
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2021 року справа № 580/3538/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі – позивач) з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 192, далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо повернення без виконання виконавчого листа від 02.12.2020, виданого на виконання рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.09.2020 у справі № 711/8661/19;
- зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області прийняти до виконання виконавчий лист від 02.12.2020, виданий на виконання рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.09.2020 у справі № 711/8661/19 та здійснити дії щодо його виконання з врахуванням первинної дати надходження виконавчого листа та заяви – 05.04.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області здійснено протиправні дії щодо не виконання виконавчого листа від 02.12.2020 про примусове виконання рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.09.2020 у справі № 711/8661/19. Так, виконавчий лист повернуто позивачу без виконання із посиланням на п.п. 11 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМ України від 03 серпня 2011 року № 845. Позивач не погоджується із вказаними діями відповідача, у зв`язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства. Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами) визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок). Відповідно змісту виконавчого листа виданого Придніпровським районним судом м. Черкаси 02.12.2020 у справі № 711/8661/19 боржником визначено Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, який не є розпорядником бюджетної програми КПКВК 3504040, що унеможливлює подальше виконання вказаного виконавчого листа.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.09.2020 у справі № 711/8661/19 позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації задоволено та стягнуто на користь позивача за рахунок коштів державного бюджету за бюджетною програмою 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» за невиконання грошового зобов`язання інфляційні витрати в розмірі 62185,27 грн та три відсотки річних в розмірі 17460,94 грн, а всього 79646,21 грн.
02.12.2020 на підставі вищевказаного рішення у справі № 711/8661/19, Придніпровський районний суд м. Черкаси видав виконавчий лист про стягнення з Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів державного бюджету за бюджетною програмою 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» за невиконання грошового зобов`язання інфляційні витрати в розмірі 62 185,27 грн та три відсотки річних в розмірі 17 460,94 грн, а всього 79646,21 грн.
05.04.2021 позивач звернулася до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області із виконавчим листом, що виданий 02.12.2020 Придніпровський районний суд м. Черкаси у справі № 711/8661/19.
Листом від 09.04.2021 № 04-17-03-10/2526 Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області повідомило позивача про те, що головні розпорядники коштів Державного бюджету України визначаються відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України шляхом встановлення їм бюджетних призначень. Відповідно до Закону України від 15.12.2020 №1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» головним розпорядником бюджетних коштів є Міністерство фінансів України, а виконавцем програми КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» є Державна казначейська служба України. Натомість, відповідно виконавчого листа виданого Придніпровським районним судом м. Черкаси 02.12.2020 у справі № 711/8661/19 боржником визначено Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, який не є розпорядником бюджетної програми 3504040, що унеможливлює подальше виконання вказаного виконавчого листа. Враховуючи вищевикладене на підставі пп. 11 п. 9 Порядку виконавчий лист виданий у справі № 711/8661/19, повернуто позивачу без виконання.
Позивач, вважаючи, дії відповідача протиправними, звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень. Відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Згідно з ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження" із заявою про виконання рішення суду.
Порядком №845 врегульовано механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
За змістом абз. 3 п. 2 Порядку №845 у тексті цього документа термін "боржники" вживається у такому значенні - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
Згідно з п. 3 Порядку №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215 затверджено Положення про Державну казначейську службу України (далі - Положення №215), відповідно до пункту 1 якого Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Згідно з пп. 3 п. 4 Положення №215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.
Пунктом 9 Положення №215 встановлено, що Казначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. 1 та 2 Розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 11.04.2013 № 99 Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації є структурним підрозділом обласної державної адміністрації та утворюється головою обласної державної адміністрації. Департамент підпорядковується голові обласної державної адміністрації та є підзвітним і підконтрольним Міністерству соціальної політики України. В свою чергу Міністерство соціальної політики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що виконання судових рішень про стягнення коштів, боржником за якими є Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, здійснюється Казначейством в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пунктом 9 Порядку №845 передбачено умови, за яких орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачу, а саме: виконавчий документ не підлягає виконанню органом Казначейства; подано особою, що не має відповідних повноважень; пред`явлено до виконання з пропущенням установленого строку; видано або оформлено з порушенням установлених вимог; рішення про стягнення коштів не набрало законної сили, крім випадків, коли судове рішення про стягнення коштів допущено до негайного виконання в установленому законом порядку; суми коштів, зазначених у судовому рішенні про стягнення коштів, повернуті стягувачеві за поданням органу, що контролює справляння надходжень бюджету, або за рахунок таких коштів виконано грошові зобов`язання чи погашено податковий борг стягувача перед державним або місцевим бюджетом; відсутній залишок невідшкодованого податку на додану вартість, узгоджений із стягувачем; стягувач відмовився від виконання виконавчого документа або відкликав його без виконання; наявні інші передбачені законом випадки.
Натомість, суд зазначає, що норми Порядку №845 взагалі не допускають повернення без виконання прийнятого виконавчого листа.
Як встановлено судом, підставою для повернення відповідачем спірного виконавчого листа стало те, що, у ньому боржником зазначено Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, який не є розпорядником бюджетної програми КПКВК 3504040, натомість виконавцем вказаної програми є Державна казначейська служба України.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, дії відповідача щодо повернення виконавчого документу позивачу не є нормативно обґрунтованим.
Також суд зазначає, що згідно з підпунктом 2 пункту 4 Порядку № 845, органи Казначейства, вживають заходів до виконання виконавчих документів.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 845, під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право, зокрема:
2) звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз`яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання;
6) відкладати, зупиняти безспірне списання коштів і їх перерахування стягувачам у випадках, передбачених законом та цим Порядком;
7) вживати інших заходів до виконання виконавчих документів.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 845 відкладення безспірного списання коштів здійснюється, в тому числі, у разі призначення до розгляду органом, який видав виконавчий документ, заяви про роз`яснення рішення про стягнення коштів, встановлення або зміну порядку і способу, розстрочку та/або відстрочку його виконання чи виправлення помилки або про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Отже, органи Державної казначейської служби України наділені спеціальними повноваженнями при здійсненні виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників за виконавчими документами усувати спірні питання, які ускладнюють виконання, шляхом звернення до органу, який видав виконавчий документ, з заявами про роз`яснення рішення про стягнення коштів, мають право порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання.
Отже, відповідач безпідставно переклав на позивача негативні наслідки наявні у виконавчому листі з неузгодженості інформації стосовно боржника по справі, що суперечить приписам Порядку № 845.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, відсутні підстави його стягнення. Матеріали справи також не містять інших доказів понесених судових витрат.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо повернення ОСОБА_1 без виконання виконавчого листа від 02.12.2020, виданого на виконання рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.09.2020 у справі № 711/8661/19.
Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області (РНОКПП 37930566) прийняти до виконання виконавчий лист від 02.12.2020, виданий на виконання рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.09.2020 у справі № 711/8661/19 та здійснити дії щодо його виконання.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя Сергій ГАРАНЬ