Рішення № 101515008, 30.11.2021, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
904/429/21
Номер документу
101515008
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.11.2021м. ДніпроСправа № 904/429/21

за позовом Кам`янської міської ради Дніпропетровської області, м.Кам`янське

до Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ", м.Кам`янське

про внесення змін до п.2.2, 4.1 договору оренди земельної ділянки 5,7196 га від 15.12.2014.

Суддя Красота О.І.

За участю секретаря судового засідання Тетерятник А.М.

Представники:

від Позивача: Змітріченко Ю.П., Довіреність №01/1-13/0/1397вих від 18.12.2020, представник

від Відповідача Шаверін Д.С., Довіреність №51/016юр від 28.12.2020, адвокат

СУТЬ СПОРУ:

Кам`янська міська рада звернулася до Господарського суду з позовом до Акціонерного товариства "ДНІПРОАЗОТ" і просить суд внести зміни до п.2.2 та 4.1 договору оренди земельної ділянки №12997 від 15.12.2014 (державна реєстрація права оренди земельної ділянки №8680454 від 29.01.2015), яка розташована за адресою: вул. Медова (вул. Петровського), 25А/51, смт.Карнаухівка, м.Кам`янське, загальна площа 5,7196 га, кадастровий номер 1210400000:04:006:0022, для розміщення виробничого комплексу, укладеного між Кам`янською міською радою та Акціонерним товариством “ДНІПРОАЗОТ”, виклавши їх у наступній редакції:

“ 2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 24 201 915,44 грн.

4.1. Орендна плата вноситься “Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 968 076,62 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 № 816-19/VІІ “Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста”, від 22.06.2018 №1105-25/VII “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста”, від 09.07.2020 №1975-44VII “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020” від 18.12.2020 №41-03/VIII “Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020”, а також стягнути судовий збір.

Позовні вимоги обґрунтовані підвищенням ставки орендної плати відповідно до рішення міської ради від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста".

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 01.02.2021 позовну заяву залишено без руху. Позивачу протягом семи днів з дня вручення ухвали господарського суду про залишення позовної заяви без руху запропоновано усунути недоліки позовної заяви, а саме надати: пояснення та докази щодо виконання п.6.1 рішення Кам`янської міської ради від 18.12.2020 №41-03/VIII; пояснення стосовно виконання чи невиконання Відповідачем п.4.1 вказаного вище рішення Кам`янської міської ради.

04.02.2021 на адресу суд від Позивача надійшла заява про усунення недоліків та долучення доказів.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 08.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 04.03.2021 об 11:00 год.

01.03.2021 від Відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечував та в позові просив відмовити в повному обсязі.

Відповідач зазначає, що рішення № 1975-44/VIІ від 09.07.2020 є регуляторним актом.

В той же час, всупереч статті 7 Закону № 1160-ІV від 11.09.2003 вказаний регуляторний акт не був затверджений планом діяльності Кам`янської міської ради з підготовки проекту регуляторних актів на 2020-й календарний рік у строк не пізніше 15 грудня 2019-го року.

Також, згідно статті 7 Закону № 1160-ІV від 11.09.2003, план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів повинен містити визначення видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів, що не було дотримано у цьому випадку.

Із Рішення № 1975-44/VIІ від 09.07.2020, із змістом якого АТ “ДНШРОАЗОТ” ознайомилось після отримання 13.01.2021 листа Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, вбачається, що всупереч статті 34 Закону № 1160-ІV від 11.09.2003, проект Рішення № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 було подано для затвердження без аналізу регуляторного впливу, виконаного із застосування Методики проведення аналізу впливу регуляторного акту, а також без експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту та пропозицій уповноваженого органу та без висновків відповідальної постійної комісії про відповідність проекту регуляторного акту вимогам статей 4 та 8 цього Закону.

Відповідач вказує, що Рішення № 1975-44/VIІ від 09.07.2020 не могло бути прийнято, оскільки був відсутній аналіз регуляторного впливу та проект регуляторного акту, зокрема технічна документація з нормативної грошової оцінки, а відповідача позбавлено можливості надати зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акту.

Відповідач вважає, що рішення Кам`янської міської ради № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 є незаконним. Відповідно незаконним також є рішення № 41-03/VIII від 18.12.2020 про впровадження незаконного рішення № 1975-44/VІІ від 09.07.2020.

01.03.2021 Відповідач подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/1936/21.

02.03.2021 Відповідач в особі Акціонерного товариства "ДНІПРОАЗОТ" звернулося до Господарського суду із зустрічною позовною заявою і просив суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки № 12997 від 15.12.2014, який укладено між Кам`янською міською радою та АТ“ДНШРОАЗОТ” (земельна ділянка площею 5,7196 га, кадастровий номер 1210400000:04:006:0022 для розміщення виробничого комплексу):

- виклавши п. 4.1 вказаного договору в наступній редакції:

“ 4.1. Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 609 130,16 грн./рік без ПДВ та не підлягає перегляду у бік збільшення до завершення строку дії даного договору. Інші положення даного договору застосовуються у частині, що не суперечить п. 4.1 цього договору”.

- виключивши підпункт 4.4.5 вказаного договору.

Обґрунтовуючи зустрічні позовні вимоги, Позивач посилається, серед іншого, на нормативні положення пунктів 288.4, 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, що передбачають порядок та розмір визначення орендної плати, річна сума якої, на його думку, не може бути меншою за розмір земельного податку, який встановлено у розмірі не більше 3% від нормативної грошової оцінки.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 09.03.2021 зустрічну позовну заяву залишено без руху. Позивачу протягом семи днів з дня вручення ухвали господарського суду про залишення зустрічної позовної заяви без руху, усунути недоліки зустрічної позовної заяви, а саме надати: докази належної сплати судового збору у сумі 2 270,00 грн.

Представник Позивача в підготовчому засіданні 04.03.2021 заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку з необхідністю надання часу на підготовку заперечень на клопотання про зупинення провадження у справі.

Представник Відповідача в підготовчому засіданні наполягав на задоволенні заявленого клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 04.03.2021 позовну заяву залишено без руху. Позивачу протягом п`яти днів з дня вручення ухвали господарського суду про залишення позовної заяви без руху, необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме надати: належні докази на підтвердження наявності повноважень Жежель Сергія Сергійовича на підписання позовних заяв від імені Кам`янської міської ради.

16.03.2021 Позивач подав заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2021 продовжено розгляд справи з 01.04.2021. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 01.04.2021 о 15:00год.

22.03.2021 на адресу суду від Позивача надійшли письмові заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі та просив суд відмовити у задоволенні клопотання про зупинення провадження.

22.03.2021 Позивач подав відповідь на відзив на позовну заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити. Позивач зазначає, що станом на час подання позову рішення Кам`янської міської ради № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 та № 41-03/VIII від 18.12.2020 у встановленому законом порядку незаконними (нечинними) не визнані, тому є чинними та обов`язковими для виконання.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2021 повернуто зустрічну позовну заяву і додані до неї документи.

09.04.2021 у зв`язку з надходженням апеляційної скарги Акціонерного товариства "Дніпроазот" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2021 до Центрального апеляційного господарського суду надіслані матеріали оскарження разом з апеляційної скаргою.

24.03.2021 від Відповідача на адресу суду надійшли письмові пояснення щодо клопотання про зупинення провадження у справі №778/01-6 від 24.03.2021.

31.03.2021 Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, та просив суд відмовити повінстю у задоволенні позовних вимог.

Представник Позивача в підготовчому засіданні 01.04.2021 заперечував проти задоволення клопотання про зупинення провадження у справі.

Представники Відповідача в підготовчому засіданні наполягали на задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 01.04.2021 в задоволені клопотання №506/01-6 від 25.02.2021 Акціонерного товариства "ДНІПРОАЗОТ" про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/1936/2 - відмовлено. Продовжено строк розгляду справи у підготовчому провадженні на 30 днів. Відкладено підготовче засідання на 06.05.2021 року об 11 год. 00 хв.

29.04.2021 Відповідач подав доповнення №1106/01-6 від 29.04.2021 до поданого клопотання про зупинення провадження у справі, в яких просив суд передати всі матеріали справи №904/429/21 до Центрального апеляційного господарського суду та зупинити провадження у справі №904/429/21 до моменту розгляду апеляційної скарги Акціонерного товариства "ДНІПРОАЗОТ" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2021 в порядку апеляційного провадження.

Клопотання обґрунтовано тим, що зазначені у підпункті 17.10 розділу Х "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України виключення стосуються лише апеляційних скарг на ухвали про повернення зустрічного позову, які подані з пропуском строку на їх оскарження. У зв`язку з поданням АТ "Дніпроазот" апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції у межах строку на її оскарження, до Центрального апеляційного господарського суду повинні бути передані всі матеріли справи.

05.05.2021 Відповідач заявив клопотання №1121/01-6 від 30.04.2021 про зупинення провадження у справі та просив суд зупинити провадження у справі №904/429/21 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/1936/21, яка розглядається в Дніпропетровському окружному адміністративному суді.

Обґрунтовуючи подане клопотання відповідач вказує на те, що розгляд даної справи неможливий до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі про визнання протиправним та нечинними рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 року № 1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель місті Кам`янське станом на 01.01.2020 року" та від 18.12.2020 року №41-03/VIIІ "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 року".

Представник Позивача в підготовчому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представники Відповідача в підготовчому засіданні наполягали на задоволенні клопотань про зупинення провадження у справі.

Розглянувши подане Відповідачем клопотання №1121/01-6 від 30.04.2021 про зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про його повернення без розгляду з наступних підстав.

Відповідно до частини 2 статті 170 Господарського процесуального кодексу України письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником. До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).

Належним доказом направлення є розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція) та опис вкладення, який відповідає спеціалізованій формі бланків №107.

Однак, Акціонерним товариством "ДНІПРОАЗОТ" не додано належних доказів (касовий чек, розрахункова квитанція) та опис вкладення) надсилання Позивачу копії клопотання і доданих до нього документів.

Суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду (частина 4 статті 170 Господарського процесуального кодексу України).

За таких обставин, клопотання №1121/01-6 від 30.04.2021 про зупинення провадження у справі Акціонерного товариства "ДНІПРОАЗОТ" підлягає поверненню заявнику без розгляду.

Розглянувши подане Відповідачем клопотання №1106/01-6 від 29.04.2021 про зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про його задоволення.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 30.04.2021 витребувано у Господарського суду Дніпропетровської області справу №904/429/21 та відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2021 про повернення зустрічної позовної заяви у справі №904/429/21.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 05.05.2021 клопотання Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" про зупинення провадження у справі №904/429/21 задоволено. Зупинено провадження по справі №904/429/21 до повернення матеріалів справи до господарського суду Дніпропетровської області. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 06.05.2021. Повернуто Акціонерному товариству "ДніпроАЗОТ" клопотання №1121/01-6 від 30.04.2021 про зупинення провадження у справі і додані до нього документи без розгляду.

При виготовленні тексту ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 05.05.2021 допущено описку, а саме в даті постановлення ухвали, замість 05.05.2021, необхідно зазначити 06.05.2021.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 06.05.2021 виправлено допущену описку у вступній частині ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 05.05.2021 у справі №904/429/21 та вважати за вірне в наступній редакції дату постановлення: "06.05.2021".

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" залишено без задоволення. Ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2021 у справі № 904/429/21 залишено без змін.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 31.05.2021 поновлено провадження у справі з 17.06.2021.

15.06.2021 від Центрального апеляційного господарського суду надійшов запит справ №904/429/21, у зв`язку з надходженням клопотання Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" про витребування всіх матеріалів справи для подальшого їх направлення до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду для розгляду касаційної скарги на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2021 та на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021.

Запитом Центрального апеляційного господарського суду від 15.06.2021 витребувано у Господарського суду Дніпропетровської області справу №904/429/21.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2021 зупинено провадження у справі №904/429/21.

04.08.2021 до господарського суду Дніпропетровської області надійшла справа.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 09.08.2021 поновлено провадження у справі з 07.09.2021. Призначено справу до розгляду в підготовчому засіданні на 07.09.21 об 11:00год.

Представник Позивача в підготовчому засіданні 07.09.2021 заявив клопотання про зупинення провадження у справі до ухвалення Верховним судом у складі Касаційного адміністративного суду рішення у справі №160/17179/20, посилаючись на пов`язаність вказаних справ, оскільки предметом спору по адміністративній справі є законність та чинність рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 №1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020" і відповідно правомірність застосування відповідного рішення при внесенні змін до договору оренди земельної ділянки. До предмету доказування у справі №904/429/21, який має вирішальне значення для повного, об`єктивного, обґрунтованого розгляду справи, відноситься вирішення питання про чинність рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 №1975-44/VII, а також правомірність його застосування.

Представники Відповідача в підготовчому засіданні подав письмові пояснення та зазначив, що Третім апеляційним адміністративним судом прийнято постанову від 29.06.2021 у справі № 160/17179/20, якою рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020” визнано протиправним та нечинним.

Крім того, Відповідач в підготовчому засіданні заперечував проти зупинення провадження у справі.

Враховуючи викладене та зважаючи на відсутність доказів направлення на адресу Відповідача клопотання про зупинення провадження у справі та відсутність письмових пояснень Відповідача щодо клопотання про зупинення провадження у справі, з метою дотримання принципу рівності сторін та надання розумного (достатнього) строку для вчинення певних процесуальних дій, суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 07.09.2021 відкладено підготовче засідання на 30.09.2021 о 12 год. 00 хв.

Позивач в підготовчому засіданні 30.09.2021 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Відповідач в підготовчому засіданні подав письмові пояснення, в яких заперечував проти зупинення провадження у справі, оскільки нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду (ч.2 ст.265 Кодексу адміністративного судочинства України). Таким чином, постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі №160/1779/20 набрала законної сили з дати її прийняття 29.06.2021, про що зазначено в резолютивній частині постанови.

Як вказувалось вище Позивач 07.09.2021 заявив клопотання про зупинення провадження у справі.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 апеляційну скаргу Приватного підприємства фірма “Бомонд” - задоволено. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року по справі №160/17179/20 скасовано та прийнято нову постанову про задоволення позову. Рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020. визнано протиправним та нечинним (а.с.168-170 т.2). Постанова набрала законної сили з моменту її оголошення - 29.06.2021.

Згідно ч.2 ст.265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відкриття касаційного провадження Верховним судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду згідно ухвали суду від 16.08.2021 у справі №160/17179/20 (а.с.171-172 т.2) не є підставою для зупинення провадження у справі.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 30.09.2021 в задоволенні клопотання Кам`янської міської ради про зупинення провадження у справі - відмовлено. Закрито підготовче провадження. Призначено справу до судового розгляду по суті на 04.11.2021 об 11:00год.

13.10.2021 Позивач подав пояснення та зазначив, 07.10.2021 Верховним Судом у складі Касаційного адмінстративного суду винесено постанову, якою касаційну скаргу Кам`янської міської ради задоволено в повному обсязі скасовано постанову Третього апеляційного адмінстративнго суду від 29.06.2021 та залишено в силі рішення Дніпропетровського окружного адмінстративного суду від 11.03.2021. Рішення Кам`янської міської ради №1975-44/VІІ від 09.07.2020 не було оскаржене в судовому порядку та є діючим, тому вважає, що наявні всі підстави для задоволення позову.

02.11.2021 Відповідач подав письмові пояснення та зазначив, оскільки, Рішення від 18.12.2020 №41-03/VIII «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 року» в частині дати впровадження нормативної грошової оцінки з 01.01.2021 суперечить п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України, то згідно ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, підлягають застосуванню норми п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України, згідно яких Рішення від 18.12.2020 №41-03/VIII та визначена ним нормативна грошова оцінка не може застосовуватись раніше 01.01.2022 року. Відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову Кам`янській міській раді повністю.

Представник Позивача в судовому засіданні 04.11.2021 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник Відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та в позові просив відмовити. 04.11.2021 Відповідач заявив клопотання і просив суд поновити Відповдачу строк для подання пояснень, доказів, клопотань, пропущений з поважних причин. Відкласти розгляд справи, який призначений на 04.11.2021 об 11:00 на іншу дату.

В судовому засіданні оголошено перерву до 30.11.2021 до 14:00.

19.11.2021 Відповідач заявив клопотання і просив суд зупинити провадження у справі №904/429/21 до ухвалення Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду рішення у справі №160/1936/21. Обставини при розгляді адміністративного спору є такими, що мають значення для даної справи щодо правомірності підстав позову, зокрема, в частині підстав для внесення змін у п. 2.2 та 4.1 Договору оренди земельної ділянки, а тому унеможливлюють її розгляд. У разі задоволення касаційної скарги AT «ДНІПРОАЗОТ» та визнання рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII та від 18.12.2020 № 41-03/VIII протиправними, нечинними та такими, що не підлягають застосуванню при розрахунку плати за землю з моменту їх прийняття - виключає внесення змін у договір оренди земельної ділянки по даній справі.

30.11.2021 Позивач направив на адресу суду заперечення щодо клопотання про зупинення та зазначив, що станом на 25.11.2021 в єдиному держаному реєстрі судових рішень відсутня інформація про відкриття касаційного провадження Верховним Судом у справі №160/1936/21, відтак з огляду на те, що рішення у справі №160/1936/21 набрало законної сили у суду не має підстав для зупинення провадження у справі №904/429/21.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 30.11.2021 в задоволенні клопотання AT «ДНІПРОАЗОТ» про зупинення провадження у справі - відмовлено.

Представник Позивача в судовому засіданні 30.11.2021 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник Відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та в позові просив відмовити.

У порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача та Відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

15.12.2014 між Дніпродзержинською міською радою, правонаступником якої є Кам`янська міська рада Дніпропетровської області (далі-Орендодавець) та Акціонерним товариством "ДніпроАЗОТ" (далі-Орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки №12997 (т. 1 а.с.11-12).

Відповідно до пункту 1.1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: вул. Петровського, 25А/51 смт.Карнаухівка, кадастровий номер 1210400000:04:006:0022, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки від 15.12.2014 (т.1 а.с.13) Відповідачу передано об`єкт оренди згідно пункту 1.1 Договору.

Згідно пункту 2.1 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,7196 га для розміщення виробничого комплексу.

Пунктом 2.2 Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 23.09.2014 становить 9 722 748,04 грн.

Договір укладається строком до 29.08.2024 (пункт 3.1 Договору).

Відповідно до пункту 4.1 Договору, орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 291 682,44 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”, статті 288 Податкового кодексу України.

Згідно пункту 4.4 Договору розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Між Дніпродзержинською міською радою, правонаступником якої є Кам`янська міська рада Дніпропетровської області (далі-Орендодавець) та Акціонерним товариством "ДніпроАЗОТ" (далі-Орендар) укладено додаткову угоду № 7833 від 04.11.2016 до Договору оренди земельної ділянки № 12997 від 15.12.2014 (т. 1 а.с.14), якою сторони внесли зміни до пунктів 2.2 та 4.1 договору в такій редакції:

“ 2.2 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 13.10.2016 становить 17 403 718,99 грн.

4.1 Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 609 130,16 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”, від 30.09.2016 № 349-10/VII “Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI зі змінами”, статті 288 Податкового кодексу України.”

Відповідно до пункту 9.6.14 Договору, у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок земельного податку, орендної плати орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення орендодавцем або вступу в дію відповідного нормативно-правового акта зобов`язаний звернутись до орендодавця із заявкою про внесення змін до пункту 4.1 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для підписання зі своєї сторони додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі та подати нову декларацію до податкових органів у порядку, визначеному чинним законодавством.

29.09.2017 Кам`янською міською радою прийнято рішення №816-19/VII “Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста”, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста, яке набрало чинності з 01 жовтня 2017 року.

Пунктом 5 вищезазначеного Положення визначено розмір орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки, а саме пунктом 5.1 визначено ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - 3% від нормативної грошової оцінки. Пунктом 5.2 визначено ставки орендної плати за земельні ділянки, які не зазначені в пунктах 5.1., 5.3. - 4% від нормативної грошової оцінки, пунктом 5.3 визначено, що ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності - 12% від нормативної грошової оцінки.

Кам`янською міською радою 22.06.2018 прийнято рішення № 1105-25/VII “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста”, яким установлена на території міста ставка земельного податку та розмір орендної плати за землю, відповідно до якого річний розмір орендної плати за користування юридичними особами земельними ділянками для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості становить 4% від нормативної грошової оцінки (т.1 а.с.23).

Кам`янською міською радою 09.07.2020 прийнято рішення № 1975-44/VII, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 (т.1 а.с.31).

Згідно з вищезазначеним рішенням Кам`янською міською радою 18.12.2020 прийнято рішення № 41-03/VIII “Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020” (т.1 а.с. 32-33) яким, зокрема, вирішено таке:

1. Впровадити нормативну грошову оцінку земель міста Кам`янське із застосуванням базової вартості 1м2 в розмірі 461,69 грн. та ввести в дію з 01.01.2021.

2. Застосувати сукупний (добуток) коефіцієнт Км3, який дорівнює 1, для земельних ділянок, що входять до економіко-планувальних зон №№16, 67, 68, 69, 73, 74, 89, на яких розташовані підприємства, що є основними джерелами забруднення атмосферного повітря.

3. Після введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське з 01.01.2021 вважати таким, що втратило чинність, рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська” (зі змінами та доповненнями, внесеними рішеннями міської ради від 26.12.2014 №1168-58/VI, від 08.07.2015 №1339-64/VI, від 30.09.2016 №349-10/VIІ, від 24.02.2017 №621-14/VIІ).

5. Орендарям привести договори оренди земельних ділянок у відповідність

до цього рішення, звернувшись до департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради.

Позивач просить суд внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди, виклавши їх у такій редакції:

"2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 24 201 915,44 грн."

"4.1. Орендна плата вноситься “Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 968 076,62 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 № 816-19/VII “Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста”, від 22.06.2018 №1105-25/УІІ “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста”, від 09.07.2020 №1975-44/УІІ “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020”, від 18.12.2020 № 41-03/УШ “Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020”.

Не погодившись з вищезазначеними рішеннями Позивача ПП фірма “Бомонд” звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Кам`янської міської ради, в якому просило визнати протиправним та нечинним рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020”.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 у справі № 160/17179/20 у задоволенні позову відмовлено. Вказане рішення було оскаржено ПП фірма “Бомонд” до апеляційного суду.

Третім апеляційним адміністративним судом 29.06.2021 було прийнято постанову у справі № 160/17179/20, якою апеляційну скаргу Приватного підприємства фірма “Бомонд” задоволено. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року по справі №160/17179/20 скасовано та прийнято нову постанову про задоволення позову. Рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 визнано протиправним та нечинним”.

В ході розгляду даної справи Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 07.10.2021 касаційну скаргу Кам`янської міської ради Дніпропетровської області задоволено. Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 скасовано та залишено в силі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021.

Спір у даній справі виник у зв`язку з відмовою Відповідача внести зміни до договору оренди землі.

Приймаючи рішення, господарський суд виходив з наступних підстав.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно статті 13 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини оренди землі.

Частинами 1 – 4 статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Як вказувалось вище, Позивач просить суд внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди, виклавши їх у такій редакції:

"2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 24 201 915,44 грн."

"4.1. Орендна плата вноситься “Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 968 076,62 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 № 816-19/VII “Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста”, від 22.06.2018 №1105-25/УІІ “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста”, від 09.07.2020 №1975-44/УІІ “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020”, від 18.12.2020 № 41-03/УШ “Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020”.

Отже, сторони не досягли згоди щодо внесення змін до договору, тому заінтересована сторона передала цей спір на вирішення суду.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини 1 та 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі").

Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній територіі; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відтак, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.

Як вказувалось вище, Кам`янською міською радою 09.07.2020 прийнято рішення №1975-44/VII, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020.

18.12.2020 Кам`янською міською радою прийнято рішення № 41-03/VIII “Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020”, яким впроваджено нормативну грошову оцінку земель міста Кам`янське із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 461,69 грн та введено в дію з 01.01.2021.

Відділом у м. Кам`янське міськрайонного управління у Петриківському районі та у місті Кам`янське головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області надано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої у м. Кам`янське смт Карнаухівка, вул Медова (Петровського), 25-А/51 (кадастровий номер 1210400000:04:006:0022), відповідно до якого станом на 14.01.2021 нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки становить 24 201 915,44 грн. (т.1 а.с.34).

Прийнятий для розрахунку розмір орендної плати при ставці нормативно грошової оцінки за оренду зазначеної земельної ділянки становить :

24 201 915,44 х 4% = 968 076,62 грн.

За змістом пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини 1 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати земельної ділянки державної та комунальної власності обов`язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежне від якості місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

За вказаних обставин Позивач вважає, що підлягають внесенню зміни у Договір оренди земельної ділянки №12997 від 15.12.2014 укладеного між Позивачем та Відповідачем.

З наданих Позивачем та Відповідачем пояснень також вбачається, що не погодившись з вищезазначеними рішеннями Позивача ПП фірма “Бомонд” звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Кам`янської міської ради, в якому просило визнати протиправним та нечинним рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020”.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 у справі № 160/17179/20 у задоволенні позову відмовлено. Вказане рішення було оскаржено ПП фірма “Бомонд” до апеляційного суду.

Третім апеляційним адміністративним судом 29.06.2021 прийнято постанову у справі № 160/17179/20, якою апеляційну скаргу Приватного підприємства фірма “Бомонд” задоволено. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року по справі №160/17179/20 скасовано та прийнято нову постанову про задоволення позову. Рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 визнано протиправним та нечинним”.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 07.10.2021 касаційну скаргу Кам`янської міської ради Дніпропетровської області задоволено. Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 скасовано та залишено в силі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 у справі № 160/1936/21 за позовом Акціонерного товариства “ДНІПРОАЗОТ” до Кам`янської міської ради про визнання нечинними рішення Кам`янської міської ради №1975-44/VII від 09.07.2020 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 та рішення № 41-03/VIII “Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020”, «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 461,69 грн та введено в дію з 01.01.2021 – відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.10.2021 апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДніпроАзот" залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року у справі №160/1936/21 залишено без змін.

Рішення судів по справах №160/17179/20 та №160/1936/21 набрали законної сили.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки рішення Кам`янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020», яке було підставою для прийняття рішення Кам`янською міською радою № 41-03/VIII від 18.12.2020, не визнано протиправним та нечинним, тому суд вбачає підстави для внесення змін до спірного договору, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на Відповідача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.74, 77, 79, 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Внести зміни до п.2.2 та 4.1 Договору оренди земельної ділянки №12997 від 15.12.2014 (державна реєстрація права оренди земельної ділянки №8680454 від 29.01.2015), яка розташована за адресою: вул. Медова (вул. Петровського), 25А/51, смт.Карнаухівка, м.Кам`янське, загальна площа 5,7196 га, кадастровий номер 1210400000:04:006:0022, для розміщення виробничого комплексу, укладеного між Кам`янською міською радою (51931, м.Кам`янське, м-н Петра Калнишевського, 2, ЄДРПОУ 24604168) та Акціонерним товариством “ДНІПРОАЗОТ” (51909, м.Кам`янське, вул.С.Х.Горобця, 1, ЄДРПОУ 05761620), виклавши їх у наступній редакції:

“ 2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 24 201 915,44 грн.

4.1. Орендна плата вноситься “Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 968 076,62 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 № 816-19/VІІ “Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста”, від 22.06.2018 №1105-25/VII “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста”, від 09.07.2020 №1975-44VII “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020” від 18.12.2020 №41-03/VIII “Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020”.

Стягнути з Акціонерного товариства “ДНІПРОАЗОТ” (51909, м.Кам`янське, вул.С.Х.Горобця, 1, ЄДРПОУ 05761620) на користь Кам`янської міської ради (51931, м.Кам`янське, м-н Петра Калнишевського, 2, ЄДРПОУ 24604168) судовий збір в сумі 2 270,00 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

01.12.2021.