
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2021 року справа № 580/5078/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тальнівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Тальнівської об`єднаної територіальної громади, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 30.06.2021 №11/8-34 про відмову позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі у користування на умовах оренди із земель комунальної власності Тальнівської міської ради, які відносяться до категорії земель – землі сільськогосподарського призначення, у зв`язку з тим, що дані земельні ділянки включені до переліку земельних ділянок, право оренди яких набувається шляхом проведення аукціону площею 2,0000 га, за адресою: Черкаська область, Тальнівський район, за межами населеного пункту с. Лісове;
- визнати протиправною бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 25.05.2021 №5275 про видачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Тальнівської міської ради, яка знаходиться за адресою: Черкаська область, Тальнівський район, за межами населеного пункту;
- зобов`язати відповідача у передбачений Земельним кодексом України строк повторно розглянути заяву позивача від 25.05.2021 №5275 про видачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Тальнівської міської ради, яка знаходиться за адресою с. Лісове Тальнівського району Черкаської області за межами населеного пункту, та ухвалити за наслідками її розгляду рішення по суті порушеного у заяві питання у відповідності з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 25.05.2021 звернулась до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тальнівської міської ради, яка знаходиться за адресою с. Лісове Тальнівського району, за межами населеного пункту. Відповідач рішенням №11/8-34 від 30.06.2021 відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з тих підстав, що дані земельні ділянки включені до переліку земельних ділянок, право оренди яких набувається шляхом проведення аукціонів. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує її права.
Відповідач проти позову заперечив. 18.08.2021 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що рішенням №11/8-29 від 30.06.2021 «Про включення (виключення) з переліку земельних ділянок, право користування якими набувається на конкурентних засадах шляхом проведення аукціону», затверджено «Перелік земельних ділянок, які набувають право оренди шляхом проведення аукціону» (додаток 1), в тому числі до вказаного переліку (порядковий №26) включено несформовану земельну ділянку орієнтовною площею 4,0000 га, яка розташована с. Лісове, яку має намір отримати у власність позивач. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 26.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 26.11.2021 замінено відповідача Тальнівську об`єднану територіальну громаду на належного – Тальнівську міську раду.
Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.
25.05.2021 позивач ОСОБА_1 звернулась до Тальнівської міської ради (відповідач у справі) із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності, яка знаходиться за адресою с. Лісове за межами населеного пункту. До заяви додала: довідку про невикористане право набуття земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства; копію пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 ; копію довідки МСЕК серії 10 ААА №247231; копію Чорнобильського посвідчення серії НОМЕР_2 ; довідку з місця роботи №6-с від 26.05.2021; довідку з місця роботи №2-д від 27.05.2021.
Тальнівська міська рада на засіданні 11 сесії восьмого скликання прийняла рішення №11/8-29 від 30.06.2021 «Про включення (виключення) з переліку земельних ділянок, право користування якими набувається на конкурентних засадах шляхом проведення аукціону»:
- включити до переліку земельних ділянок, право оренди яких набувається шляхом проведення аукціону, згідно з додатком №1;
- виключити з переліку земельних ділянок, право оренди яких набувається шляхом проведення аукціону земельні ділянки згідно з додатком №2.
Відповідно до пункту 26 Додатку №1 до рішення Тальнівської міської ради №11/8-29 від 30.03.2021 до переліку земельних ділянок, які набувають право оренди шляхом проведення аукціону включена несформована земельна ділянка, площею 4,0000 га, розташована в с. Лісове, яка належить до земель комунальної власності в адмінмежах Тальнівської міської територіальної громади.
У зв`язку з тим, що земельна ділянка площею 2,0000 га за адресою: Черкаська область, Тальнівський район, за межами населеного пункту с. Лісове включена до переліку земельних ділянок, право оренди яких набувається шляхом проведення аукціону, рішенням №11/8-34 від 30.06.2021 «Про відмову у наданні дозволу та затвердженні документації землеустрою» Тальнівська міська рада відмовила у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі у користування на умовах оренди із земель комунальної власності Тальнівської міської ради, які відносяться до категорії земель – землі сільськогосподарського призначення.
Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України №2768-III від 25 жовтня 2001 року (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом ч. ч. 2, 3 ст. 22 Конституції України конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Статтею 64 Конституції України проголошує, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, окрім випадків, передбачених самою Конституцією.
За змістом статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною другою статті 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до пункту “а” частини третьої статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частинами шостою та сьомою статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що підставою для відмови оскаржуваним рішенням №11/8-34 від 30.06.2021 у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою слугувало те, що земельна ділянка, яку позивач має намір отримати у власність, включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, призначених для продажу на земельних торгах згідно рішення відповідача №11/8-29 від 30.03.2021 «Про включення (виключення) з переліку земельних ділянок, право користування якими набувається на конкурентних засадах шляхом проведення аукціону».
Включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги, не передбачено серед підстав для відмови, визначених у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України, проте така підстава для відмови передбачена у статті 136 Земельного кодексу України.
Згідно із частиною третьою статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Верховний Суд розглядав справи, де поставало таке ж питання, і у постанові від 03.04.2018 у справі № 815/3059/17 дійшов висновку, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Ця правова позиція була підтримана в інших постановах Верховного Суду, зокрема, від 23.01.2020 у справі №620/1058/19, від 28.10.2020 у справі №819/1976/17, від 22.10.2020 у справі №815/7279/16.
Застосовуючи цей підхід до справи, що розглядається, суд звертає увагу, що на момент розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та прийняття відповідачем рішення з цього питання, земельна ділянка, якої стосувалася заява позивача, була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, тому в силу приписів частини третьої статті 136 ЗК України, це є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Правова позиція щодо застосування норм права у схожих правовідносинах також викладена Верховним Судом у постановах від 30.03.2021 у справі №2040/6485/18, від 13.04.2021 у справі №818/1470/18 та від 15.07.2021 у справі №520/3930/19.
Проте судом встановлено, що рішення про включення спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право оренди яких набувається на аукціоні, та рішення про відмову у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність позивача були прийняті на одній сесії.
Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає, що відповідно до приписів Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» він має право розпоряджатись земельними ділянками комунальної власності на власний розсуд.
Не заперечуючи право Тальнівської міської ради розпоряджатись земельними ділянками комунальної власності, суд зазначає також про законодавче закріплення права громадян на безоплатне одержання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Згідно пункту 8 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, втручання держави у певне право має бути "встановленим законом", переслідувати одну або більше легітимних цілей та бути "необхідним в демократичному суспільстві" - тобто пропорційним переслідуваній меті (зокрема, рішення у справі "Стіл та інші проти Сполученого Королівства" (Steel and Others v. the United Kingdom).
У справі Janowski v. Poland Європейський суд з прав людини вказав, що прикметник "необхідний" передбачає існування "нагальної суспільної необхідності". При здійсненні оцінки, чи існує така необхідність, Договірні держави користуються певною свободою розсуду.
Звертаючись до ознак "демократичного суспільства", Суд надає особливого значення плюралізму, терпимості і широті поглядів. У цьому контексті, він постановив, що, хоча окремі інтереси повинні при нагоді бути підпорядковані інтересам групи, демократія не означає, що думка більшості має завжди переважати: має бути досягнуто рівновагу, яка забезпечує справедливе та належне ставлення до меншин і уникає будь-яких зловживань домінуючим становищем (рішення у справі Stankov and the United Macedonian Organization Ilinden v. Bulgaria).
Системний аналіз обставин та матеріалів даної справи, у їх співвідношенні, дає підстави для висновку про те, що оскаржуване рішення про відмову у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою не відповідає критерію пропорційності, оскільки відповідачем не надано будь-якого обґрунтування доцільності включення спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок для їх передачі в оренду на аукціоні.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, відповідач не довів доцільності передачі спірної земельної ділянки в оренду шляхом аукціону, тому відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність позивача безоплатно з порушенням принципу пропорційності.
Отже рішення від 30.06.2021 №11/8-34 є незаконним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання повторно розглянути заяву позивача підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Тальнівської міської ради стосовно розгляду заяви позивача про видачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, то вказана вимога задоволенню не підлягає, оскільки відповідач Тальнівська міська рада фактично вчинила дії щодо розгляду заяви позивача.
Позивач звільнена від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», тому розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Тальнівської міської ради від 30.06.2021 №11/8-34 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі у користування на умовах оренди із земель комунальної власності Тальнівської міської ради, які відносяться до категорії земель – землі сільськогосподарського призначення.
Зобов`язати Тальнівську міську раду ((вул. соборна, м. Тальне, Черкаська область, 20401, код ЄДРПОУ 04061607) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) від 25.05.2021 №5275 про видачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Тальнівської міської ради, яка знаходиться за адресою с. Лісове Тальнівського району Черкаської області за межами населеного пункту, та ухвалити за наслідками її розгляду рішення по суті порушеного у заяві питання у відповідності з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий Алла РУДЕНКО