацом третім пункту 2 розділу V Порядку №456) все ж передбачена можливість вклеювання фотокартки до паспорта у формі книжечки при досягненні відповідного віку та після спливу тридцятиденного строку, але на підставі відповідного рішення суду.

На думку суду, враховуючи, що Положення №2503-ХІІ має вищу юридичну силу за Порядок №302, пропуск особою місячного строку для звернення за вклеюванням до паспорта у формі книжечки нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку не може мати правовим наслідком позбавлення його права мати паспорт громадянина України у формі книжечки.

Отже, не зважаючи на пропуск позивачем місячного строку для звернення за вклеюванням до паспорта у формі книжечки нової фотокартки після досягнення ним 45-річного віку, він не може бути позбавлений права на подальше використання паспорта саме у формі книжечки, за умови вклеювання нової фотокартки. Суд наголошує, що у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку із неможливістю їх реалізації.

При цьому суд не бере до уваги викладені у відзиві доводи представника відповідачів про те, що звернення позивача не є заявою про надання адміністративної послуги, оскільки такі мотиви не були викладені при наданні позивачу відповіді.

Крім того, суд звертає увагу на ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27 грудня 2019 року у справі №620/1962/19, якою встановлено правильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм права у спорі громадянина з територіальним підрозділом Державної міграційної служби щодо вклеювання до паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року нової фотокартки у зв`язку із досягненням 45-річного віку, та у даній справі позовні вимоги були задоволені.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у вклеюванні фотокартки до паспорта громадянина України у зв`язку з досягненням 45-річного віку та зобов`язання Рожищенського відділу Управління Державної міграційної служби у Волинській області вклеїти нову фотокартку у паспорт ОСОБА_1 зразка 1994 року.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 908,00 грн, що підтверджуються квитанцією від 23 вересня 2021 року №94, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.8, 15).

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, територіальним підрозділом якого є відповідач, судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у сумі 908,00 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до Рожищенського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (45101, Волинська область, місто Рожище, вулиця Незалежності, 93) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Рожищенського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 вклеїти у паспорт громадянина України зразка 1994 року нову фотокартку у зв`язку з досягненням 45 років.

Зобов`язати Рожищенський відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області вклеїти у паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий на ім`я ОСОБА_1 , нову фотокартку у зв`язку з досягненням 45-річного віку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Градний Узвіз, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 37821586) на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк