
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2021 року м. Київ № 826/19595/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомПриватного підприємства "Компанія "Еліта Люкс"до про Головного управління ДПС у м. Києві зобов`язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство "Компанія "Еліта Люкс" (далі - ПП "Компанія "Еліта Люкс") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд зобов`язати Головне управління ДФС у м. Києві відновити в системі електронного адміністрування реалізації пального залишки пального ПП "Компанія "Еліта Люкс" станом на 01.03.2016 за кодом УКТЗЕД 2710124194 вагою 1018 кг в літрах приведених до t 15 °С - 1394,00 л; за кодом УКТЗЕД 2710194300 вагою 142554 кг в літрах приведених до t 15 °С - 171752,00 л, а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 22.08.2016 № 26/173/40/37486798 "Про результати перевірки ПП "Компанія "Еліта Люкс" даних акта інвентаризації обсягів залишків пального, поданого відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки акта перевірки мають ознаки протиправності, оскільки підставою для вказаних помилкових висновків було, на думку перевіряючих, відсутність належним чином заповненої транспортної документації, що підтверджує отримання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом, у даному випадку товарно-транспортних накладних, та на їх думку свідчить про відсутність транспортування палива, що є доказом відсутності фактичного здійснення придбання палива позивачем. Позивач наголошує на тому, що товарно-транспортна накладна не є документом, що засвідчує отримання будь-яким підприємством товарно-матеріальних цінностей (послуг), а є документом, яким підтверджується фізичне переміщення цінностей, визначає осіб, які відповідають за збереження майна під час транспортування. Звертає увагу, що відсутність, чи невірно оформлена у позивача товарно-транспортна накладна не спростовує реальності здійснення останнім господарських операцій, оскільки факт реальності підтверджується належними та допустимими первинними документами, а саме: видатковими, податковими накладними, підписаними актами приймання виконання робіт, розрахунковими документами, договорами. Позивач стверджує, що усі перелічені документи мають необхідні реквізити та відомості, у повній мірі відображають зміст господарських операцій, тому немає підстав ставити під сумнів їх достовірність.
Ухвалами суду від 15.12.2016 відкрито провадження в адміністративній справі № 826/19595/16, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
20.12.2016 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копій первинних документів щодо придбання та реалізації нафтопродуктів в період з 01.01.2016 по 01.03.2016.
14.03.2017 до суду від представника відповідача Філімончук І.М. надійшли заперечення проти позову, за змістом яких остання просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснила, що за результатами перевірки контролюючим органом не підтверджено відображені ПП "Компанія "Еліта Люкс" інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016, відповідно залишки пального в акті інвентаризації підлягають коригуванню. На переконання відповідача, відсутність належним чином заповненої первинної транспортної документації, що підтверджує отримання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом, у даному випадку - товарно-транспортних накладних, свідчить про відсутність транспортування палива та є доказом відсутності фактичного здійснення придбання палива ПП "Компанія "Еліта Люкс".
На підставі розпорядження про повторний автоматизований розподіл від 10.10.2017 № 4573 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.10.2017 визначено суддю Катющенка В.П. для розгляду адміністративної справи № 826/19595/16.
Відповідно до ухвали суду від 05.12.2017 адміністративну справу № 826/19595/16 прийнято до провадження судді Катющенка В.П. та призначено справу до судового розгляду у судове засідання на 22.02.2018.
Зважаючи на перебування судді Катющенка В.П. на лікарняному, 22.02.2018 адміністративну справу № 826/19595/16 знято з розгляду та призначено наступне судове засідання на 19.04.2018.
Представники позивача у судовому засіданні 19.04.2018 позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд задовольнити позов. Також, 19.04.2018 представниками позивача подано до суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.
Представник відповідача у судовому засіданні 19.04.2018 заперечувала проти позову та просила суд повністю відмовити у задоволенні позовних вимог. Також, 19.04.2018 представником відповідача подано до суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.
Зважаючи на подані учасниками справи заяви, суд на підставі частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив про продовження розгляду справи у письмовому провадженні.
Ухвалою суду від 26.11.2021 допущено заміну первинного відповідача його правонаступником.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
У період з 10.08.2016 по 19.08.2016 посадовою особою Головного управління ДФС у м. Києві проведено фактичну перевірку ПП "Компанія "Еліта Люкс", в ході якої перевірено дані акта інвентаризації обсягів залишків пального, поданого відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України, за результатами якої складено акт від 22.08.2016 № 26/173/40/37486798.
Актом перевірки не підтверджено відображені ПП "Компанія "Еліта Люкс" інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016. Залишки пального у акті інвентаризації підлягають коригуванню на вищезазначені відхилення в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Не погодившись зі здійсненими відповідачем коригуваннями в системі електронного адміністрування реалізації пального, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України (далі - ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
За змістом частини першої статті 9 Закону України від 16.07.1999 N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - Закон N 996-XIV, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Частиною другою вказаної статті Закону N 996-XIV визначено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Наведені норми кореспондують положенням пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 N 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за N 168/704, відповідно до якого первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
З аналізу наведених положень вбачається, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
За змістом підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування реалізації пального, порядок роботи системи електронного адміністрування реалізації пального, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків визначає Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 N 113 (далі - Порядок N 113, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За визначенням пункту 2 Порядку N 113:
рахунок у системі електронного адміністрування реалізації пального (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику акцизного податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми акцизного податку, на яку платник податку має право подати заявку на поповнення/коригування обсягу залишків пального, на які він має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
облікова картка в системі електронного адміністрування реалізації пального (далі - облікова картка) - картка, яка автоматично відкривається ДФС кожному платнику, внесеному до реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, в якій ведеться:
облік обсягів залишків пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД, який обчислюється за формулою, визначеною пунктом 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням обсягів залишків пального згідно з актом інвентаризації, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних;
облік сум залишків коштів, перерахованих платником податку на електронний рахунок з поточного рахунка з урахуванням суми овердрафту, визначеного пунктом 34 цього Порядку, що дає право на реєстрацію заявок на поповнення обсягів залишку пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних.
Під реалізацією пального розуміються операції, визначені абзацом другим підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Кодексі.
Відповідно до пунктів 27-31 Порядку N 113 ДФС веде автоматичний облік за допомогою СЕАРП у розрізі платників податку:
обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та/або розрахунках коригування до акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД;
обсягів пального в розрізі кодів згідно з УКТЗЕД, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок;
обсягів пального в розрізі кодів згідно з УКТЗЕД, на які платники податку зареєстрували заявки в СЕАРП на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених через електронні рахунки коштів до бюджету;
обсягів залишків пального, на які платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних у розрізі кодів згідно з УКТЗЕД;
сум сплаченого акцизного податку, овердрафту та залишків сум акцизного податку, в межах яких платники податку мають право зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишків пального.
Платник податку має право шляхом надіслання запиту до ДФС отримати інформацію про суми таких залишків.
Одиницею обліку обсягів пального в СЕАРП є літри, приведені до температури 15° C. При цьому відпущені літри через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях для цілей цього розділу вважаються літрами, приведеними до температури 15° C. Така одиниця обліку пального повинна використовуватись у первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних та/або розрахунках коригування до акцизних накладних, заявці на поповнення обсягів залишків пального, декларації з акцизного податку.
ДФС в СЕАРП автоматично відкриває платникам податку облікові картки, в яких автоматично обліковуються:
обсяги залишків пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД, в межах яких платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
суми залишків акцизного податку, перерахованого платниками податку на електронні рахунки з урахуванням овердрафту, в межах яких платники податку мають право зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишків пального.
Платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг залишків пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД (еАНакл), обчислений за такою формулою:
еАНакл = еАНаклОтр + еАМитн + еЗаявкиПоповн - еКоригЗаявкиПопов - еАНаклВид - еВтрат,
де еАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
еАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок;
еЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в СЕАРП заявками на поповнення обсягу залишку пального із списанням з електронних рахунків грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет.
У разі коли у платника акцизного податку в результаті зміни фізико-хімічних показників пального є необхідність провести збільшення обсягів пального за певним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД і при цьому одночасно зменшити обсяги пального за іншим кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД, такий платник податку може оформити заявку на поповнення обсягу залишку пального, в якій зазначаються обсяги пального, які збільшуються та які зменшуються;
еКоригЗаявкиПопов - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в СЕАРП коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального;
еАНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
еВтрат - загальний обсяг пального, втраченого як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.
Розрахунок показників, що беруть участь в обчисленні за зазначеною формулою, здійснюється наростаючим підсумком починаючи з 1 березня 2016 р. на підставі документів (акцизної накладної, розрахунку коригування до акцизної накладної, митної декларації, заявки на поповнення обсягів залишку пального, коригування до заявок на поповнення обсягів залишку пального), складених починаючи з 1 березня 2016 року.
Зміна показників у зазначеній формулі здійснюється протягом операційного дня, що настає за днем отримання документів, на підставі яких перераховуються такі показники.
Протягом 20 календарних днів починаючи з 1 березня 2016 р. платник податку зобов`язаний подати до контролюючого органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 р. із зазначенням адрес об`єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, у яких зберігаються обсяги залишку пального, з їх технічними параметрами (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючі документи на відповідні об`єкти та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об`єктів.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується наказом Мінфіну.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дати його подання.
Зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального у розрізі кодів згідно з УКТЗЕД одноразово збільшують показник (еАНакл) за відповідними кодами згідно з УКТЗЕД як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов`язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об`єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об`єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об`єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
У акті перевірки контролюючий орган зазначив, що у період з 01.01.2016 по 29.02.2016 ПП "Компанія "Еліта-Люкс" було придбано нафтопродукти, зокрема, у ТОВ "Нафтовий Альянс", ТОВ "Технологічна паливна компанія", ТОВ "Компанія "Агро-Люкс".
Перевіряючи первинні документи, що підтверджують придбання ПП "Компанія "Еліта-Люкс" нафтопродуктів у перелічених вище контрагентів, контролюючий орган зазначив наступне:
- у видаткових накладних № 8 від 05.01.2016, № 9 від 05.01.2016, № 7 від 05.01.2016, № 6 від 05.01.2016 вказано номенклатуру товару: ДТ ПК Євро F вид ІІ, 3, ІІІ;
- у видаткових накладних № 81 від 29.01.2016, № 126 від 16.02.2016, № 119 від 12.02.2016, № 97 від 05.02.2016, № 104 від 08.02.2016 вказано номенклатуру товару: паливо дизельне ДП-3Євро5-ВО, 3, ІІІ;
- у видаткових накладних № 113 від 10.02.2016, № 107 від 09.02.2016, № 820 від 27.02.2016 вказано номенклатуру товару: ДТ-3К5 сорт F;
- у товарно-транспортних накладних № 7 від 05.01.2016, № 6 від 05.01.2016, № 8 від 05.01.2016, № 9 від 05.01.2016, № 81 від 29.01.2016, № 104 від 08.01.2016, № 97 від 05.02.2016, № 107 від 09.02.2016, № 119 від 12.02.2016, № 113 від 10.02.2016, № 126 від 16.02.2016, № 128 від 16.02.2016, № 162 від 29.02.2016 вказано найменування нафтопродукту: UN 1202 (Дизельне паливо) 3, ІІ Паливо дизельне Євро, тобто, найменування товару, що перевозився, не відповідає номенклатурі товару, вказаного у відповідних видаткових накладних;
- у видатковій накладній № 27 від 16.02.2016 не вказано місце складання документа, та не зазначено посаду, прізвище та ініціали особи, що підписала видаткову накладну з боку постачальника, що є порушенням вимог статті 9 Закону N 996-XIV та Положення N 88.
Крім того, за результатами аналізу окремих товарно-транспортних накладних встановлено, що ПП "Компанія "Еліта-Люкс" зазначене як автопідприємство, крім того:
- згідно ТТН № 7 від 05.01.2016, № 6 від 05.01.2016, № 8 від 05.01.2016, № 9 від 05.01.2016, № 81 від 29.01.2016, № 104 від 08.01.2016, № 97 від 05.02.2016, № 107 від 09.02.2016, № 119 від 12.02.2016, № 113 від 10.02.2016, № 126 від 16.02.2016, № 128 від 16.02.2016, № 162 від 29.02.2016, № 27 від 16.02.2016, № 459 УПС/01 від 21.02.2016, № 46 УПС/01 від 21.02.2016, № 460 УПС/01 від 21.02.2016, № 820 від 27.02.2016 не вказано часу прибуття та виїзду від вантажоодержувача, не вказано реквізити довіреності на отримання ТМЦ, що є порушенням вимог підпункту 7.5.7 пункту 7.5 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв`язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20.05.2008 № 281/171/578/155, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 02.09.2008 за № 805/15496;
- згідно ТТН № 02УПГ/03 від 14.01.2016 не вказано дату та час прибуття та виїзду від вантажоодержувача, не вказано реквізити довіреності на отримання ТМЦ, що є порушенням підпункту 7.5.7 пункту 7.5 Інструкції, крім того, зазначено пункт розвантаження: м. Кінецьпіль. ПП "Компанія "Еліта-Люкс" не надано інформації щодо місць зберігання нафтопродуктів у м. Кінецьпіль.
Перевіркою також встановлено, що:
- згідно ТТН № 8 від 05.01.2016, № 9 від 05.01.2016 зазначено, що перевезення здійснював водій ОСОБА_1 , вказано дату прибуття та виїзду від вантажоодержувача 05.01.2016, однак не вказано час прибуття та виїзду, зазначено пункт навантаження товару: Київська область н/б Вишнева, пункт розвантаження: м. Первомайськ, тобто водій ОСОБА_1 за один день виконав два рейси;
- згідно ТТН № 7 від 02.01.2016, № 6 від 05.01.2016 зазначено, що перевезення здійснював водій ОСОБА_2 , вказано дату прибуття та виїзду від вантажоодержувача 05.01.2016, однак не вказано час прибуття та виїзду, зазначено пункт навантаження товару: Київська область н/б Вишнева та Київська область с. Петрівське, пункт розвантаження: м. Первомайськ, тобто водій ОСОБА_2 за один день виконав два рейси.
На думку контролюючого органу, відсутність належним чином заповненої первинної транспортної документації, що підтверджує отримання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом, у даному випадку - товарно-транспортних накладних, свідчить про відсутність транспортування палива та є доказом відсутності фактичного здійснення придбання палива ПП "Компанія "Еліта-Люкс".
За змістом пункту 1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 N 281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за N 805/15496 (далі - Інструкція), ця Інструкція встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів.
Вимоги цієї Інструкції є обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 Інструкції перевезення нафтопродуктів автомобільним транспортом здійснюється згідно з Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Мінтрансу України від 14 жовтня 1997 року N 363, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за N 128/2568, та ГОСТ 27352-87 "Автотранспортные средства для заправки и транспортирования нефтепродуктов. Типы, параметры и общие технические требования".
З прибуттям нафтопродуктів до вантажоодержувача в автоцистерні перевіряється наявність і цілісність пломб, технічний стан автоцистерни, відповідність об`єму і густини нафтопродукту в автоцистерні об`єму і густині, зазначеним у товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) за формою N 1-ТТН (нафтопродукт) (далі ТТН) (додаток 3), відповідність найменування, марки і виду (залежно від масової частки сірки) нафтопродукту, зазначених у ТТН і паспорті якості на відвантажений нафтопродукт. Відповідність густини нафтопродукту під час відвантаження та приймання визначається після її приведення до температури 20°C відповідно до ГОСТ 3900.
За визначенням пункту 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 N 363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за N 128/2568 (далі - Правила N 363, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
З аналізу наведених норм вбачається, що наявність чи відсутність товарно-транспортних накладних свідчать про дотримання чи порушення виключно правил перевезень автомобільним транспортом, які не пов`язані з дотриманням вимог податкового законодавства, та не впливають на формування податкової звітності.
Таким чином, товарно-транспортна накладна не є первинним документом в розумінні статті 9 Закону N 996-XIV та Положення N 88, а лише відображає відомості про господарську операцію перевезення.
Крім того, відповідно до пункту 11.1 Правил N 363 товарно-транспортна накладна може оформлюватись суб`єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім`я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що такі реквізити товарно-транспортної накладної як "дата і час виїзду з підприємства-вантажовідправника", "дата і час прибуття до вантажоодержувача", "дата і час виїзду від вантажоодержувача" не є обов`язковими, а отже, не зазначення вказаної інформації не дає підстав вважати товарно-транспортну накладну дефектною.
Суд акцентує увагу на тому, що окремі недоліки в оформленні первинних документів не спростовують наявності у підприємства відповідних господарських операцій. Відсутність реквізитів первинних документів не означає їх дефектність; відсутність деталізації в первинних документах не є підставою для визнання нереальності господарських операцій.
Поряд з цим, факт придбання пального у контрагентів додатково підтверджується належними первинними документами, які за своєю формою та змістом відповідають вимогам податкового законодавства, зокрема, видатковими накладними, а також подальшим використанням придбаного товару у власній господарській діяльності.
Суд акцентує увагу на тому, що згідно пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України контролюючий орган мав пересвідчитись у відповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства.
При цьому, висновки акта перевірки виключно ґрунтуються на невизнанні виключно товарно-траспортних накладних, у свою чергу, жодних недоліків у первинних документах, які засвідчують факт придбання позивачем нафтопродуктів у ТОВ "Нафтовий альянс", ТОВ "Укрпетроліум", ТОВ "Технологічна паливна компанія", ПП "Компанія "Агро-Люкс", ПП "Укрпалетсистем" - актом перевірки не зафіксовано.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що доводи відповідача про те, що ПП "Компанія "Еліта Люкс" не підтверджено відображені інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 є необґрунтованими, а тому у відповідача не було правових підстав для здійснення коригувань в Системі електронного адміністрування реалізації пального.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "… адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001 рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства "Компанія "Еліта-Люкс" (54001, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 44А, ідентифікаційний код 37486798) задовольнити повністю.
Зобов`язати Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код 44116011) відновити в системі електронного адміністрування реалізації пального залишки пального Приватного підприємства "Компанія "Еліта-Люкс" (54001, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 44А, ідентифікаційний код 37486798) станом на 01.03.2016 за кодом УКТЗЕД 2710124194 вагою 1018 кг в літрах приведених до t 15 °С - 1394,00 л; за кодом УКТЗЕД 2710194300 вагою 142554 кг в літрах приведених до t 15 °С - 171752,00 л, а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 22.08.2016 № 26/173/40/37486798.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код 44116011) на користь Приватного підприємства "Компанія "Еліта-Люкс" (54001, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 44А, ідентифікаційний код 37486798) 1378,00 грн сплаченого судового збору.
Рішення набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Катющенко