
Справа № 415/6208/21
Провадження № 2-а/415/400/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2021 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді – Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря – Жукової Д.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора взводу №1 роти №5 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Сугака Андрія Олександровича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
встановив:
Описова частина
Зміст позовних вимог
До Лисичанського міського суду Луганської області надійшли матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до інспектора взводу №1 роти №5 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Сугака Андрія Олександровича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилалася на те, що 23.07.2021 о 16:01 год. інспектором взводу № 1 роти № 5 батальйону УШІ в Луганській області ДПП лейтенантом поліції Сугако Андрієм Олександровичем, відносно позивача було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ДП18 № 629921, згідно якої на позивача було накладено адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 127 КУпАП, у виді штрафу у розмірі 255,00 грн.
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що: «23.07.2021 о 15:57 год. в м. Лисичанськ. по вул. Гетьманська. 31, позивач як пішохід перейшов проїзну частину у невстановленому для цього місці, а саме поза пішохіднім переходом, чим порушив п. 4.7 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 127 КУпАП».
Зазначеного адміністративного правопорушення позивач не вчиняв та Правил дорожнього руху України не порушував, тому вважає, що вказана постанова є незаконною та підлягає скасуванню виходячи з наступного.
Так, 23.07.2021 близько 16:00 год. позивач рухався по вул. Гетьманська м. Лисичанськ, де до позивача підійшов поліцейський та повідомив, що він начебто порушив правила дорожнього руху, зокрема перейшов проїзну частину у невстановленому місці.
На що позивач заперечив, та попросив надати відповідні докази вчинення ним адміністративного правопорушення, шляхом ознайомлення з матеріалами справи в порядку ст.268 КУпАП, у чому поліцейський відмовив та одразу перейшов до розгляду справи.
Перед початком розгляду справи позивач заявив клопотання про відкладення її розгляду на інший час з метою мати змогу користуватися під час розгляду справи правовою допомогою адвоката. На що поліцейський також відмовив, без пояснення будь-яких причин.
Варто також зазначити, що позивач є інвалідом 3 групи безстроково. Травму отримав під час виконання обов`язків військової служби (зрощений зі зміщенням осколковий перелом середньої третини правого стегна з укороченням ноги до 3 см. Постравматичний деформуючий артроз колінного суглоба другого ступеня з больовим синдромом, порушенням функції опори і ходьби, гіпертоничну хворобу 2 ст. та інші хронічні захворювання. Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення він заявив поліцейському про його погане самопочуття на що останній повідомив, що такими діями він намагається уникнути адміністративної відповідальності.
Після цього поліцейський виніс оскаржувану постанову, так і не роз`яснивши позивачу права, передбачені ст. 268 КУпАп, а також не надав йому можливості знайомитися з матеріалами справи та користуватися правовою допомогою адвоката.
На підставі викладеного, позивач просив суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ДП18 № 629921, винесену 23.07.2021 інспектором взводу № 1 роти № 5 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції Сугако Андрієм Олександровичем, про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 127 КУпАП, а провадження у справі закрити, стягнути понесені судові витрата на оплату судового збору.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що позивач ОСОБА_1 вважає постанову ДП18 №629921 від 23.07.2021 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, протиправною, у зв`язку з чим просить її скасувати.
Відповідач надав відзив на позовну заяву.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
04.10.2021 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/6208/21 було відкрито провадження в адміністративній справі.
13.10.2021 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому просять у задоволенні позову відмовити, клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача та доданий відеоматеріал.
22.11.2021 року ухвалою суду залучено третю особу.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду надав письмове клопотання, в якому просив справу розглянути за його відсутності.
Дослідивши докази по справі, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та зміст спірних правових відносин.
Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин, встановлені судом
Згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення ДП18 №629921 від 23.07.2021 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 23.07.2021 року о 15 годині 57 хвилин м. Лисичанськ вул. Гетьманська, буд. 31, пішохід пройшов проїзну частину у невстановленому місці, а саме: поза пішохідним переходом, чим порушив п. 4.7 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 127 КУпАП.
Прийняте по справі рішення застосувати до позивача адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн.
Спір між позивачем та відповідачем виник з приводу того, що позивач вважає постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення ДП18 №629921 від 23.07.2021 року протиправною, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 127 КУпАП.
Порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення врегульований статтею 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до пункту третього частини першої цієї норми, постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Позивач не погоджуючись з обставинами, викладеними в постанові ДП18 №629921 від 23.07.2021 року, посилаючись на не порушення ним норм діючого законодавства та відсутність складу адміністративного правопорушення у його діях, скористався своїм правом і звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Мотивувальна частина
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Так, відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення ДП18 №629921 від 23.07.2021 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 23.07.2021 року о 15 годині 57 хвилин м. Лисичанськ вул. Гетьманська, буд. 31, пішохід пройшов проїзну частину у невстановленому місці, а саме: поза пішохідним переходом, чим порушив п. 4.7 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 127 КУпАП.
Відповідно до п. 4.7 ПДР України пішоходи повинні переходити проїзну частину по пішохідних переходах, у тому числі підземних і надземних, а у разі їх відсутності — на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч.
З п. 7 постанови про накладення адміністративного стягнення відносно позивача вбачається, що до неї надано відео з нагрудної камери DSJ-X300102_BB0102.
Судом встановлено, що на підтвердження факту порушення позивачем п.4.7 ПДР України, відповідачем надано відеозапис № DSJ-X300102_BB0102, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 23.07.2021 року о 15 годині 57 хвилин м. Лисичанськ вул. Гетьманська, буд. 31 пройшов проїзну частину у невстановленому місці, а саме: поза пішохідним переходом, чим порушив п. 4.7 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 127 КУпАП.
Таким чином, з досліджених в судовому засіданні матеріалів справи, суд вбачає, що відповідачем були надані суду належні, допустимі, достовірні та достатні докази порушення позивачем Правил дорожнього руху України, а саме: вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 127 КУпАП.
Щодо клопотання позивача про надання йому відповідачем захисника.
Так, відповідно до ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-4 цього Кодексу.
Отже, суд не приймає доводи позивача щодо того, що було відхилено його клопотання про надання правової допомоги, адже, з дослідженого відео № DSJ-X300102_BB0102вбачається, що позивач заявляв клопотання про надання відповідачем йому захисника, втім, не було заявлено клопотання щодо відкладення слухання справи для залучення захисника.
Стаття 286 КУпАП не передбачає обов`язку інспектора надавати захисника особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, у зв`язку з чим суд не вбачє порушенняч прав позивача відповідачем.
За таких обставин суд приходить до висновку, що постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ДП18 №629921 від 23.07.2021 року складена з дотриманням норм статті 283 КУпАП, а тому є такою, що відповідає чинному законодавству у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Керуючись ст. 2, 72-90, 99, 241-246, 286 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора взводу №1 роти №5 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Сугака Андрія Олександровича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, залишити без задоволення повністю.
Постанову про накладення адміністративного стягнення у сфері забезпечення дорожнього руху зафіксованої не в автоматичному режимі серії ДП18 №629921 від 23.07.2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 127 КУпАП, залишити без змін.
Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники судового розгляду:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: кв. АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1 .
Відповідач: інспектор взводу №1 роти №5 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції лейтенант поліції Сугако Андрій Олександрович, місцезнаходження за адресою: буд. 8, вул. Штейгерська, м. Лисичанськ, 93100, Україна, код ЄДРПОУ невідомо.
Повний текст судового рішення складено 25.11.2021.
Суддя Ю. О. Калмикова